Giriş Yap
"Dünyaya bel bağlama. O sana yabancıdır. Her geceyi başka bir evde geçiren bir çalgıcıdır o.. her sabahı başka bir erkeğin koynunda eden bir dilbere hiç gönül verilir mi?"
Bostan - Gülistan - Altın Küpeler, Şeyh Sadi ŞiraziSayfa 233 - Bedir Yayınevi-[BOSTAN]
Reklam
"Dünyayı elde etmek bir hüner ve mârifet değildir. Asıl hüner ve mârifet gönül elde etmektir."
Bostan - Gülistan - Altın Küpeler, Şeyh Sadi ŞiraziSayfa 153 - Bedir Yayınevi-[GÜLİSTAN]
Öğretmenin Düşü
Okumuş filler ki her birinin Nice Bostan, Gülistan ezberidir.'Mavi bir ışık yandı gözlerimde, Gökyüzü öyle yakın Çocuklar doğacak çocuklarım Ve öyle yağmur ki toprak, koklarsın Ellerin bütün hayvanlar alemi, Hangi ağacı çalsam açıyor Uzaylar uslu, Yönlerim yörük, Sağduyularım sol duyu.Mavi kalemlere yordum bu düşü, Su resimleriyle öğrencilerin, Göğerttik bozkırın sarı defterini, Şu yoncalar yurttaşlık bilgisi. Geçen gün okudum söğütlerin tarihini, Bi çiğdem var onlar kadar yiğit, Şu bey, şu eşek, şu yaban, şu işçi arı, Biz beş sınıfta kaldırdık bütün sınıfları.Korkuluklar ektiği kargaları biçsin, Sevginin de kendi planları var, Beş yılları, yıldızları, dokuz ayları, İlerde yarım kalmış bir okulun duvarı, Duvardı diyor, varım diyorum ben de, Gitsin bütün okumuş filler Gülistana, Ben Türk'üm bu bozkırda çalışmaya geldim (Can Yücel)
Can Yücel
Hoş bir gece geçirmek arzu eder misiniz? Beyoğlu, Doğruyol'da Gülistan Birahanesine geliniz. Genel sıhhat açısından içkilerin helal ve tasdikli olanını bulundurmaktayız.
Reklam
Ey Gülistan sokağı, bir tomar gazete unuttuğum ev Yıl bin dokuz yüz otuz üç Vurup da kapını çıktım dışarı Dönüp arkama bakmadım bile Taşıdım aylarca yalnız Bağayla kaplanmış bir duvar saatinin tik takını Öyle ya, bana sorarsanız terk etmeli insan yaşamı Ölümü göze almadan Ve anlamalı bir ağaç gölgesi gibi durmaktaki sakıncayı Gitmek Durmadan gitmek Ne ölümünü bilsinler ne yaşadığını.
Kirli Ağustos, Edip CanseverSayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları, 1. baskı
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42