• Şimdi size aynı konuda bir şairin şiirinden kesit ve bir kişisel gelişim kitabında rast geldiğim bir paragrafı paylaşacağım. Hiç yorum katmadan paylaşacağım bu iki örnekten sonra hangi örneğin insanı hayata daha iyi hazırladığına, hayatı tüm çıplaklığı ile göz önüne serdiğine siz karar verin.

  İlk örnek Şükrü Erbaş'ın Ömür hanımla güz konuşmaları şiirinden.

  Her şeyi iyi yanından görmeyi kim öğretti bize? Acıyı görmeyen insan, umutsuzluğu yaşamayan, iliklerine dek kederin işleyip yaralamadığı bir insan, mutluluktan, umuttan, sevinçten ne anlar? Göğü görmeden, denizi görmeden maviyi anlamaya benzemez mi bu? Bir güz düşünün ki Ömür hanım, ilkyazı olmamış, yazı yaşanmamış, böyle bir güzün hüznü hüzün müdür? Başlamanın bir anlamı varsa bitişi göze almak, bitişin bir anlamı varsa başlangıcı olmak değil midir? Yaşamı düz bir çizgide tutmak tükenmektir. Yaşamak zorunda olduğumuz şunca yılı aykırı uçlar arasında gezdirip geçirmedikçe, alışkanlıkların sınırlarını aşmadıkça zaman zaman, yaşamak nasıl yenilik olur tükenmek değil de?

  Aynı konu üzerinde olduğunu düşündüğüm ikinci örnekte bir kişisel kitabından aldığım hikayedir.

  Her şey, her zaman göründüğü gibi değildir. Bazen, işler istediğimiz gibi sonuçlanmadığında, aslında bizim başımıza gelen tam da budur işte. Eğer inanıyorsanız, yapmanız gereken şey sadece, her sonucun her zaman sizin lehinize olduğuna güvenmektir. Bunun böyle olduğunu, ancak belirli bir zaman sonra öğrenebilecek olsanız bile...

  EVET yorum sizin. Hangisi sizin gelişiminiz üzerinde daha çok olumlu etki yapar.
 • ey beni bilmeyenler
  tanımayanlar
  konaklayıp geçen o topraklardan
  acı çekin önce biraz
  sonra okuyun şiirlerimi
  Hasan Hüseyin Korkmazgil
  Sayfa 166 - Bilgi Yayınları