• 480 syf.
  ·5 günde·Beğendi·9/10
  Kendi anlatımıyla kitabın konusu şöyle;

  "Konusu İstanbul'da geçiyor. İstanbul'da bir bizans sarayının kalıntıları üstüne rus oligark ve istanbul zengin sermayesiyle çok lüks bir otel inşa edilmiş. Onun açılış gecesi. 300 davetli var. istanbul'un bütün burjuvaları, zenginleri falan. onların içerisinde tipler var, kadın ve erkek... bir de orada çalışan garsonlar var. mesela biri Roboski'de kardeşini kaybetmiş. biri ordan, biri burdan... biri para biriktiriyor, İşid'e gitmek istiyor. Yani toplumun panoraması…

  Konstantiniyye oteli'nin başrolünde İstanbul var. Şimdi bazı milliyetçiler diyecek ki 'efendim niye İstanbul değil de konstantiniyye?' kitapta bu da tartışılıyor. Fatih Sultan Mehmet istanbul'u aldığında adını değiştirmiyor. Osmanlı'da resmen konstantiniyye idi. İstanbul daha yunanca. Kitabın başına iki söz aldım. Hz. Muhammed'in "konstantiniyye muhakkak fethedilecektir. onu fetheden emir ne güzel emir; onu fetheden ordu ne kutlu ordudur." hadisini aldım. şimdi bir kere, peygamberin hadisinde bir harfi değiştirmek günah; o konstantiniyye diyor. o öyle diyorsa biz nasıl onu değiştirebiliriz!? ikincisi de Napolyon'un bir sözü. diyor ki, "eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti muhakkak konstantiniyye olurdu." kimsenin itiraz edemeyeceği şekilde bağladım...

  Bu andan sonra dünya gitgide uzaklaşıyor, uzaklaşıyor, tam yok olmaya yüz tutmuşken, Zehra bir ses duymaya başlıyor. Sağ yanağını ısıtan mermerin altından gelen, yumuşak, tekdüze, inlemeyle yakınma arası ama ne dediği anlaşılmayan, boğuk bir ses bu. Elbette boğuk olacak, çünkü çok derinlerden geliyor gibi. Zehra bir süre sonra bu sesin sandığı gibi konuşmadığını, mırıldanmadığını, inlemediğini, ancak daha önce hiç duymadığı garip, gizemli, tuhaf bir ezgiyle şarkı söylediğini anlıyor. Uzun seslerle söylenen, mistik, yakınma dolu, neşeden uzak, içinde ilahi bir şeyler barındıran ama bir yandan da yerde, bilincinin büyük bölümü uykuya dalmış Zehra’nın tüylerini diken diken etmeye yetecek kadar tuhaf bir ezgi bu; sesin sahibi bir erkek. Şarkının hangi dilde söylendiğini anlayamıyor Zehra; türkçe değil; ingilizceye ya da kulak aşinalığı olan başka bir dile de benzemiyor...”
 • Güzel olan
  Her günü seninle tekrar tekrar yaşamak
  Erimek yarını olmayan zamanlarda
  Durdurmak bir yerde bütün saatleri
  Bütün kuralları kırıp parçalamak
  Sonra varmak o yerlere
  Mevsimlere dur demek
  Kar yağarken çiçek açtırmak ağaçlara
  Güneşi bir akşam saatinde tutup bırakmamak
  Sonra doldurmak ay ışığını kadehlere
  Delicesine içmek
  Ve unutabilmek her şeyi ansızın
  Sevmek seni en yücesiyle sevgilerin
  Birlikte geçmiş, gelecek bütün çağları aşmak
  Güzel olan
  Sevmek seni Tanrılar gibi
  Seninle Tanrılaşmak...

  Bir gün bu akan sele dur diyeceğim, göreceksin
  Ne bu şehir kalacak
  Ne bu duygusuz sürü
  Bu korkunç kalabalık
  Her vapur seni getirecek bana
  Bütün istasyonlarda seni bekleyeceğim
  Kapılar sana açılacak
  Senin için söylenecek şarkılar
  Şiirler senin için yazılacak
  Her evde bir resmin
  Her meydanda bir heykelin olacak
  Ve sen kimi gün bir rüzgar gibi
  Kimi gün denizler gibi, bulutlar gibi
  Kopup ötelerden, ötelerden
  Yalnız bana geleceksin
  Bir gün bu akan sele dur diyeceğim göreceksin.

  Ben eskimeyen tek güzelliği sende gördüm
  Sende buldum erişilmez hazları
  Yanında sıyrıldım korkulardan, yalanlardan
  Duyguların en ölmezini sende duydum
  Susuzluğum dudaklarında dindi
  Yalnızlığım ellerinde
  Çoğu gün unuttum açlığımı
  Sende doydum...

  İlk defa seninle bütünlendim, anlıyor musun
  Anladım yaşadığımı her nefes alışta
  Seninle geçtim bütün zamanlardan
  Seninle var oldum
  Eridim seninle bir sonsuz çalkanışta.

