• Bugüne kadar hep “”iyi” ve “başarılı” bir öğrenci olmuşken, şimdi birden, ne kadar çalışırsa çalışsın, öğretmeni ne kadar iyi olursa olsun, sınıfta yapılanları anlamakta zorlanıyor.

    Bu nasıl mümkün olabilir? Hep “A” almış. Sınıfının ilk %2’sinde yer almış. Ama hazırlığı ona yetmiyor. Neden? Çünkü öğrencimiz, gravyer peyniri gibi öğrenimin kurbanı olmuş. Dışarıdan bakıldığında eksiksiz görünüyor ama eğitimi deliklerle dolu.

    Hep testlere girmiş ama bu testler doğru ölçüm yapamamış, saptadıkları eksiklikler de giderilmemiş. Yüzeysel sınavlarda aldığı 95’ler, 100’ler için altın yıldızlar vermişler. Ama bu öğrenciye, yapamadığı %5’lik problemler için aynı zamanda bir tekrar verilmeliydi. Bu tekrarın ardından da ciddi bir test gelmeliydi; bu yeniden yapılan testte %100’ün altında başarı gösterirse, süreç yenilenmeliydi. Belirli bir yeterlilik düzeyine erişildiğinde, öğrenen kişi konuyu daha derinden kavrayabilmesi için başka öğrencilere öğretmeyi denemeli. İlerledikçe de temel fikirlere farklı, aktif deneyimler aracılığıyla geri dönmelidir. Gravyer peyniri gibi, öğrenimin deliklerini kapamanın yolu bu.
    Salman Khan
    Yapı Kredi Yayınları