Bana Kelimeler Ver
Bir pazar yeri karmaşasında götürüyorum hayatı. Götürebiliyor muyum ? Yok hayır, bilmiyorum. Bu yazıyı neden bu gün yazıyorum ? Çok önce yazmalıydım çook. Pazarcılık yaptığımız yıllarda. Sabah güneş doğmadan uyanıp yollara nasıl düştüğümüzü, soğukta titreye titreye açılan tezgahları, bir annenin merhametli yorganı gibi üzerimize açtığımız çadırları, korunmak için mi, örtmek için mi bir şeyleri neden açtığımızı sıklıkla düşündüğüm çadırları, alelacele edilen tadına doyulmaz kahvaltıları, birbirine manilerle sataşan pazarcıları, beceriyle süslenmiş tezgahları, manasız pazarlıkları, bu pazarlıkların kazananları, kaybedenleri.. O zaman yazmalıydım. İçindeyken her şeyin. Bir pazarın varlığına katılıyorken okulun tatil olduğu günlerde. Dahilken yazmalıydım. Anılaşıp soluklaşmadan her şey. Öyle de unutmuştum ki bu günleri.. Salı günü pazar olur burda. Ama ne zamandır yetişemez oldum pazara. Bu salı toplanışına denk gelince, ah İpek dedim az mı günü bitirdin bu pazarlarda ? Unuttun mu ? Ve hayatın gibi değil mi bu pazarda ? Sabahları özenle açılmış tezgahların akşam alelacele toplanışıyla bir değil mi ömrün ? Özenle bir gergefi işler gibi sevdiklerin ve alelacele unutmak istediklerin gibi işte. Toplanıp gidecekler şimdi. Sen kimlerin hayatına özenle girdin ? Sonra alelacele.. Sonra.. Kaç kere sonrası olmadı hiçbir şeyin ?

Sonuna gelemeyince en başına dönüyorum her şeyin. Durup dururken. Dönebildiğim en uzak nokta ilkokul günlerim. Kendimi kiremitli çatısıyla bir okulun karşısında buluyorum. Ben o yapıyı nasılda güzel hatırlarım.. Durur hala sapasağlam. Her sabah ve her akşam önünden geçerim. Güvenle adımlarım sokağı. Sanki darda kalsam koşup yetişecek. Oysa kupkuru bir binadır, deliliğime verin. Hala orda durması mutlu eder beni. Hala aynı mahallede olmam mutlu eder.. Herkes benim kadar şanslı değil. Bunu şans olarak görenlerde çok değildir ya.. Anlatırlar bazen bana ilkokulunun eski ve kullanılmaz bir yapıya dönüştüğünü insanlar. Hüzünle. İlerde belki. İlerde bende bu hüznü yaşayacağım çocukluğumun kiremitleri dökülmüş, terk edilmiş haline bakarken. Bilemem tabi. Belki de bahçesinde her gördüklerinde bana el sallayan çocuklar top oynamaya devam edecek. Hepsini tanırım hemen hemen. Saçlarını örmüşümdür kızların, topunu ağaçtan indirmişimdir oğlanların. Kitapları ve kedileri sevmelerini öğütlemişimdir. Kitaplar tamam da kedileri henüz anlamamışlardır.. Cebimdeki bütün şekerleri onlara vermişim. Tek kitapları ve kedileri sevsinler diye.

Zaman beni sürükleyerek geriye çekiyor. Hayır gelmek istemiyorum. Diretiyorum. Orta Doğulu bir ses var kulaklarımda. Orta Doğunun tüm dilleri aynı gelir bana bazen. Azerilerin dediği gibi 'hamısı' :) hamısı Farsça.. Farsi bir acıyla mırıldanıyor içimde bir kadın. Orta Doğuda ağıtları hep kadınlar söylüyor, kültürel bir acıyla. Etnik müziği seviyorum. Etnik deyince hep yöresel giyinmiş kadınlar hatırlıyorum. Kadınlar deyince Demir Çeneli Melekler filmini. Daha önce söylemiştim, güzelliklerin örgütlü oluşunu severim. Kadınlarında. Henüz 'moda' denen saçmalığa esir olmamışken kimse. Güzellik, yaratılmış bir algı değilken. Çok önceden yaşamalıydım diyorum. Cesurken iyi insanlar. İlkel vicdanlıyken henüz herkes. Bir ölene, bir ölmek üzere olana üzülmek için sebeplere ihtiyacı yokken kimsenin. Yaşamaya çok geç kaldım.

Çok eskiden izlediğim bir film sahnesinde takılı aklım. Biri, geç kaldığı birine "Sana ne getirdiğimi bilsen kaf dağına kadar koşardın" diyordu. Bir geç kalışın ifade edilişine bak. Ben geç kalışlarımı böyle güzel süsleyip veremedim kimseye. Düşün bakalım. Bana hiçbir şey getirmedin. Ama kaf dağına kadar koştum yinede ben. Canın sağolsun mu ? Olsun bakalım.
Hiçbir şeyin yoksa bile bana o güzel kelimelerinden verseydin. Bana kelimeler ver. İnsan insandan kelime ister mi deme. Bak Cemal Süreya da "Bana bir laf et ki binlerce,
Onbinlerce görüntü anlatamasın." demedi mi ? Merhametini veremedin bari bana kelimelerini ver..

Burda da büyüsü bozulmasın diye anlamına bakmadığım naif kelimeler;
https://youtu.be/iE4Z0POupiE

Kesinlikle Spoiler içerir ...

Dreyfus...Fransa'da Yahudi dusmanliginin tirmandigi bir dönemde ,Yahudi bir aileden gelen ,Alfred Dreyfus adındaki Fransız yuzbasinin acı ve ibretlik hikayesi ...Fransa'ya ait gizli bilgileri ve belgeleri Alman ordusuna vermekle suclanır .Hakkında hiçbir delil bulunmamasina rağmen ,her durusmada bu konuda hiçbir bilgisinin olmadığını,iddia edilen belgelerin defalarca mahkemeye getirilmesini söylemesine rağmen bu talebi reddedilir.Fransa Genelkurmay 'in başlattığı soruşturmada casusluk ve vatana ihanetle suçlanir .22 Aralık 1894 ' te mahkeme kararını açıklar .Dreyfus müebbet hapis cezasına çarptırılir.Rutbeleri sokulur.Kılıcı kırılır .Cezasını çekmek için ,Fransa'da korkunç bir ada olan Şeytan Adasına gönderilir .


Dönemin aydinlarindan Emile Zola ,Dreyfus'un suçsuz olduğunu ispatlamak için çaba gösterir .Dreyfus adada korkunç işkence görürken, ben yatağımda rahat yatamam,der.Asıl suçluyu bulma girişimleri dönemin zift medyası tarafından ört bas edilir .Fransa Genelkurmayi basinla iş birliği yaparak Dreyfus'un masumiyetini savunan ,ispatlayan tum girisimlerin önünü tıkar.Belgedeki el yazısının başkasına ait olduğunu söyleyenler ya sürgüne gönderilir ya da hapis cezasına carptirilir.Emile Zola da bundan nasibini alıp,1 yıl hapis ve 3000 Frank cezasına carptirilacaktir .

Toplumsal gerginlik had safhaya ulaşınca bunun üzerine Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanır .Cezası biten subayı karsilayanlar "Yaşasın Dreyfus" diye haykirinca kendisi "Hayır ,Yaşasın HAKIKAT "der .

Emile Zola ne yazık ki subayin aklanip vazifesine döndüğünü göremeden evinde karbonmonoksit zehirlenmesiyle vefat eder.Ölmeden 1 yıl önce Dreyfus'la ilgili yazıları "Gerçek yürüyor" adlı kitabında yayimlanir.

Eveeet ,Emile Zola 'nin yaklaşık 124 yıl önce altını çizdiği "Gerçek yürüyor,onu hiçbir şey durduramayacak " sözüne günümüzde de ne çok ihtiyacımız var değil mi ? Emile Zola demokrat bir aydın durusunun nasıl olması gerektiginin en parlak örneği ...Adaletsizligi,o günkü medyanın utanç verici halini gözler önüne seriyor .Zulme sessiz kalıp tarafsızlık bahanesiyle kayıtsız kalanları,yalanlarini yalanla örtmeye çalışan medyanın, adaletsizligi hayasizca desteklemesi çağımızın yüz karası olarak nitelendiriyor.

Gelin sizi Efendimiz (sav) dönemine bir götüreyim .Leheb ailesinin o günlerde karısı Ümmü Cemil'in Efendimiz'in (sav) ayaklarına batsın,yaralar toplasın,kanatsın diye dikenli ağaçları yollarına sermesi,Ebu Leheb'in evin pislikleri,hayvanın iskembesini evinin kapısının eşiğine dokmesi...Ezilmiş,mazluma görülen muamele her dönemde aynı .Karapropaganda o günde iş başında .Kendi pisliklerini başkasına irca etmek .O dönemde Ebu Leheb'in karşısında ,bunu engelleyecek,masumun hakkını savunacak Emile Zola misali
Hz .Hamza(ra) vardı ...

Maalesef günümüzde Ebu Leheb'ler
çook .Hz.Hamza ,Emile Zola misali kimseler yok veya suskun...Arif Nihat Asya'nin dediği gibi "Ebu Lehebler ölmedi ,Ebu Lehebler kıtalar dolaşıyor ".

Sustukça ,mazlumun sesine kulak tikadikca ,hakikate gözlerini yumdukca sorumluluktan kurtulacagini sanan insanlar ,mazlumun sesine kulak tıkayıp zalimin samatasinda boğulan insanlar ...Sustukça ölen,sustukça zalime benzeyen , mazeret arayan ,zalimin rengine boyanan Ebu Leheb misali insanlar maalesef hala varlığını sürdürmekte ...

Hani bir söz vardır benim de çok hoşuma gider. "Dile kulaktan başka müşteri yok " misali insanları dinlemenin ,anlamanın,empati kurmanın ,hikayesine uzak kalmamanin naif kıymetini belirten .. Dünyanın her yerinde hali hatırı sorulmayi bekleyen,rızkı kesilen ,sürgün edilen,iktidar uğruna öldürülen veya hapse mahkûm edilen,yaralarinin sarılmasını bekleyen Dreyfus'lar kalplerine dokunulmayi beklemektedir .

Emile Zola'nin dediği gibi gün gelecek hakikat ortaya çıktığında "“Üstelik bu insanlar uyuyabiliyorlar, eşleri ve çocukları var, onları seviyorlar!" çığlığını her okuyuşlarında yürekleri sızlayacak, kendi kendilerinden, kendi türlerinden utanacak, gerçek adalet özlemini bir kez daha duyacaklar .

Ne diyeyim çok uzun oldu biliyorum ...Söz konusu Adalet olunca susturamadim
kalemimi ..
Üzülmesin Dreyfuslar ,Yaşasın Hakikat ,Yaşasın Emile Zola misali insanlar...

Keyifli okumalr ...

