• 466 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Grizu
  muzaffer oruçoğlu'nu tohum,kitabı ile tanıdım sevdim,sonrasında özgür ve çıplak,gül,demir ve çığlık,mengene,kangurular, newroz kitaplarını da okuyarak,iyi bir oruçoğlu okuru oldum diyebilirim. yazarlığının yanı sıra,resim sanatın da da usta olduğunu gösterdi.6 ülke de 60 a yakın kişisel sergisi, 13’ü roman, 7’si şiir, 2’si masal olmak üzere 30 kitabı yayımlandı.
  2011 yılı Abdullah Baştürk işçi edebiyat ödülü ,Grizu 4 ciltlik romanına verildi.
  İşte işçi ödülü almış bu kitabı sizlere anlatmaya çalışacağım.
  Kardelen yayıncılık tarafından 2005 de basılmış olup,ana karakterler ise :kör cemal,oğlu Hurşit,anası esma,eşi Zehra,kızı kumru,madenkeşler :emin emmi,dingil ali,Devrekli bayram,Selman vb İngiliz şirket sahipleri,onların uşakları cabbar,kosor,serdar,Tahsin vb deli Davut,tilki elif,cebeli ağa gibi yan karakterler ile de dolu dolu akıcı dil,eski hikayelerle süslü,işçilerin dilinden ,gözünden yazmış oruçoğlu…
  Dönem Abdülhamit devri,kara elmas yeni yeni gün yüzüne çıkıyor,ufukta Rusya harbi var,gemilere bol miktarda kömür lazım,ezilenlerin kat be kat sömürüleceği anlamına gelen bu harp ve icatı yazmak sınıfının yazarı oruçoğluna düşerdi.
  Adet olduğu üzre ,konumuz madenler ve dolayısıyla işçiler olduğuna göre,kıyaslama yapmak istiyorum ki ,başkanlık diye yırtınanlar,Abdülhamit dönemine geri dönmek isteyenler bugün ne durumdalar..kitabı okuyanlar da görecek köylere katırlarla göçükten,patlamalardan ötürü cesetler taşımışlar,eşlerine musallat olmuşlar,onların gönlünü eğlendirmeyenleri kötü kadınlıkla yaftalayıp,dünyalarını zehir etmişler..o dönem ve ya bu dönem şartlar aynı ,gavur,ecnebi diye kınanan bir Avrupa ülkesi ile Türkiye li maden işçilerinin durumu karşılıklı okuma yaparak anlamaya çalışalım.kaynak ise uluslar arası çalışma örgütü (ilo)
  ALMAN MADENCİ
  TÜRKİYELİ MADENCİ
  MAAŞ Ülkedeki madencilerin aylık maaşları 2 bin Euro ila 4 bin Euro (6 bin 12 bin TL) arasında değişiyor. Sendikalı olan mandecilerin aylık maaşları 1300 TL’den başlıyor. En yüksek maaş ise 2250 TL.
  KASK Fiber-glass malzemeden yapılan kaskların içinde yer alan koruma kafesi güvenliği en üst seviyeye çıkarıyor. Ayrıca hafif olan bu kaskların içinde yanmaz bir kaplama kullanılıyor. Birçok maden ocağında kullanılan kasklar plastik malzemeden yapılıyor. İçinde hiçbir koruma bulunmayan bu kaskların güvenlik seviyesi oldukça düşük.
  MASKE Felaket anlarında madencilerin can simidi olan maskelerde yer alan özel filtreler, karbonmonoksiti süzüyor. Böylece madencilerin nefes alabilmesi sağlanıyor. Türkiye’deki madencilerde genellikle karbonmonoksit filtreli maske bulunmuyor.
  FENER Kasklara monte edilen fenerde az enerji harcayan 5 wattlık LED teknolojisi kullanılıyor. Bu ışıklar gücünü madencilerin kemerlerindeki bataryalardan alıyor. Kasklarda yer alan ampullerde akkor teknolojisi kullanıldığı için enerji tüketimi daha fazla ve ömrü daha kısa.
  TULUM Yangınlara karşı dayanıklı olarak tasarlanan tulumlar, özel bir yağlı kumaştan yapılıyor. Anti statik özelliğe de sahip olan tulumların diz ve dirsek bölgelerinde koruma tamponları bulunuyor. Kumaştan dikilen tulumların, yangına karşıla dayanıklılığı bulunmuyor. Bu yüzden madencilere ekstra bir güvenlik sağlamaktan uzak.
  SAAT Madencilerin kaç metre derine indiğini gösteriyor. Bazı saatlerdeyse nabız ölçme özelliği de bulunuyor. Fiyatları 400 TL civarında. Türkiye’deki madenciler daha çok 20 TL değerindeki Casio F-91W kullanıyor. Elektronik olan modelin en büyük özelliği ışıklandırması.
  KEMER Madencilerin en hayati donanımları kemerlerinde bulunuyor. Kontrol odası kemerlerin üzerinde bulunan cihazlarla madencileri takip ediyor. Türkiye’deki madencilerin kemerlerinde sadece kaskta yer alan fenerin bataryası bulunuyor. Farklı bir cihaz yer almıyor.
  İLETİŞİM Madenciler kontrol odası ve diğer madencilerle iletişime geçebiliyor. Fiber altyapı sayesinde görüşmeler kesintisiz yapılabiliyor. İletişim için bir araçları bulunmuyor. Sadece amirlerde bulunan telsizler kullanılabiliyor.
  BOT Madencilerin üzerindeki en pahalı giysilerden biri olan botlarda, su geçirmiyor ve kaygan zeminde maksimum tutuş sağlıyor. Bu botların ezilmeye karşı dayanıklılığı da var. Türkiye’deki madenciler genellikle bot yerine plastik çizme kullanılıyor. Her ne kadar bu çizmeler su geçirmese de ortopedik özellikte değil.
  SONUÇ 40 yıl sonra sadece 2013’te 3 madenci hayatını kaybetti. 40 yıldan beri Türkiye’de 3 binden fazla madenci hayatını kaybetti.

  Abdülhamit dönemini okuduğumuz grizu romanı ise yukarda ki şartların milyon kat kötü halinden oluşmakta..
  Oruçoğlu romanların da bir estetik vardır.eserlerin de kadınlar ön plandadır.toplumsal sorunları vurguladığı gibi değiştirmenin,dönüştürmenin de yolunu karakter vasıtası ile okura iletir. Emile Zola`nın Germinal romanının Batı edebiyatında anlamı ne ise, Türkiye edebiyatında da Grizu odur.işçi sınıfının romanını yazan bu değerli kalemin kitaplarını okumayan varsa,okunacak listesine eklemelerini öneririm.öneriyorum çünkü ,kitaplarında ki akıcı dili,bilgi hazinesiyle okuyucuya kendisini farklı hissettiriyor.

  Grizu 1 (2005)
  Grizu 2 (2006)
  Grizu 3 (2007)
  Grizu 4 (2011)
  Kitaptan bir alıntı ile yazarın dilini,kitapseverlere anımsatalım…
  Aşk halini, kendi kıyametini yaşıyordu toprak. Büyük alt üst oluşlara, ateşe ve uğultuya durmuştu. Kum gibi çoğalan, yığılan, savrulan canlılar, binbir biçimde, toprağı iğfal ediyor, kudurtuyor, kıtlığa ve berekete taşıyordu. Gömülen insanlar parçalanıyor, gözle görünmez milyonlarca canlıya dönüşüyor, toprağı kaynatıyor, mayalıyor, döllüyor, doğuma hazır hale getiriyordu.
  Toprakta her canlıya ait her şey vardı ve hiçbir canlıya ait hiçbir şey yoktu. Toprağın üstünde yaşayan insan, toprağın bu akıl almaz kargaşasından habersizdi. Bir gün bu kargaşaya katılacağını, kendi yaşam tarihine bu kargaşanın içinden, bu kargaşanın vicdanıyla bakıp, gerçek durumu anlayacağını ve acı acı gülümseyeceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu. İnsanı bu hale getiren şey neydi? Ne yapmak istiyordu insan?

  Uzun süre hapishane yaşamı yaşayan Oruçoğlu hapishaneden çıktıktan sonra kendisini edebiyata verir. Kendisini kimi zaman edebiyatın, kimi zamanda siyasetin içinde bulduğunu söyleyen Oruçoğlu tüm yaşamı boyunca bu ikisinden de kopamaz.
