1000Kitap Logosu
Hakan Güneş
TAKİP ET
Hakan Güneş
@gunshan
Farklı şekilde algılama ve düşünme yeteneği kazanılan bilgiden daha önemlidir. -David Bohm Paylaşımlar onayladığım anlamına gelmiyor.
İntern Dr.
Bolu
5 Haziran
78 okur puanı
03 Eyl 2020 tarihinde katıldı.
93
Kitap
1
İnceleme
337
Alıntı
11
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Bunlar giderse her şey çözülecek (!)
"Bu demokratik buhrana sebep olan koşulların bertaraf edilmesi ve siyasal/ekonomik sistemin dönüşmesi. Demokratik gerileme dalgasının tersine dönmesi için sadece otokratik zihniyetteki iktidarların kaybetmesinin yeterli olup olmayacağı çok şüpheli. Demokrasiyi buhrana sokan yapısal koşullara müdahale edilmeden sorunun kaynağına inmiş olunmuyor. Demokrasiyi işlevsizleştiren, halkın kurumlara inancını zedeleyen sistemik sorunları inceleyip çözümler sunmadan bir otokratın kaybetmesi sadece geçici bir avuntu olma riski taşıyor. Sistemik sorunlar bu koşulları doğuruyorsa, bu sorunlar giderilmeden aynı semptomlarla sürekli karşılaşma riskine sahibiz."
3
"Bizim ahlaki tutumlarımız, yargılarımız, söylemlerimiz vb. birtakım evrimsel süreçlerle, doğal seçilim ile ortaya çıkmıştır. Evrim doğrulukla değil, hayatta kalmak ve gen aktarımını sağlamakla ilgilendiği için, ahlaki yargı kapasitemize güvenemeyiz. Bu yüzden ahlaki realizmden vazgeçmeliyiz."
2
psiko-politik
Çoğu zaman rejim diyerek, düzen addederek içinde yaşadığımız toplumun politik hallerinin sorumluluğunu üzerimizden atmaya çalışırız. Sanki rejim de düzen de bizim iradelerimizin bir ortalaması olarak değil de tesadüfen oradadır. Oysa, en azından modern zamanlarda, hiçbir rejim ya da düzen gökten zembille inmez. Hiçbir ülkenin politik iktidar yapısı sadece dışsal bir komplo teorisiyle açıklanabilecek kadar basit değildir. Bir toplumun başına gelenler nadiren birkaç kötü insanın etkisiyle açıklanabilirdir. Meselelere ancak böyle bir pencereden bakabilenler birey düzleminde de toplum düzleminde de zaten ergenlik belirtileri gösterenlerdir. Çünkü bu tür bir zihniyette sorumluluk duygusu yoktur. Hayat bir başa gelen olarak yaşanır. Reşitler dünyaya böyle bakmazlar.
4