• ABD'nin Vermont eyaletinde Rutland & Burlington demiryolunun inşasında çalışan Phineas Gage 1848 yılında tarihin en ağır vakalarından birisini geçirmiştir.
  Demiryolu inşası sürecinde bir kayanın patlatılması gerekiyordu ve patlatılacak olan kayanın üzerine bir delik açıldı. 110 cm uzunluğunda bir demir kullanılarak deliğe barut, fitil ve kum dolduruldu.

  Deliğe doldurulan kum az gelince fitil birden alevlendi ve barut patladı. Patlayan barut 6 kg ağırlığındaki ve 110 cm uzunluğundaki demiri adete fırlattı. Demir müthiş bir hızla Gage'in sol gözünün altından girdi ve kafatasından çıkarak 25 m uzaklıkta bir yere düştü. İşte bu ağır kazadan sonra yaşananlar ise sinir ve psikoloji biliminin en çok tartışılan vakasını oluşturacaktı.

  Gage'in beyninin sol ön lobu tamamen yok olmuştu. Fakat Gage sakince ayağa kalktı ve bir iki dakika sonra konuşmaya başladı. Bilinci gayet yerindeydi. Kimsenin yardımı olmadan bir at arabasına binip 1.2 km uzaklıktaki doktora gitti hem de at arabasında dik oturur vaziyette. Gage kasabaya ulaştığında Dr. Edward Williams'ı buldu. Dr. Williams haliyle onun öldüğünü zannetti fakat nabzı 60'ı gösteriyordu. Yani hayattaydı. Doktorlar hemen Gage'i kontorlleri altına aldılar. 1 ay boyunca çabalayarak kendisini toparlamasını sağladılar. Hesaplaşma
  Gage Bambaşka Bir Adam Oluyor
  Fakat birşeyler ters gidiyordu. Şimdiki Gage ile 1 ay önceki Gage'in alakası yoktu. Karakter olarak bambaşka bir adam olmuştu. Çalışmasına çalışıyordu, eskisi kadar çalışkandı da. Fakat davranışları ve karakteri tamamen değişmişti. Algısal problemler de yaşıyordu. Kendisine yardım etmek isteyenleri bile tersliyordu. Sabırsız bir hal almıştı, kimseye tahammül edemiyordu. Kibar, saygılı bir adam olan Gage şimdi ise küfürbaz ve tahammülsüz bir adam olmuştu.

  Başka bir adam olan Gage 12 yıl bu şekilde hayatını sürdürdü. 12 yıl sonra ise yaralarının sebep olduğu sağlık problemleri nedeniyle yaşamını yitirdi.
  Gage'in bu dönemi birçok bilim adamı tarafından ele alındı fakat ilk etapta çözüme ulaştırılamamıştı. 2001 yılında California Üniversitesinden başını John Van Horn’un çektiği bir grup Gage'in kafatasını Warren Anatomi Müzesi'nden alarak kısa sürekli incelemeye tabi tuttu ve bu kafatasının bilgisayar tomografisini çıkardı. Büyük çabalar sonucunda ikinci kafatasını elde etmeyi başaran ekip, kazada parçalanan kemikler ve kafatasını yaran demir ile ilgili tüm ayrıntıları edinip olayı tekrardan ürettikleri kafatasına uyguladılar. Demirin beyinde izlediği yolu belirleyen ve benzer erkeklerin kafa yapılarını inceleyen ekip demirin nereden girdiğini keşfetti.
  Sonuçlara göre demir sanıldığı gibi Gage'in beynini yarmamıştı. Beynin ortası etkilenmemişti. Asıl olan beynin sol kısmındaki beyaz dokudan fazlasıyla kayıp yaşanmasıydı. Beyaz doku kaybedilince bu beynin sağ tarafında bağlantılı olan yerleri de etkiledi ve buralar hiç bir zaman düzelmedi. İşte davranış bozukluğu da tam burada oluşuyordu. Beyaz doku kaybının ve Gage'in sanal beyninde çıkarılan sinir haritasındaki tahribatların davranışları nasıl etkilediği keşfedilmiş oldu.

  Bu araştırma beynin hangi bölgesindeki hasarın davranışı nasıl etkilediği konusunu çözen tarihi bir araştırma oldu ve bir buçuk asırlık tartışmaları en sonunda neticelendirdi.

  Not: 2. resimde Gage, sol gözünün altından girip kafatasından çıkan 110 cm'lik demiri tutuyor.

  Burada önemli ve ilginç olan iki konu var.

  Birincisi böyle bir travmatik durumdan sonra hayatta kalabilmek, ikincisi de beyinde yaşanan hasardan (veya değişiklik de diyebiliriz) sonra geçirdiği büyük kişilik değişikliğidir. Ruhunun değişmesidir. Bu olayın asıl düşündürttüğü konu ise ruh beden, beden kişilik, beden akıl arasındaki ilişkidir.

