Geri Bildirim
 • Ölüm karşısında herkes acemidir; ben de öyleyim. Hâlâ hayattasınız aziz okur, şansınız var: Acemi şansı.
 • Bu gece en hüzünlü şiirleri yazabilirim
  Şöyle diyebilirim: "Gece yıldızlardaydı 
  Ve yıldızlar, maviydi, uzaklarda üşürler"
  Gökte gece yelinin söylediği türküler
  Bu gece en hüzünlü şiirleri yazabilirim 
  Hem sevdim, hem sevildim, ya da o böyle söyler
  Bu gece gibi miydi kucağıma aldığım 
  Öptüm onu öptüm de üstümde sonsuz
  gökler
  Hem sevdim, hem sevildim, ya da ben böyle derim 
  Sevmeden durulmayan iri, durgun bakışlı gözler
  Bu gece en hüzünlü şiirleri yazabilirim 
  Duymak yitirdiğimi, ah daha neler neler
  Geceyi duymak, onsuz daha ulu geceyi 
  Çimenlere düşen çiy yazdığım bu dizeler
  Sevgim onu alakoymaya yetmediyse ne çıkar 
  Ve o benimle değil, yıldızlıdır geceler
  Yürek zor katlanıyor onu yitirmelere 
  Uzaklarda birinin söylediği türküler
  Bakışlarım kovalar onu tellim her yerde 
  Bakışlar sanki onu bana getirecekler
  Böyle gecelerdeydi ağaçlar beyaz olur 
  Artık ne ben öyleyim ne de eski geceler
  Sesim arar rüzgârı ona ulaşmak için 
  Şimdi sevmiyorum ya, eskidendi sevmeler
  Şimdi kimbilir kimin benim olduğu gibi 
  Sesi, aydınlık teni, sonsuz uzayan gözler
  Sevmiyorum doğrudur, yürek bu hâlâ sever 
  Sevmek kısa sürdüyse unutmak uzun sürer
  Bu gece gibi miydi kollarıma almıştım 
  Yüreğimde bir burgu ah onu yitirmeler
  Budur bana verdiği acıların en sonu 
  Sondur bu onun için yazacağım dizeler
 • “Merhaba Şerifali, merhaba bitanem, merhaba hayatım, merhaba ömrüm, merhaba hiç bitmeyecek sevdam, merhaba sonsuza kadar seveceğim adam.
  Kendisinden önce kimseyi sevmediğim, kendisinden sonra da kimseyi sevmeyeceğim adam selam olsun sana.
  Ruhum senin, kalbim senin, ömrüm senin, yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin, biliyor musun?
  Bu günlerde dilimde bu mısralar var, benimle birlikte oradan oraya dolanıp duruyorlar.
  Ben sana baktığımda, seni düşündüğümde dünyanın bütün güzelliklerini görüyordum sende, yüzümü nedensiz sebepsiz bir tebessüm kaplıyordu, çehrem gülümsüyordu. Hala daha öyleyim sen aklıma geldiğinde, değişen bir şey yok yani. Nasıl bir cümle oldu bu. Neyse sen anlayıver Şerifali. Bu günlerde ağzımın da elimin de pek ayarı yok.
  Sen ışığım oluyorsun beni aydınlatan, güneşim oluyorsun içimi ısıtan, rehberimsin yolumu bulduran. Ne yana baksam seni görüyorum. Dilim seni söylüyor, kulağım seni işitiyor. Kimse umurumda bile değil.
  (...) Ama benim dünyadaki bütün kötülüklerden korunmak için, korkmamam için benim sana gereksinimim var. Benim ruhumun iyileşmesi için gerekli olan ilaca ihtiyacım var o da sende var. Ben senin sevginde nefes alabiliyorum. İçimdeki ses yanımda olursan ellerimi tutarsan ve beni bırakmazsan ömrümün sonuna dek mutlu olacağımı söylüyor...”
