Tuğçe, Kavim'i inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hem genel kültür, hem polisiye alanında harika bir eserdi. Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabıydı. Uzunluğu gözünüzü korkutmasın. Çok akıcı bir kitap. Kutsal kitapla ilgili bazı yerleri okurken sıkılsam da, kitabın sonunu okuyunca buna fazlasıyla değdiğini anladım. Okurken kafamda hep Arka Sokaklar dizisi canlandı nedense :D Keşke kitabın sonunda Ali ve Zeynep'in ilişkisini bir sonuca bağlasaydı yazar. Tek eksiği bu diye düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Aysel Turan, Günübirlik Hayatlar'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Koyu bir Irvin Yalom hayranı olarak bir kitabı daha bitirdim. Günübirlik Hayatlar 'da yazar on psikoterapi seansını derlemiş ve harika bir kitap ortaya çıkmış. Ağırlıklı olarak konu, hayatla mücadele ve ölüm korkusu. Bazen hayat içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor yaşadığımız zorluklar karşısında. Bununla nasıl mücadele edileceği ve her insanın kaçınılmaz sona yani ölüme mahkumiyeti ile yaşanan korkular. Benim kendi görüşüme göre ölüm bir problem değil. Çözümü olan şey problemdir. Ölüme çözüm olmadığı için problem olarak göremeyiz. Her canlının yaşadığı ve dahi yaşayacağı olağan bir süreç. Önemli olan bu korku ile yüzleşip, bu olayı olağan skalasına alarak üstesinden gelmek. Bu korku ile bize armağan olan hayatı cehenneme çevirmemek. Yaşamın her gününü verimli ve doya doya geçirmek dileği ile sevgiyle kalın.

Güven Gönülçalan, Tanrı'nın Formülü'ü inceledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kurgu yazar gizemli bir bakış açısı ile olayları kombinleyerek hayal gücünüzde gezinen bir film sergiliyor sürekli merak edeceğiniz bir sonraki sahne için okumaya devam

Ali Çilsal, Yüzyıllık Yalnızlık'ı inceledi.
 Dün 02:33 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yüzyıllık Yalnızlık... Kitabın ismi o kadar büyük ki okumaya korkuyordum. En çok yarım bırakılan kitaplardan olması bu korkumu daha da büyütüyordu. Korkuma meydan okuyup kitabı okumaya başladım. Her yirmi sayfada bir bambaşka bir psikolojiye bürünmüş karakterleri izlerken, olaylara tanık olup, bahsi geçen soyut yalnızlığa dost olurken yoruldum. Okuyucunun taşıyamayacağı kadar ağır bir gerçeklik vardı; her iyi ve ya kötü insanın içinde barındırdığı tarifi pek de mümkün olmayan yalnızlığa dair bir gerçeklik. Realist olmaktan hoşlanmayan, lirik konulardaki huzurlu maneviyatı seven insanlara uyacağını düşünmüyorum. Bu yüzden kitap ya çok sevilir, ya hiç sevilmez. Ortasını bulan nadirdir. Düşüncem bu yönde. Konuyla alakalı olarak, birkaç nesillik bir aile anlatılıyor. Daha fazla söyleyeceklerim kafa karıştırıcı olabilir. Okumanız gerekli.
...
Burdan itibaren yazı, kitabın içeriği ile ilgilidir.
...


Buendia'lar, Ursula'nın dediği gibi "zır deli". Ursulanın bu yorumuna çok gülmüştüm. Uçan halıyla dolaşan çingenelerin bahsedildiği bir kitaba göre Ursula en saygın karakterlerden. Ama soy ısrarı belki de bu trajik sona sebep oldu. Kitabın en ilginç kehanetlerinden olan "domuz kuyruğu" durumunu beklemiştim. Ama bu şekilde acı bir fragman olduğunu bilmiyordum. Ursula haber vermişti.

Kocası, ata, baba Buendia tuhaf bir adam. Hevesleri kısa süreli ve değişken. Bunlardan biri Maconda'yı kurmaktı. Babalığını yaşlanmadan önce yerine getirebilmiş olduğunu düşünüyorum.

Albay Aureliano Buendia'da kendini bulmayan insan yoktur diye düşünüyorum. Belki de çok yönlü, tavırları ve düşünceleri en belirsiz karakterdi. Otuz dört savaş kazanmasının bunda pek bir payı yok. Zafer sarhoşu olmuş, bu sarhoşluktan da nefret etmiş hatta ondan korkmuş bir karakter. Remedios'un ölümü onu bu belirsiz davranışlara itmiş olabilir. 18 çocuğu olduğu halde soyunun ilerleyememesine, hatta alnında haç ile kapıya gelen son oğlunun, iki ve üç nesil sonraki yeğenleri tarafından kaderinin çizilmesine çok üzülmüştüm.

