• 2150 syf.
  ·10/10
  Zaman zaman ayetlerin bağlamına ve ayetle ilgili hadislerin paylaşımına yer verilmiş. Hatta ayetle münasebeti olan başka ayetler de gösterilmiş. Kur'an-ı Kerim meali arayanlar için her evde bulunması gerektiğini düşündüğüm bir şaheser.
 • 280 syf.
  ·Beğendi
  Bu kitap gerçekten anlatılmaz, okunur! Ancak birkaç kelimeyle ifade edecek olursak ; öncelikle yazarı bizzat tanıdığım fakülteden hocam, kendisini ilme adamış ve bu ilmini de gerçekten muhteşem bir şekilde sunabilen birisi bu kitapta bunu %100 göstermiş. Düşünce ve bakış açısı olarak hocamız gayet itidalli, objektif bir şekilde değerlendirmeler yapan yani hiçbir ideolojinin savunuculuğunu değil sadece ve sadece Kur'an-ı Kerim ve Rasülüllahımızın (sav) ve onun ashabının bakış açısıyla (Ehl-i Sünnet anlayışıyla) dünya ve âhiretimiz açısından yönenlendirmeler yapan, yazdığınıda yaşayan bunu da kitabında hissettiren ilim sahibi , hikmetli, zeki,mütefekkir ve en önemlisi de Kuran'ı Kerim i hafız olmasa da özümseyerek, anlayarak ve de yaşayarak tamamına hakim olmuş bir yazar diyebilirim. Ayrıca yazılarını sadece dini açıdan değil sosyolojik, psikolojik ve de birçok farklı açıdan ele alabilen bir yazar olması önemli! Kitaba gelince, içerisinde toplamda 108 farklı yazı var ve bu yazılar:âhiretimiz ve inancımıza ilgili olarak; "Rabbimiz, imanımız kitabımız imtihanımız, amellerimiz, âhiretimiz" başlıkları altında, dünya hayatınızla ilgili olarak ; "aklımızı nasıl kullanırız, duygularımızda ölçüyü nasıl ayarlarız ve toplumsal ilişkilerimiz nasıl olmalı ve nasıl düzeltebiliriz" şeklinde başlıklar altında tamamen ayetler ve konu bağlamında birkaç yerde hadislerle hocamız muhteşem benzetmeler, tesbitler, çıkarımlar ve çözüm önerileriyle sizlerin bilgi hazinenin dolduracak ve olumlu bakış açıları kazandıracak! Hulasa bu kitap size dünya ve ahiret hayatınıza Kur'an penceresinden bakmayı ve hayatımıza nasıl yön vereceğimizi öğretecek! Kitap da ayrıca her yazının sonunda yapılmış dünya ve ahiretimiz için muhteşem anlamlı dualar yapılmak ve okunmak için sizleri bekliyor! Özellikle bu kitabı öğretici rolünde olan öğretmen, vaiz ve imam gibi gruplara şiddetle tavsiye ederim. Bu kitabı okuyarak 108 farklı vaaz, sohbet ve söyleşi yapabilirler. Ayrıca öğrenciler, ebeveynler ve de tüm müslümanların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.İçerisindeki ayetler ;Kuran'ın her ayeti güzeldir ama bazı ayetleri "hayatın en temel kuralları" mahiyetinde olan seçilmiş ayetler olup gerçekten ezberlenmesi gereken ayetler okunması zaten elzem! Hiç sıkılmadan zevk alarak okuyacağınız ve en sonunda da iyi ki okumuşum diyeceğiniz bir kitap sizleri bekliyor... NOT: Ben bu tarzda bir kitabın piyasada olmadığını düşünüyorum ve o derece kendine has bir kitap diyebilirim!
 • 2150 syf.
  ·9/10
  Hepimizin bildiği gibi piyasada pek çok meal çalışması yapılmaktadır.
  Her bir mealin üstün özellikleri olduğu gibi, kaçınılmaz olarak eksiklikler de olabilmektedir.
  En büyük eksikliklerin başında da mealin yanında destekleyici hadis-i şerifler ihmal edilmektedir.
  İşte bu noktada Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an meali geniş bir çerçevede;
  hem ayetleri ,ilgili ayetler bağlamında açıklamış, hem de hadis-i şeriflere kaynaklarıyla birlikte yer vermiştir.
  Özellikle İlahiyat-İslami İlimler veya hadislerle açıklamalı meal konusunda güzel bir çalışma okumak istiyorum diyenlere şiddetle tavsiye edilir.
