712 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Elimdeki bu kitap beşikci vakfının basımından önce 2 cilt olarak yurt yayınları tarafından basılmış. Şuan okumuş olduğum kitap, Doğu Anadolu'nun düzeninin 2.cildidir.

- Beşikçi bu kitabında Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ülkeyi içine düştüğü karışıklıklardan kurtarmak adına ortaya çıkan siyasi akımlarla başlayarak tek partili dönemi, çok partili dönemi ve tüm bunlarla birlikte gelişen kürt sorununu ve kürt toplumunun yapı ve durumunu tarihi olaylarla ve geniş kaynaklarla ele almış kendince bir çözüm temeline oturtmuştur.

- Beşikçi, savaş yıllarında kürt halkını kazanmak adına nasıl bir bir politika izlendiğini. Cumhuriyetin ilanı ve akabinde bu politikanın nasıl değiştigini, kürt halkı üzerinde uygulanan asimilasyonu baskıyı ve daha bir cok olayı belgelerle okuyucuya sunuyor.

-Bugün artık bilmekteyiz ki bize öğretilen tarih tek taraflı, eksik ve sadece resmi ideolojinin sınırlarını belirlediği... bir tarihtir. Ve kanımca tarih bu sınırların dışına çıkabilmiş, yazdıkları uğruna bedel ödemiş tarihçilerden okunmalıdır. İsmail beşikçi bu tarihçilerden biridir.

- Bu kitabı okuduğunuzda yüzyıllardır birlikte aynı topraklarda yaşamış gerek 1.Dünya Savaşında gerek Kurtuluş Savaşında omuz omuza savaşmış iki milletin nasıl ve neden bu hale geldiğini eminim (bir nebze dahi olsa) tarihi olay ve kaynaklar ışığında daha iyi anlayacaksınız.