Abisi Jose Arcadio sinirlerimi kat be kat arttıran kitaptaki en kendini beğenmiş karakter diyebilirim. Narsist tavırları bu kitaba yön veren etkenlerden en büyüğü olabilir. Yazar belki de onu cezalandırmak adına faili meçhul bir son yazıp, bu cezayı şekillendirme şerefini okuyucuya bıraktı. Bilemiyorum. Ama şuna eminim ki soy onunla şekillenmeseydi, domuz kuyruklu çocuk doğmayacaktı.

Amaranta ve Rebeca'nın karşı karşıya kalıp nefretlerine ve nefretlerinde gizli sevgilerine tanık olmak içimde koca bir burukluk yaratmıştı. Amaranta'nın kendisine ve Rebeca'ya kefen dikmesi sadece nefretten olamaz.

Pilar Ternera iki kardeşe de evlat veren gizemli kadın. Ailenin yazgısını bildiğinden eminim. Bir şekilde her nesile etkisi oldu.


Aureliano Jose ve Arcadio konusunda, Aureliano'nun halası ile aşkı ilginçti. Arcadio'nun yalnızlığı beni en çok etkileyen iki kişiden biriydi. Yalnız geldi, yalnız ve ıssız bir ölümü oldu. Kurşuna dizilmeden önce Rebecca ile el sallaşmaları iç burkan bir detaydı.

Bundan sonrası ailenin benzer olayları tekrar tekrar yaşamasından ibarettir diyebiliriz. Ama ikiz çocukların yanlış mezarlara gömülmesi çok acayip hissettirmişti. Güzel Remedios'un cennete yükselmesini beklemiyordum.

Amaranta Ursula ve Aureliano'nun birlikte olması ve domuz kuyruklu çocuklarının olması yargılamaya pek açık olmamasına rağmen yazar ensesti bir tabu olmaktan çıkarmış. Sıradanlık kazandırmış. Sonrasında kendi yoluyla bunu cezalandırmış.

Yalnızlığıyla en çok etkileyen, son yetişkin olan ve herşeye şahit olan, sevdiği kadın ve çocuğu başta olmak üzere kayıpları birer birer yaşayıp, geçmişini el yazmalarından hatırlatan ve soyun tükendiğini öğrenen, hep yalnız, hep hor görülen, hep duvarların arasında kalan, piç Aureliano oldu.


Kitap buraya yazdıklarımla sınırlı değil. Sıcağı sıcağına bitirdiğim için temel olabilecek durumlardan bahsetmeye çalıştım. Kitap harika. Çok çok beğendim. Sadece isimlerin tekrarı konusunda sıkılmıştım. Ailenin kendi içindeki devirdaimi bunu açıklığa kavuşturdu diye düşünüyorum. Kimse birbirinin aynı değil ama birbirlerinin simülatif versiyonları gibiler. Ursula'nın kocasını ağaca bağladığı günden, bebeğin kırmızı karıncalara yem olduğu ana kadar yazar güzel bir "insanlık tarihi" anlatmış.

Tıpkı Melquiades'in dediği gibi;

"Soyun atası ağaca bağlanır, sonuncusunu da karıncalar yer."

SUOH, Akıl Oyunlarının Gölgesinde'yi inceledi.
21 Mar 22:30 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Harika bir kitap. Soluksuz okunacak türden. Sherlock Holmes'ten çok yazarın zekasına hayran kaldım, çok iyi bir gözlemci ve gözlem yapmanın, bakmak ve gözlem yapmak arasındaki farkın ne olduğunu anladım yazar sayesinde. Merdivenleri hergün görmeniz bakma eylemi fakat merdivende kaç basamak olduğunu bilmeniz gözlem.

mehmet temiz, Claude'un İtirafları'ı inceledi.
 21 Mar 20:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emile Zola 'nın ilk kitabı. Yayınlandığı tarihte büyük tartışmalara sebep olmuş , hatta başta ABD ve İngiltere olmak üzere bazı ülkelerde basılması yasaklanmış bir kitap.