Vedaları sevmediğini tahmin edebiliyorum ama bir veda edeydin iyiydi.
Bazı duyguları  nasıl anlatırsın . Anlatmaya kelimeler, cümleler bulamazsın ki. Anlatmak istersin, bunun için yazarsın seni anlasınlar istersin ama yine de tam ifade edemeyeceğin kadar derin duygulardır bunlar.
 Derin ve karmaşık duygular hissettiğim günlerden birindeyim bunu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Sitede takip ettiklerim genelde paylaşımlarından etkilendiğim kişiler ama birkaç kişinin kendimce tanıladigim kadarıyla karakterlerinden ve  düşüncelerinin farkliligindan dolayı  takip ediyorum. Size şimdi bu şekilde takip ettiğim birinden bahsedecegim. Onu ilk sitede keşfet bölümünde bir paylaşımına denk gelerek tanımıştım. Daha doğrusu paylaşimina bu ne ya deyip duvarını ajan gibi didik didik ettiğimi söylesem abartmış olmam. Duvarına girdiğim de hep iletiler vardı; ne eklenmiş bir kitap ne kitaplarla ilgili bir alıntı. Başta açıkçası önyargılı yaklaştım. Daha bir kitap bile okumamış nasıl olur da bu kadar cürretkar yazabiliyor dedim. Paylaştığı iletilerin hepsi onun yazdığı yazılardan oluşuyordu .Yazılarını okudukça bunların okumayan bir beyin için fazlalığını anladim ve o an kendimden utandım desem yeridir. Yazdiklari benim doğrularımdan çok farklıydi ayni zamanda. Hayatımda doğruluğunu kabul ettigim durumları  sorguluyor bazen yok sayıyor yazılarında. Okudukça bana ters düştüğü halde içimde bir merak oluşturdu. Acaba neden böyle düşünüyor, onu böyle yapan etken ne ,yaşayış biçimi nasıl?  Bu gibi sorular aklimdayken onu takip etmeye başladım. Ki şunu da söyliyeyim paylaşımları her ne kadar bana ters düşse de beni derinden etkileyenlerde vardı. Açık sözlülüğü, lafı dolandırmamasi yazılarına da fazlasıyla yansıyor ve anlatmaktan çoğu zaman çekindiğiniz şeyleri suratınıza suratınıza söylüyordu. Uzun süre bu şekilde takip ettim. Coğu paylaşımını bana ters düştügu halde begenmekten çekinmedim; çünkü kendi doğrularını ifade edebilen insanlar her zaman çıkmaz karşınıza. Yazdıklarına her zaman saygı duydum. Sonra karşılıklı takiplesmeye başladık. Onun da benim paylaşımlarıma karşı kendisine ters düşse de saygılı olduğunu fark ettim. Sonra son dönemler de yazılarının  yavaş yavaş farklılaştığını gördüm. Her zamanki başına buyruk, umursamaz, doğrucu ve çoğu zaman ruhsuz yazılarından  çok farklı şeyler paylaşmaya başlamistı. Açıkçası bunun sebebini çok  düşündüm.  Konuşmaya başladığımız da görünmek istediğinin aksine çoğu insanın taşımadığı kendimde bile var mı diye hala bile sorguladigim inceliği, naif bir kalbi ve düşünceli bir yapısı olduğunu fark ettim. Insanlar arasında  acı çektiği halde hala onlardan vazgeçemediğini gördüm. (Insanlardan vazgecmek kolay mi demeyin çok kolay; bu aslında yapılması ve gerekliliği olan bir durum.) Ve acıyı bile nasıl hakkıyla yaşadığını gördüm(Çoğumuz mutluluğun bile hakkını veremiyorken o acısını bile tam anlamıyla derinden yaşıyordu) . Son birkac yildir cok okumadığını soylesede ne kadar çok kitap okuduğunu ve tam bir  kitap aşığı oldugunu fark ettim. Kitapları yaşayan yazarları derinden anlayan biriydi. Incelemerini sayfada paylaşma ihtiyacı hissetmese de bloğunu incelemiş biri olarak söylüyorum  birçok kitaba yazdığı incelemelerle tam olarak hakkını vermiş dedirtti bana ( incelemelerinden sizinde faydalanmanızı ciddi anlamda çok isterdim). Insanlar arasında acı çekiyor demiştim. Bizim farklılığı kabul etmeyen beyinlerimiz, önyargilarimiz ve hiç olmayacak konuşmalarımız onu insanlardan daha da soyutladı. Hiç olmayacak insanların hayatında bulunması ( yada genel olarak insanların ayni olmasi) onu antisosyal, şüpheci bir kişiliğe bürüdü. Bu bir anda olan bir durum değil tabiki. Bir zaman sonra ona burası da ağır geldi ve bugün sayfadan ayrıldı. Gitmek istedi bu onun en doğal hakkı tabiki ama onu durduracak bir sebep sunamadım. Kal bu sayfanın farklı düşünen insanlara ihtiyacı var diyemedim. Benim farklı bakış açılarıyla bakmamı,  farklı düşünenlere daha da saygılı olmamı sagliyorsun da diyemedim. Tanıdığıma memnun oldum dedim, beni aslında hiç tanımıyorsun dedi. Haklıydı insanlara baştan önyargılı yaklaşan biri başkasını ne kadar tanıyabilirdi ki..  Ve gitti..Veda etmeden sessizce.. Gideceğini söyledi ve aynı kararlılıkla gitti. Onunla ilgili tek temennim farklı düşünen beyinlere saygılı ve meraklı insanların karşısına çıkması. Okumaya vakit ayırıp duygularımı paylaştığınız için teşekkür ederim.
(Yaptığım yazım yanlışları ve noktalama işaretlerini hatalı kullandigim icin şimdiden hepinizden özür dilerim. Duygularımı ifade etmek istedim ama bunun için uygun bir ortam bulamadım. Bu yüzden yanlışlıklar yapmış olabilirim. )

Sena Ç, Posta Kutusundaki Mızıka'yı inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Hayatta genelde özenle yapacağımız işler için özel bir vakit ayırmak isteriz.Bu Özel vakitte sadece bu işe odaklanmak ve uzun uzadıya onla ilgilenmek...
Benim için değerliler kategorisine girmiş bu kitabın incelemesine, geniş bir vakitte baslamak isterdim ama anladım ki o geniş vakit olmayacak bu yüzden yazıya bir arkadaşı beklerken başlıyorum.Belki de başladigim yazı bir ev dönüşü bitmiş olur. En müsait zamanin şimdiki zaman olduğuna karar verdigime göre başlayalim.Anlatacaklarim var. Benim değil aslinda onun sana anlatacakları var.Hadi kulak verelim.

Sevgili X,
Ben sevgili dost'un
Benim için yazdıklarını balkonumdaki sardunyalara menekşelere okudum hepsinin yapraklarında bir kımıltı... Yazılanların kalpten geldiğini hissetmis olacaklar ki sevgi dolu kimiltilarla cevap verdiler senin namelerine. Ben okudum onlar onlar eşlik etti.Ben okudum onlar beğendi.Balkon manzaramin karşısindaki meşe ağacı bile kulak kesildi böyle alışılmışın dışında bir naiflikle karşilaşınca.

Sana oda arkadaşımdan söz etmiş miydim.Geçen seneki değil hayır. bu seneki olanı bilmezsin büyük ihtimal .Çok tatlı biri.Sıcacık bir kalbi var.Ona da anlattim seni.beni bilirsin bir şeyi seversem sınırım yoktur.Tüm çevre ögrenir.Nitekim yine öyle oldu Yazdıklarının ruhunu o kadar sevdim ki odada hatta evde bir hafta sevgili dostlar ile başlayan pasajlar okundu.Bazen ben okudum.Bazen o .Şiir tadinda cümlelerini okurken sesimizle ona kattigimiz tonlama bize keyifli zamanlar geçirtti.
Güldürdüğü kadar düşündüren şeylerin de yok değildi.Hayır ,senin cümlelerinin ulaşmak istediği hep bir amacı vardı.Okurken hissettim ve seni çok iyi anladım.

A söylemeden geçemeyeceğim.Duvarıma astığım Erdem Bayazıd şiirlerine kapı komşusu oldu samimiyetin.Yadirgamazsin umarim yeni yerini.
Sevgi dolu kalpten sevgi dolu kalbe temas ancak böyle bir mektupla mümkündü.Teşekkür ederim.

Sevgili X
Hayat bir koşuşturmadır gidiyor ve ben de bu koşuşturmacanin bir oyuncusu oldum kısmen. Çatma kaşlarını hemen , özümü unutmamaya çalışıyorum.Başarabiliyor muyum bilmiyorum ama deniyorum.Ara sıra kapılınca yanlış yönde esen rüzgara doğruluk sayacımı yokluyor yönümü rüzgara karşı çeviriyorum. Kalbimi niyetimi sık sık yoklamam lazım biliyorum.Niyet her şeyin başı değil mi zaten!


" Şu günlerde herkes sesini duyurabilmesi için hoparlörün sesini daha fazla açması gerektiğini düşünüyor.
Bense sadece senin duyabileceğin bir sesle fısıldıyorum kulağına."
Evet sen fısıldasan bile sesinin renginden ben seni duyuyorum.Uzak olmak mesele mi ki! Birinin seni anladığını hissediyorsan yalnız değilsindir .Senin de beni anladığını biliyorum.Anlaşılmak anlaşmak ne güzel şey!

Buradaki hayatımı merak ettiğini biliyorum.Bunu sana mektupta uzun uzadıya anlatıp seni sık boğaz etmek istemem.Sadece şunu öğrendim "hiçbir şey hayali kadar güzel değil".Ama iyiki de gerçekleşen hayallerimiz var.Bu beni hayal kurmaktan vazgeçirmeyecek.Ayrıntıları yüz yüze konuşmak üzere rafa kaldırdım.

Sevgili X
Sana yazarken daldım ve ineceğim durağı kaçırdım.Ve yürümem gereken bir on dakika belirdi karşımda. Bu durum canımı sıktı mı,hayır,yaşasin biraz da olsa yağmurun altinda yürümek durumunda kalcam. Hazır kimsecikler yokken de arka fon olsun diye favorimizi açalım.Mis! O alışkanlığım hala devam ediyor.kimse yokken şarkıyı ergenler gibi hoparlöre verip yürüyorum.Aşırı keyifli vazgeçemedim bir türlü napiyim :)


Sevgili X ,
Geçen pazar bir paragrafın üzerinde uzun uzadıya düşündüm."Cahiller bilmez yarımın tamdan çok olduğunu."diyordu ya heiodos ilk anlayamadım.Sen açıklayınca kafam tasdikledi.Sonra bir cümleni okudum ve yine soru işaretleri...
"Elimiz acaba insanligin mutluluğuna mı ,yoksa sefaletine mi katkıda bulunuyor?" Kötü hissettim.sahi bizim bu dünyaya katkımız hangi yöndeydi?
Okuyunca bir an ayağa kalktım ve dışarı çıktım.Kimsesiz olmayı tercih etmiş bir banka oturdum.Tefekkür ettim.Sonra yanıma bir bayan geldi. konuşmaya başladık.O bana dertlerinı anlattı ben de ona bu şehiri neden sevdiğimi,aslında sevginin şehirle değil bizle ve insanlarla alakalı olduğunu söyledim. küçük seyyar dükkandan portakal suyu ısmarladım ona.Gülümsedim o da gülümsedi.Gülümseyince her şey daha güzeldi.

Sevgili X
Dünyada olup bitenleri görüyor musun?Duyuyor musun? Bazen hiç açamıyorum haberleri.Yine bir hüzün dalgasına kapılmamak için.Mümin dediğin ümitle korku arasında olmalı dediğini duyar gibiyim biliyorum ama bazen öyle oluyor ki umut hakkımın hepsini korkuya devrediyorum. Korkuda cok acımasız hiç bana mısın demiyor.Böyle durumlarda içim sıkılinca İnşirah okuyorum.Çünkü "kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur".Bu ayeti sen okumuştun bana.
Şaşırtıcı ama çoğu zaman aklima düşüyor sesin,yaptikların. bana fazlasıyla rol model oluyorsun haberin olsun.

Bu melankolimden sanma ki
Tamamen umutsuzum.Bilirsin biraz melonkoli hep ruhumda mevcuttur.Ama hayır,insan oldukça umut hep var.İyi insanlar var.Bunu yaşadıkça deneyimliyorum,görüyorum.
Bir yerde yanlış varsa bizim yüzümüzden ve bunu değiştirecek olanlar da biziz.Bu dünyayi yaşanilmaz hale getiren de biziz gül bahcesine çevirende.Bu yüzden güçlü olmaya çalışiyorum tıpkı senin gibi.

Kitap kalınlığındaki bu naif mektubunla beni çok mutlu ettin. Senin bir yazar kabiliyetinde olduğunu hep söylerdim.Ama bu kadar ben kokan cümleleri bir arada görmek...Beklediğim bir sey degildi.
Ben senin gibi uzun uzadıya yazamam.Bunun için kusura bakma.Hem asıl mevzuları sonraya sakladım.Kal sağlıcakla.
Sevgili dosttan sevgilerle...

Bana Bu yazı dışında bir sürü şey yazdiran sevgili dost 'iyiki okumuşum' dediklerimdensin:)
Paylaşılmayi hakeden kitaplardansın.

Sanırım yazı biraz uzun oldu okuduysan
Teşekkürler :) ve hadi okumadıysan sen de oku!

Peace, bir alıntı ekledi.
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

(COK UZUN VE KİTAPTA HERBİR SÖZÜN DÜŞÜNÜLESİ EN NAİF BÖLÜMÜ)

“ Momo, şimdi o büyük salonun içindeydi. Burası en büyük kiliseden daha görkemli, en büyük istasyonların salonlarından bile daha genişti. Güçlü sütunların üzerinde yükselen tavan neredeyse görünmüyordu. Etrafta hiç pencere yoktu. Kocaman salonu aydınlatan altın renkli ışık çevrede yanan sayısız mumdan kaynaklanıyordu. Mumların alevleri öyle hareketsizdiler ki sanki parlak boyalarla çizilmişlerdi ve ışık vermek için balmumuna hiç ihtiyaçları yokmuş gibiydi.

Bin bir çeşit çınlama, tık-tık ve din-dan sesleri, boy boy dizilmiş sayılamayacak kadar çeşit-çeşit saatten geliyordu. Bu saatler uzun masaların üzerinde, camlı vitrinlerin içinde, yıldızlı konsolların üstünde ve duvarlardaki raflarda sıralanmışlardı.Aralarında minicik kıymetli taşlarla süslü kol ve cep saatleri,çalar saatler, kum saatleri, üzerlerinde oyuncakların döndüğü kurgulu saatler, güneş saatleri, tahtadan, taştan, ya da camdan yapılmış çeşit çeşit saat ve akan bir suyun şırıltısı ile çalışan saatler göze çarpıyordu.

Duvarlarda guguklu saatlerin her türlüsü asılıydı. Duvarlara dayalı duran dolaplı ve sarkaçlı saatlerin bir bölümü ağır bir tempoyla dan-dan-dan diye, bir bölümü daha hızlı bir tempoyla din-dan, din-dan diye işliyordu. Döner merdivenle çıkılan ve salonun çevresini tamamen kaplayan bir asma kat vardı, bunun da üzerinde aynı şekilde balkon gibi asma katlar birbirlerine döner merdivenlerle bağlanmış olarak göz alabildiğince sıralanmıştı.. Buralar da hep saatlerle doluydu. Dünyanın her yerinde saatin kaç olduğunu gösteren küre saatler, çevrelerinde, güneşin ayın ve gezegenlerin dolandığı saatler. Salonun ortasındaysa kelimenin tam anlamıyla bir saat ormanı yükseliyordu.Evlerde kullanılan küçük ve orta boy ayaklı saatlerden kule saatlerine kadar her boydan saat vardı. Salonu sonu gelmeyen bir tıkırtı ve çınlama sesi doldurmaktaydı, çünkü, saatlerin her biri ayrı bir zamanı gösteriyordu.Ama çıkan ses hiç rahatsız edici değildi. Aksine, yazın bir ormanda kuşların ve böceklerin çıkardığı vızıltılıyı ve tatlı tatlı esen bir rüzgarın salladığı ağaçların yapraklarından çıkan hışırtıyı andırıyordu.

Momo, etrafa göz gezdirirek dolaşıyordu. Şimdi tam önünde oldukça süslü bir saat vardı. Üzerinde küçük bir erkek ve bir kadın dans eder gibi el ele tutuşmuş duruyorlardı. Momo, acaba hareket ederler mi diye parmağını uzatıp dokununca çok yumuşak bir ses duydu: "Ah, döndün mü Kassiopeia? Küçük Momo'yu bana getirmedin mi yoksa?”

Momo arkasına döndüğünde dolaplı saatlerin oluşturduğu bir koridorda gümüş gibi beyaz saçlı, ufak tefek ve yaşlı bir adam gördü. Adam, yerde duran kaplumbağanın üzerine doğru eğilmişti. Üstünde sırma işlemeli uzun bir ceket, dize kadar gelen ipekten mavi bir pantolonla dize kadar uzanan beyaz çoraplar vardı ve üstleri kocaman altın tokalı ayakkabılar giymişti. Ceketinin altından göründüğü kadarıyla gömleğinin boyun ve kol ağızlarında dantel işlemeler vardı; gümüş renkli saçlarını da ensesinde küçük bir örgü yapıp bir kurdeleyle bağlamıştı. Momo, böyle bir kıyafeti daha önce hiç görmemişti ama ondan daha bilgili biri bunun iki yüz yıl önce moda olan bir giysi biçimi olduğunu hemen anlardı.

“ Ne diyorsun?” yaşlı adam, kaplumbağaya eğilmiş olarak konuşuyordu: “Geldi demek? Nerede öyleyse?” Tıpkı yaşlı Beppo’ nunki gibi küçük bir gözlük çıkardı, yalnız bu gözlük altından yapılmıştı. Gözlüğü taktı ve çevresine bakındı. "Buradayım!“ diye seslendi Momo. Yaşlı adam, ellerini ona doğru uzatarak içten bir gülüşle yaklaşmaya başladı. Kendisine doğru adım adım yaklaşırken Momo onun her adımda biraz daha gençleştiğini fark etti. Sonunda, önünde durup da ellerini tuttuğunda Momo’ dan daha büyük görünmüyordu. "Hoş geldin” dedi sevinçle. "Hiçbir Yerde evine hoş geldin. Şimdi izin verirsen küçük Momo, sana kendimi tanıtayım. Ben Hora Ustayım, Secundus Minutius Hora.“

"Sahiden beni bekliyor muydun?” diye şaşkınlıkla sordu Momo.“

’‘Elbette bekliyordum! Seni getirmesi için kaplumbağam Kassiopeia'yı ben kendim gönderdim.” Yelek cebinden elmaslarla süslü bir saat çıkarıp kapağını açtı. “Üstelik de tam zamanında geldin” diyerek saati çocuğa doğru uzattı.

Momo, kadranın üzerinde ne bir sayı ne de gösterge görebildi. Yalnızca,birbiri üzerinde duran ve ters yönlerde dönen iki küçük zarif helezon vardı. Çizgilerin kesiştiği yerlerde ise ara sıra minik bir parıltı yanıp sönüyordu. “ Bu” dedi Hora Usta, “ yıldız zamanını gösteren bir saattir. Ender olarak rastlanan yıldız zamanını gösterir. İşte şimdi böyle bir zaman başladı.”

“Yıldız zamanı ne demek?” diye sordu Momo.

“Dünyada zamanın akışı içinde bazen önemli anlar vardır. ” dedi Hora Usta. “ Bu anlarda en uzak yıldıza kadar evrendeki her şey, yalnızca tek bir defaya özgü olmak üzere tek bir konum alırlar. Ne daha öncesinde ne de daha sonrasında bu konum bir daha asla meydana gelmez. Ama ne yazık ki, insanlar bundan yararlanmasını bilmiyorlar ve yıldız zamanları belirsizce kayıp gidiyor. Ama bunu bilen biri oldu muydu, dünyada çok büyük olaylar olur.”

"Belki de’’ dedi Momo, “bunun için böyle bir saat gereklidir” .

Hora Usta gülerek başını salladı. “Saatin kimseye yararı olmaz.Onu okumasını bilmeli” . Saatini kapatıp cebine koydu. Momo’nun kendisini biraz şaşkınlıkla süzdüğünü görünce, o da kendi üstüne başına baktı ve alnını kırıştırarak, “Ooo, sanırım ben biraz geri kaldım. Şey, yani moda anlamında demek istiyorum. Ne dikkatsizlik! Hemen düzeltmeliyim.” dedi. Parmağını şıklattı ve bir anda üzerinde dik, kolalı yakalı bir gömlek ve redingotla göründü.

“Böyle daha iyi mi?” diye sordu. Fakat Momo'nun hâlâ aynı şaşkınlıkla baktığını görünce, “Değil elbette! Aklım nerede benim?” diye söylenerek bir daha parmak şıklattı. Şimdi de değil Momo’ nun , belki hiç kimsenin görmediği, yüz yıl öncesinin modasına uygun bir kılığa girmişti. "Bu da mı olmadı?“ dedi Momo'ya bakarak. "Yıldızlar aşkına, uygun olanı bulmalıyım! Bir daha deneyelim”

Bir şıklatma daha ve şimdi çocuğun önünde, günümüzde sokakta gördüğümüz kişilerinkine benzer bir giysi içinde duruyordu. “Şimdi doğru oldu, değil mi?” diye konuştu, Momo’ ya göz kırparak. “Umarım seni korkutmadım Momo. Sadece küçük bir şaka yapmak istedim. Ama sevgili kızım, önce seni sofraya davet edebilir miyim? Kahvatı hazır! Uzun bir yoldan geldin, umarım beğenirsin.” Momo'yu elinden tuttu ve saat ormanı boyunca yürüdü. Kaplumbağa geriden onları izliyordu. Dolaplı saatlerin arasından kıvrılarak ilerlediler ve sonunda bu dolapların arka duvarlarıyla çevrili bir odacığa geldiler. Bir köşede süslü ayaklı bir masa, bir divan ve buna uygun minderli koltuklar vardı. Burası da mumlardan gelen hareketsiz ve altın rengi ışıklarla aydınlanmıştı. Masanın üzerinde büyük bir altın güğüm, iki altın tabak, çatal,kaşık ve bıçak bulunuyordu. Bir sepet içinde taze kızarmış,çıtır çıtır sandviçler, bir kâsede altın renkli bir tereyağı ve başka bir kâsede sıvı altın gibi duran bal vardı. Hora Usta, geniş karınlı güğümden iki fincana da, sıcak çikolata döktü ve eli ile zarif bir çağrı işareti yaparak masayı gösterdi, “Lütfen, küçük misafirim, buyurunuz!”

