Hatçe gitti seyran geldi,Abdi Ağa gitti Hamza geldi,amma ve lakin bizim ince memed adaleti ağaların koyduğu adaletsiz düzene ve bu düzen çarkında ezilen köylüye umut olmaya varlığıyla devam ediyor, hamzayı ve Ali sefayı halkın istediği adaletle cezasını kesiyor... Layık oldukları yere biraz daha erken gitmeleri ne yardımcı oluyor...

Efşan, Vukuat Var'ı inceledi.
 07 Mar 22:13 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

1958'de basılan bu kitap Hanımın Çiftliği dizisinin ilk kitabıdır. Tasadüfen kitabı ikinciel olarak bulup aldığım için almadan önce hiç araştırmadım. Ve dizinin kitabı olduğundan bir haberdim :( Diziyi çok önceden izlemiştim ama unuttuğum için okurken karakterleri tam olarak gözümde canlandıramadım. Bitirdikten sonra fragmanına baktım ve dedim ki " heee bu güllü o güllü" (Özgü Namal).

SPOİLER!!!
Kitaptaki olay 1946-1950 yıllarında Adananın Karşıkaya mahallesinde geçer. Fabrikada çalışan Güllü ile aynı fabrikada ki Fellah Kemal, iki aşığın kavuşamama hikayesidir. Güllü'nün babası  Cemşir Ağa'nın hovardalıkları, oğlu Hamza'yı da  kendine benzetmesi, bir erkeğin şımartılınca ne hale geleceğini ve bir erkeğin başka bir kadının namusunu sürekli diline dolayıp nasıl namussuz olunduğu hakkında uzayıp giden virgüllerden oluşan uzun cümlelerim var.  Cemşir ağanın hakkını yememek gerek 4 karısı ve sayısını unuttuğu çocuklarının sayesinde dünya üzerinde insan çoğaltma konusunda epey başarısı var. " Yığınla çocuk yapıp sokağa salıvermek hüner değildi. Hüner az ama öz çocuk yapmak, geleceklerini düşünmekti." bu alıntıyı bu gibi karakterlere hediye ediyorum.
Hayta çetenin diğer karakterleri (Berber reşit, Cemşir, Hamza, Zaloğlu vs.) bu eski kafalı insanların gerçekten zamanla nasıl eskidiklerini, eskittiklerini gösteriyor. Bu işsizleri elime sopa alıp öyle güzel bir şekilde haklamak geldi ki içimden sorma gitsin..
 Yazar kendini 'din adamı' olarak gören ama aynı zamanda da dini kötü işlerine alet eden dinsizleri tek bir karakterle güzel betimlemiş. Aynı zamanda okurken bu hayatta yaşananları ve  ahlaksızlığın nasıl bir boyuta ulaşabileceğini görüyorsunuz.
 
 Konuyu şarkıya bağlayıp 'İşte geldik gidiyoruz' diyelim. Linki hepinize  ikram ediyorum.

 https://m.youtube.com/watch?v=-fqF0FVk26M

 Bu incelemeden ve müteşekkir halimden  haberi olmasa dahi hemşerim, canım yazarıma bu güzel kitap için teşekkürlerimi sunuyorum. Allah rahmet eylesin.

mahmut yiğiter, İnce Memed 4'i inceledi.
18 Şub 10:54 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Önce Abdi Ağa sonra Kel Hamza sonra Çiceklidereli Mahmut Aga ve son olarak Milletvekili Arif Saim Bey . Bu isimler zalimlikleriye karşımıza çıkan ve cezasını bulan kişiler. İnce memed 4,ince memed serisinin sonuncusu,en güzeli ve serinin baş tacı olan kitabıdır.

