• Pansiyon farelerinin marş müziği eşliğinde
  sürüklerken
  mukavva bavulumu
  ya çok sıcak olurdu hava
  ya da dondurucu soğuk

  ya hatunlar
  dolar savaşçılarına aşıktılar
  ve ben eyalet eyalet
  dolanıyordum mukavva bavulumla
  Teksas, Arizona, Louisiana, Georgina,
  Florida, Güney Carolina...

  yemiştim kafayı
  iptaldim
  aşikar olana
  yüzleşemiyor
  kirli şiltelerin üstünde
  cin içip
  alkole alıştırıyordum
  tahtakurularını

  intihar planları yapıyor ve
  çuvallıyordum,
  üçüncü sınıf işlere girip
  çıkmaya başladım ve
  umursamayan ve benden daha zeki
  birilerinin paramparça ettiği
  hedeflerdi sanki
  saatler

  Tanrı'ya gidemezdim
  beni kurtarması için
  ama  Tanrım ne biçim
  devirdim
  şişeleri

  hiçliğin nehrine akan
  yüzlerce
  şişe

  ve içkinin kötülükleri üstüne
  dilediğinizi söyleyebilirsiniz
  ama onsuz hayatta katlanamazdım
  sıçan gözlü ustabaşılarıma

  tatil ve sigorta
  ile yetinen
  işçilere

  köleliklerinin farkında
  olmadan
  kendilerini şanslı sayan
  adamların
  esaretine.

  şişe
  sadece şişe
  ve şişeler sayesinde
  katlanabildim
  herşeye

  gün boyunca
  tekrar odama döneceğim
  geceyi düşlerdim
  ayakkabılar
  çıkartılmış
  karanlıkta
  yatağa uzatılmış
  şişenin kapağını açıp
  o ilk yudumu almak

  kokuşmuşluğu
  çürümüşlüğü
  üstümden atarak
  bir sigara yakar,
  duvarlara ve ayışığına
  aşık,
  bu pis oyunu içime çektikten sonra
  uzağa üfler
  ve şişeye uzanırdım
  gene

  zayıf değil
  ama güçlü;

  sıkı bir yudum alıp
  şişeyi yere bırakarak

  herkesin
  olasılıkları
  altetme
  yöntemi
  farklıdır.
 • Mesela saatte yüz yirmi dört kilometreyle Güney Carolina'dan geçerken, çoğunlukla boş olan bir Bluefin enerji içeceği şişesine çişini yapacak türde bir insan olduğumu hiç düşünmezdim... ama aslında o türde bir insanım. Ayrıca, biraz Bluefin enerji içeceği ile çok miktarda çişi karıştırınca soncun şaşırtıcı derecede göz kamaştırıcı bir turkuaz tonu olacağını önceden bilmezdim. O kadar güzel görünüyor ki, Lacey ile Ben uyandıklarında görebilsinler diye, şişenin kapağını kapatıp bardak tutucuda bırakmak istiyorum.
  Ama Radar benimle ayı fikirde değil. "Eğer o boku hemen pencereden dışarı atmazsan, on bir yıllık arkadaşlığımızı bitiriyorum," diyor.
  "Bok değil," diyorum. "Çiş."
  "Dışarı," diyor.
  John Green
  Sayfa 270 - yazmasam olmazdı fjdkfjfg
 • Dünyanın en feci şeyi hayatın ta kendisidir.

  Caroline Maria de Jesus, 1914 yılında Brezilya'nın Minas Gerais kentinde doğmuştur. Henüz ikinci sınıftayken okulu bırakır. Büyüyünce Sao Paulo'ya göç eder. Kentin "çöplük" ü olarak kullanılan Favela' da 3 çocuğu ile yaşam savaşı verir.

  15 Temmuz 1955'te kızının doğumuyla günlük tutmaya karar verir. 19 Mayıs' ta şöyle yazar: "Burada Favela'da herkes binbir zorlukla çırpınır durur. Ama bunu benden başkası anlatamaz. Bunu başkalarına faydalı olabilmek amacı ile yapıyorum." İçinde bulunduğu sefaleti gayet yalın bir dille anlatır. Bu sefaletten kurtulmak için elinden geleni yapar. Durmadan çalışır. Çoğu zaman bu duruma dayanamaz ve isyan eder. "Hâlâ kâğıt topluyorum, sevmiyorum bu işi. O zaman kendi kendime 'Rüya görüyormuş gibi yap.' diyorum." Anılarında "Yedirdim." diye yazıyor. "Tavada kızaran yağın sesi ne kadar güzel gelir kulağa ve görüntüsü. Çocuklar ona baktıkça gülümsüyorlar. Hele kuru fasulye ile pilav olunca bayram ediyorlar."
  Başka bir yerde şöyle diyor: "Bir zaman sonra sadaka ile aldıkları bu yırtık pırtık paltoların yerine, politikacıların dağıtacağı yenileri gelecekti. Ben de payımı alacağım, ben de onlardanım, istenmeyen şeyleri giyiyorum."

