Büşra SAĞLAM, İnce Memed 2'i inceledi.
17 May 22:51 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öldürülen Abdi Ağa'nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey'i ve Hamza'yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır.

Ince Memed 2...İlk incelememde de belirttiğim gibi Yaşar Kemal'in "Mecbur Adam" taniminin tam olarak anlam kazandığı ,vücut bulduğu ,ete kemiğe burundugu bir karakter olarak karşımıza çıkıyor Ince Memed.Asi ruhu biraz dinginlesmis,tufandan kaçmak için gemiye sığınmış,kanı çekilmiş ,çaresizliği ile köşeye sinmiş ,durulmus ,daha bir aklı selim şekilde ...


Înce Memed okuma seruvenim tüm hızıyla devam ediyor .Aslında inceleme yapmasam mi diye düşündüm ama son kitaba gelene kadar şuan hissettiklerimi aynisiyla hissetmezsem diye endişe ettim .Sizi de hissettiklerimden bir nebze olsun nasiplendirmek için başladım yazmaya...:))
Ince Memed'i okumam gerektiği ile alakalı beni ikna eden,cezbeden alintiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.Hani Înce Memed'in çektiği tüm dayanılmaz acılara karşı Hürü Ana'nin ;
»»»"Demir olsam cürürdüm ,toprak oldum dayandım . Toprak ,toprak,toprak oldum da dayandım ." nasıl etkiledi bu söz beni bir bilseniz.Tarifsiz bir sancı hissettim yüreğimin derinliklerinde .Sanki dizlerimin bağı çözülmüş ,yüreğim dermansiz ,bir o kadar da halim ayan Rabbim dercesine ...Her insan çok farklı imtihanlarla sınanarak hayat yolculuğunu ikame ettirmeye çalışıyor .Kimisi de var ki Ince Memed misali derdin içinde boğulmuş ,sahip olduğu her şey elinden alınmış,umutları çalınmış ,sevdiklerinden acımasızca koparılmış ,yükünü dağlara verseniz dağların bile kabullenmekten çekindiği ama sizin ne olursa olsun yuklenmeye,omuzlamaya ,ne olursa olsun dik durmaya çalıştığınız imtihan nevinden...Bu imtihanlarda size güç veren bir dayanaginizin olması en büyük
hafiflik.Size güç veren degerleriniz (iman,vatan...) her ne ise
- tercihinize göre değişecektir -bunlar da adeta toprak gibidir .Bundan dolayı tohumun atilmasindan hasat zamanına kadar toprak ile sıkı irtibat önemlidir .Aslında toprakla özdeşleşmiş insanın milyarlarca canlıya dayelik yapan,sıcaklığı ve kucaklayiciligi ile herkesi sarıp sarmalayan ,dudaklarını ayaklarimizda gezdiregelen tevazunun remzi topraktan öğreneceği ,ders alacağı çok şey var .Yaratılış itibariyle her zaman hava ile omuz omuza ,
su ile sarmaş dolaş
toprak ;bağları ,bahçeleri ,cayirlari,
ırmakları adeta bir anne gibi üzerimize titremis,hatalarımızı ve kusurlarimizi bir baba gibi goguslemis ;umutlarimizi,
yitirdigimiz cennet mulahazalarimizi güzellikleri cagristirdigi rengarenk bağ ve bahceleriyle ;gonullerimizi sürekli diri tutabilmis ,buruklasmis ,
acilasmis umutlarimiza teselli olmuş en sıcak ,en candan,en vefalı ,en cömert tüm eksikliklerimize ,ezip gecmemize rağmen emrimize amade bir hayat kaynağıdır .Toprak olup dirayetli olabilmek ,sinemizi herkese açabilecek kadar sarıp sarmalamak,güzellikler fısıldamak,umudumuzu yitirdigimiz yerde ölü duygularımızı yesertebilmek ...Toprak olmak ,olabilmek bile ne marifetmis değil mi ...Birçoğunu saymadım bile...Abdi'ler gider,Hamza'lar gelir ...Abdi'ler gider;Arif Saimler ,Ali Safa'lar gelir .Tarihi tekerrür devri daimisi içinde ayniyet itibariyle olamasa bile misliyet itibariyle isimleri değişse bile zalimlerin varlığı ,musibet kaçınılmazdır.Sürekli Ben,Ben,Ben davulunu çalarak tanrısal nitelikleri kendilerine atfederek her türlü kusurdan munezzehmis gibi imani değerlerin arkasına sığınarak yığınları aldatan ,karşı koyanları açlık,susuzluk,barınma ihtiyacı gibi en temel haklarından mahrum bırakacak kadar biat etmeye ,boyun egmeye zorlayan yakmak ve yıkmak dışında yöntemleri olmayan zalimler guruhu...Kitapta da belirtildiği gibi "Dayanagimiz Koca
Allah'tir"deyip ,Haşa Allah'ı arkalarına alıp,eylemlerinin tasdikcisi olarak zulüm yapmaya makul kılıf uydurdugunu sananlar. Kanla ,haramla ,hirsizlikla beslenenler...Vatani savunmayı bahane ederek bir çiftlik kazanmakla vatanı kazanmayı es değer tutup kendilerinde çalma hakkı bularak ; dusmanla savaşır gibi kendi halkına savaş açan,ırzına tecavüz eden ,Kerbela misali günlerce susuz bırakıp ,Güneş'in şiddetli sıcağına maruz bırakıp nefeslerini kesenler...Söz konusu toprak ,güç ,iktidar ise herşeyi teferruat olarak görenler.Sizinle aynı düşünmüyor diye herkesin katlini vacip sanıyorsunuz.Hakkın kuvvette olduğunu düşünüp birilerinin başına basa basa ,birilerini eze eze,birilerini sile sile;insanca yaşamdan mahrum bırakarak ,haklarına ve hukuklarina tecavüz ederek ,evlerini yakıp yıkarak,hayvanlarını telef ederek ,çocuklarını yetim ,eşlerini dul bırakarak ,yuvalarını paramparça ederek tüm bunları yapmak en temel haklariymis gibi kendi bekalarini güç'le ,kaba kuvvetle idame ettirebileceklerini sanıyorlar .

