Halil BİRİNCİ

Halil BİRİNCİ
@halilbirincii
Sıkı Okur
Doğayla savaş halindeyiz kazanırsak KAYBEDECEĞİZ!
Yalova - Kocaeli
Şanlıurfa, 1 Mart
18 kütüphaneci puanı
448 okur puanı
Ağustos 2020 tarihinde katıldı
218 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Okumanızı çokça tavsiye ediyorum.
Okuduğumda 6 şubat depreminde yaşadığım onca şeyi çok çabuk unuttuğumu anladım. iyi ki denk gelmişim. @OKUYUNUZOKUTUNUZ Kalemine, yüreğine sağlık. Kitaba ödediğiniz ücret otomatik olarak deprem bölgesine bağış olarak gidiyor lütfen imkanı olan herkes alsın ve okusun çünkü gerçekten okunması gereken bir kitap.
Depresyon
DepresyonHanife Çıta · Cinius Yayınları · 2023135 okunma
Reklam
108 syf.
·
Puan vermedi
"Turgut Uyar Göğe Bakma Durağı" adlı kitabı ünlü şair Turgut Uyar'ın 1975 yılında yayımlanmış şiir kitabıdır. Kitap Uyar'ın en etkileyici eserlerinden biri olarak kabul edilir ve Türk Edebiyatı'nın en önemli kitaplarından biridir. Kitap birçok farklı temayı ele almaktadır. Özellikle doğa insan hayatı mutluluk aşk özlem varoluşsal sorgulamalar gibi insanın evrensel sorunlarına değinmektedir. Uyar'ın şiirleri hayatın sıradanlığına güzelliklerine ve acılarına dokunmaktadır. Kitabın ismi de aslında bu tema üzerine inşa edilmiştir. "Göğe Bakma Durağı insanların yalnızlığı ve iç dünyasının keşfine yolculuk ederken gökyüzünde bir okyanusun var olduğu gerçeğiyle karşılaştığı yerlerde durdukları bir duraktır. Bu arayış yolculuğunu sembolik olarak ele alırken insanın yalnızlığı umutsuzluğu ve kaygılarına da işaret etmektedir. Turgut Uyar kitabında modern Türk şiirine yeni bir soluk getiren özgün bir dil kullanmıştır. Şiirlerinin ritmi çarpıcılığı ve yoğunluğu okuyucuyu derin bir düşünceye ve hassasiyete yönlendirir. Bu yönüyle Türk şiirinin çağdaş dönemlerinde önemli bir yer edinmiştir. Sonuç olarak "Turgut Uyar Göğe Bakma Durağı" adlı kitap Türk edebiyatının en önemli kitaplarından biri olarak kabul edilir. Kitap doğa insan hayatı varoluşsal sorgulamalar gibi temaları işlerken modern Türk şiirine yeni bir soluk getiren özgün dil kullanımı ve derin anlamlarıyla okuyucuları etkilemektedir.
Göğe Bakma Durağı
Göğe Bakma DurağıTurgut Uyar · Yapı Kredi Yayınları · 202333,2bin okunma
112 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
"Henüz Vakit Varken Gülüm"
Nazım Hikmet'in "Henüz Vakit Varken Gülüm" kitabı Türk edebiyatı için önemli bir yapıt olarak kabul edilir. Kitapta yer alan şiirler Nazım Hikmet'in yalın ve etkili dilini kullanarak insanın doğaya ve evrene olan bağını sorgulamakta toplumsal ve politik çelişkileri dile getirmekte ve insanın varoluşsal kaygılarını yansıtmaktadır. Kitaptaki şiirlerde Nazım Hikmet'in hayal gücü mizah anlayışı ve insan sevgisi de dikkat çekmektedir. Özellikle "Kuvayı Milliye Destanı "Çanakkale Destanı" ve "Mavi Gözlü Dev" gibi şiirler Türk toplumunun belleğine yerleşmiş önemli yapıtlar arasında yer alır. Nazım Hikmet'in bu şiirlerinde Türk halkının kahramanlıklarını ve özgürlük mücadelesini anlatırken aynı zamanda insanın evrensel değerlerine de vurgu yapar. Genel olarak "Henüz Vakit Varken Gülüm" kitabı Nazım Hikmet'in edebi kişiliği şiir anlayışı ve ideolojisi açısından önemli bir yer tutar. Kitap Türk edebiyatının en önemli yapıtları arasında yerini almıştır ve edebiyatseverler tarafından hala büyük bir ilgiyle okunmaktadır.
Henüz Vakit Varken Gülüm
Henüz Vakit Varken GülümNazım Hikmet Ran · Yapı Kredi Yayınları · 202223,8bin okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
400 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
#milena'yamektuplar
"Franz Kafka Milena'ya Mektuplar Praglı yazar Franz Kafka'nın bir grup mektubunun toplandığı bir kitaptır. Kitap Kafka'nın 1920 ve 1923 yılları arasında kendisinden on dört yaş genç olan Milena Jesenská ile yazışmalarını içerir. Kafka Jesenská ile birçok konuda mektuplaşmıştır ve bu mektuplar Kafka'nın kişisel hayatından
Milena'ya Mektuplar
Milena'ya MektuplarFranz Kafka · Can Yayınları · 202355,6bin okunma
258 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Beyaz Diş
Beyaz Diş ünlü yazar Jack London'ın en ünlü eserlerinden biridir. Roman Yaban Hayatı'ndaki deneyimlerinden esinlenerek yazılmıştır ve yaban hayatı doğa ve evcil hayvanlarla insan arasındaki ilişkileri konu almaktadır. Roman doğada bir kurt olarak doğan Beyaz Diş'in hayatını konu almaktadır. Beyaz Diş yabani doğada mücadele etmek zorunda kalmış ve hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Ancak bir süre sonra Beyaz Diş'in hayatı insanların hayatlarıyla kesişir. Roman doğanın güzelliği ve vahşeti arasındaki çekişmeyi ele almaktadır. Ayrıca insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkilerdeki karmaşıklığı da ele alır. Beyaz Diş'in hikayesi okuyuculara insana ve doğaya karşı bir saygı duygusu kazandırır. Beyaz Diş Jack London'ın en ünlü eserlerinden biridir ve yaban hayatı doğa ve hayvanlarla insan arasındaki ilişkiler hakkında önemli bir mesaj verir. Okuyuculara doğanın önemini ve hayvanların insanlarla olan etkileşimlerini anlamaları için mükemmel bir fırsat sunmaktadır.
Beyaz Diş
Beyaz DişJack London · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202078bin okunma
Reklam
Reklam