  İyi okumlar
  Gürbüz Deniz
 • Yeryüzünde hiçbir maden, çocuk hayalini içine alacak kadar geniş ve derin değil.
  Muzaffer Oruçoğlu
  Sayfa 320 - Belge Yayınları
 • Bu listeyi daha kolay ulaşabileyim diye buraya yazıyorum. Bu liste Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin SDT dersinde verilmiş okuma önerileridir. Sizlerin de ilgisini çekebilir. Herkese keyifli okumalar. [Toplumbilim Öneri listesi için bakınız; #29219488]

  1)Alâeddin Şenel: İlkel Topluluktan Uygar Topluma
  2)Alâeddin Şenel: Kemirgenlerden Sömürgenlere İnsanlık Tarihi (başvuru kitabı)
  3)Alâeddin Şenel: Siyasal Düşünceler Tarihi
  4)Arthur Koestler: Spartaküs-Özgürlük Tarihinin İlk Bireyi (Antik Yunan)
  5)Azra Erhat: Mitoloji Sözlüğü (başvuru kitabı)
  6)Bartolomeo de las Casas: Kızılderililer: 16. Yüzyılda Yaşamış Bir Rahibin Anıları
  7)C. W. Cream: Tanrılar, Mezarlar ve Bilginler (edebiyat-arkeoloji)
  8)Carlo Ginzburg: Peynir ve Kurtlar: Bir 16. Yüzyıl Değirmencisinin Evreni
  9)Cemal Bali Akal: Modern Düşüncenin Doğuşu: İspanyol Altın Çağı
  10)Charles Dickens: İki Şehrin Hikayesi (edebiyat)
  11)Charles Dickens: Zor Zamanlar(edebiyat)
  12)Charles Fourier: Geleceğin Aşk Dünyasından(edebiyat)
  13)Chris Harman: Halkların Dünya Tarihi(başvuru kitabı)
  14)Colette Estin ve Helene Laporte: Yunan ve Roma Mitolojisi*
  15)Dee Brown: Kalbimi Vatanıma Gömün (Amerika Yerlileri: anı-tarih)
  16)E. P. Thompson: İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu *
  17)Eduardo Galeano: Latin Amerika'nın Kesik Damarları (tarih-inceleme) **
  18)Elizabeth Gaskell: Kuzey ve Güney (Sanayi Devrimi, edebiyat)
  19)Ellen Meiksins Wood: Eskiçağlardan Ortaçağlara Batı Siyasi Düşüncesinin Toplumsal Tarihi**
  20)Ellen Meiksins Wood: Özgürlük ve Mülkiyet: Rönesans'tan Aydınlanma'ya Batı Siyasi Düşüncesinin Toplumsal Tarihi**
  21)Ellen Meiksins Wood: Kapitalizmin Arkaik Kültürü**
  22)Emile Zola: Germinal(edebiyat)
  23)Emma Marriot: Bir Nefeste Dünya Tarihi*
  24)François Rabelais: Gargantua (ütopya-edebiyat)
  25)François Rabelais: Pantagruel (Gargantua'nın devamı)
  26)Friedrich Engels: Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni
  27)Friedrich Engels: İngiltere'de Emekçi Sınıfların Durumu**
  28)Georg Fülberth: Kapitalizmin Kısa Tarihi
  29)George Orwell: 1984 (edebiyat)
  30)George Orwell: Hayvan Çiftliği (edebiyat)
  31)Gerard Dumenil, M. Lövy & E. Renault: Marksizmin 100 Kavramı
  32)Gordon Childe: Kendini Yaratan İnsan (antropoloji)
  33)Hans Kirk: Köle (edebiyat)
  34)Henry Pirenne: Ortaçağ Avrupa'sının Ekonomik ve Sosyal Tarihi
  35)Henry Pirenne: Ortaçağ Kentleri - Kökenleri ve Ticaretin Canlanması
  36)Herodotos: Tarih (Antik Yunan)
  37)Hesiodos: İşler ve Günler (Antik Yunan)
  38)Homeros: İlyada (çev. Azra Erhat)(mitoloji)
  39)Homeros: Odysseia (mitoloji)
  40)İbn-i Haldun: Mukaddime**
  41)Jack London: Alın Teri (edebiyat)
  42)James Davis: İnsanın Hikayesi- Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz (tarih-inceleme)*
  43)Jared Diamond: Tüfek, Mikrop ve Çelik (tarih-araştırma)
  44)John Steinbeck: Bitmeyen Kavga(edebiyat)
  45)John Steinbeck: Fareler ve İnsanlar (edebiyat)
  46)John Steinbeck: Gazap Üzümleri (edebiyat)
  47)Karl Marx: Kapital
  48)Kemal Tahir: Devlet Ana (edebiyat)
  49)Ksenophon: Anabasis Onbinlerin Dönüşü (Antik Yunan)
  50)Leo Huberman: Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla Tarih (tarih)
  51)Louis Althusser: Filozof Olmayanlar İçin Felsefeye Giriş
  52) National Geographic: UYGARLIK DİZİ (Aztek, Maya, İnka, Çin, Hint, Mezopotamya, Roma, Mısır Uygarlığı)
  53)Nigel Warburton: Felsefenin Kısa Tarihi*
  54)M. İlin ve E. Segal: İnsan Nasıl İnsan Oldu (antropoloji)
  55)Marc Bloch: Feodal Toplum**
  56)Michel Beaud: Kapitalizmin Tarihi 1500-2010
  57)Miguel de Cervantes: Don Quijote (edebiyat)
  58)Muzaffer Oruçoğlu: Grizu (edebiyat)
  59) Oğuz Tekin: Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş
  60) Robert Hammond: Farabi Felsefesi ve Ortaçağ Düşüncesine Etkisi
  61)Ronald Wright: İlerlemenin Kısa Tarihi (antropoloji)*
  62)Samuel Noah Kramer: Tarih Sümer'de Başlar (antropoloji-arkeoloji)
  63)Server Tanilli: Uygarlık Tarihi*
  64)Spencer Welles: İnsanlığın Yolculuğu (antropoloji)
  65)Stephen Hawking: Zamanın Kısa Tarihi
  66)Steven Pressfield: Ateş Geçitleri - Üç Yüz Spartalı'nın Öyküsü (Antik Yunan)
  67)Thomas More: Ütopya/ Utopia
  68)Tommaso Campenalla: Güneş Ülkesi (ütopya-edebiyat)
  69)Upton Sinclaire: Chicago Mezbahaları (edebiyat)
  70)Ursula K. Le Guin: Mülksüzler (ütopya-edebiyat)
  71)Victor Hugo: Sefiller (edebiyat)
  72)William McNeill: Dünya Tarihi (başvuru kitabı)
  73)William Morris: Hiçbir Yerden Anılar (ütopya-edebiyat)
  74)Yaşar Kemal: İnce Memed (edebiyat)
  75)Yuval Noah Harari: Hayvanlardan Tanrılara Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi (antropoloji)
  76)Yves Lacoste: İbni Haldun: Tarih Biliminin Doğuşu

  NOT: İlk okumalar/ temel bilgiler için (*), ileri düzey okumalar için (**) işareti tercih edilmiştir.
 • 24 şubatta meydana gelen olaylar
  24 Şubat Günü Meydana Gelen Doğumlar
  24 Şubat 1500 – Alman kral V. Karl
  24 Şubat 1619 – Fransız ressam Charles Le Brun
  24 Şubat 1846 – İtalyan besteci Luigi Denza
  24 Şubat 1955 – ABD’li Apple Computer’ın kurucu ortağı Steve Jobs
  24 Şubat 1955 – Fransız yarış pilotu Alain Prost
  24 Şubat 1971 – İspanyol Formula 1 pilotu Pedro de la Rosa
  24 Şubat 1973 – Çağdaş Türk yazarı Tuna Kiremitçi
  24 Şubat 1987 – Koreli SS501 üyesi Kim Kyu Jong
  24 Şubat 1991 – Türk futbolcu Semih Kaya
  24 Şubat Günü Meydana Gelen Ölümler
  24 Şubat 1810 – İngiliz bilim adamı Henry Cavendish
  24 Şubat 1812 – Fransız fizikçi ve matematikçi Etienne-Louis Malus
  24 Şubat 1815 – ABD’li mucit Robert Fulton
  24 Şubat 1910 – Ressam ve ilk müzeci Osman Hamdi Bey
  24 Şubat 1925 – İsveç başbakanlarından Hjalmar Branting
  24 Şubat 1946 – Şair, bürokrat ve siyasetçi Ömer Bedrettin Uşaklı
  24 Şubat 1977 – Besteci ve udi Yorgo Bacanos
  24 Şubat 1990 – ABD’li yayımcı Malcolm Forbes
  24 Şubat 1992 – Türk hukukçu, akademisyen, yazar ve gazeteci Hıfzı Veldet Velidedeoğlu
  24 Şubat 1993 – ABD’li sinema ve tiyatro oyuncusu Lillian Gish
  24 Şubat 1994 – ABD’li aktris ve şarkıcı Dinah Shore
  24 Şubat 1998 – Küba doğumlu karikatürist Antonio Prohias
  24 Şubat 2003 – Beşiktaş’lı futbolcu Güven Önüt
  24 Şubat 2005 – Eski dışişleri bakanlarından Coşkun Kırca
  24 Şubat 2006 – ABD’li aktör Dennis Weaver
  24 Şubat 2007 – Türk asker, sinema ve tiyatro oyuncusu Orçun Sonat
  24 Şubat Günü Meydana Gelen Olaylar
  24 Şubat 303 – Diocletianus’un Hıristiyanlara karşı ilk fermanı yayımlandı ve buna göre imparatorluk içindeki Hıristiyan kitapları ve ibadet yerleri yok edilecekti.
  24 Şubat 1525 – İtalya’nın Pavia kentinde Fransa ve Alman kuvvetleri çarpıştı.
  24 Şubat 1848 – Fransa’da geçici hükümet kurularak II. Cumhuriyet ilan edildi.
  24 Şubat 1908 – Dr. Galip Üstün, “Topkapı Fukaraperver Cemiyeti”ni kurdu.
  24 Şubat 1910 – Sanayi-i Nefise Mektebi ‘nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey öldü.
  24 Şubat 1912 – İtalya’nın zaferiyle sonuçlanan Beyrut Muharebesi‎ yapıldı.
  24 Şubat 1918 – Estonya, Rusya’dan bağımsızlığını ilan etti.
  24 Şubat 1918 – Trabzon Rus işgalden kurtuldu.
  24 Şubat 1920 – Almanya’da Alman İşçi Partisi’nin adı “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” olarak değiştirildi. Aynı gün parti programı açıklandı.
  24 Şubat 1922 – Elazığ’da, Milli Mücadele yanlısı “Satvet-i Milliye” adlı gazete çıkmaya başladı.
  24 Şubat 1942 – Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Franz Von Papen’e, Ankara’da suikast girişiminde bulunuldu. Büyükelçi ve eşi olaydan yara almadan kurtuldu; suikastçının [ugoslav göçmeni Ömer Tokat olduğu belirlendi.
  24 Şubat 1942 – 769 Romanyalı Yahudiyi taşıyan “Struma” vapuru, Karadeniz’de batırıldı; yalnızca bir yolcu kurtulabildi.
  24 Şubat 1945 – Mısır devlet başkanı Ahmet Mahir Paşa parlamentoda öldürüldü.
  24 Şubat 1946 – Juan Perón, Arjantin devlet başkanı oldu.
  24 Şubat 1946 – CHP’nin “Parti Sanat Mükafatı” adıyla düzenlendiği yarışmada Cahit Sıtkı Tarancı “Otuz Beş Yaş” şiiriyle birinci oldu.
  24 Şubat 1951 – Kırşehir’de Atatürk büstü saldırıya uğradı. Saldırıyı kınamak için 5 Mart’ta büyük bir miting düzenlendi.
  24 Şubat 1954 – Tuna Nehri’nden Karadeniz’e, oradan da İstanbul Boğazı’na inen buz parçaları, tabakalar halinde tüm Boğaz’ı ve limanı kapladı; deniz trafiği durdu.
  24 Şubat 1955 – Türkiye’nin ilk özel dedektiflik bürosu, İstanbul’da, Avukat Fethi İnder tarafından kuruldu.