Adaleti kendi arzularına göre isletip,"hukukun üstünlüğünü " rafa kaldırıp ,"ustunlerin hukuku" ile tecavüzlerini mesrulastirdiklarini düşünüp adalet sistemini yozlastiracaklardir .Cana kıymayı "vatan ve millet için"naralarina,sloganlarina alet ederek mesrulastiracaklardir.
Beyinleri ,akılları ,idealleri,vicdanlari tedavülden kaldırarak ;etrafına topladiklari ahmaklarin alkislariyla kahramanlık ,şöhret ,toprak devsireceklerdir .


Zalimin hangi vasfını anlatabilirim ki.Icraatleri boyumuzu aşkın.Hadi anladık ,zalim tüm haddi asmisligi,fecaatiyle ,zulumleriyle zalimligini yapiyor.Peki ya zulmü gördüğü halde sessiz kalmaya devam eden ,köşesine çekilip sinmeyi marifet olarak gören ,yedikleri envai çeşit nimetlerle oturdukları yerden olmayanların ,mahrum edilenlerin yaslarini tuttuğunu düşünen , kendisine dokunmayan yılanı yaşatmak için seferber olan,kendi kursaklari için başkalarının nefesi kesilen,yerlerini sağlama almak için sıraya giren insanlara ne demeli !!!...Kitapta da geçiyor,Ferhat Hoca'nin dediği gibi
"Zulme karşı koymamak ,zalime ortak olmaktır "misali maalesef Hamza'lar,Ali Safa'lar, Yezid'ler etrafındaki ozneleri kendi rengine boyacak,yaptıklarını onaylayan halk ile birlikte zulumde haddi asacaklardir .

Oysa bir kerbela cenderesinden geçiyoruz .Akan kan maalesef zalimin yanında saf tutan zavallilarin da eline çoktan bulaşmış durumda.Kerbela ,belalar sarmali demekmiş.Kerbela'da Hz.Hüseyin misali varlığını sürdüren Ince Memed'ler gibi bela sarmalinda kahraman olarak çıkmak , anılmak da mümkün .Dini ,milli,ahlaki değerleri ağızda sakız edip carcur etmeyip ,yaşatmak da mümkün .Ince Memed misali izzetle ölmeyi ,zilletle yaşamaya tercih etmek de mümkün .Herkes sana kusebilir.Bir kanadı kırık kuş misali hiçbir çalı kabul etmeyebilir varlığını .Allah yoksulunu yalnız bırakır mı sanırsın be Ince Memed.
»»»Yusuf'u kuyudan çıkaran Mevla bir gün olur bize bakmaz mı dersin! Bir gün olup bizim üstümüze de bir gün doğmaz mı dersin be Ince Memed.Sen yeter ki tevekkel et.Eden bulur .

Sen yeterki "Kuvvet haktadir,hak kuvvette değildir " dusturuna sadık kalmaya devam et.Yine unutma ki haklı her daim insaflıdır.Yeter ki içindeki sevgi ve merhamet bendini yıkıp ;tasmasina,gönüllere ulaşmasına izin ver.Bak o zaman gönüller bir olunca ,nasil da seyran olacak .:))

Ince Memed 2 ,İlk kitaba göre olay örgüsü daha yoğun bir kitap .Yozlasmis devlet kurumları ,devletin imkanlarını menfaatlerine göre keyiflerince sekillendirme,köylünün vasifsizlasmasi,ağa ile olan toprak sorunu gibi konularla birinci kitaba göre daha çeşitlilik kazanmıştır .


Okuma seruvenim devam ediyor ...


Keyifli Okumalar ...

inci, bir alıntı ekledi.
24 Mar 23:45 · İnceledi

Topal Ali Hamzanın kulağına eğildi:
"Sen konuş, beni de hiç söyleme," dedi. "Konuş."
"Ben Hamzayım, Hamza Ağa," dedi Hamza.
Hürü Ana:
"İt," dedi, "sen nereden ağa oluyormuşsun, hele önce köpek ol da, insan değil, it ol da ondan sonra ağa ol! Ne istiyorsun bu gece yarısı bakalım?"

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 328 - Yky)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 328 - Yky)
Gamze, İnce Memed 1'i inceledi.
24 Mar 17:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Turk edebiyatin başyapıtı.Betimlemeler süper,sanki olayların ve mekanın içindeymiş de kenarda durup bir film gibi seyrediyormuş hissi veriyor. Kitabi kisaca özetleyecek olursam.
Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçen romanın öyküsü, Çukurova köylüsünün ağalık sistemine duyduğu isyanı anlatır. İnce mehmet annesi döne ile birlik de Degirmenoluk köyünde yaşamaktadır.Beş köyün sahibi acımasız Abdi ağa vardır. İnce mehmet ağanın yanında irgatlik yapmaktadır. Birgün ağanın zulmüne dayanamayıp isyan ederek köyden kaçar . Daha sonra tekrar köye döner sevdiği kızı zorla abdi ağanın yegenine verileceğini duyunca hatceyle birlik de kacarlar .Ormanlik alanda yakalan ince mehmet abdi ağanın yeğeni öldürür ve tekrar köyünden kaçmak zorunda kalır.Bundan sonra mehmet için eskiya hayatı başlar. Ezilen köylünün umudu haline gelir, ünü tüm toraslardan cukurovaya yayılır.
ince mehmet 1-Abdi ağa
ince mehmet 2-Hamza ve Ali Safa bey
ince mehmet 3-Mahmut Ağa
ince mehmet 4-Şakir bey ve Arif Saim beyi
öldürmesini ele alır.

Hatçe gitti seyran geldi,Abdi Ağa gitti Hamza geldi,amma ve lakin bizim ince memed adaleti ağaların koyduğu adaletsiz düzene ve bu düzen çarkında ezilen köylüye umut olmaya varlığıyla devam ediyor, hamzayı ve Ali sefayı halkın istediği adaletle cezasını kesiyor... Layık oldukları yere biraz daha erken gitmeleri ne yardımcı oluyor...

Efşan, Vukuat Var (Hanımın Çiftliği 1)'i inceledi.
 07 Mar 22:13 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

1958'de basılan bu kitap Hanımın Çiftliği dizisinin ilk kitabıdır. Tasadüfen kitabı ikinciel olarak bulup aldığım için almadan önce hiç araştırmadım. Ve dizinin kitabı olduğundan bir haberdim :( Diziyi çok önceden izlemiştim ama unuttuğum için okurken karakterleri tam olarak gözümde canlandıramadım. Bitirdikten sonra fragmanına baktım ve dedim ki " heee bu güllü o güllü" (Özgü Namal).

SPOİLER!!!
Kitaptaki olay 1946-1950 yıllarında Adananın Karşıkaya mahallesinde geçer. Fabrikada çalışan Güllü ile aynı fabrikada ki Fellah Kemal, iki aşığın kavuşamama hikayesidir. Güllü'nün babası  Cemşir Ağa'nın hovardalıkları, oğlu Hamza'yı da  kendine benzetmesi, bir erkeğin şımartılınca ne hale geleceğini ve bir erkeğin başka bir kadının namusunu sürekli diline dolayıp nasıl namussuz olunduğu hakkında uzayıp giden virgüllerden oluşan uzun cümlelerim var.  Cemşir ağanın hakkını yememek gerek 4 karısı ve sayısını unuttuğu çocuklarının sayesinde dünya üzerinde insan çoğaltma konusunda epey başarısı var. " Yığınla çocuk yapıp sokağa salıvermek hüner değildi. Hüner az ama öz çocuk yapmak, geleceklerini düşünmekti." bu alıntıyı bu gibi karakterlere hediye ediyorum.
Hayta çetenin diğer karakterleri (Berber reşit, Cemşir, Hamza, Zaloğlu vs.) bu eski kafalı insanların gerçekten zamanla nasıl eskidiklerini, eskittiklerini gösteriyor. Bu işsizleri elime sopa alıp öyle güzel bir şekilde haklamak geldi ki içimden sorma gitsin..
 Yazar kendini 'din adamı' olarak gören ama aynı zamanda da dini kötü işlerine alet eden dinsizleri tek bir karakterle güzel betimlemiş. Aynı zamanda okurken bu hayatta yaşananları ve  ahlaksızlığın nasıl bir boyuta ulaşabileceğini görüyorsunuz.
 