Momo ikinci defa söyletmeden masaya yanaştı. Çikolatanın içilebilir bir şekli olduğunu hiç bilmiyordu. Hele üzerine tereyağı ve bal sürülmüş sandviç ise hiç tatmadığı bir şeydi. Burada yedikleri kadar lezzetli bir şey yediğini hatırlamıyordu. Bu yüzden de, hiçbir şey düşünmeden yiyip içmeye koyuldu. Bütün gece gözünü kırpmadığı halde yedikçe dinlenip dinçleştiğini hissediyordu. Ne kadar yavaş yerse, o kadar çok tat alacağını ve bu şekilde günlerce yemek yese bile usanmayacağını düşünüyordu. Hora Usta, onu sevgi ile seyrediyor ve konuşarak rahatsız etmekten kaçınıyordu. Misafirinin yılların birikimi olan açlığını doyurduğunun farkındaydı. Ve belki de, bu sebeple ona bakarken, yavaş yavaş yeniden yaşlı bir adam haline dönüştü. Momo'nun bıçağı pek rahat tutamadığını gördüğündeyse, dilimleri kendi sürüp onun tabağına bırakmaya başladı. Kendisi pek bir şey yemiyor ve yalnızca ona arkadaşlık etmek için masada oturuyordu. Momo, sonunda doyduğunu anladı. Bardağında kalan çikolatayı içip bitirirken, gözlerini kaldırıp altın kupanın üst tarafından bakarak ev sahibinin kim olduğunu, nasıl biri olduğunu kestirmeye çalıştı. Sıradan biri olmadığı belliydi ama, şimdilik adından başka bir şey öğrenememişti.

“Neden kaplumbağayı gönderip beni çağırttın?” diye sordu fincanını masaya bırakırken.

“Seni duman adamlardan korumak için” diye ciddi bir sesle konuştu Hora Usta. “Her yerde seni arıyorlar. Ama burada emniyette olabilirsin.”

“Bana bir şey mi yapmak istiyorlar?” diye korkuyla sordu Momo.

“Evet, çocuğum.” dedi Hora Usta, “öyle diyebiliriz.”

“Ama niçin?”

“Senden korktukları için. Onlara yapılabilecek en büyük kötülüğü yaptın.”

“Ben onlara hiçbir şey yapmadım ki” dedi Momo.

“Yaptın. İçlerinden birinin kendisini ele vermesine sebep oldun. Sonra da bunu arkadaşlarına anlattın. Hatta duman adamlar hakkındaki gerçeği herkese anlatmaya çalıştınız. Seni can düşmanı bellemeleri için bu yetmez mi?”

“Fakat biz kentin ortasından yürüyüp geldik. ” diye belirtti Momo. “ Eğer beni arasalardı kolayca yakalarlardı. Üstelik kaplumbağayla birlikte çok yavaş yürüyorduk.”

Hora Usta, ayakları dibinde duran kaplumbağayı kucağına alarak, çenesinin altını okşadı; “Sen ne dersin Kassiopeia?” diye gülerek sordu. “Sizi yakalayabilirler miydi?” Kaplumbağanın sırtında şu harfler belirdi: “ASLA!” harfler öyle bir titreşiyorlardı ki, sanki neşeyle gülüp kıkırdıyor gibiydiler. “Kassiopeia” diye açıkladı Hora Usta, “ geleceği bilir biraz. Öyle pek uzak bir geleceği değil ama, yarım saat kadar sonra olacakları önceden sezebilir.” "TAM OLARAK!“ sözcükleri belirdi kaplumbağanın sırtında. "Özür dilerim” diye düzeltti Hora Usta. “Tam yarım saat önce. Evet yarım saat önceden ne olacağını bildiğine göre, duman adamların ne zaman nerede olacaklarını da biliyor ve ona göre yol değiştiriyordu.” “Haa” dedi Momo şaşırarak, “yani onların nerede olduğunu bildiği için öyle dolaştık durduk demek. Amma kolay iş! ”

"Hayır, bu o kadar da kolay değil" dedi Hora Usta, “çünkü ne olacağını bilir ama, olacakları değiştiremez. Eğer duman adamlarla bir yerde gerçekten karşılaşmanız gerekseydi, karşılaşırdınız kassiopeia bunu değiştiremezdi.”

“Anlamıyorum” dedi Momo, biraz hayal kırıklığına uğramıştı. "o zaman bir şeyi önceden bilmenin hiçbir faydası yok!“

"Bazen var!” diye cevap verdi Hora Usta. “örneğin senin durumunda şu veya bu yoldan gidince duman adamlarla karşılaşmayacağınızı biliyordu. Bunun bir değeri yok mu sence?”

Momo sustu. Kafası karmakarışık olmuştu

“Şimdi gelelim sana ve arkadaşlarına” diye yeniden konuşmaya başladı Hora Usta. “Biraz kompliman yapayım. Doğrusu pankartlarınız ve üzerlerindeki yazılar beni çok etkiledi.”

"Onları okudun mu?“ diye sevindi Momo. "Hepsini” diye karşılık verdi Hora Usta, “kelimesi kelimesine!”

“Ne yazık” dedi Momo, “başka hiç kimse okumadı galiba!”. Hora Usta üzüntüyle başını salladı: “Evet, ne yazık ki, duman adamlar bunu başardılar.”

“Onları iyi tanır mısın?” diye sordu Momo.

Hora Usta başıyla evet derken derin bir iç geçirdi: “Ben onları tanırım, onlar da beni.”

Momo, bu cevaba ne anlam vereceğini bilemedi. "Onları sık sık görür müsün?“

"Hayır, hiç görmem. Ben, Hiçbir Yerde Evinden dışarı çıkmam.”

“Ama duman adamlar… Yani onlar mı sana gelirler?” Hora Usta gülümsedi: “Korkma küçük Momo, onlar buraya giremezler. Hiçbir Zaman Sokağını öğrenmiş olsalar bile. Zaten burayı bilmezler.”

Momo biraz düşündü. Hora Usta’ nın açıklamaları onu yatıştırmıştı; ama onun hakkında daha çok şey öğrenmek istiyordu.

“Sen bütün bunları nereden biliyorsun” diye sorguya başladı. “Yani bizim pankartları, duman adamları falan?”

“Ben onları devamlı gözetlerim” diye açıkladı Hora Usta. “Onlarla ilgili her şeyi… Seni ve arkadaşlarını da onun için gözetledim”

“Ama evden hiç dışarı çıkmıyorsun.”

“Buna gerek yok ki” diye karşılık veren Hora Usta, yeniden gençleşmeye başladı. “benim her şeyi gören bir gözlüğüm var.” Küçük altın gözlüğünü eline alıp, Momo’ ya uzattı. “Bakmak ister misin?”

Momo, gözlüğü taktı, gözlerini kıstı, sonra da açtı:

“Ben bir şey göremiyorum” dedi. Çünkü gözlerinin önünde birtakım renkler, ışıklar, gölgeler karmakarışık oynaşıyor ve başını döndürüyordu

“Evet” diyen Hora Usta'nın sesini duydu: “başlangıçta öyle gelir. Her şeyi gören gözlükle bakmak kolay değildir ama şimdi alışırsın.”

Ayağa kalktı, Momo’ nun arkasına geçti, ellerini Momo'nun burnunun üzerinde duran gözlüğün saplarına koydu. Görüntü hemen düzeldi. Momo, önce üç arabayla onları izlemiş olan duman adamlar grubunu gördü. O garip ışıklı sokağın başındaydılar. Arabalarını geri çekmeye çalışıyorlardı. Sonra daha uzaklara baktı. Kentin sokaklarında başka gruplar da vardı. Birbirleriyle tartışıyor ve sanki bir yere haber ulaştırmaya çalışıyorlardı.

“Seni konuşuyorlar.” diye açıkladı Hora Usta. Ellerinden nasıl kurtulduğunu anlayamıyorlar"

“Neden yüzlerinin rengi öyle kül gibi soluk?” diye sordu Momo, bakmaya devam ederken.

Varlıklarını ölü bir şeyden kazandıkları için” diye karşılık verdi Hora Usta. “Biliyorsun, onlar varlıklarını, insanların ömrünü tüketerek sürdürüyorlar. Fakat zaman, gerçek sahiplerinden alınınca ölüyor. Her insanın kendisine ait belli bir zamanı vardır. Ve bu zaman da yalnızca onda kaldıkça canlıdır, yaşar.”

“Öyleyse bu duman adamlar insan değiller mi?”

“Hayır, sadece insan şeklinde görünüyorlar.”

“O halde ne bunlar?”

“Aslında birer hiç!”

“Nereden gelmişler?”

İnsanlar onların oluşmasına olanak tanıdıkları için var oldular. Bu da yetmedi. Şimdi insanlar onların kendilerine hükmetmesine de olanak sağlıyorlar.”

“Peki, zamanı çalamazlarsa ne olur?”

“Geldikleri gibi, hiç olup giderler.”

Hora Usta gözlüğü aldı ve cebine koydu. “Ama ne yazık ki” dedi biraz durduktan sonra, “insanlar arasında çok yardımcıları var. Kötü olan da bu"

” ben’’ dedi Momo, kararlı bi sesle, “ zamanımı kimseye kaptırmam!”

“ Umarım” dedi Hora Usta ve ardından ekledi, "gel Momo, sana koleksiyonumu göstereyim"

Şimdi yeniden yaşlı bir dede olmuştu.Momo'yu elinden tutarak büyük salona çıkardı. Orada ona çeşitli saatlerin nasıl çalıştığını, gezegenlerin dönüşünü, oyuncaklı saatlerin marifetlerini bir bir gösterdi. Momo'nun yüzünde, gördüğü yeniliklerin yarattığı sevinci fark ettikçe Hora Usta yeniden gençleşiyordu. "Bilmece sormayı sever misin?“ diye söz arasında sordu Momo’ ya birlikte dolaşırlarken.

"Aa, evet. Çok severim!” dedi Momo. “Bir tane sorar mısın?”

“Peki” diye ona gülerek baktı Hora Usta, “ama bu çok zor. Çok az kişi çözebilir.” “Daha iyi” dedi Momo. “Ben de onu öğrenir, sonra da arkadaşlarıma sorarım.”

“Bakalım bulabilecek misin” dedi Hora usta, “çok merak ediyorum.

Şimdi iyi dinle:

Üç kardeşler, otururlar bir evde

Hiç benzemez birbirine üçü de.

Sen onları ayırt edeyim derken,

Dönüşürler çabucak birbirlerine

Birincisi evde yoktur, gelecek.

İkincisi çıkmış gitmiş, dönmeyecek.

Üçünden en küçüğü evdedir.

O olmazsa her ikisi ne edecek?

Bildiğimiz sadece üçüncüdür.

Çünkü birinci İkinciye dönüşmüştür.

Sen tam onu görüyorum derken,

Bakarsın ki, kardeşi görünmüştür.

Söyle şimdi: Üçü tek bir kişi mi?

Yoksa iki veya hiçbir kişi mi?

Adlarını bana sayabilirsin.

Üç kudretli hükümdarı bilirsin,

Bir ülkeye üçü birden hükmeder.

Ülke ile bütünleşip bir eder.”

Momo'nun yüzüne bakan Hora Usta, haydi bakalım der gibi başıyla işaret edip destek verdi. Her zamanki gibi, dikkatle dinleyen Momo, belleği çok güçlü olduğundan bilmeceyi içinden olduğu gibi tekrarlıyordu.“Üfff!” diye içini çektikten sonra, “Bu gerçekten çok zormuş. Ne olabileceğini çıkaramadım. Neresinden başlayacağımı da kestiremiyorum.”

“Dene bir kere!” dedi Hora Usta.

Momo, bilmeceyi mırıldanarak bir kez daha tekrarladı. Sonra başını iki yana salladı: “Bilemiyorum.” dedi. Bu arada kaplumbağa yanlarına gelmiş ve Hora Usta’ nın yanına oturmuş, Momo'ya bakıyordu. Hora Usta, “Hey Kassiopeia” dedi. “Sen her şeyi yarım saat önceden bilirsin. Momo, bu bilmeceyi çözebilecek mi?” “Çözecek.” sözcüğü belirdi kaplumbağanın sırtında. “Gördün mü?” dedi Hora usta, Momo’ ya dönerek; “Çözecekmişsin, Kassiopeia yanılmaz.”

Momo, kaşlarını çatıp alnını kırıştırarak yeniden derin derin düşünmeye koyuldu. Hepsi bir evde oturan ne biçim kardeşlerdi bunlar acaba? İnsanların söz konusu olmadığı açıktı. Bilmecelerde kardeşler hep elma çekirdeği ya da diş gibi birbirine benzer şeyler anlamında kullanılırdı. Ama buradaki üç kardeş birbirine dönüşüyordu. Birbirine dönüşebilen ne olurdu? Momo çevresine bakındı.Alevleri kıpırtısız yanan mumlar gözüne çarptı. Örneğin, mum yanarak ışığa dönüşüyordu. Evet, bunlar üç kardeş olabilirdi Ama olamazdı, çünkü üçü de bir arada oradaydılar. Halbuki, ikisinin olmaması gerekiyordu. Yoksa bunlar, çiçek meyve ve tohum gibi bir şey olmasın? Evet, buna uyan çok şey vardı. Tohum en küçükleriydi. Onun bulunduğu sırada diğer ikisi yoktu. O olmadan diğer ikisi hiç olamazdı. Ama yok yine olmuyordu! İnsan bir tohumu iyice görebilir. Oysa bilmecede en küçük görülmek istendiğinde öteki kardeşlerden birinin görüldüğü söyleniyor.

Momo'nun aklına çeşit çeşit şeyler geliyor ama bir türlü çözüme gidecek yol bulamıyordu. Oysa Kassiopeia bilmeceyi çözeceğini haber vermişti. Yeni baştan bilmecenin sözlerini mırıldanarak düşünmeye başladı. Tam şu, “Birincisi evde yoktur, gelecek” dizesine sıra gelince, kaplumbağanın sırtında ışıklı harflerin yanıp söndüğünü fark etti. "Benim bildiğim şey!“ Kassiopeia ona göz kırıyordu. Sonra gene söndü.

"Sus Kassiopeia!” diye çıkıştı Hora Usta. “Kopya vermek yok! Momo kendisi bulabilir!”

Momo, kaplumbağanın sırtında yazılanı görmüştü ve ne anlama gelebileceğini düşündü. Kassiopeia'nın bildiği şey neydi? Momo'nun bilmeceyi çözeceğini bilmişti. Ama bundan bir anlam çıkmıyordu. Daha başka ne biliyordu o? Evet, tamam, olacakları olmadan evvel biliyordu. Öyleyse… Yani…“Gelecek!” diye bağırdı Momo. “Birincisi evde değil, gelecek. Bu gelecek zaman!”

Hora Usta, başıyla evet dedi.“Ve İkincisi” diye devam etti Momo, “çıkmış gitmiş, gelemeyecek. Bu da geçmiş zaman!”

Hora Usta, yine başını salladı ve gülerek sevincini belli etti. “Ama şimdi zorlaştı” diye düşünceli düşünceli konuştu Momo. “Üçüncüsü nedir? O hem en küçükleri, hem de o olmazsa ötekiler de olmuyor. Üstelik evde bulunan da yalnızca o… ’'Birden sustu ve düşündü: "Bu şimdi! İçinde olduğumuz an! Evet, geçmiş demek geçip giden an'lar demek. Gelecek ise henüz gelmemiş olan anılar. Şimdiki zaman olmazsa ne geçmiş olur ne de gelecek. Evet, öyle, doğru!”

Momo’ nun heyecandan yanakları yanıyordu. Konuşmayı sürdürdü: “Fakat şu ne demek? Bildiğimiz sadece üçüncüdür. Çünkü birinci İkinciye dönüşmüştür.

Yani gelecek zaman, geçmişe dönüşür ki onun için daima ve yalnızca şimdiki zaman vardır mı demek oluyor bu? ”

Hora Usta'ya şaşkınlıkla baktı, “Ama bu elbette ki doğru. Bunu hiç düşünmemiştim. An diye bir şey kalmıyor. Ya geçmiş oluyor ya gelecek. Örneğin şimdi, bu anda ben konuşurken an geçip gidiyor. Geçmiş oluyor! Evet, şimdi anlıyorum ne demek istediğini; sen 'tam onu görüyorum derken, bakarsın ki,kardeşi görünmüştür.’ Artık ötekileri de iyice anladım. Üç kardeşten daima yalnız birisinin var olmasını… Yani, ya şimdidir, ya geçmiştir ya da gelecektir. Ya da hiçbiri. Çünkü, biri olmadan diğerleri de olamaz! Bütün bunlar insanın başını döndürüyor!”

“Ama bilmece daha bitmedi” dedi Hora Usta. "Üçünün birlikte hükmettikleri ve onunla bütünleştikleri o koca ülke nedir?”

Momo ona kaygıyla baktı. Acaba bu neydi? Geçmiş, gelecek ve şimdi birlikte ne oluyorlardı? Koca salona göz gezdirdi. Binlerce ve binlerce saat hep birden ona bakıyordu sanki. Birdenbire gözleri parladı “Zaman!” diye bağırdı ve sevinçle el çırptı. “Evet, bu da zaman! Zaman!” Neşesinden birkaç kere olduğu yerde sıçradı. “Şunu da söyle öyleyse artık” dedi Hora Usta, onun sevincini paylaşarak, “Üç kardeşin oturdukları ev neresi?”

“O da dünya!” diye bağırdı Momo.

“Bravo!” dedi Hora Usta ve çocuğu alkışladı. “Saygılarımı sunarım, Momo! Bilmece çözmesini gerçekten iyi biliyorsun! Buna çok sevindim!”

“Ben de!” diye cevap verdi Momo. Aslında, içinden Hora Usta'nın kendisinin bilmeceyi çözmesine neden bu kadar sevindiğine şaşırmıştı.

Saatlerin bulunduğu salonda dolaşmayı sürdürüyorlardı. Hora Usta, başka ilginç şeyler gösteriyordu ama Momo'nun aklı hep bilmecedeydi. “Söylesene” diye sormaktan kendini alamadı, “aslında zaman nedir?”

“Sen bunu kendin bulup çıkardın ya!” diye cevap verdi Hora Usta.

“Hayır, demek istediğim, yani, zamanın kendi nedir. Var olduğuna göre, bir şey olması gerekir. Gerçekten nedir zaman?”

“Bu sorunun cevabını sen kendin verebilsen, çok iyi olurdu!” dedi Hora Usta.

Momo, uzun süre düşündü. Sonra düşüncelere dalmış olarak konuştu: “Var olduğu kesin. Ama ona dokunamayız. Tutamayız da onu. Sanki koku gibi bir şey. Ama durmadan ilerleyen bir şey. O halde geldiği bir yer olmalı! Belki de, rüzgâr gibi bir şeydir! Ama yok,hayır! Şimdi buldum! Belki, hep var olduğu için duyulmayan bir müzik gibidir. Sanırım, benim bunu çok derinden duyduğum oldu!”

“Biliyorum” dedi Hora Usta. “Seni bu nedenle çağırtabildim buraya.”

“Ama başka bir şey daha var” diye dalgın dalgın konuştu Momo, düşüncelerinden bir türlü kopamıyordu. “Müzik sesi çok, çok uzaktan geldiği halde, sanki taa içimde duydum onu… Demek, zaman da böyle bir şey olmalı…”

Biraz susup yeniden söze başladı: “Tıpkı rüzgârın su yüzünde dalgacıklar oluşturması gibi demek istiyorum. Ah, belkide sözlerimin hepsi saçma!”

“Bence çok güzel konuştun” dedi Hora Usta. Bunun için şimdi sana bir sır açıklayacağım. Bütün insanlara zamanları, buradan, Hiçbir Zaman Sokağı’ ndaki, Hiçbir Yerde Evi’ nden dağılır.“

Momo ona saygıyla baktı. "Oooo” dedi. “Zamanı sen mi üretiyorsun?”

Hora Usta güldü. “Hayır çocuğum” dedi. “Ben sadece yöneticiyim. Benim görevim her insana belirlenen payını vermektir.”

“Madem öyle” diye sordu Momo; “Sen de bu işi, zaman hırsızlarının insanlardan zamanlarını çalamayacağı şekilde düzenleyemez miydin?” “Hayır, bunu yapamam” diye cevapladı Hora Usta. “Çünkü zamanlarını nasıl kullanacaklarına insanlar kendileri karar verirler. Zamanlarını korumak da onlara düşer. Ben yalnız paylaştırmayı yapabilirim.”

Momo, tekrar salona bakınarak sordu: “Onun için mi burada bu kadar çok saat var? Her insan için bir tane, öyle mi?”

“Hayır, Momo” diye karşılık verdi Hora Usta. “Bu saatler sadece benim eğlencem. Bunlar, her insanın göğsünde taşıdığı şeyin basit birer taklidi yalnızca. Çünkü nasıl gözleriniz görmeye, kulaklarınız duymaya yarıyorsa, insanın yüreği de zamanı algılamaya yarar. Kör bir insan için gökkuşağının renkleri, sağır bir insan için kuş sesleri nasıl boşunaysa, bütün bir yürekle algılanmayan zaman da öyle boşa gider, kaybolur. Ama ne yazık ki, düzgün çarpmasını bildiği halde kör ve sağır olan nice yürekler vardır.”

“Ya kalbim bir gün artık çarpmazsa?” diye sordu Momo.

“O vakit, senin için zaman da biter, çocuğum” diye karşılık verdi Hora Usta. ’'Bunu şöyle de söyleyebiliriz: Zaman içinde günler, geceler, aylar ve yıllarca geriye doğru giden aslında sen kendinsin. Bir gün çıkıp geldiğin o sihirli kapıya doğru yaşamın boyunca geri gidiyorsun, sonunda yine oradan çıkıp gideceksin.“

"Ya öbür tarafta ne var?”

“İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama, artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın." Momo'yu süzdü. "Fakat sen bunları henüz anlayamazsın,değil mi?” diye sordu.

“Yoo” dedi Momo. “Sanırım anlıyorum.” “Hiçbir Zaman Sokağı’nda her şeyin nasıl da geriye doğru hareket ettiğini hatırlamıştı ve sordu: "Sen ölüm müsün?”

Hora Usta gülümsedi ve karşılık vermeden önce bir an düşündü ve şöyle yanıtladı: “İnsanlar ölümün ne olduğunu bilselerdi ondan hiç korkmazlardı. Korkmayınca da, kimse onların yaşam zamanını çalamazdı”

“Öyleyse, onlara bunu söylemek gerekir.” dedi Momo.

“Öyle mi dersin? Ben onlara bunu dağıttığım her saat başında söylüyorum. Ama korkarım onlar işitmek istemiyorlar. İnsanlar kendilerini korkutan şeylere daha çabuk inanıyorlar. Bu da bir bilmece!”

“Ben korkmam!” dedi Momo. Hora Usta başını ağır ağır sallayarak onayladı. Uzun uzun Momo’ yu süzdü ve ardından şöyle konuştu: "Zamanın kaynağını görmek ister misin?“

"Evet” diye fısıldadı kız.