Anadoluyu çukurova ekseninde irdelemeyi bütün kitaplarında çok iyi başarmış olan Yaşar Kemal, ince memed 4 de anadolunun bütün yörelerini, egenin bedreddinilerini, Dersim in dedelerini, fırat suyunun öbür tarafındakileri,Antalyanın ve Torosların tahtacılarını, Kürdünü, Türkünü, lazını, çerkezini kısacası herkesi, en bilinen ve de en çok bilinmesi gereken özellikleri ile dahası insan oluşları ve birlikte yaşama kültürünü ne kadar iyi bildiklerini ile dolu dolu anlatmıştır..Çok değerli bir seri kitap .Okumayanlarin bir an önce okumalarını tavsiye ederim. ..

booksofbet, İnce Memed 2'i inceledi.
16 Şub 21:51 · Kitabı okudu · 10/10 puan

#okudumbitti Bazı yazarlar var ki, Yaşar Kemal de onlardan biri, okurken kendinizi o yörelerde yürürken, kahramanların yamacına bağdaş kurup olanları izlerken bulursunuz. Onlarla yaşar, onlarla hissedersiniz her şeyi. Sofralarına da acılarına da sevinçlerine de ortak olursunuz. Okuma sürecim böyle güzeldi işte. Hepsini yaşamış gibi okudum, hepsini yaşamış gibi hissettim, kızdım, üzüldüm, güldüm. Gelelim yoruma, tüyo vermeden azıcık da içeriğe: Öyle bir hal ki yaşananlar insan şaşıp kalıyor, adalet diye ağlayanların, hükümetten adalet bekleyenlerin köylüye yaptıkları zulümlere inanamıyor. Mustafa Kemal'in köylü milletin efendisidir sözüne inanmayan ancak inanmış gibi davranan ağalar, savaşmış olmalarının mükafatı olarak toprak istiyor. Toprak savaşı başlıyor köylü ile ağa arasında. Köylü cehaletle suçlanıyor, insan olarak görülmüyor. İnce Memed Abdi Ağa ölünce zulüm son bulacak sanarken kendini daha beter hallerin içinde bulunca kendini suçlamaya başlıyor. İç dünyasında bir çekişme yaşıyor. Abdi gider Hamza gelir, Hamza gider Kenan gelir... Boşa mıydı her şey? Üstelik köylü de ona yüz çevirmiş. Yaşadıklarının hazin sonucu olarak kendini dağlarda bulmuş İnce Memed bu defa ne yapacak? Nasıl yaşayacak? Olaylar karşısında kararı ne olacak? Herkese bela getirdiğine inanıp, saklanıp kaderine mi küsecek yoksa ağaların, haksızlık eden devlet personellerinin korkusu olmaya devam mı edecek?

Li-3, bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017 · Beğendi

Ağayı öldürürsün, ağa gelir yerine. Bir daha öldürürsün, bir daha gelir.
Memed:
Bir daha, bir daha öldürürsün, bir daha gelir. Bir daha, bir daha gelir. Abdi gider, Hamza gelir, Hamza gelir, Hamza gelir, diyordu sayıklar gibi. "Hamza gelir, Hamza gelir...

İnce Memed 2, Yaşar Kemalİnce Memed 2, Yaşar Kemal
Ali Ceyhan, İnce Memed 2'i inceledi.
 21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Karakterler değişse de zulüm yine aynı zulüm,acı yine o bilindik acı esasen.

Zalimler tükenir mi?

Acı,zulüm,gözyaşı son bulur mu?

Abdi Ağa gider Kel Hamza gelir. Kel Hamza gidecek yerine daha da beteri gelecektir. Gelen gideni hep aratacak,zulüm baki kalacaktır.

İşte bu düşüncelerdir İnce Memed'i yiyip bitiren,yılgınlığa düşüren,dermansız bırakan.

Bu kısır döngüdür onu çaresizliğe sevkeden.

Çabalamaktan, doğru bildiği yoldan vazgeçip her şeyi oluruna mı bırakmalı. Yoksa daha iyi daha adil bir düzen için bir adım daha mı atmalıdır ? Kolay olan yolu mu yoksa zor olanı mı seçmelidir?

Tabiki zor olan yolu seçecektir çünkü İnce Memed'tir o. Yüreğinde iyilik ve cesaret vardır bir kere onun.
Boyun eğmez,susmaz,görmezden gelmez. Aksine baş kaldırır,haykırır,isyan eder bu haksız düzene.
Memed'in bu yolunda karşısına çıkan Kel Hamza da Ali Safa da nasibine düşeni alacaktır elbette.

Hatçe'nin yerine güzeller güzeli Seyran gelecek. Nerede kötüler varsa iyiler de elbet orada, kötülerin tam karşısında olacaktır.