 • Bu gece en hüzünlü şiirleri yazabilirim Şöyle diyebilirim: "Gece yıldızlardaydı Ve yıldızlar, maviydi, uzaklarda üşürler" Gökte gece yelinin söylediği türküler Bu gece en hüzünlü şiirleri yazabilirim Hem sevdim, hem sevildim, ya da o böyle söyler Bu gece gibi miydi kucağıma aldığım Öptüm onu öptüm de üstümde sonsuz gökler Hem sevdim, hem sevildim, ya da ben böyle derim Sevmeden durulmayan iri, durgun bakışlı gözler Bu gece en hüzünlü şiirleri yazabilirim Duymak yitirdiğimi, ah daha neler neler Geceyi duymak, onsuz daha ulu geceyi Çimenlere düşen çiy yazdığım bu dizeler Sevgim onu alakoymaya yetmediyse ne çıkar Ve o benimle değil, yıldızlıdır geceler Yürek zor katlanıyor onu yitirmelere Uzaklarda birinin söylediği türküler Bakışlarım kovalar onu tellim her yerde Bakışlar sanki onu bana getirecekler Böyle gecelerdeydi ağaçlar beyaz olur Artık ne ben öyleyim ne de eski geceler Sesim arar rüzgârı ona ulaşmak için Şimdi sevmiyorum ya, eskidendi sevmeler Şimdi kimbilir kimin benim olduğu gibi Sesi, aydınlık teni, sonsuz uzayan gözler Sevmiyorum doğrudur, yürek bu hâlâ sever Sevmek kısa sürdüyse unutmak uzun sürer Bu gece gibi miydi kollarıma almıştım Yüreğimde bir burgu ah onu yitirmeler Budur bana verdiği acıların en sonu Sondur bu onun için yazacağım dizeler
 • "Benim adım Fanya Kaplan. Bugün Lenin’i vurdum. Bunu tek başıma gerçekleştirdim. Silahı kimden temin ettiğimi söylemeyeceğim. Hiçbir ayrıntıyı söylemeyeceğim. Lenin’i öldürmeye çoktandır karar vermiştim. Bence o devrime ihanet etmiştir. Kiev’de Çarlık yöneticisine suikast girişiminden ötürü Akatui’ye sürgüne gönderilmiştim. Burada 11 yıl kürek mahkûmu oldum. Devrimden sonra serbest kaldım. Kurucu Meclis’den yanaydım ve hâlâ da öyleyim."

  -Fanya Yefimovna Kaplan.
  30 Ağustos 1918
 • İnsanlar 2 yüzlü mü?
  Hayır tabii ki. Bu, çok da yakın bir tahmin olmadı.
  Şu, daha gerçekçi olabilir: 2 yüz yüzlü:)
  Tabii şimdi (ben de dahil) hepimiz istisna olduğumuzu söyleyeceğiz.
  Peki o zaman şu sorunun muhatabı olmanızı isterim (önce kendime soruyorum tabii).
  Ben iyi isem, sen iyi isen, o iyi ise neden bu kadar azız? :)
  Yani kime sorsak dünyanın çivisi çıkmış der. Fakat kime sorsak çok iyi biri:))
  Sizce de burada bir mantık hatası yok mu?:))
  Bir de; şimdi birisi çıkıp, bu aralar çok tutuluyor bu söz, bu da dahil tüm genellemeler yanlıştır demesin.Yeni bir şeyle gelecekseniz buyrun. Genelleme yapmışsın diyecek kişiler; yaptım evet. 7 milyar insan için, 7 milyar farklı ileti yazacaklar buyursun. Hatta bu kadar acımasız olmayayım 7 bin ayrı ileti yazsalar ona da fit olurum :))
  Ayrıca (yine şahsi görüşümdür, kimseyi bağlamaz) o kadar da özel değilsin(iz), değilim. Farklı olmaya çalışırken (herkes farklı olmaya çalışıyor) sıradanlaşan; hareket ederken taşın altına elini koymamak, bedel ödememek için toplumla aynı davranmayı tercih eden kendini dev aynasında gören, kocaman hayallere sahip küçücük canlıdır insan. 'En azından ben öyleyim!'
  Buradakilerin bir farkı var (bunu yazayım ki kitap sitesi ile bir bağlantısı da bulunsun iletinin).
  Çok okuyan ama (en başta ben) az bilmek için yeterince okumadığını hala fark edememiş insanların cirit attığı bir yer:) Üstelik okuyunca Iron Man (Demir Adam) gibi dış etkilerden korunduğunu ve zırhın içine sadece iyilikleri doldurduğunu sananlar da cabası.
  Ben mi?
  Beni boş verin, siz kendinize bakın.
  Zira bunları her gün bir çok kez kendime söylüyorum zaten. Bir kere de size söyledim, çok mu?
 • Evet, körkütük sana âşıktım; hala da öyleyim. Daha önce hiç kimse içimde böylesine şiddetli bir fiziksel çoşku yaratmamıştı. Seni yüreğimden koparıp attım çünkü gelip geçici bir gönül eğlencesi olmaya katlanamazdım. Bedenimi ellerine teslim etmeden önce, fikirlerimi, zihnimi, hayallerimi teslim edebilmeliyim. Oysa senin bunlardan hiçbirini alacağın yok.