“Seni oraya götüreceğim” dedi Hora Usta. “Ama orada konuşmak yok! Ne bir şey soracaksın, ne de bir şey söyleyeceksin. Buna söz veriyor musun?”

Momo başını sallayarak evet dedi. Hora Usta eğildi ve onu tutup kucağına aldı. Şimdi çok uzun boylu ve çok yaşlı görünüyordu ama, ihtiyar bir adamdan çok, asırlık bir ağaç veya bir kaya gibiydi.

Sonra bir eliyle Momo’ nun gözlerini örttü. Küçük kız, yüzüne kar tanecikleri düşüyormuş gibi bir serinlik ve hafiflik hissetti. Hora Usta'yla beraber uzun, karanlık bir koridorda yürüyorlarmış gibi geldi ona. Kendini emniyette hissediyor ve hiç korkmuyordu. Önceleri kalbinin atışlarını duyduğunu sandı, ama sonra gerçekte bunun Hora Usta’ nın ayak seslerinin yankısı olduğunu düşündü. Yol oldukça uzun sürdü. Sonunda Hora Usta onu yere bıraktı.Yüzleri iyice birbirine yakındı. Hora Usta, gözlerini açarak parmağını dudaklarının üzerine koydu, sonra doğrulup kalktı. Ortalığı altın renkli bir ışık sarmıştı. Momo, gökyüzü gibi çok geniş, kocaman, görkemli bir kubbenin altında durduklarını anladı. Bu kubbe som altından yapılmıştı. Yukarılarda, tepede yuvarlak bir delik vardı. Oradan bir ışık, sütun gibi aşağıya doğru iniyor ve yerde, ayna gibi parlak ama siyah renkli durgun bir suyu olan yuvarlak bir havuzu aydınlatıyordu. Suyun hemen yüzünde, ışık seli içinde yıldız gibi parıldayan bir şey vardı. Suyun üzerinde çok yavaş bir hareketle, bir sarkaç gibi havuzun çevresine doğru gidip geliyordu. Havada hiçbir askısı olmadan duruyor ve insana hiç bir ağırlığı yokmuş hissini veriyordu. Ve bu yıldız-sarkaç havuzun iyice kıyısına yaklaşınca, o noktada suyun içinden büyük bir çiçek goncası çıkıyordu ve sarkaç yaklaştıkça o da açılıp tam bir çiçek oluyordu. Bu, Momo’ nun o güne kadar hiç görmediği güzellikte bir çiçekti. Sadece göz alıcı renklerinden dolayı değil. Momo, böyle renklerin olabileceğini aklına bile getiremezdi. Yıldız, sarkaç bir süre çiçeğin üzerinde duruyor ve Momo da, her şeyi unutup,hayran hayran seyre dalıyordu.

Çiçeğin kokusu da, sanki ne olduğunu bilmediği halde hep özlemini duyduğu bir kokuydu. Sonra sarkaç yavaşça geri geri gidiyor ve o uzaklaştıkça çiçek de, yavaş yavaş solmaya başlıyordu. Yaprakları birer birer karanlık suya düşüp kayboluyordu. Momo, sanki içinden bir şeyleri koparıp alıyorlarmış gibi acı duyuyordu.

Sarkaç havuzun tam ortasında durduğu sırada çiçek tamamen yok oluyordu. Fakat, bu sefer sarkacın gittiği yönde yeniden bir gonca beliriyordu. O da, yavaş yavaş açılmaya başlıyordu. Momo onu daha iyi görmek için havuzun çevresini dolaştı. Bu önceki çiçekten apayrı bir güzellikteydi. Momo, bu renkleri de evvelce hiç görmemişti. Bu çiçek çok kıymetli olmalıydı. Kokusu da, bambaşka ve çok tatlıydı. Baktıkça bakası geliyordu. Fakat, sarkaç yeniden geri gitmeye başlayınca, bu çiçek de yapraklarını tek tek döküp karanlık sulara gömüldü. Sarkaç, yavaş yavaş havuzun öbür kıyısına doğru yöneldi. Fakat, bu kez önceki noktada durmadı, bir parça daha ileri gitti.Ve orada birinci noktanın yanı başında yaprakları açılan bir goncanın ortaya çıktığı görüldü.

Bu çiçek Momo'ya çiçeklerin en güzeli gibi geldi. Bu bir harikaydı! Çiçeklerin kraliçesiydi! Onun da, yavaşça solduğunu, yapraklarının karanlık suya karışmaya başladığını görmek, Momo’ yu öylesine üzdü ki, neredeyse hıçkırarak ağlayacaktı. Ama, Hora Usta'ya sessiz olacağına dair verdiği sözü hatırlayıp, kendini tuttu. Hem de, havuzun bu sefer öbür kıyısında, yeniden bir gonca belirmeye başlamıştı bile.

Momo yavaş yavaş anladı ki her yeni açan çiçek bir öncekine hiç benzemiyordu, her birinin apayrı güzelliği vardı ve bu yüzden de hep "en güzeli işte budur, daha güzeli olamaz" düşüncesine saplanıp kalıyordu. Havuzun çevresini dolaşıp, her açan çiçeği yakından seyrederek ve kayboluşlarına üzülerek bir süre boyunca oyalandı. Bu sahneyi seyretmekten sonsuza kadar bıkmayacağını düşündü.Ama daha sonra, orada önceden fark etmediği başka bir şeylerin de olduğunu sezdi.

Kubbenin tepesinden aşağı düşen ışık sütunu,yalnız aydınlatmakla kalmıyor, bir ses de veriyordu. Momo, şimdi duyabiliyordu bunu. Önceleri, uzaklarda esen rüzgarın, ağaçların tepesinde yarattığı bir hışırtı gibiydi. Sonra uğultu çoğaldı, yükseldi ve dalgaların kayalıklara çarpmasını ya da bir çağlayandan hızla dökülen suların çığıltısını andıran bir sese dönüştü.

Momo, gittikçe daha iyi anlıyordu ki, bu ses birbirine karışan binlerce çınlamadan oluşuyor ve değişik melodilere dönüşüyordu.Bu hem bir müzikti, hem de bambaşka bir şeydi sanki. Momo, birden hatırladı: Yıldızlı gecelerde tek başına tiyatro yıkıntısında oturup sessizliği dinlediği anlarda kulağına gelen müzik sesiydi bu. Çınlamalar, şimdi daha da net ve canlıydı. Momo, karanlık suların içinden çıkan çiçeklerin, daha doğrusu her biri apayrı ve tek olan o şekillerin bu müzikli ışıkla oluştuğunu sezdi. Dinlemeyi sürdürdükçe, sesleri teker teker duyuyor gibiydi. Bunlar, insan sesi değildi. Sanki altın, gümüş veya o türden bütün madenler hep birden şarkı söylüyorlarmış gibiydi. Sonra, arkadan başka sesler ulaşılmaz uzaklıklardan gelip, anlatılmaz güçle araya karışıyordu. Ve öyle açık duyuluyordu ki, Momo bilmediği bir dilde söylenen bazı sözcükleri bile anlayabiliyordu. Bunlar, kendi özel isimlerini açıklayan güneş, ay, gezegenler ve tüm yıldızlardı. Bu isimlerde saklıydı hep, onların yaptıkları, ettikleri… Bu saat çiçeklerinin her birini, nasıl açtırdıkları ve nasıl soldurdukları…

Momo birden, bütün bu sözlerin kendisine söylendiğini anladı! Evren, en uzak yıldızına kadar bütünüyle kocaman, görkemli bir surat olmuş, ona bakıyor ve konuşuyordu! Üzerine korkunun da ötesinde bir hal geldi, ürperdi. Aynı anda Hora Usta'yı gördü, eliyle ona gel işareti yapıyordu. Hemen onun kollarına atıldı. Hora Usta onu kucaklayıp kaldırdı. Momo, yüzünü onun göğsüne sakladı. Elleri yumuşak kar taneleri gibi bir kez daha Momo’ nun gözlerini örttü ve Momo karanlık, sessizlik, güven içinde yaşlı adamın kucağında o uzun yoldan geri döndü. Saatlerin arasındaki küçük odaya döndüklerinde, Hora Usta Momo’ yu küçük divana yatırdı. Momo, “Hora Usta” diye fısıldadı. “İnsanların zamanlarının bukadar…” Gerekli sözü arıyor, bulamıyordu. “Bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum” dedi sonunda.

“Senin görüp duyduğun şeyler, insanların zamanı değildi Momo” dedi Hora Usta. "Bu yalnız senin kendi zamanındı. Her insanın içinde senin az önce gördüğün gibi bir yer vardır. Ama oraya yalnızca benim gördüklerim erişebilir. Ve bildiğimiz gözle orası görülmez.“

"Fakat ben neredeydim?”

“Kendi yüreğinde” diyerek, eliyle kızın kıvırcık saçlarını okşadı Hora Usta.

“Hora Usta” diye fısıldadı Momo. “Arkadaşlarımı da sana getirebilir miyim?”

“Hayır” dedi , “Şimdilik bu olmaz.”

"Seninle ne zamana kadar kalacağım?“

"Yeniden arkadaşlarını özleyinceye kadar, yavrum.”

“Ama, onlara yıldızların söylediklerini anlatabilir miyim?”

“Anlatabilirsin. Ama yapamayacaksın!”

“Niçin?”

“Bunu yapabilmen için, önce sözlerin içine doğması gerekir.”

“Ama ben onlara her şeyi anlatmak istiyorum, hepsine! Duyduğum melodinin şarkısını söylemek isterdim. Sanırım o zaman her şey düzelirdi.”

“Bunları gerçekten istiyorsan Momo, beklemeyi bilmelisin.”

“Beklemekten sıkılmam.”

“Beklemelisin yavrum, tıpkı bir tohumun toprağın altında uyuması gibi, başını dünyaya çıkarmadan önce bir güneş dönencesi süresi beklemesi gibi. Senin içinde de, sözcüklerin doğup olgunlaşması aynı sürede olur ancak. İster misin bunu?”

“Evet” dedi Momo.

“Öyleyse uyu!” dedi Hora Usta ve elini Momo'nun göz kapaklarının üzerinde dolaştırdı: “uyu!..”