  Boynunda bir yer vardır, ben bilirim
  Ne zaman oradan öpsem,
  Değişir gözlerinin rengi
  Yanar dudakların, terler avuçların
  Dökülür kapkara aydınlık gibi
  Omuzlarına saçların
  Gitgide artar kalbinin vuruşları
  Bir musiki halinde dünyamı doldurur
  Ansızın bütün sesler kesilir
  Zaman durur
  Bir baş dönmesi başlar o en yükseklerde
  Her gün seninle yeniden var oluruz
  Eriyip kaybolduğumuz yerde...

  Sesini duymadığım gün
  Yaşanmış değil
  Açan çiçek değil
  Öten kuş değil
  Yüzünü görmediğim gün
  İçimde yıldızlar sönük
  Güneşler güneş değil
  Seni sevmediğim gün
  Seni anmadığım gün
  Olacak iş değil...

  Her günüm seninle geçsin
  O güneşe en yakın
  Kimsenin varamayacağı bir dağ başında
  Uçsuz bucaksız uzak denizlerde
  İnsan ayağı değmemiş ormanlarda
  Uzaklarda, en uzaklarda
  O gemilerin uğramadığı limanlarda
  Işığım ol, alınyazım ol benim
  Vatanım ol, evim ol
  Yeter ki bir ömür boyu benim ol
  Her günüm seninle geçsin...
 • 108 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Evvela şimdiye kadar okuduğum kitaplar içinde en değerli, en faydalı, en güzel kitap olduğunu söylemek istiyorum.

  Bu sitedeki üyelerin diğer klasik sitelerden bir farkı var. Hamdolsun hepimiz okuyan insanlarız. Ortak noktamız bu. Bizi bu kıymetli sitede buluşturan da budur, kitap tutkumuz ve kitap okuma sevgimiz. Ancak okuduğumuz kitaplar bazen bir noktada buluşurken bazen çok farklı içeriğe sahip olabiliyor. İnsan dünya ve ahiretine faydalı olan her eseri okumalı bence. İşte bu kitap dünya hayatımızı güzelleştirecek, ahiret hayatımıza yararı olacak bir eser kuşkusuz.

  Kitabın içeriğini anlatmak öyle kolay değil. Ancak şu kadar söyleyebilirim ki insanın bitkiye, hayvana, insana, güneşe, aya, toprağa, suya kısacası her şeye bakış açısını değiştiriyor. Her şeyde Allah'ın varlığını ve birliğini görebilmeyi öğretiyor.

  Bu kitap dünyaperestliğin etkisiyle yurdumuzda ve dünyada deizmin çok yaygınlaştığı bu dönemde yazılmış. Bu nedenle kitapta en çok açıklanan konu Allah'ın varlıği, birliği ile birlikte insanın gayesiz olamayacağı, dolayısıyla "Allah varsa din de olmalıdır." düşüncesinin ispatı yapılıyor.

  Şair'ül İslam güzel üslubuyla evreni ve yaratılan her şeyi okuyor, okutuyor. Âyetlerin manasını izah ve ispat ediyor. Bu kitapla düşünmeyi öğreniyor insan. Okurken düşünceden düşünceye, bir âlemden başka bir âleme geçiyor, kelimelerin, cümlelerin verdiği o eşsiz lezzeti kalbinde aklında ve ruhunda hissediyor, huzur buluyor.

  Okumanızı tavsiye ederim.
 • 120 syf.
  ·9 günde·Puan vermedi
  Barış İnce - Sarsıntı... Can Yayınlarından çıkıyor. İnce'nin ikinci romanı. İlk kitabı "Çelişki" ile dikkatleri çekmişti. BirGün gazetesi yazarlarından oluşu da ayrıca beni Barış İnce'ye yakın kılıyor. Yaptığı işleri önemsiyorum. İnce'nin kurmaya çalıştığı edebiyata belki de "Çelişki" ile başlamak gerekirdi, ben sondan başlamış oldum. Bir yazarın eserlerine sondan başlamak bir takım tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Ne demek istiyorum? Yazarlar, iyi yazılmış ilk kitaplarının ardından ikincisi için genellikle acele ediyorlar. Bir an evvel ikinciyi yazmak isteği aslında bir boy aynasında kendini ölçmek gibi: Bir tane yazdım ama devamı olacak mı? Bu belirsizlik ve bir an evvel hali yazarın yazarlık meziyetlerini uyuşturuyor. "Sarsıntı" romanının da yukarıda anlatmaya çalıştığım şekilde bir "aceleyle" kotarıldığını düşünüyorum. Karakterler oturmamış, olay örgüsü güzel ama geçişler şapkadan tavşan çıkartır gibi... Tarikat, cemaat ve topluma sülük gibi yapışan susma halleri tartışılıyor. Gayet iyi niyetli, derdi muradı olan bir kitap. Okunur mu? Elbette. Seveceğinizi de düşünüyorum. Ben Barış İnce için, daha iyi yazma fırsatının kaçırılmasına üzüldüm sadece. #barışince #sarsıntı #roman #canyayınları #türkiyeedebiyatı #bookstagram #instagram #book #kitap #neokudum #neokusam #sahaf #zorbasahaf
 • 544 syf.
  ·8 günde·Beğendi·10/10
  Kristin Hannah'ın kaleme almış olduğu "Bülbül" kitabı için ne yazarsam yazayım az kalacak eminim.
  Müthişti hatta müthiş ötesiydi. Yazarın ustalık eserlerinden biri idi, bence. Biri idi diyorum çünkü "Büyük Yalnızlık" kitabı da ustalık eseri, benim için.

