408 syf.
·10/10
İçinde bir çok duygu barındıran bir kitap okudum. Sevgi, nefret, öfke, intikam her şey var bu kitapta! O kadar akıcı bir kitaptı ki. Hikayeye kaptırdım kendimi, sonunda neler olacak diye merakla okudum. Sadece ilk 50 sayfada neler olduğunu kestirmeye çalışırken biraz yalpaladım ama sıkılmak denmez bile buna.

Kitabı özetlemek gerekirse Mr. Earnshaw adlı karakter sokakta evsiz ve aç bir şekilde bulduğu bir çocuğa acıyarak onu kendi evine getirmiş ve o günden sonra ona oğlu gibi bakmış. Adını da Heathcliff koymuş. Bir süre sonra Mr. Earnshaw ölmüş ve ailenin başına Heathcliff'le arası pek de iyi olmayan oğlu Hindley geçmiş. O günden sonra Heathcliff sürekli itilip kakılmış. Ve zamanla aksi bir insana dönüşmüş. Hikayenin devamında ise Heathcliff'in bu ailenin başına açtığı işler anlatılıyor.

Heathcliff gerçekten çok kötü bir karakter oluyor fakat içimde ona karşı anlam veremediğim bir sevgi vardı. Çoğu kısımda ona fazlasıyla sinir oldum ama yine de kitapta onun olduğu kısımları daha çok sevdim. Niye sevdim bilmiyorum sevilecek gibi değil o ailenin başına neler neler açtı bi bilseniz. Kitabı herkes okumuş olsaydı buraya o kadar çok şey yazardım ki.

Kitabın yazımına geçersek şunu söylemeliyim olaylarıyla,anlatımıyla harika bir kitaptı. "Klasik okuyamam ben." diyenlere göre bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tam ön yargı kırmalık. İçerisinde ağır kelimeler yoktu. Herşey gayet açık bir şekilde anlatılmış. Hikaye dinler gibi okudum bitirdim. Takıldığım, sıkıldığım yerler hiç olmadı.

Yazar ölümünden bir sene önce bitirmiş bu etkileyici kitabı. Ve yazarımız çevresindeki insanlardan etkilenerek oluşturmuş kitaptaki karakterleri. Yani karakterler sadece hayal ürününden ibaret değil. Bu bilgi beni daha da etkilemiş oldu.

Son olarak kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun, okutun diyorum. Iyi geceler