Açıkça söylemek gerekirse ben, bu kitapta yasaklanacak veya böyle şiddetli tartışmalara sebep olacak herhangi bir şey bulamadım. Ama bu durum, benim bugün itibariyle bakışımı ifade etmektedir. Kitabın yayınlandığı yıl olan 1865 yılının toplum yapısının, günümüzden çok çok farklı özellik taşıdığını da unutmamak gerekir. Bundan dolayı esas değerlendirmenin o dönemin sosyal yapısı doğrultusunda yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Kitapta yazar, geçmişinde fahişelik yapmış bir kadını seven, yoksul bir delikanlı olan Claude'ın iç ve dış dünyasında kopan fırtınaları anlatmaktadır. Bunu da okuyucuya, bu saf ve iyi niyetli delikanlının, arkadaşlarına yazdığı mektuplar vasıtasıyla yansıtmaktadır.

Yazar olayları, tüm doğallığıyla muhteşem bir akıcılık ve dramatik bir şekilde bize aktarmakta olup, özellikle de Claude'un iç dünyasını harika bir şekilde tasvir etmektedir. Aslında buradaki konuyu , yazarın gençlik yıllarında yaşadığı olaylardan kaleme aldığı da söylenmektedir.

İster yazarın otobiyografisinden kaynaklansın, ister tamamen farklı olarak yazılmış olsun, kitapta, aşk,yoksulluk,fedakarlık, vefasızlık ve acıma duygularının mükemmel bir şekilde işlendiğine şahit oluyoruz.

Yukarıda da yazdığım gibi yazarın ilk kitabı olma özelliğini de taşıyan bu harika kitabı ben beğenerek okudum ve okunmasını da tavsiye ederim.

rojda, Adalet - 26 Yazardan Tek Bir Hikaye'yi inceledi.
20 Mar 18:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Geçen haftalardan birinde okumuştum.Kıtaptan çok etkilendim.Kurgusu bence harika sonunu tahmin etmek gerçekten zor.Özellikle iki şeyi çok beğendim birincisi kitabın ismi: görür görmez okumalıyım dedim çünkü adalet kelimesinden o kadar uzağız ki artık unutulmaya daha doğrusu unutturulmaya yüz tutmuş bir kelime benim için.Ikincisi 26 yazarın birleşip bu kitabı yazması beni cok etkiledi çünkü her bölüm bir yazar tarafından yazılmış ve hıç birinin dili diğerini ne geçmiş ne de aşağısında kalmış cok güzel bir bütünlük içinde oluşturulmuş.Bır polisin 10 yıl önce işlenen bir cinayetin peşini bırakmayışını ve sonunda adaleti sağlayışını konu ediniyor. Okumanızı tavsiye ederim bir kitapta 26 farklı yazardan tek bir konuyu dinlemek bence benzersiz ve muhteşem bir şey.

Kaan Çeribaş, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
20 Mar 03:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en güzel kitaplardan biri. Sanki baş karakteri satırlarda yaşadım hikayeyi. Sabahattin Ali insanı romanın içinde yaşayarak okutan harika bir yazar

fatma, Kalp Ağrısı'ı inceledi.
19 Mar 22:24 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Başta alırken eserin adından etkilendim ve aldım beklentilerimin çok çok üstünde bir kitap oldu... hiç böylesine beni derinden etkileyecek bir kitap olduğunu düşünmemiştim şimdi ise “bu kitabı neden bu kadar ertelemişim?” diye kendi kendime celalleniyorum. Okurken gerçek bir yaşam hikayesini okur gibi oldum, yaşanılamayacak kadar ötede olan konuyu ele almamasına rağmen yazar, sıradan bir olay gibi gözüken olanaklı şeyleri ustaca ve en etkileyici şekilde kalemine almış, karakterleri en orijinal şekliyle okura yansıtmış... Halide Edib Adıvar’ ın okuduğum ilk romanıydı bende çok güzel yere sahip oldu, harika izlenimler bıraktı, kitap hazineme bir yenisini daha ekledi...

Nejla GÜNEŞ, Bay Mükemmel'i inceledi.
19 Mar 14:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Seri olduğunu bilmeden Okuoku' nun harika bir kampanyasından üçüncü kitabı almıştım uzun zaman önce. Seri olduğunu görünce de bir sonraki kampanyadan (şansıma ) birinci ve ikinci kitaplarını da aldım. İlk kez okuduğum yazar her ne kadar kitabında bahsetse bile, bana göre neredeyse birebir bir "Grinin Elli Tonu " serisinin Türk versiyonunu kaleme almış. Konu aynı olduğu halde olay akışı farklı olması kitabı okunabilir kılıyor.Ama yine de bilseydim konu içeriğini okur muydum? Elli Ton serisini okumuş olduğum için tabi ki de okumazdım. Ama kütüphanemde okunmamış kitap saklamam veya okumadan hediye de vermeme huyum olduğu için okuyorum. Seriyi bitirince hediye edeceğim ilgilenenlere duyurulur