200 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Pinokyo, çocuk klasikleri arasında en tanınan kitapların başında yer alır. Çocukluğumuzda, yalan söylediği için burnu uzayan Pinokyo’yu duymayanımız yoktur. Bazı ebeveynlerin yalan söylememesi için çocuklarını Pinokyo’yla korkuttuklarını bile söyleyebiliriz.
Eğer kitabı okumayıp filmini izlemişseniz, filmin kitaba göre daha iyimser olduğunu söyleyebiliriz. Kitapta, hep düzeleceğine söz veren, ama sözünü hiçbir zaman tutmayan yaramaz Pinokyo’nun başına gelen kötü şeyleri anlatılır. Okula gitmeyi, okumayı ve çalışmayı sevmeyen; büyüklerinin sözünü dinlemeyen inatçı çocukların bu yaramazlıklarının cezasını çekecekleri anlatılır.
Pinokyo, perinin ve babasının uyarılarını dinlemediği her seferde bunun cezasını çeker. Sonunda pişman olsa da yine aynı yaramazlıkları yapmaya devam eder. Ta ki sonunda gerçekten pişman olana dek.
Pinokyo, ön planda yaramaz ve inatçı çocukların sonunda cezalandırılacağını; arka planda yaşadığımız dünyadaki açlık, yoksulluk ve kötülüğü gösterdiğinden kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır.