Mihemedê NOJDAR, bir alıntı ekledi.
 21 Oca 16:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hadislerle ilgili ayetler
1. Ve O (Elçi) kendiliğinden konuşmaz. O ancak vahyedilen bir vahiydir. 53/3-4
2. Ve elçinin size verdiğini alınız, sizi men ettiği şeyden kaçınınız! 59/7
3. De ki, Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin. 3/31
4. Allah'a ve elçisine itaat ediniz. 4/59 8/46
5. Kim elçiye itaat ederse, şüphesiz Allah'a itaat etmiş olur 4/80-82
6. Ve şayet O (Elçi) aleyhimize bazı sözler uydursa şüphesiz biz onu sağ elle yakalar, sonra mutlaka onun şahdamarını keseriz. Sonra sizden hiç kimse de buna engel olamaz. 69/44-47

Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 160 - Beyan)Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih, Muhammed Hamidullah (Sayfa 160 - Beyan)

Hepimizin bildiği gibi piyasada pek çok meal çalışması yapılmaktadır.
Her bir mealin üstün özellikleri olduğu gibi, kaçınılmaz olarak eksiklikler de olabilmektedir.
En büyük eksikliklerin başında da mealin yanında destekleyici hadis-i şerifler ihmal edilmektedir.
İşte bu noktada Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an meali geniş bir çerçevede;
hem ayetleri ,ilgili ayetler bağlamında açıklamış, hem de hadis-i şeriflere kaynaklarıyla birlikte yer vermiştir.
Özellikle İlahiyat-İslami İlimler veya hadislerle açıklamalı meal konusunda güzel bir çalışma okumak istiyorum diyenlere şiddetle tavsiye edilir.
Yalnız bu çalışmanın tek cilt şeklinde basımı da var ama siz iki ciltlik çalışmayı tercih edin:))
Selametle..

Emrah, İslam'da Sosyal Adalet'i inceledi.
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Amacım olayı dramatize etmek değil ama söz konusu seyyid kutup olunca insan söylemeden geçemiyor. Yazar davası uğruna canından geçmiş, hicbir taguta boyun eğmemiş ve dilinden tevhidi düşürmemiş bir yazardır. Peki bu bize ne anlatıyor bundan bize ne diyecek olursanız benim cevabın su olurdu: Yazarın işlemiş olduğu konular İslam in en önemli konularidir ve bu konular bir Müslüman temel kimliğini oluşturmaktadır o yüzden bu en temel hususları böylesi bir dava adamından öğrenmek çok şey katar.
Kitaba gelince beka yayınlarından yayınlanan sosyal adalet kitabini okudum ve 506 sayfadan oluşmakta, sayfa sayisi belki bazılarına çok gelebilir ama konuların önemi ve yazarın üslubu tabi çevirinin güzelliğiyle birlikte okuması kolay bir kitap. Zaten ayetler hadisler ve İslam tarihinden özellikle halifelerden hikâyelerle okuması çok zevkli bir yapıya sahip.
İçeriği ile ilgili en temel fikir su SOSYAL ADALET YALNIZCA İSLAM NİZAMİ İCEEİSİNDE GERÇELESEBİLİR. Ve bu fikri yazar asri saadet ten örnekler vererek ayetlerle hadislerle kanıtlamaya çalışmaktadır. İslam in hatta dünyanın en yaşanılır yılları olan asri saadeti ivmesi kadar Raşid halifelerden sonra olisn bozukluğu da yermesini bilmektedir. Sosyal adalete geçmeden önce akide konusuna vurgu yapılmakta ve LA İLAHE İLLALAH diyebilmenin ve buna uygun olarak bütün tagutlarin reddedilmesi konusu üzerinde durulmakta. Ayrıca Allah tan başkasına kul olmayan bir kişinin vicdani olarak hatta her anlamda özgürlüğü elde ettiği üzerine vurgu yapılmaktadır. İslami şeriatın uygulanması konusuna gelince yasaların kuru kuruya varlığının yaninda vicdani sorumluluğa da vurgu yapılmaktadır. Ayrıca şeriatın yanlış anlaşılması konusuna da çok güzel değinmektedir. Çünkü maalesef şeriat denildiğinde çeşitli hadd cezaları recm kissas gibi konular sadece vurgulanmakta ve korkutucu olması toplanmakta ama yazar diyor ki bu konuların dışında da toplumsal olarak birçok alanda Allah in kanunlarının olduğunu ve bunların göz ardı edildiğini söylemektedir. Ayrıca bu yasaların en büyük garantörü olarakta insanin vicdani gösterilmektedir. Sosyal adalet 3 temel esas üzerine kuruludur Vicdani özgürlük, insani eşitlik ve sosyal dayanışma. Bu 3 konu kitabin her bölümünde vurgulanmaktadır. Bu tekrarlarda kalıcılığı sağlamaktadır. Ayrıca İslamin dünü ve bugünü hakkında da çok güzel yorumları kitapta bulabileceksiniz.
İslamin diğer sistemlerden ne kadar ustun olduğu kanıtlarıyla sunulmakta ve hristiyanlık ve Musevîlik gibi bu dinin vicdanlara hapsedilmedigi de kanıtlanmaktadır.
Servetin topluma dağıtılması ve temellerin oluşmaması konusu da çok güzel bir şekilde işlenmektedir.
Kitap gerçekten İslami olarak ufuk açmaktadir. Maalesef sunu söylemeden geçemeyeceğim günümüzde maalesef din simsarlari her yani sarmış vaziyette. Bu din maalesef çıkar çetelerini ellerinde heder edilmeye çalışılmakta ve büyük bir kitle hic sorgulamadan bu şahsiyetlerin hızlarından çıkan sözlerle hareket etmektedir. Şeriatın ş sini diline alamayan insanlar efendi şeyh olarak ortalıkta dolaşmaktadır. Diyeceğim su ki bu kitap o bazı simsarlarin kitapları gibi değil, yazar sizi tüm tagutlari reddetmeye ve La İlahe İllallah demeye davet etmektedir.
Son olarak bu kitabi okuyan kişilerin fikirlerinden yararlanmayi çok isterim.