  Kitap; Ikıncı Dünya Savaşı zamanında Fransa'da yaşayan iki kız kardeşin ( Vivien ve Isabelle) gözünden anlatılıyor. Nazilerin Fransa halkına yaptıkları zulümler, hayatta kalma çabaları, insanların dayanışması, aile ilişkileri, iki kardeşin yardım çabaları, aile kalabilmenin önemi, savaşın içerisinde bile filizlenen aşk o kadar güzel anlatılmış ki...

  Hiçbir sayfasını okurken sıkılmadım, aksine acaba bir sonraki sayfada ne olacak merakıyla nefes nefese okudum..

  Bu kitap aldığı reytingleri bence sonuna kadar hak etmiş. Film gibiydi. Okurken hemen hemen tüm yazılanları gözümde canlandırdım.

  Ve filmi de olacak.Umarım filmi de kitabı kadar başarılı olur.

  Kısacası bu kitabı okuyun, benim gibi elinizde fazla bekletmeyin.
 • 509 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  Okudum bitti. Yazarın kalemiyle daha önce tanışmıştım. İlk okuduğum çilek mevsiminde yan karakterler burada ana karakter. Çilek mevsimini okuduğum da Demir Ve Burcu 'nun hikayesini merak etmiştim. Ama o kadar okunacak kitaplar var ki bir türlü alıp okuyamamıştım. Bu kitabı da, bir günah gibi ve Cezayir menekşesi kitaplarını bana arkadaşım hediye etti. Çok teşekkür ederim bu güzel hediyeleri için.
  Gelelim kitabın yorumuna. Genel anlamda sevdim. Bazı yerlerde çok kızdım.
  Despot bir karakterimizden bahsetmek istiyorum yani Demir. Gerçi sonlara doğru uysal oldu. Demir ya okurken sakın bunu yapma dediğim yerler oldu ki. Ama son yaptığın orada sana neler dedim neler. Ya sen nasıl yaparsın bunu. Hem güvendiğini söyleyip hem kırmak nedir ya. Karşı tarafı dinlemeden yargılamak bunu yapmak hiç güzel değil. Gerçi bunu herkes yapıyor. Yine de senden beklemezdim birinci de haklısın dedim yani son yaptığın da sana hak veremedim. Arkadaşının yaşadıklarını sende yaşamaktan korktun belki ama her insan aynı değildir. Pişmanlığını hissettim. Keşke biraz daha fazla olsaydı. Affetitme sahneleri.
  Gelelim Burcu sana ilk başta söylemen gerekenleri söylemedin o zaman ah bu kız neden söylemiyor. Demir ondan öğrensin derken hop başkasından öğreniyor. Tamam ilkinde söylemedin. Peki diğerleri ya Demir ne kadar kızan karakter olursa olsun. Sen ona söylemen lazım. Sonra geliyor yanlış anlamalar. Demir son yaptığı şeyi canının ne kadar yandığı o kadar hissettim ki. Seninle üzüldüm. Sen çok güçlü bir karaktersin. Neleri tek başına mücadele ettin.
  Kenan Bey(Burcu'nun babası) sen nasıl anlamadan dinlemeden kızına sırtını çevirirsin. O senin kızın canından bir parça. Yaptığını hiç doğru bulmadım. Pişman olup özür diledin.. Keşke biraz daha baba kız sahnesi olsaydı. Kendini affetirmeye çalışan bir baba okumak isterdim.
  Kitapta o kadar isim var ki hepsinin bir kitabı olsa okunur. Hayır merak ettim. Buğra ve Binnur arasındaki çekimi hissetmemek mümkün değil. Öğrendim ki bu ikilinin bir kitabı olacak.
  Aysun ve Murat ikilisi çok sevdim onların nasıl bir hikayesi var. Hele Ceren ve Uğur bayıldım.
  Beliz neler yaşacak merak ediyorum.
  Yan karakteri de merak ediyorum.
  Ve son olarak psikopat Çağlar hak ettiğini buldun sonunda.
  Keşke Savaş hikayesi orada bitmeseydi. En çok onu okumak isterdim sanırım.
  Evet kimler okudu bakalım?