  Yalnız bu çalışmanın tek cilt şeklinde basımı da var ama siz iki ciltlik çalışmayı tercih edin:))
  Selametle..
 • 506 syf.
  ·11 günde·Beğendi·10/10
  Amacım olayı dramatize etmek değil ama söz konusu seyyid kutup olunca insan söylemeden geçemiyor. Yazar davası uğruna canından geçmiş, hicbir taguta boyun eğmemiş ve dilinden tevhidi düşürmemiş bir yazardır. Peki bu bize ne anlatıyor bundan bize ne diyecek olursanız benim cevabın su olurdu: Yazarın işlemiş olduğu konular İslam in en önemli konularidir ve bu konular bir Müslüman temel kimliğini oluşturmaktadır o yüzden bu en temel hususları böylesi bir dava adamından öğrenmek çok şey katar.
  Kitaba gelince beka yayınlarından yayınlanan sosyal adalet kitabini okudum ve 506 sayfadan oluşmakta, sayfa sayisi belki bazılarına çok gelebilir ama konuların önemi ve yazarın üslubu tabi çevirinin güzelliğiyle birlikte okuması kolay bir kitap. Zaten ayetler hadisler ve İslam tarihinden özellikle halifelerden hikâyelerle okuması çok zevkli bir yapıya sahip.
  İçeriği ile ilgili en temel fikir su SOSYAL ADALET YALNIZCA İSLAM NİZAMİ İCEEİSİNDE GERÇELESEBİLİR. Ve bu fikri yazar asri saadet ten örnekler vererek ayetlerle hadislerle kanıtlamaya çalışmaktadır. İslam in hatta dünyanın en yaşanılır yılları olan asri saadeti ivmesi kadar Raşid halifelerden sonra olisn bozukluğu da yermesini bilmektedir. Sosyal adalete geçmeden önce akide konusuna vurgu yapılmakta ve LA İLAHE İLLALAH diyebilmenin ve buna uygun olarak bütün tagutlarin reddedilmesi konusu üzerinde durulmakta. Ayrıca Allah tan başkasına kul olmayan bir kişinin vicdani olarak hatta her anlamda özgürlüğü elde ettiği üzerine vurgu yapılmaktadır. İslami şeriatın uygulanması konusuna gelince yasaların kuru kuruya varlığının yaninda vicdani sorumluluğa da vurgu yapılmaktadır. Ayrıca şeriatın yanlış anlaşılması konusuna da çok güzel değinmektedir. Çünkü maalesef şeriat denildiğinde çeşitli hadd cezaları recm kissas gibi konular sadece vurgulanmakta ve korkutucu olması toplanmakta ama yazar diyor ki bu konuların dışında da toplumsal olarak birçok alanda Allah in kanunlarının olduğunu ve bunların göz ardı edildiğini söylemektedir. Ayrıca bu yasaların en büyük garantörü olarakta insanin vicdani gösterilmektedir. Sosyal adalet 3 temel esas üzerine kuruludur Vicdani özgürlük, insani eşitlik ve sosyal dayanışma. Bu 3 konu kitabin her bölümünde vurgulanmaktadır. Bu tekrarlarda kalıcılığı sağlamaktadır. Ayrıca İslamin dünü ve bugünü hakkında da çok güzel yorumları kitapta bulabileceksiniz.
  İslamin diğer sistemlerden ne kadar ustun olduğu kanıtlarıyla sunulmakta ve hristiyanlık ve Musevîlik gibi bu dinin vicdanlara hapsedilmedigi de kanıtlanmaktadır.
  Servetin topluma dağıtılması ve temellerin oluşmaması konusu da çok güzel bir şekilde işlenmektedir.
  Kitap gerçekten İslami olarak ufuk açmaktadir. Maalesef sunu söylemeden geçemeyeceğim günümüzde maalesef din simsarlari her yani sarmış vaziyette. Bu din maalesef çıkar çetelerini ellerinde heder edilmeye çalışılmakta ve büyük bir kitle hic sorgulamadan bu şahsiyetlerin hızlarından çıkan sözlerle hareket etmektedir. Şeriatın ş sini diline alamayan insanlar efendi şeyh olarak ortalıkta dolaşmaktadır. Diyeceğim su ki bu kitap o bazı simsarlarin kitapları gibi değil, yazar sizi tüm tagutlari reddetmeye ve La İlahe İllallah demeye davet etmektedir.
  Son olarak bu kitabi okuyan kişilerin fikirlerinden yararlanmayi çok isterim.