  Ne kadar büyük bir acı! Bir insan! Şımarık, elindekine şükretmeyi bilmeyen, önüne konan yemeğe burun kıvıran insanın yemeyip çöpe attığı yemeği alıp yiyen bir insan! Giyecek başka bir şeyi olmadığı için istemediği kiyafetleri giyen bir insan! Caroline bu insanlardan sadece biri. Sesini duyurabilmek için yazmış. Peki yazdıkları ses getirmiş mi? Kitabın arkasında 1960'lardan günümüze milyonlarca baskısı yapıldı, dünyanın hemen hemen bütün dillerine çevrildi yazıyor. Hayatını araştırdığımızda karşımıza şu bilgi çıkıyor: Kitap basıldıktan sonra bu sefaletten kurtulmuş. Kitabı imzalamak için yaptığı Brezilya turunda yaşadığı hayal kırıklığı ve mutluluğu anlattığı ikinci günlüğü de yayınlandı.

  O günlükler Caroline' i kurtardı. Belki bir kaç insanı daha. Peki Favela'dakilerin hepsi kurtuldu mu? Ya dünyadaki açlık ve sefalet yok oldu mu? Günümüzde bakacak olursak "Hayır!" Yoksulluk, öyle kolay yok edilmiyor. Neticede doymak bilmeyenlerin, sorgulamayan fakirlere de ihtiyacı var!

  Kitabı okurken aklıma çikolatanın tadını bilmeyen kakao işçileri geldi. Dünyada 215 milyon çocuk işçi var. (Bu istatistikler 2016 yılına ait) Batı Afrika'da 2 milyon çocuk haftanın 7 günü, günde 12 saat kakao toplamak için çalışıyorlar. Ama çikolatanın tadını bile bilmiyorlar. 72 milyon çocuk tarım alanında çalışıyor, 2 milyonu da madenlerde. Güney Afrika ülkesi Malavi'de, Kuzey Amerika' nın sigara ihtiyacını karşılamak için binlerce çocuk tütün tarlalarında çalışıyor. Özbekistan'da yaşayan çocuklar pamuk tarlalarında çalışıyorlar. Çocukların çalıştırılmaması için 'sözde' bir protokol imzalanmış. Ama hepsi yalan, hepsi göz boyamak için! Bazı uluslararası firmalar da Özbekistan'dan pamuk alımına son vermişler. Bunlar yeterli mi? Değil! Akşam eve gidince ekmek alamadığı için çocuğunun gözlerine bakamayan bir babanın acısını dindirmez!

  Kitabı okurken hep "Neden?" deyip durdum.
  Neden, bütün insanlar eşit değil?
  Neden, herkes aynı yemeği yemiyor?
  Neden, herkes iyi giyinmiyor?
  Neden, herkes rahat uyuyamıyor?
  Neden, bazıları rahat etsin diye bazıları daha çok çalışıyor?
  Caroline şöyle yazıyor: "Bir lokma yemeğini yedikten sonra, bir çocuğun 'Daha var mı?' diye sorması ne kadar fecidir. Boş tencerenin dibini kazımaya çalışan bir annenin kafasında, sadece bu kelime çöreklenmiştir: 'Daha var mı?' Fakat ona 'daha' veremeyecektir."
  Neden, bir anne çocuğuna 'daha' yemek veremiyor?

  "Açlığın ne olduğunu bilmeyenler:
  - Böyle şey yazmak için deli olmalı, derler.
  Ama aç olan:
  - Haklısın Caroline, der, yiyecek maddeleri herkesin alabileceği kadar ucuz olmalı."
  Evet! Yiyecek maddeleri herkesin alabileceği kadar ucuz olmalı. Herkes iyi giyinebilmeli. Herkes rahat bir yatakta yatmalı.

