George Orwell’in Kült Romanı 1984
George Orwell’in Kült Romanı 1984 George Orwell, dünya edebiyatını toplumsal bellek üzerinden işlediği eserlerle farklı bir noktaya getirmiştir. Yaratım süreçlerinde karşısına çıkan ve içinden geçtiği gerçek dünyayı dönüştüren yazar, aslında salt sanat yapıtının ne işe yaradığı sorusunu da böylelikle cevaplamıştır. Çünkü tarih, gerçeğin ve gerçeğin sürekliliğini her geçen gün biraz daha belirginleştirdiği için, insan da mevcut duygu durumundan bağımsız kalmamakta, mutlaka bir söz söylemektedir. Sistemin yanına ya da karşısında olmak meselesi ise farklı bir tartışmanın konusudur. Ancak yine de söz konusu süreçten bağımsız değildir.
8. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı
8. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı 8. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Konyaaltı Belediyesi’nin yeni inşa ettiği Kongre ve Fuar Merkezi’nde açılıyor.
Söylenti: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yolda
Söylenti: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yolda Amazon ve Warner Bros, Yüzüklerin Efendisi üçlemesini televizyona uyarlamak için görüşmelere başladı.
2017 Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde Ödüle Layık Görülen Ece Temelkuran
2017 Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde Ödüle Layık Görülen Ece Temelkuran Çağdaş Türk edebiyatının en üretken yazarları arasında yer alan Ece Temelkuran, 2017 Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali kapsamında verilen ödüllerden birinin sahibi oldu.
NURHAN IŞKIN  ~İmza Günü~
NURHAN IŞKIN ~İmza Günü~ Birliğimizin değerli üyesi Nurhan IŞKIN, 4 Kasım Cumartesi günü saat 14:30-16:30 arası İstanbul Kitap Fuarı'nda okurları ile buluşuyor. https://twitter.com/polisiyeciler
Prof. İlber Ortaylı’dan A’dan Z’ye Cumhuriyet
Prof. İlber Ortaylı’dan A’dan Z’ye Cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyet’i ilan etmesinin bugün 94’üncü yıldönümü. Modern Türkiye’nin kurulduğu 29 Ekim 1923’e giden yolda neler yaşandı. Cumhuriyet’in ilanından sonra hangi alanda nasıl bir ilerleme kaydettik, bugün ne durumdayız? Gazetemizin yazarı Prof. Dr. İlber Ortaylı anlatıyor.
7. Bursa Buluşması
7. Bursa Buluşması 1000Kitap Bursa okurları olarak her ay düzenli bir hale getirmeyi başardığımız buluşmalarımızın 7.sini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.
İstanbul Kitap Fuarı'nın bu yılki teması belli oldu
İstanbul Kitap Fuarı'nın bu yılki teması belli oldu İstanbul Kitap Fuarı, 4 Kasım 2017 Cumartesi günü 36. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 4-12 Kasım 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, kapılarını otuz altıncı kez açmaya hazırlanıyor.
Kardeşi, Che Guevara’yı anlattı: Abim Che
Kardeşi, Che Guevara’yı anlattı: Abim Che Kardeşi, Che Guevara’yı anlattı: Abim Che Ernesto “Che” Guevara... Yirminci yüzyılın efsanevi devrimcisi, bazılarının taptığı, bazılarının ölesiye nefret ettiği bir politik figür, öte yandan yaşasaydı tepki göstereceği biçimde metalaştırılmış, popüler kültürün elinde bir ikona dönüştürülmüş idealist ve eylem adamı.
Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı?
Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı? Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Carl Hanser Yayınevi tarafından Almancası yayınlanan ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ adlı romanını tanıtırken, kitabında anlattığı hikayenin sırları, kendisi ve Türkiye hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Son 10 yıldır biraz feminist olmaya çalıştığını anlatan Pamuk, Türkiye’nin ‘Avrupa treni’nden uzaklaştıkça otoriterleştiğini söyledi.
~ATTİLA İLHAN~ ÖLÜMYILDÖNÜMÜ
~ATTİLA İLHAN~ ÖLÜMYILDÖNÜMÜ Şair, romancı, denemeci, eleştirmen ve gazetemizin yazarı Attilâ İlhan’ın aramızdan ayrılışının 12. yılı. Türkiye’nin en güzel aşk şiirlerini yazan büyük şairi özlemle anıyoruz.
Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor
Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor Dan Brown’ın son kitabı ‘Başlangıç’ salı günü dünyayla aynı anda Türkiye’de de yayımlandı. Din ve bilim tartışmasını tekrar gündeme getiren romanı ilk okuyanlardan Ertuğrul Özkök yazdı: “Müthiş bir merakla ve çok şey öğrenerek okudum. En iyi kitaplarından biri diyebilirim. Bu kitap Evrim Teorisi’nin savaşı kolay kolay bırakmayacağını anlatıyor...”