 Konuyu şarkıya bağlayıp 'İşte geldik gidiyoruz' diyelim. Linki hepinize  ikram ediyorum.

 https://m.youtube.com/watch?v=-fqF0FVk26M

 Bu incelemeden ve müteşekkir halimden  haberi olmasa dahi hemşerim, canım yazarıma bu güzel kitap için teşekkürlerimi sunuyorum. Allah rahmet eylesin.

mahmut yiğiter, İnce Memed 4'i inceledi.
18 Şub 10:54 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Önce Abdi Ağa sonra Kel Hamza sonra Çiceklidereli Mahmut Aga ve son olarak Milletvekili Arif Saim Bey . Bu isimler zalimlikleriye karşımıza çıkan ve cezasını bulan kişiler. İnce memed 4,ince memed serisinin sonuncusu,en güzeli ve serinin baş tacı olan kitabıdır.

Anadoluyu çukurova ekseninde irdelemeyi bütün kitaplarında çok iyi başarmış olan Yaşar Kemal, ince memed 4 de anadolunun bütün yörelerini, egenin bedreddinilerini, Dersim in dedelerini, fırat suyunun öbür tarafındakileri,Antalyanın ve Torosların tahtacılarını, Kürdünü, Türkünü, lazını, çerkezini kısacası herkesi, en bilinen ve de en çok bilinmesi gereken özellikleri ile dahası insan oluşları ve birlikte yaşama kültürünü ne kadar iyi bildiklerini ile dolu dolu anlatmıştır..Çok değerli bir seri kitap .Okumayanlarin bir an önce okumalarını tavsiye ederim. ..

booksofbet, İnce Memed 2'i inceledi.
16 Şub 21:51 · Kitabı okudu · 10/10 puan

#okudumbitti Bazı yazarlar var ki, Yaşar Kemal de onlardan biri, okurken kendinizi o yörelerde yürürken, kahramanların yamacına bağdaş kurup olanları izlerken bulursunuz. Onlarla yaşar, onlarla hissedersiniz her şeyi. Sofralarına da acılarına da sevinçlerine de ortak olursunuz. Okuma sürecim böyle güzeldi işte. Hepsini yaşamış gibi okudum, hepsini yaşamış gibi hissettim, kızdım, üzüldüm, güldüm. Gelelim yoruma, tüyo vermeden azıcık da içeriğe: Öyle bir hal ki yaşananlar insan şaşıp kalıyor, adalet diye ağlayanların, hükümetten adalet bekleyenlerin köylüye yaptıkları zulümlere inanamıyor. Mustafa Kemal'in köylü milletin efendisidir sözüne inanmayan ancak inanmış gibi davranan ağalar, savaşmış olmalarının mükafatı olarak toprak istiyor. Toprak savaşı başlıyor köylü ile ağa arasında. Köylü cehaletle suçlanıyor, insan olarak görülmüyor. İnce Memed Abdi Ağa ölünce zulüm son bulacak sanarken kendini daha beter hallerin içinde bulunca kendini suçlamaya başlıyor. İç dünyasında bir çekişme yaşıyor. Abdi gider Hamza gelir, Hamza gider Kenan gelir... Boşa mıydı her şey? Üstelik köylü de ona yüz çevirmiş. Yaşadıklarının hazin sonucu olarak kendini dağlarda bulmuş İnce Memed bu defa ne yapacak? Nasıl yaşayacak? Olaylar karşısında kararı ne olacak? Herkese bela getirdiğine inanıp, saklanıp kaderine mi küsecek yoksa ağaların, haksızlık eden devlet personellerinin korkusu olmaya devam mı edecek?

Li-3, bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Ağayı öldürürsün, ağa gelir yerine. Bir daha öldürürsün, bir daha gelir.
Memed:
Bir daha, bir daha öldürürsün, bir daha gelir. Bir daha, bir daha gelir. Abdi gider, Hamza gelir, Hamza gelir, Hamza gelir, diyordu sayıklar gibi. "Hamza gelir, Hamza gelir...

İnce Memed 2, Yaşar Kemalİnce Memed 2, Yaşar Kemal