  İncelememe Morgan Freeman'ın şu sözleriyle son veriyorum:
  "Afrika'da bir anne çocuğuna 'Tabağını bitir!' diye bağırana kadar dünyanın bütün tabaklarını kırmak istiyorum!"
 • We ain't what we want to be, and we ain't what we’re going to be, but we ain't what we wuz.

  Olmak istediğimiz şey henüz değiliz ve olacağımız şey de değiliz; ama artık biz olduğumuz şey de değiliz.
  İsmet Özel
  Şule Yayınları, Giriş sayfası
 • Şu K.K.K. harfleri de bir insanın değl, bir
  örgütün ismini gösteriyor."
  "Peki, ama ne cemiyeti bu?"
  "Sen hiç Ku Klux Klan diye bir şey duymadın mı?" dedi Sherlock Holmes, kısık bir sesle, öne eğlerek.
  "Hiç duymadım."
  Holmes, dizlerinin üstüne yerleştirdiği kalın ciltli kitabın sayfalarını çevirdi. "İşte burada, " dedi: "Ku Klux Klan. Bir tüfeğin doldurulurken çıkardığı seslerden türetilmiş bir isim. Bu korkunç, gizli örgüt, Amerikan
  İç Savaşlhdan sonra Güney eyaletleri adına askerlik yapmış olanlar tarafından kurulmuş. Kısa zamanda, Tennessee, Louisiana, Carolina, Georgia ve Florida gibi, ülkenin çeşitli yerlerinde yerel şubeler açmış.
  Güçlerini en fazla siyasi alanda kullandılar, amaçlan zenci seçmenleri yıldırmak ve kendi görüşlerine karşı olanları öldürmek veya ülkeden sürmekti. Genellikle eylerme geçmeden önce kurbam uyanyorlardı. Bu uyarma, genellikle bilinen fantastik sembollerle oluyordu: mesela meşe ağacından yapılmış çatal, karpuz tohumu veya portakal çekirdeğiyle. Bu uyarıyı aldıktan sonra, kurban ya açık bir şekilde istenileni yapmalı ya da ülkeden gitmeliydi. Eğer meydan okumaya kalkarsa, çoğu zaman beklenmedik bir zamanda, beklenmedik bir şekilde ölüm gelirdi. Cemiyet, o kadar mükemmel örgütlenmiş ve yöntemleri o kadar sistemliydi ki onlara karşı koyrnayı başarabilen pek olmamıştır. Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin ve Güneydeki soylularin çabalarına rağmen, örgüt birkaç yıl daha gelişmeye devam etti. Nihayet 1869 yılında, bu hareket hızla çökertildi. Fakat o tarihten bu yana, çeşitli yerlerde münferit eylemlere hâlâ rastlanmaktadır. "
 • "Ku Klux Klan. Bir tüfeğin doldurulurken çıkardığı seslerden türetilme bir isim. Bu korkunç, gizli örgüt, iç savaştan sonra güney eyaletlerindeki eski konfederasyon askerleri tarafından kurulmuş ve kısa zamanda Tennessee, Louisiana, Carolina, Georgia ve Florida gibi, ülkenin çeşitli yerlerinde yerel kollara ayrılmıştır. Temelde, zenci seçmenleri yıldırmak ve kendi görüşlerine karşı olanları öldürmek veya ülkeden sürmek şeklinde politik amaçları vardı. Genellikle eyleme geçmeden önce, garip ama iyi bilinen bazı şeyler göndererek kurbanı uyarıyorlardı. Bu bir meşe dalı, karpuz tohumu veya portakal çekirdeği olabiliyordu. Bunlar eline geçtikten sonra, kurban ya açık bir şekilde istenileni yapmalı ya da ülkeden gitmelidir. Eğer meydan okumaya kalkarsa, çoğu zaman garip ve beklenmedik şekillerde öldürülürdü. Topluluk o kadar mükemmel örgütlenmiş ve yöntemleri o kadar sistemliydi ki onlara karşı koymayı başarabilen pek olmamıştır. Birleşik Devletler hükümetinin ve güneydeki soyluların çabalarına rağmen, örgüt bir kaç yıl daha gelişmeye devam etti. Nihayet 1869 yılında bu hareket hızla çökertildi. Fakat o tarihten bu yana, çeşitli yerlerde tek tük eylemlere hâlâ rastlanmaktadır."
  Arthur Conan Doyle
  Sayfa 157 - Martı Yayıncılık 2015 / Çeviri Cumhur Mısırlıoğlu / "Beş Portakal Çekirdeği" adlı öyküden