Sümeyye Akyürek, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Küçücük zihninde siyah bir bulut parçalanmış, orasını gecelere boğmuş gibiydi.

Aşk-ı Memnu, Halid Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil
Effy, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 20:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocuklukta hep böyle değil midir? Hatıralar hava ve zaman tesiriyle yıpranmış, delik deşik olmuş bir sahife şeklinde kalır.

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Murat Tüke, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 10:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar ne kadar büyürlerse büyüsünler, ne kadar ihtiyar olurlarsa olsunlar yine bazı dakikaları vardır ki, annelerine sokularak çocuk olmak isterler...

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 344)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 344)
Murat Tüke, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 10:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan, kederli ve sevinçli zamanlarında kalbinin tahammülünden fazlasını diğer hassas bir kalple bölüşmek ister.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 64)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 64)
Glbn Eskl, Mai ve Siyah'ı inceledi.
17 Eyl 08:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okumadan önce de okuduktan sonra da incelemeleri okudum, ne yazabilirim bu kitap hakkında diye. Aslında birçok şey söylenmiş ve ben şimdi kendi düşüncelerimi spoil vermeden nasıl aktaracağım bilemiyorum.
Kitap, bir asır öncesini yansıtmaya çalışmış ama günümüz de çok farklı değil aslında. Okunması çok uzun cümleler dışında kolay, tasvirler çok iyiydi. Konusuna gelecek olursak öncelikle bir çok kişinin sevdiği veya acıdığı Ahmet Cemil'i ben sevmedim. Bu kadar pasif bir karakter olamaz. Evet babasını daha kendisi hayatın baharındayken kaybetmesi elbette onun elinde olan birşey değildi. Annesine ve kız kardeşine bakabilecek tek kişi kendisiydi. Ailesini geçindirmesiyle kendi hayelleri peşinde gitmesi arasında kalan bir genç. İkisini aynı anda yapabilir miydi bilemiyorum? Ama aşkı için hiçbir şey yapmamasını geçtim, kız kardeşi için nasıl bu kadar geri planda kalır. Ayyaş, sürekli karısını aldatan iş arkadaşı Raci'yle bile sırf küçük çocugu var diye ilgilenmişken (ki Raci kendisini hiç sevmedi) kız kardeşi evleneceği zaman evleneceği kişiyi arastırmaması onunla tanısmaması vs sacmalıktı. Kaldi ki kitabın yazıldığı dönemi düşünecek olursak nüfus sayısı günümüz kadar yoğun değildi elbette, birilerini sorusturmak hakkında birşeyler öğrenmek çok daha kolay olmalıydı diye düşünüyorum. Şimdi kız kardeşinin yasadıklarının sorumlusu kim oluyor bu durumda?
Aşık olduğu kız Lamia için yazmak istemiyorum, kitabı okuyacak olan arkadaşlara haksızlık etmek istemem. Kitapta sevdiğim tek şey Ahmet Cemil ile Hüseyin Nazmi arasındaki dostluktu diyeceğim ki ondan da bir süre sonra şüphe ettim :) Hüseyin Nazmi, Ahmet Cemil gibi değil. Zengin. Şanslı doğmuş ve hayatı hep istediği gibi ilerlemiş. Ahmet Cemil ile de aralarındaki gerçek dostluğu çok iyi yansıtmışlar. ama benim anlayamadığım bu kadar güzel imkanlar içinde yaşayan Hüseyin Nazmi, Ahmet Cemil için neden bir şey yapmadı?

Kitabı sevdim, ama karakteri değil. Belki de kitabı farklı kılan bir yönü de buydu.

serenkuru, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 00:30

Fakat, heyhat! Musibet insanları en ziyade ümide sarıldıkları hengâmlarda [zamanlarda] zedelemekten haz alır [yaralamaktan keyif alır].

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 64 - özgür)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 64 - özgür)
Murat Tüke, Mai ve Siyah'ı inceledi.
16 Eyl 23:52 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Mai ve Siyah Halit Ziya'nın Servet-i Fünun dönemi sanatçılarının iç dünyasını romanın baş karakteri Ahmet Cemil şahsında göstermeye çalıştığı eseri. Hayal ve gerçeğin, hüzün ve mutluluğun içerisinde bir yaşam ve sonunda yıkılan hayaller, hüzün. Arapça-Farsça kelimelerle dolu uzun cümleleri okurken zorlasa da mutlaka okunması gereken bir eser.

Glbn Eskl, bir alıntı ekledi.
16 Eyl 17:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aman ya Rabbi! Sevmek bu muydu? İnsanı güya bir mengene içine sıkıp sıkıp da birisinin ayakları altına ezik, bitik, can çekişerek atmak isteyen bir öldürücü şey, sevmek bu muydu?

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 165)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 165)
Mert öztürk, Mai ve Siyah'ı inceledi.
16 Eyl 15:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Avrupai ilk romanımız.serveti fünün dönemi kuşağını anlatır .Roman baştan sona hayal gercek çatışmasını dramatik bir sekilde anlatır .her insanda bu dünyaya geliş olarak iyi bir iş mutlu bir evlilik ve problemsiz bir aile ve Çevresi hayali vardır işte bu normal hayaller hayatın acımasız gerçekleriyle bir bir hüsrana uğrayacaktır .Aslında hepimiz bir Ahmet Cemil'iz hepimizin hayat karşısında hüsranlarımız ve kaçışımız var işte bu roman bunu anlatmaktadır....

Carnival of Rust, bir alıntı ekledi.
16 Eyl 14:47

insan, üzüntülü ve sevinçli zamanlarında, kalbinin dayanamayacağından fazlasını duyarlı bir kalple bölüşmek ister.

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil