• Seni unutmak ha? Aklımın karatahtasından silerim de bütün boş anıları Bütün kitaplarda yazılan, çizilenleri, Gençliğimden, öğrenciliğimden kalanları, Yalnız senin buyruğun kalır Beynimin defterlerinde, yapraklarında...
 • "Cinayetin dili yok belki, ama konuşacak."
  ———
  Bu, Manga Shakespeare serisinden okuduğum ikinci eser oldu. Geçtiğimiz aylarda bir de Romeo ve Juliet'i okumuştum.
  Manga okumak zevkli fakat Shakespeare'in ağır, dramatik eserlerini mangaya uyarlamak ne kadar sağlıklı bilemedim. Belki aslına sadık kalınsa daha çok severdim. Mesela Ntv yayınlarından çıkan Frankestein'in çizgi romanını okuduğumda beğenmiştim. Ama burada asıl metinler günümüze hatta daha ileri teknoloji çağına uyarlandığı için bir sığlık söz konusu.

  Ülkeler arası siber savaşların devam ettiği 2017 yılında Danimarka prensi Hamlet'in öyküsünü okuyoruz. Kral babasının ölümünden kısa bir süre sonra amcası kral oluyor ve annesiyle evleniyor. Babasının ruhu Hamlet'e gelerek ölümünün cinayet olduğunu, amcasının tahta geçmek için kendisini öldürdüğünü söyleyince Hamlet intikam yemini ediyor.
  Ana hatlarıyla böyle fakat öykünün hızlandırılmış versiyonunu okuyor gibi hissediyorsunuz. "Babamın intikamını alacağım. Bu çocuk deli mi? Aman Tanrım derhal İngiltere'ye gidiyorsun. Gidemedim gemiyi korsanlar bastı. Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu! Ah sevgilim öldü mü tüh vah yazık oldu. Cinayetin dili yok belki, ama konuşacak. Plan yapalım. A planı bu, B planı bu. Plan tutmadı. Ah öldü, o da öldü, bu da öldü, bir dakika sen niye öldün? Ah ben de öldüm. The End."
  Evet evet epey hızlı gelişti olaylar. Yazarın kalıplaşmış pek çok sözünü aralara serpiştirmişler. Ayrıca Shakespeare bey ne yaşadı bilmiyorum, finallerde hep toplu katliam yapıyor.
  *Mektup yerine enseye takılan çipler falan var ortada, teknoloji bu kadar ileriyken çipleri elçilerin taşıması ne mana, elektronik ortamdan gönderseniz ya hani Yani ne tam eski ne de tam yeni, ikisinin ortasında sıkışıp kalmış bir kurgu olmuş. Çizimler güzeldi, yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Okurken eğlendim. Ama Hamlet okuyorum yani eğlenmeli miydim tartışılır