  24 Şubat 1955 – Türkiye ile Irak arasında karşılıklı işbirliği antlaşması (CENTO), Bağdat’ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı.
  24 Şubat 1975 – Led Zeppelin, klasik “Physical Graffiti” albümünü çıkardı.
  24 Şubat 1976 – Küba anayasası ilan edildi.
  24 Şubat 1977 – Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
  24 Şubat 1977 – Türk fizikçi Prof.Dr. Feza Gürsey, Oppenheimer Ödülü’ne ve Einstein Madalyası’na değer bulundu. Gürsey, ödülünü ABD’li fizikçi S. Glashow ile paylaştı.
  24 Şubat 1981 – Buckingham Sarayı, Prens Charles ile Lady Diana’nın nişanlandıklarını duyurdu.
  24 Şubat 1981 – Atina’da Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 16 kişi öldü.
  24 Şubat 1983 – Necmettin Erbakan’a 4 yıl hapis ve 1 yıl 4 ay sürgün cezası verildi.
  24 Şubat 1984 – Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kabe’yi ziyaret etti.
  24 Şubat 1987 – Sovyetler Birliği’nde Gorbaçov ilk kez “Glasnost”tan (açıklık politikası) söz etti.
  24 Şubat 1989 – Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi’nin ölüsünü getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.
  24 Şubat 1992 – Nirvana solisti Kurt Cobain Courtney Love ile evlendi.
  24 Şubat 1993 – Danıştay,Nazım Hikmet’in vatandaşlığa alınması için kardeşi Samiye Yaltırım’ın açtığı davayı reddeden İdare Mahkemesi kararını onayladı.
  24 Şubat 1995 – Tüketiciyi Koruma Yasası kabul edildi.
  24 Şubat 1999 – Çin havayollarına ait Tupolev TU-154 tipi bir yolcu uçağı Wenzhou havaalanına inişe geçtiği sırada düştü: 61 kişi öldü.
  24 Şubat 2002 – Salt Lake City’de (Utah, ABD) düzenlenen Kış Olimpiyatları sona erdi.
  24 Şubat 2003 – Bas gitarist Robert Trujillo, Jason Newsted’in 17 Ocak 2001’de Metallica’yı terketmesinin ardından gruba katıldı.
  24 Şubat 2005 – Penguen dergisinin Tayyipler Alemi adlı kapağı sebebiyle Dergisi’nin sahibi olan Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık’tan 40 bin YTL’lik manevi tazminat talep edildi.
  24 Şubat 2008 – 80. Akademi Ödülleri, Kodak Tiyatrosunda sahiplerini bulacak.
  24 Şubat 2009 – DTP’nin Grup toplantısında Kürtçe krizi yaşandı. Ahmet Türk’ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile, konuşmayı canlı veren TRT yayınını kesti.
  24 Şubat 2010- Balıkesir Dursunbey’de 4 yıl önce 17 madenciye mezar olan maden ocağında grizu patlaması sonucu 19 madenci yaşamını yitirdi. Maden ocağının sahibi “Biz madenciler bununla yaşamak zorundayız” derken, Başbakan Erdoğan da, ‘işyerinde 20 gün önce inceleme yapıldı’ dedi.
 • " İnsana sığınmam.
  Ama acısına sığınırım insanın.
  Bir çocugun vicdanı kadar temizdir insanın acısı "
 • "Bütün hayvanlar,saf ,temiz mahluklardır,Hurşit.
  Hiçbiri de zengin değil.Yılan,eskitip attığı gömleğinin yerine yenisini kor.
  Koyun da ,kuşlar da öyledir.
  Dökülen tüylerinin yerine yenileri gelir.Kimseye minnet etmezler.İnsan koyunun tüyünü,öküzün derisini çalmadan bir sey yapamaz.Birinden kazak yapar, öbüründen çarık..İnsan ihtiyaclarını çoğaltan bir mahluktur.Hiç bir hayvan,kazak için, çarık için bir Başka hayvanı öldürmez.."
 • "İnsan yoksul olunca,sevmek de ekmek kadar aziz bir sey olur ,zor bulunur..
  Sevmeyi hep hayal edersin ama bulamazsın"...
  Muzaffer Oruçoğlu
  Sayfa 351 - Babek