Çünkü dünyayı Abdi Ağalar,Kel Hamzalar,Ali Safalar değil İnce Memedler, Seyranlar,Kamer Analar güzelleştirecek ve değiştirecektir.

handan sarıcaoglu, İnce Memed 2'i inceledi.
 24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnce memed destanını yine soluksuz okudum.400 küsür sayfa olmasına rağmen betimlemeler, tasvirler harikaydı asla sıkmıyor. Bir heyecanla diğer sayfaya geçiyorsunuz.1.kitap da asi, köylünün uğradığı haksızlıklara boyun eğemeyen sevdiği kız olan hatçenin ve canı gibi sevdiği anasının intikamını almaya yemin etmiş kararlı bir memed varken, 2.kitap da kendini sorgulayan içinde bulunduğu bu girdabın asla sonunun gelmeyeceğini düşünen “ abdi gitti, hamza geldi, hamza gidecek, başka bir ağa gelecek” diye akla karayı seçen mecbur bırakılmış bir memed görüyoruz. Çukurova da zulüm devam etmekte.. Ağalar yine köylüyü ezme, yıldırma, köyden yollama peşinde. Tabi köylüler de sinmiş, pısmış seslerini çıkaramıyorlar . Taki ince memedin ismi duyulana kadar. Memed birşey yapmasa dahi köylü ondan cesaret alarak ağalara karşı koymaya çalışıyor. Burdan çıkardığım sonuç şu ki; insanoğlu her daim önünde arkasında, yanında yöresinde güçlü bir varlık olsun istiyor. Zulme kimse ses çıkarmasın ama bir kahraman gelsin bizi kurtarsın, hakkımızı savunsun ona alkış tutalım. Kitap gerçekten müthişti. Yine bana çok şey kattı . Kesinlikle ince memedle tanışın asla pişman olmayacaksınız.

Mazlum Kaplan, İnce Memed 2'i inceledi.
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoiler içeriyor olabilir!

Bitmiyor iyi insanların davası. Abdi Ağa gider, Hamza Ağa gelir, Hamza Ağa gider başkası gelir. İnce Memed genç daha, kimi kimsesi kalmamış. Abdi Ağayı öldürdü de ne oldu yani yerine başkası gelmedi mi sanki. Kimsesi kalmamış bir insan -dağlardan başka- ne yapabilir. Köylülere iylik yapayım derken, kötülük mü yaptı. İnce Memed genç daha, anlamaya çalışıyor.
İkilemde kalan bir insan, üstelik üzerine koca bir yük yüklenmiş. Bu kitapda usta yazar Yaşar Kemal in büyüleyici anlatımıyla, çaresiz kalan bir insanı okuyacaksınız. Belki ilk kitap kadar etkili olmayacak ama ayrı bir tat alacaksınız.

Nazan gercek, İnce Memed 2'i inceledi.
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine Yaşar Kemal büyük üstadmis kitap yine olağanüstü okurken asla sizi sıkmayan devamını merak ettiğiniz muhtesem bir efsane İnce Memed kitapta İnce Memed Abdi agaci oldurdukten sonra dağlarda yine gezmeye başlar ama bu sefer yalnızdır. Hatcesi, oğlu İraz ana yoktur. Vayy köyünün Osman emmisi şahinin bulmak için yollara düşer. Ona yepyeni bi yuva kurmak ister. Yanına alır ona bakar ,yaralarını sarar. Ama yine başlarında bir bela Ali Safa Bey insanlara açmayan, hırslı, aç gözlü bir aga bakalım Memed bunla nasıl başa çıkabilecek. Bir başkaldırı örneği İnce Memed zulümlere boyum eğmeyen ,köylüsü için herşeyi feda eden küçücük bir çocuk Abdi gider Hamza gelir. Bir adam gider bin adam gelir. Dünya olmuş zalimlerin dünyası ne kadar uğraşırsan uğraşsın İnce Memed kötülük bir turlu yakasını bırakmaz. Bu kitapta birde aşk var guzeller güzeli Seyran in Ince Memede aşkı kitap çok güzel iyi geceler kitap dozları mutlaka okuyun derim.... Yaşar Kemal bir efsanee