Momo, derin ve rahat soluklar alarak uykuya daldı.. “

Momo- Michael Ende

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
Gülnaz Eliaçık Yıldız, Mücellâ'i inceledi.
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kalbimi içime çekip bakıyorum dünyaya, âh ne boş!
Yalnızlığın ufuk çizgisinde bengi bir suyla yıkanmak dedin mi, aklına Mücellâ gelmeli. Oturduğun sofradaki bir kaşık çorbada yahut sandık lekesi olmuş iğne oyalı bir havlunun isimsiz tarafında. Yaşamı sessizce seyreden insanlar vardır hani, yangın olsa değmez ona, sel gelse götürmez ondan bir şey, çünkü yoktur bir şeyi! Şikâyet nedir bilmeyen, kaderine kederini katıp sessizce ruhunu boy aynasından izleyen insanlardan bahsediyorum. Yani benden, yani senden, yani Mücellâ diyorum!
Bir annenin kızı için gördüğü rüyayı ben bugün kelime atlasından bir ülke niyetine seçiyorum kendime. Gidip görülecek, gezilecek bir ülke. Kimsesizliğinden kalbine asılan kadınların görmezden gelindiği bir ülke!
Mücellâ, Nazan Bekiroğlu okurlarının sabırsızlıkla karışık bir merakla beklediği son roman. Özellikle kapak tasarımıyla daha raflardaki yerini almadan epeyce konuşturdu okurunu. Bu nedenle bana göre Timaş’ın en başarılı kapak tasarımcısı Ravza Kızıltuğ, bir teşekkürü hak ediyor.
Kırklı yıllardan başlayarak yetmişli yılların Türkiye portresini görebileceğimiz bir eser var elimizde. Bahçeli müstakil evlerin cebi kabarık müteahhitlere yeni yeni teslim olmaya başladığı, hayvanların süs biberi niyetine değil de gerçekten bir yoldaş olarak görüldüğü yıllar hani!
Nazan Bekiroğlu Nar Ağacı’ında başladığı aile fertlerinin hayatlarına kalemiyle dokunma denemesini Mücellâ’da da sürdürüyor. Anlatıcı hırkası yine üzerinde ve biz onu ara sıra sayfalarda karşımıza çıkan Nazlı rolünde seyrediyoruz. Yazarların kitaplarıyla bütünleşmesi mevzusu derin bir mesele, kimileri yazdıklarına uzaktan bakarken kimileri de kendine kelimelerden bir kıyafet biçiyor. Cümleleri başarıyla yan yana getirenler için tüm usuller kabul görür nitelikte. Ayrıca Mücellâ’nın Nazan Bekiroğlu’na ilk gelişi bir hikâye formunda, bu hikâye seneler sonra kendini romana devşiriyor ve yazar bu durumu kitabında hiç fark ettirmeden yapıyor.
Bekiroğlu okurları onun her yazdığı kelamda çoğunlukla Lâ’nın ve Yusuf ile Züleyha’nın o eşsiz tadına bakmak istese de O, bu baharatı kelam listesinden çıkarmış gibi. Romanlarında Nar Ağacı ile başlattığı sadeleşme törenini Mücellâ ile de sürdürüyor. “Küçülsem Biraz” başlıklı yazısı geliyor aklıma, ciddiymiş diyorum “biraz sadeleşsem, durulsam”1 derken ve belki haklıymış da. Yine aynı yazıda “tozlu sandıklara baksam” diyordu Bekiroğlu, bu dileği dua niyetine Mücellâ’da kabul görmüş ve bir çeyiz sandığının kapağını kelimeleriyle kaldırıvermiş; kırgınlıkla, âh’la ve tüm bunlara kâfiye düşen bir eyvahla!
Zamana Atılmış Yalnızlık Düğümü
Her insanın yaşarken çözmeye çalıştığı düğümleri vardır, düğümlerin çözümsüz olduğuna inananlar içinse yaşam kabullenme ritüelinden başka bir şey değildir. Mücellâ’da böyledir, düğümü Neyyire Hanım’ı çözmeye çalışmak şöyle dursun, tek bir sözüne itiraz bile etmemiştir. Çünkü annesidir ve anne demek ata demektir bir kız için. Hele ki kırklı ellili yıllardan bahsediyorsak boyun eğme meselesi yaşamın bir parçası hükmündedir. Babasız bir kız için annesi, baba sözüne de muktedir olduğundan olsa gerek, itiraz kabul görmeyen bir resmi evrak gibidir.
Neyyire Hanım, Mücellâ’nın hayatına kocası Tevfik Bey’in ölüsünün başında bir düğüm atmıştı. Baygınlık ile uyku hali arasında gördüğü o rüyada. Kızı için güzel bir düğün kurulmuştu ve bu rüyanın gerçekleşeceği gün, elbet gelecekti Neyyire Hanım için. Gelmedi! Rüya hiç gerçekleşmedi. Halbuki Mücellâ, beşinci sınıfı bitirdikten sonra kız ortaya bile gönderilmemişti ahlakı bozulmasın, eve laf getirmesin diye! Kız ortanın öğreteceklerini Neyyire Hanım’da öğretebilirdi pek âlâ Mücellâ’ya. Öğretti de. Mücellâ adının önüne birçok sıfat ekledi böylece; Neyyire Hanım’ın hamarat kızı, ahlaklı kızı, iffetli kızı…
Türkiye’de ahlak, iffet, namus gibi kavramlar telaffuz edildiğinde akla ilk gelen şey elbet bir kadın figürüdür. Geleneğe ömrünü kurban etmiş kaç Mücellâ vardır acaba hayatınızda? Hepinizin evinde, evinde değilse soy ağacının bir dalında yahut kapı komşusunda bir Mücellâ vardır. Sindirilmiş, korkutulmuş evinin duvarlarından gayrısı haram sayılmış! Neyyire Hanım bahçedeki karayemiş dalını sınır çizmişti Mücellâ’ya. Oradan ötesinde görmesi gereken bir şey yoktu! Neyyire Hanım’ı karşıma alıp neden diye soruyorum cevabı kendince müspet: “Ortalıkta fazla görünmemeliydi kız kısmı. Onun için tedbiri elden bırakmamalı, dizgini en baştan sıkı tutmalı, düğümünü sıkı atmalıydı şimdiden. Bir kızın yarınını –bir yuva kurmak- garanti altına almanın yolu onun bugününün sınırlarını çizmekle mümkün olabilirdi en fazla(…)”2 Mücellâ’nın ilk sınırı annesi tarafından böylece çizildi ve o hiç itirazsız kabul etti bunu. Kitapta Mücellâ’nın kabullenişine itiraz etmek için araya girmek isteseniz, Neyyire Hanım size de sınır çiziyor, sen seyircisin diyor misal, kal orada, izle bizi!
Kuşbakışı Türkiye
Romanda Türkiye’nin sosyoekonomik alt yapısını, gelişmekte olan çehresini de görüyoruz. Siyasi tarihine dair parantezler de açılmış. Örneğin ezanın Türkçe okunuşuna yaptığı atıflar var yer yer yazarın ve sonrasında Demokrat Parti tarafından tekrar ezanın Arapça okunmasına gelen zaman dilimini es geçmiyor romanda. Gaz lambasından elektriğe geçişi, eve su bağlanması, tel dolabın buzdolabına devşirildiği zamanları… Saydığımız bu yönleriyle bir dönem romanı olmaya da aday Mücellâ. Seçim zamanı halkını hatırlayan belediyeler ve siyasiler… Yani küçük ölçekli bir Türkiye haritası başını uzatıyor cümleler arasından.
Doğaya Yakılan Ağıt
Nazan Bekiroğlu’nun kişisel hassasiyetlerini ve yaşamanın iz düşümlerini okumak için de hazırlıklı olsun derim Mücellâ okuru. Kendisinin de tabiriyle aynı zamanda “doğaya yakılan bir ağıt” Mücellâ. Evlerin kalbidir bahçeler. Kalbinden olan evler var kitapta. Kat karşılığı müteahhide verilen, limon ağaçlarının, karayemişlerin, göğü delen servilerin boylu boyunca musallaya uzanır gibi uzanışını da dinliyoruz kitapta. Mücellâ zamana direnen eskilerden bir kadın olarak karşımızda burada, evini kardeşi Fahir’in istemesine rağmen vermiyor, betonlaştırmıyor. Sonra evine hırsızlığa giren bir kediyi bu huyundan vazgeçiremeyince sahiplenmesini de yazarın hayvan sevgisi niyetine okuyoruz.
Kalbin Seyri
Mücellâ kitap boyunca tüm yan oyuncuları sadece seyreden bir baş aktördü. Bu kadar seyretmekten acaba yorulmaz mı insan dedim okurken. Neyyire Hanım, dünya odasının kapısını çekip gittiğinde mesela bir hamle yapsın istedim, Mücellâ sadece evdeki eşyaların yerini değiştirmeye cesaret etti ve bu cesareti bile istikrarlı olamadı! Ziya ve Suna’yı seyretti mesela, hiç âşık olmasa da bağrına bir aşk mektubu bastı Mücellâ. Nazan Bekiroğlu, uzak akraba Ziya’nın Mücellâ Abla’sına düşkünlüğü kıyısından kendisinden aşk bekleyen okurunu, hayal kırıklığına uğratmamak namına yaşanamayan bir aşk koymuştu satırlarına. İyi yazılmış bir aşk mektubuydu. Ziya Mücellâ Abla’sını, Mücellâ Ziya’yı seviyordu çünkü ikisi de annelerinden düğümlü yaşamların aktörüydü.
Mücellâ’nın kalbi seyretti; kuzeni Filiz’i, aşkının arkasından giden bin pişman Güzide’yi –öyle ya aşk biraz pişmanlık demekti- Nefise Hala’yı, Rengin’i, Şeraffettin Albay’ı… Kendi yaşamını unutmak istercesine seyretti ve sonra o da bu dünyadan çekip gitti.
Nazan Bekiroğlu bir duran su romanı yazmış ve suyun bulanıklığını Mücellâ’nın içine öyle bir işlemiş ki olmuş demekten başka söz bırakmıyor okuruna. Hırçın Karadeniz’in fırtınaları bile bu duran suya bir dalga katamamış! Ancak ben, bir Bekiroğlu okuru olarak bu sadeleşme törenine karşı çıkanlardanım. Onun o naif devrik cümlelerinin saltanatına yürümek istiyor gönlüm yine, Lâ tadında olmasa da o tadın üzerinde yazabilecek bir kelâma sahip, inancım hâlâ tam kendisine. Bekliyorum, hiç gelmeyecek olacağını bilsem bile!
Demişti ki yazar köşe yazılarından birinde:
“Ne zamandır düz cümlelere heves etsem de bir çetrefil gelip dilimde yuvalanıyor.
Rabbim, yalınlık sevince mahsus, bu zor başka türlü anlatılmıyor.”3
Soruyorum şimdi, yazmanın sevince mahsus olduğu hâl yalınlıksa biz Mücellâ’da neden hüzne boğulduk, neden yazar bu kitabın notalarında sevincin perdesinden seslenmiş bize diyemedik?
[1] Küçülsem Biraz-Nazan Bekiroğlu-Zaman Gazetesi-12 Haziran 2011
[2] Mücellâ-Nazan Bekiroğlu-Timaş Yayınları-Syf.41
[3] Fasl-Zor-Nazan Bekiroğlu-Zaman Gazetesi- 11 Mayıs 2014
Mücellâ
Nazan Bekiroğlu
Timaş Yayınları
Not: Bu değerlendirme yazısı Ayraç Dergisinin 74. Sayısında yer almıştır.
Gülnaz Eliaçık - 04.01.2016

Gülnaz Eliaçık Yıldız, Leylim Leylim'i inceledi.
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

