690 syf.
·2 günde·7/10
Benim gibi çocukluğu Kaptan Cousteau belgeselleriyle geçmiş çocuklar için okunması olmazsa olmaz kitaplardan birisi daha.
150 yıl önce yazılmış olan bu bilim kurgu klasiğini, neredeyse 40 yıl aranın ardından tekrar okudum. O yaşlarda bir Türk vatandaşı olarak Aziz Nesin’i, Ömer Seyfettin’i ne kadar tanıyorsak bu kitap sayesinde Jules Verne’i de o kadar ve hatta belki daha da yakından tanıyorduk. Üzerine bir de o yaşların merak ve keşif heyecanı eklenince...
İleri yaş bir yetişkin olarak yaptığım okumada doğal olarak çocukluk heyecanını duymadım. Her ne kadar satırlar arasında ilerlerken kendimi Nautilus’te, Kaptan Nemo’nun konuklarından biri gibi hissetsem de bazı sözcüklere takılmaktan kendimi alamadım.
Özellikle, kitabın ana karakterleri olan deniz biyoloğu Pierre Aronnax ve Kaptan Nemo’nun kişiliklerinde yer yer gördüğüm tutarsızlıklara aklım takıldı. Hele de av sözünün ve eyleminin geçtiği tüm kısımlar... İşte oralar hiç olmamalıydı... Diğer bir deyişle, hikayenin bilim kurgu ama düşüncenin ilk çağ olduğu her yerde kafamda bir “burası olmamış” ikaz butonu kırmızı flaşör şeklinde yandı durdu.