1000Kitap Logosu
Ali Hakan ÖZBEK
bir yorumu yanıtladı.
Ömer Köse
Mutluluk'u inceledi.
%89 (352/392)
·
1/10 puan
Mutluluk bu kitabı yarım bırakmak benim için..
Söz konusu yazarın daha önce Serenad ve Kardeşimin Hikayesi adlı kitaplarını okudum. Daha önce almış bulunduğum ve kesin yargıda bulunmamak için buna da başladım ve yaklaşık 100 sayfa sonunda bu işkenceye son veriyorum. Çünkü aynı şeylerin tekrar etmeye başladığını, birilerini eleştireyim derken saygı sınırının aşıldığını, sürekli alttan alttan koca bir medeniyetin değerlerinin ayaklar altına alınmaya çalışıldığını iliklerime kadar hissettim. Genel olarak okuduklarımdan şunları çıkardım: İçki içmek iyidir, medeniyettir, gelişmişlik göstergesidir. Toplumun alt orta kesimleri namaz kılan, muhafazakar insanlardır. Sevişmek, evli insanların sevgililerinin olması, kıskançlığın olmaması gelişmişlik göstergesidir. Arabesk müzik ortadoğu kaypaklığının bir göstergesidir, caz, tango gibi müzikler iyidir. Toplumumuzun inançlı kısmı yozlaşmış, gelişmemiş, cahil ve yobazdır. İmla kurallarına önem veren, genel kültürünün gelişmişliğini! her konuda gösteren, üstelik bu memleketin bir evladı olan yazar, üç ihlas bir fatiha kavramını "üç kulhuvallah bir elham" şeklinde ifade etmiş. Bu ve bunun türevi birçok söylem var yani. Özgürlük ve sanat, hiçbir medeniyeti, hiçbir toplumu aşağılamak, ötekileştirmek değildir bence. Sanat kisvesi altında buram buram nefretin koktuğu, birilerinin hor görüldüğü, alttan alta düşmanlık tohumlarının ekildiği satırları okumak isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum bu kitabı ve türevlerini. Çünkü okumazsak göremeyiz, bilemeyiz, kimin ne olduğunu öğrenemeyiz. Keyifli okumalar.
Mutluluk
8.4/10
· 24,4bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
249
Kardelen Arslan
Bence kitaba olan bakış açınızı değiştirmelisiniz.Yazarın kitabında ele alınan düşünceler, yaklaşımlar aslında sizin benim ve diğerlerinin fikirleri.Yazar toplumumuzdaki her kesimden insanın düşüncesine, yaşam tarzına, fikirlerine yer vermiş.Bahsettiğiniz aşağılamayı sokakta yanınızdan geçen insanlar yapıyor ve yazarda bunu aktarıyor.Ayrıca kitapta sadece doğuyu hor görme, batının modernliğini doğru kılma söz konusu değil.Birçok ironiyle bu sözde modernlik algısını da eleştiriyor.Bence farklı bir bakış açısıyla tekrar okumaya başlamalısınız.
1
20
Ali Hakan ÖZBEK
İlk 20 sayfasını okuduktan sonra yukarıdaki yapılan eleştriyi haklı buluyorum. Tamamiyle yanlı bir algı var ayrıca kitabı olumlu eleştirenlerin neredeyse tamamı yabancı olması ayrı bir ironi.
2