-Ay Işığı Su İçer Birazdan-

Ben de senin devamın var.
Leyla Erbil
Kalbimizin boşluklarında sallanıyor harfler. Bir rüzgâr gelip içimize döküyor hepsini, sonrası bir kazı hikâyesi, bir buluş ve buluşma anı, sonrası, derin bir "ah!" meselesi… Birinin elleri gelip o harfleri kazıdığında bir şairin kalıntılarını buluyor içinizde, aklınızda, çekmecenizde… Yazı söz gibi uçup gitmiyor işte, tam şuraya, sol köşenize mıhlanıyor. Sevda dedikleri mesele de böyle. İçinizden hiç çıkıp gitmiyor, hele ki kavuşamamışsanız, hele ki o kıyıda hep tek kalmışsanız, yıllar sonra bile kalbinizi kemiren bir şeyler kalıyor içinizde.
Leylim Leylim, "hasretinden prangalar eskiten" içli bir şairin kalbinden kazıntılar saklıyor içinde. Sonra, "en iyisi susmak" diyen bir kadının nefesini ağırlıyor her satır başında. Bir kadının, bir adamın içine işleyiş öyküsünü, zarf zarf taşıyor okuyucunun önüne.
Ahmed Arif’ten Leyla Erbil’e Mektuplar, 1954-1959 arası ve 1977’de gönderilen son bir mektubu getiriyor sayfalarıyla okuyucuya. Mektup edebiyatına kazandırılan en iyi eserlerden biri olma yolunda da düşmeden ilerleyecek cinste bir kitap.
Mektuplar, zamanın ayaktaki tanıkları. Mektuplar, insanın kalbini silip atmaya kıyamadığı müsvedde düşleri ve mektuplar, dünü bugünmüş gibi önünüze koyanlar… Mahremiyet hüznüyle saklanırlar, ikinci bir şahsa okutulmazlar çoğunlukla, insan, içinde kalıpta bir insanın gözlerine bakarak söyleyemediklerini gizler onlara. Sarar sarmalar, dolaylı tümleçlere, öznelere, yüklemlere, fiillerin suskun akıbetine saklar sevdasını insan. Evet, mahremdir, lakin bu yazışmalar iki kalem sahibi arasındaysa, okunmaya değer şeyler saklıyor demektir içlerinde.
Leyla Erbil, bu mahremiyet algısı ile aslında uzunca süre Ahmed Arif’in kendisine yazdığı aşk ve muhabbet dolu bu mektupları kimseyle paylaşmak istemiyor. Kitabın editörü Ruken Kızıler bile ilk etapta ikna edemiyor kendisini. Erbil, her ne kadar Ahmed Arif’in aşkına karşılık vermese de bu aşka derinde büyük bir saygı duyuyor. Öldükten sonra diyor hep, öldükten sonra… Kaderin bir cilvesi olsa gerek Leyla Hanım her ne kadar yaşarken yayın iznini verse de bu mektuplara, kitabın basıldığı tarih itibari ile Rahmeti Rahman’a ruhunu teslim etmiş bulunuyordu. Duası hak katında kabul olmuştu! Peki, Ahmed Arif yaşasaydı ne derdi acaba mektuplarının yayınlanmasına? Bu sorunun cevabı aslında şairin dilinden 1990 yılında Refik Durbaş’ın kendisi ile yaptığı bir röportajda verilmişti: " Belki halk için, okuyucu için gerekli değil ama edebiyat tarihçileri için, eleştirmenler için gerekli olabilir. Türkiye’de henüz bu gelenek yok. Ama bir gün o da olur. Mesela Victor Hugo’nun sevgilisine yazdığı, Baudelarie’nin hizmetçisine yazdığı mektuplar Fransa’da çok değerli belgeler olarak sunuluyor. Elbet bir milletin kültürü onlar da."
Kim bilir, Türkiye için bahsettiği o bir gün belki bugündür!
Sürgüne Gidilen Gözler
İnsanın gözlerine firak damlası düşmüşse ve yaşlar sürgün edilmişse gözden, şair adamın g(s)öz yaşları harflerin üzerine düşer muhakkak. Harfler nem deryasında dizeleşir, uzar uzar ve bir kadının gözlerine mıhlanır! Ahmed Arif’in yanı başında mıhlanacak göz bulamamasıdır, uzaklardaki Leyla Erbil’e yazdığı mektupların nedeni. Uzakları yakın edebilmek cümlelerle mümkündü bir vakitler… Şimdi? Şimdikinin adına teknoloji diyoruz değil mi?
Fikirleri nedeniyle sürgün yediği yıllar, siyasi baskılar, yalnızlık, yoksulluk, işkence… Yani şiir için ne ararsan var sanki Ahmed Arif’te peki ya aşk? Belli ki hayatındaki bu büyük gediği Leyla Erbil’le doldurmuştur. Mesele karşılık bulmak değildir. Zaten karşılıklı aşk diye bir şey de yoktur hakikatte! İki taraftan biri hep daha çok sever, daha çok yanar, daha çok özler… Aşk terazisi hiçbir vakit eşitlenmez ömür tezgâhında. İnsan bu kitabı okurken Leyla Erbil’e içten bir saygı duyuyor. Günümüzde dahi süslü cümlelere kanıveren hanım yüzdesi oldukça fazla iken, süsten uzak, samimi ve içten yazılan bu mektuplardaki duygu yoğunluğuna Erbil’in hep dostluk makamından bakışı takdire şayandır. En azından karşılık olarak yazdığı mektuplardaki tavrını Arif’in mektuplarında görmek bunun bir ispatıdır. Hani taş olsa erir dediğimiz cümlelerde, Erbil karşı tarafı da incitmeden, erimeden ayakta kalmayı başarabilmiştir.
Leyla Erbil’in Ahmed Arif’in şiirinin ilerlemesinde ve hatta kimi şiirlerinin direk ilham kaynağı olmasında bu tek taraflı aşkın rolü büyüktür. Mektuplarından birinde şöyle diyordu Arif, "Benim her şiirimde varsın ve olacaksın. Ama dünyanın en dehşet şiiri bile ‘sen’ olamaz. Bunu yaşamak gerek. En asıl gerçek bu işte."Ancak Leyla Erbil’in yazı hayatı içinde Ahmed Arif’in katkıları ve ilhamları yabana atılamaz. Bu karşılıklı ilhama örnek verecek olursak iki kalem sahibinin karşılıklı dizelerini konuşturmak burada yerinde olacaktır:
"Gitmek
Gözlerinde gitmek sürgüne,
Yatmak,
Gözlerinde yatmak zindanı,
Gözlerin hani?"(**)

"gözleri oğlumun, gözleri, gözlerinde bulurdum
Can tılsımını, gözleri hani,"(***)
"Çabuk yaz. Hasta düşüyorum."
Ahmed Arif, çürümüş harflerden şiir yamayan, karşılık göremediği sevdasından firak acısına tuz basan ama fikirlerinin arkasında ne pahasına olursa olsun dimdik duran adam. Ortama göre değişmeyen, eğilmeyen, bükülmeyen… Hâlâ Türkiye’de en çok baskı yapan şiir kitabı unvanını "Hasretinden Prangalar Eskittim"in elinde tuttuğunu düşünürsek bu durumun muhakkak ki şairin eğilmeyen, bükülmeyen, başkalarının deyimiyle, bir türlü uslanmayan yanından kaynaklı olduğunu da iddia edebiliriz.
İnsanlar başkalarının fikirleriyle yaşamak hastalığından kurtulmalıdır. Bu kurtuluş muhakkak ki okumakla, okuduklarını usunda öğüterek ruhuna ve fikir dünyasına katık edişiyle gerçekleşecektir. Erbil ve Arif’in kalemlerinde kendi ham maddesini bulmuş bir akıl ve kalpten söz edilebilir. Katılmak veya aynı düşünmek elzem değildir ama saygı her şartta gereklidir özellikle kendi benliklerine libasını kendi biçen insanlar için! Fikirler noktasına değinmişken Fethi Gemuhluoğlu’nun şu sözlerini anmamak elde değil: "Türkiye’deki yanlışlık, tenkit fikrinden başlıyor. Yanlışlık dost olmamak, fikre dost olmamak…" Dostluk bağıntısını kurabilirsek şayet, saygı kendi yerini bulup oturacaktır oraya zaten!
Böylesi vasıflara sahip, güçlü bir insan izlenimi veren şairin Erbil’e yazdığı bir mektubunun sonunda "Çabuk yaz. Hasta düşüyorum" demesi, ruhunun ne kadar naif olduğunun bir göstergesi olsa gerek. Mektuplara baktığımızda Ahmed Arif tarafı daha sabırsız ve daha çok yazarken Erbil tarafından daha az mektuplar yazıldığını görüyoruz. Tabii yapılan araştırmalar sonucunda Erbil’in yazdığı cevaplara maalesef ulaşılamamış. Keşke ulaşılmış ve karşılıklı olarak yayınlanmış olsaydı diyoruz, o zaman bu kitap iki kere sevilir ve sayısız kez ele alınıp okunabilirdi. Gerçi sadece Ahmed Arif’in mektupları bile öylesine dolu ve öylesi zevkli bir okuma süreci sunuyor ki okura, bu eksikliği çok da önemsemiyorsunuz. Mektupların aslına sadık kalınmış kitapta, hiçbir düzeltme yapılmadan yayına alınmış, mektuplarının asıllarının fotoğraflarını bulmak da mümkün ayrıca sayfalar arasında.
İki şair-yazar arasındaki bu karşılıklı mektuplaşmalarda ellili yılların edebiyat çevreleri, dergileri ve kimi ismi verilen-verilmeyen yazar-şairleri hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Karşılıklı hediyeler gönderiliyor, şiirler, öyküler, çıkacak kitaplar için fikir alışverişi yapılıyor. İki şairin birlikte çıkarmak istedikleri ve Ahmed Arif’in kaleminden "Suskun" ismini verecekleri bir kitap projelerinin olduğunu öğreniyoruz. Mektuplarından birinde bu konuda şöyle diyor şair: "(...)Nereye, ne yana dönsem karşımda mutluluğun o harikûlade baş dönmesini bulurum. Böyleyken gene de şükretmem halime, hergelelik, açgözlülük eder, seni üzerim. Aklıma gelmez ki seni usandırır, sana gına getirtirim. Sana dert, sana ağırlık, sana sıkıntı olurum. Nemsin be? Sevgili, dost, yâr, arkadaş... Hepsi. En çok da en ilk de Leylâsın bana. Bir umudum, dünya gözüm, dikili ağacımsın. Uçan kuşum, akan suyumsun. Seni anlatabilmek seni. Ben cehennem çarklarından kurtuldum, üşüyorum kapama gözlerini...
Leylâcığım, kitap işine gelince ben hâlâ seninle birlik çıkmak umudundayım. Sensiz adım bile atmak istemez canım. Bana kızma ve anla lütfen."
Neden çıkamamıştır bu kitap bilinmez, bir keşke de buraya koyalım…
Bu kitap üzerine daha pek çok söz söylenebilir, çünkü altı çizili fazlaca satır geçirdim kalbime! Okurken içim titredi, kalbim terledi, sonra buz kesti, ay ışığı eğilip harflerin elinden su içti! Kalem, kitap kapağının arka yüzüne şu cümleleri nakşetti:
Mektuplar kalbimizin üzerine yazılsa keşke, bir kuş kanadında kalsa sevdalar, acıtmasa içimizi ve biz kendimizi bir kuş bakışı nazarıyla seyretsek…
Olmasa da olur dediklerimiz çoğalsa sonra, hayat bu, kabul ediyor işte insan kendini!
Kalbimizin labirentinde, kendimizin çıkmazında, üç harften başka neyiz ki?
"Gözlerin hani?"
(*) İsimsiz/Ahmed Arif
(**) Ahmed Arif, Haretinden Prangalar Eskittim 40. Yıl Özel Basımı, Metis Yayınları,2008,s.58
(***) Leyla Erbil, Üç Başlı Ejderha, İş Bankası Kültür Yayınları,2012,s13

Leylim Leylim(Ahmed Arif’ten Leyla Erbil’e Mektuplar 1954-1959 ve 1977’de son bir mektup)
Editör: Ruken Kızıler
Türkiye İş Bankası Yayınları
208 Sayfa
Not: Bu yazı Yolcu dergisinin 73. sayısında yayınlanmıştır.