  Aynı değişiklik beyin tümörü baskısı yaşayanlarda ya da ilaç kullanımı sonrası beyin kimyası değişenler için de söz konusudur. Örneğin yıllarca sakin ve usturuplu konuşmaları ile tanınan yaşlı bir kadın vücut kimyasının ilaç veya çeşitli nedenlerle değiştiğinde; rahat konuşan, espri yapan, ne konuştuğunu hesaplamayan farklı bir kişiliğe, farklı bir ruh haline bürünebilmektedir.
  Francis Crick, “sevinç ve kederlerimiz, hatıralarımız, hırs ve ihtiraslarımız, kimlik duygumuz, ve özgür irademiz aslında olağanüstü sayıdaki sinir hücreleri ve onlarla ilgili moleküllerin hareketinden başka bir şey değildir” demiştir.

  Eğer öyleyse ve örneklerden de yola çıkarak insan beynindeki sinir hücrelerinin bağlantılarını ve kimyasalların miktarını değiştirdiğimizde veya bunları kontrol altında tuttuğumuzda insan değişiyorsa, ruh da değiştirilebilmekte midir? Yoksa ruh denilen şey bunlardan bağımsız olarak başka bir yerde mi durmaktadır?

  Bir çok felsefi yorum yapılabilir. Ama asıl beni heyecanlandıran nörologlar ve beyin cerrahlarının çalışmalarıdır.

  Nörologlar ve beyin cerrahları hastalıklı beyinler üzerinde çalışarak, beynin iç yapısının normale döndürülmesini veya belirli bölgelerdeki düzensiz işlevleri, derin beyin stimülasyonu veya ablasyon gibi yöntemlerle düzeltmeye çalışmışlardır. Bazı işlemler uyanık hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışmalardan elde edilen gözlemler, beynin yapısı ve işlevleri hakkında ipuçları vermiştir. Beyne elektrik akımı verildiğinde, kişi canlı bir tecrübeye sahip olabilir. Stimülasyonla salınan kimyasallar kişinin algı, ruh hali, kişilik ve akıl yürütmesini değiştirebilmektedir.” (1)

  Eğitimciler konuya şöyle yaklaşabilirler; yani şimdi; tembel olarak adlandırılan çocuklar, küçük bir değişiklikle çalışkan olabilir mi? Ya da matematik korkusu bu şekilde yenilebilir mi mesela? Beyinde yapılabilecek değişikliklerle ders konularının anlaşılması herkes için daha kolay ve sıradan bir şey haline getirilebilir mi? Yani bu bir damla kimyasala ya da bir elektrik akımına mı bakıyor? Bu imkansız olmamakla birlikte, olumsuzluklarıyla da birlikte detaylı düşünülmesi gereken bir konu elbette…

  Phineas Gage olayı bir çok ruhsal hastalıklara çözüm bulmanın yolunu araladığı gibi bir çok soruyu da beraberinde getirmiştir. Antonio R. Damasio, Descartes’in Yanılgısı kitabında Descartesin ruh ve beden ayrımı düşüncesini tartışmaktadır. Descartes ruhun beyinde yerleşmiş ayrı bir yapı olduğu düşüncesi vardır. Ancak Phineas Gage’nin beyin hasarı vakası bu düşüncenin de sorgulanmasına neden olmuştur.
  Tıbben beyin ölümü gerçekleştiğinde varoluş da sona ermektedir. Varoluşun anlamı ve insanların “anlam arayışına” bakış açımız üzerine bu vakanın etkisi nasıl olacaktır? Kişilik, karakter, mutluluk, mutsuzluk, hayattan zevk alama ruhsal yapı nöronların oluşturduğu komplike bir yapı ise ve dış müdahalelerle değiştirilebiliyor ise o halde anlam elimizin altında demektir.

  İnsan zihni çocukluğundan beri ve iradesi dışında sosyal, kültürel ve toplumsal olarak olumlu olumsuz çağının gerisinde bir çok etkilerle maruz kalmıştır. Zihin bir bakıma bunlarla doludur. Beyninde hücresel olarak depolanmıştır. İnsanların ileriki yaşlarda da karar alma süreçlerini de etkileyen bu hücresel bağlar nedeniyle insanların bir bakıma zihni bilinç altına tutsaktır.

  Düşünülürse, Phineas Gage vakası insanoğluna anlam arayışını, yaşama ve varoluş nedenine bakışını da etkileyecek tertemiz bir zihin geçmiş ve tertemiz, özgür bir zihinsel gelecek vaat etmektedir.
 • Ne kadar da ufalmış bedenin
  Gözyaşıma sığdın sen

  Grup Yorum
 • ...
  "uykusunda bir kuş ölür,
  ecelsiz."
  ...
  uğurlama 🎶 grup yorum
 • İdam idam idam.
  Yine o güzelim kınalı Türkiye' m yol ayrımında. Bir grup şiddetin sosyolojik nedenleri üzerine kafa yorarken bir grup şiddetin sonuçlarıyla ilgilenmekte. Bir taraf idam isteğinin kendi içinde barındırdığı şiddetin farkında olamazken bir grup idamın yasal olduğu ülkelerdeki tecavüz istatistiklerinin yüksekliğini gerekçe göstermekte.

