• Filiz Hoca sordu:
  - Siz ümmetçi ne demek bilir misiniz?
  -bunu bilmeyen yoktur hanımefendi. mesela Siz ümmetçiler, bölücülük yapmak en bariz özelliğiniz.
  - işte burada yanılıyorsunuz. Bütün insanların hepsi ümmettir bize göre. Ümmet geniş kapsamlıdır. Hayırlı insanlar ümmettir, bütün insanlara Adalet hakkı verir.
  - Evet kardeşleri öldürür.
  - birileri kardeş katili olmuşsa bunda kardeş katili olmayanların günahı ne? bazıları büyük hata, büyük günah yapmışlar. Neden biz Bedel ödüyoruz ki! geçmişteki sevapları bizim boynumuza layık görmeyen Siz, günahları Neden bize yüklüyorsunuz? Ben size Ümmet kavramının kuşatıcı olduğunu söylüyorum. Sevgi de asla ırk ayrımı yapmaz. Adalet de din ayrımı yapmaz. Bakın şu ayet-i kerimeye İnsanın içini sarsıyor Enam suresi 38 ayeti okuyorum: yeryüzünde kıpırdayan Hiçbir canlı yoktur ki, iki Kanadı ile uçan da dahil, hepsi sizin gibi Ümmet olmasın. Buyurun Allah söylüyor bunu bütün canlılar ümmettir diye.
  - Ne yani bizde mi?
  Filiz Hoca alaylı şekilde cevap verdi: -kımıldamıyorsanız Siz dahil değilsiniz. Eğer kımıldıyorsanız da ümmetsiniz. fakat hayırlı Ümmet vardır Hayırsız Ümmet vardır. Siz hangisindensiniz onu bilemem. Siz bizi ve niyetimizi tanımadan konuşuyorsunuz. haklısınız Biz sizi tanıyoruz, çünkü bizim elimizde sizi tanıtan kitap var. siz bizi tanımıyorsunuz, çünkü sizin elinizde bizi tanıtan bir Kitap yok. Mesele buradan kaynaklanıyor.
 • BU dünyada iki tür insan vardır: dünün insanları ve yarının insanları. Ey ihvan hangisindensiniz?