İlişkide olduğunda her şey çok güzel başlıyor, tıpkı bir rüya gibi ama sonra içini bir korku kaplıyor: “Kaybetme Korkusu”

- Ya benden sıkılırsa?
- Ya beni aldatırsa?
- Ya beni eskisi kadar sevmiyosa?

Sonrasında birden rüya bitiveriyor. Sanki sevgiline bir büyü yapılmış gibi birden bire sana karşı ilgisizleşmeye başlıyor. Sana değer veren, seni el üstünde tutan, seninle olmak için çırpınan kişi birdenbire sana eskisi kadar değer vermemeye başlıyor.

Yoksa bu hikâye sana tanıdık geldi mi?
Kaybetme korkusu senin karşı tarafa verdiğin bir bilinçaltı mesajıdır. Karşı taraf farkında bile olmadan aşağıdaki mesajı alacaktır:

“Sen beni elde ettin. Bu kaleyi fethettin. Ama ne olursun beni terk etme. Ben mutlu kalabilmek için senin ilgine ve sevgine muhtacım. Ne olur bana daha fazla ilgi göster”

Artık onun gözünde sevdiği insan olmaktan çıkıp bir “sevgi dilencisi” durumuna düşmüş oluyorsun. Sonunda da kendi sonunu kendi ellerinle hazırlıyorsun. Çırpındıkça bataklığa daha çok batan bir insan gibi, kendinden tavizler vererek, alttan alarak, kendin olmaktan çıkarak onu elde etmeye çalışıyorsun. Bu sefer daha da ters tepiyor. Sen sen olmaktan çıktıkça onun gözünde bambaşka birine dönüşüyorsun. Oysaki o seni “ilk başta olduğun” halinle sevmişti.

KAYBETME KORKUSU KAYBETTİRİR!

Peki insan neyi kaybetmekten korkar?
Sevdiği insanı mı?
Hayır, o insanı kaybetmekten korkmuyorsun. O insanın sana hissettirdiklerini kaybetmekten korkuyorsun. Aslında onun sana gösterdiği ilgi ve sevgiyi kaybetmekten korkuyorsun. Çünkü onunla birlikte olmak sana değerli hissettiriyor.

Peki kendini her durumda ve koşulda değerli hissetseydin onu kaybetmekten korkar mıydın?
Sahi, korkar mıydın?

Elbette korkmazdın. Sorun o sevgili ya da bu sevgili değil… Sorun senin kendi içindeki bitmek bilmeyen değersizlik duygusu.

Değersizlik duygusu sana bir mesaj verir. Tıpkı arabanın benzin lambası gibi: “Bak ben kendimi değersiz hissediyorum. Bana daha fazla değer ve sevgi ver.”

Yani özvarlığın direniyor “Beni sev, bana ilgi göster, beni yalnız bırakma” diye. Oysa sen o ilgiyi hep dışarıdan aradın. Sağlıklı olduğu için çalışıp para kazanmak yerine dilenerek çocuklarını beslemeye çalışan bir baba gibi…

Cevabı yanlış yerde aradın.
Cevap tam olarak sensin.
Artık zamanı geldi.

Kendine daha fazla değer, daha fazla ilgi ve sevgi vermenin zamanı geldi.
Artık bu olan bitene bir son verme zamanı geldi.

Artık SENİN ZAMANIN GELDİ!