Berin Karaali, Aşk-ı Memnu'yu inceledi.
 21 Mar 22:08 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Harika bir kalemle yazılmış, içinde kaybolduğum bir kitap. Dizisini izleyip de, "Kitabı da aynıdır canım ya." diyenler, çok şey kaybetmiştir. Herkesin ölmeden önce okuması gerekmektedir.

Esma, bir alıntı ekledi.
21 Mar 21:16 · Kitabı okuyor

Bakınız, göklerden taşan şu canlılık bereketine bakınız. Baharın taze kanından canlılık fışkırıyor. Ama ben ondan yoksunum...

Solgun Demet, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 139)Solgun Demet, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 139)
Helin Ekin, Mai ve Siyah'ı inceledi.
20 Mar 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben 11. Sınıfm. İlk önce ödev amaçlı başladığım bu etkinlikte. Benliğimi farkettim. Tanzimat döneminin eserlerini okuyup, geçtim ben Serveti Fünun, Fecri Ati ve Milli Edebiyat dönemine. Dili tanzimat döneminde ki gibi bir ağırlık taşısa da yavaş yavaş hakim olmaya başlıyorsunuz Arapça ve Farsça kökenli Osmanlıca diline. Keşke Milli Edebiyat döneminde ki gibi bir İstanbul Türkçesi ile kaleme alınsaydı ama dönemin şartları doğrultusunda bence ortaya çıkan mükemmel bir eser. Halit Ziya Uşaklıgil'in Mai ve Siyah adlı kitabı okuduğum ilk kitabı değildi. Ama itiraf etmeliyim ki Aşkı Memnu dan daha çok sevdim bu kitabı.
Neyse Velhasıl Kelam okunması gereken bir kitap.
Vesselam...

İzmir, bir alıntı ekledi.
20 Mar 18:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu,siyah bir geceydi...Öyle bir gece ki gökler bütün kandillerini söndürerek denizlere bilinmezlikler dünyasının gizli şeylerini dökmek için hazırlanmış gibiydi.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 328)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 328)

İnsanlar tuhaftır; fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar.

Halid Ziya Uşaklıgil

Damla Kara, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 20:05

Türkçeyi Sevme Dersi
“Ben Türkçenin ezeli bir âşıkıyım. Hepimiz öyle değil miyiz? Ben, Türkçeyi, muhtelif devirlerinde, muhtelif elbiselerle, muhtelif şekillerde gördüm ve sevgilimi o libaslar altında, kendi cevherinde sevdim.

Ben eski Bâbıâli (kâtiplerden işittiğim süslü dili) sevdiğim gibi, Aksaray’da karpuz sergisinde müşteri ayartmak için çığırtkanlık eden Türk delikanlısının türlü zarâfetlerle dolu Türkçesini sevdim.

Ben Divan Edebiyatı’nın gazelleriyle mest oldum. Fakat sevgili İzmir’imin, İki Çeşmelik kızının incir işlerken söylediği türkü ile de mest oldum.

Ben o sevgiliyi, atlas şalvarıyla, başının üzerinde altun işlenmiş takkesiyle gördüm.

Ben onu perişan gönüllü şairin:

O gül-endâm bir al şâle bürünsün yürüsün
Ucu gönlüm gibi ardınca sürünsün yürüsün

beytinde olduğu gibi, bir al şala sarınıp yürüdüğünü görerek de sevdim.

Başında hotozu, belinde kuşağı, sedef kakılı serîri üzerine uzanmış yahut Sa’dâbâd’da, Göksu’da seyrana çıkmış haliyle de gördüm, yine sevdim.

Fakat tabiatta her şey tekâmülden, inkılaptan ibaret olduğu için her devrin zevki de aynı olmuyor.

Ben son devrin, İpekiş’in kelebek kanadı kadar ince, zarif, dört metrelik kumaşıyla giyinmiş, başında küçücük beresiyle, bir rüzgar gibi, kaldırımlar üzerinde seke seke yürüyen ve rüzgar mı onu götürüyor; o mu rüzgarı sürüklüyor, diye, insanı şüpheye düşüren haliyle de Türkçeyi gördüm ve sevdim.
Halid Ziya Uşaklıgil

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 16 - undefined)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 16 - undefined)
Merve, bir alıntı ekledi.
19 Mar 19:47 · Kitabı okuyor

Onu hiç sevmez, sevmemek mümkün olduğu kadar sevmezdi. Raci o adamlardan biri idi ki dünyaya hiçbir şey olmamaya mahkûm edilerek geldikleri halde her şey olmak isterler. Raci de en çok olamayacağı bir şey olmaya yelteniyordu: Şair.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 18 - Ahmet Cemil)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 18 - Ahmet Cemil)
İzmir, bir alıntı ekledi.
19 Mar 17:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...İnsanlar ne kadar büyürlerse büyüsünler,ne kadar yaşlanırlarsa yaşlansınlar,yine bazı anlar vardır ki annelerine sokularak çocuk olmak isterler.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 322)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 322)
Şiir Hatun, bir alıntı ekledi.
19 Mar 01:04 · Kitabı okuyor

"Sevda hayatı da bir çiçek bahçesidir ki buradan sadece bir seyretme gözleriyle geçenler de vardır. Onlar biraz ileride bir şey koparabilmek umuduyla geçerler, geçerler; sonunda artık koparılacak bir şey kalmaz, geri dönmek de mümkün değildir. Bunların mezar taşına: 'Yaşamadılar' yazısı kazınabilir."

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 127 - İnkılâp)Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 127 - İnkılâp)