  Ege Üniveristesi Psiko-sosyal anabilim dalında doçent bir hocamın değindiği bir durum var ki aynen iletiyorum. Kendi Facebook hesabında paylaşım yapmış.

  Çocuk tacizcilerine idam istemek çok tehlikeli bir istek.
  1. Sonunda idam varsa tanık bırakmak ister mi tacizci? (Katillerin bir kısmı vicdan azabına dayanamayıp hapiste hükümlü olmayı ruhsal temizlenme olarak görür ve teslim olur. İdam cezası varsa öldürüleceği korkusuyla yaşam daha ağır basacak ve teslim olmayacaktır)
  2. Sonunda idam varsa suçu kimse işlemeyecek mi?
  3. İdamı istiyor olmak "ben çocukları koruyamıyorum, sadece intikamlarını alabiliyorum" demek değil midir?

  Sayın hocama cevap verelim.
  1) Dünyada kadınların statüsü üzerine çalışmalarıyla bilinen Woman Stats Project’in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta, ortalama her 100 bin kadından 60’ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri var.
  2) 1. Sorunun cevabında bulabilirsiniz.
  3) Yorumu size bırakıyorum.

  Bir film repliği vardır. (Sinan Çetin-Kağıt)
  Çok hoşuma gider.

  Bir sabah uyandınız ve birileri diyor ki size, sabah kahvaltısında zeytin yemek yasak. ne olurdu?
  +sabah kahvaltısında zeytin yemeyiz
  --yanlış, her yasak kendi isyancısını yaratır.

  Yahu hala anlamadınız mı? Her şeyin başı eğitim. İyileştirilmesi gereken tek kurum MEB. Türkiye' de eğitim bilinçli, kasten, planlı ve programlı olarak düzgün YA-PIL-MI-YOR.

  Amerika Finlandiya' nın son 14 yıldır PİCA sınavında 1. liği hiçbir ülkeye kaptırmamasına şaşırıp eli kolu bağlı beklemedi. Fin eğitim patentini satın aldı. Dünyadaki tüm gelişmiş ülkeler gözlemci heyet gönderdi Finlandiya' ya. Amerikanın matematik ve fen bilimlerinde (2006) başarı oranı (3,4) (10 üzerinden) şimdi (7,4) lerde genel ortalama. Nasıl oldu bu? Türkiye deki bütün akademisyenler Finlandiya eğitim sistemini ve başarısını bilir. Neden 4+4+4 lere bel bağlıyoruz. Bu bütçe eğitime gelince neden tam takır kuru bakır?

  Koca bir oooooooooooof diyorum bu idam isteyen şiddet yanlısı insanlara. Yahu tecavüzcüyü korumuyoruz burda anlasanıza. Yarın çocuğum olacak ve onun tecavüze uğrama ihtimali üzerine taaa 10 yıl-20 yıl-50 yıl sonrasının önlemini şimdiden alalım diyorum. Şiddet hepimizin içinde var. Suç işleme dürüstünü nasıl kontrol altına aldık bizler? Tanrı şiddeti verdi bize. Bu hepimizde var. GAME OF THRONES' un neden imdb si bu kadar yüksek hiç düşünmediniz mi? Şiddet! Tecavüz! Sex! Katır katır adam kesiyorlar ve insanlar bunu seviyor. Ben de izledim ve sevdim. Ama bu gerçeği değiştirmiyor. Kendini sosyal davranışlar açısından ehlileştiren insanlar bu suç dürtüsünü ancak ve ancak eğitimle kontrol altına alabilir. He diyeceksiniz okumuş insanlar da tecavüz ediyor... İşte bu 1-2 örnek dünyanın her yerinde var zaten. Bakın bakalım o okumuş insanların geçmişine... Bakın bakalım nasıl gelmiş oralara. Şiddeti minimize etmek ancak ve ancak bilinçli bir aile, bilinçli bir toplumla mümkündür. Ateist Japonya' da neden istatistikler bu kadar düşük? Neden yahu neden? Ülkelerinde idam olmadığı için mi yoksa bilinçli bir toplum oldukları için mi?

  Yorum sizin.
 • Yürü derler yürü derler açlığa yürü derler
  Kara elmas tabut olmuş gerekirse ölün derler
  Günü gelir utanmadan ağlaşana gülün derler
  Yalanlara artık sabrım yok
 • Yare ulaşmadan düşersen eğer
  Yarına sesinin yankısı kalır.