Gönderi
Naçiz'Hane
Benim Üniversitelerim'i inceledi.
176 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Gorki Gorki Gorki. Bir yazarın ilk kitabını okuduktan hemen sonra tüm yazdığı kitaplarının okunması, o yazarın gerçek yaşamla ne kadar iç içe olduğunun kanıtıdır kanımca. Gorkinin mürekkebi süt tatlıları gibidir. Yedikçe yersiniz; yumuşaktır, hafiftir, nettir ve gerçektir. Realizm denince ilk akla gelenlerdendir. Gorki fakirdir, hor görülmüş bir yaşamı vardır, acının kendisidir. Acı insanı olgunlaştırır. Gorki de olgundur. Aleksey, kitapta somut ruhlar içinde soyut kalmaya çalışan asil bir ruhtur. Ruh olması gerektiği gibi soyut olmalıdır. Olacakların olmaması için olması gerekenleri bilmek gereklidir. Aleksey bence ne olması gerektiğini biliyor fakat toplumunun, çağın hastalığı olan "kibir" i yüzünden bunu onlara anlatamıyor, sessiz çığlıkları içinde büyüyor. İyi okumalar...
Benim Üniversitelerim
8.1/10
· 5,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Yorum
8
Paylaşım
152
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Naçiz'Hane
Okuduğum, Gorki' nin ilk kitabı değil. Ben ilk kez bir kitabını okudum. Şimdi anlaşıldı umarım (: Gorki' nin diğer kitaplarına yaptığım yorumda sizinle aynı fikirde olduğumu görebilirsiniz. Sanırım ucu açık bir cümle kurdum, sorun burdan kaynaklandı.
1
1
N.Ş
Hangi sorun? Ortada sorun olduğu diyen ya da düşünen yok ki.
1
N.Ş
"Benim üniversitelerim" gorki'nin kendi hayatının bir bölümünü anlattığı üçlemenin sonuncusudur. Bir arkadaşının teşvikiyle üniversiteye girmek için Kazan'a gelir; ancak bunu başaramaz ve hayatın zorluklarına karşı giriştiği mücadele ve kendi kendini yetiştirmesi konu edilir.
4