Doğanay, bir alıntı ekledi.
21 dk. · İnceledi · Beğendi

En Sinsi Tehlike
Tasviri Efkâr gazetesinin talebeye kolaylık olsun diye neşrettiği listelerde bazı okulların girme şartlarından birkaç örnek:

Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü: Okula kabul şartlarından birincisi: "Türkiye Cumhuriyeti tebaasının ve Türk ırkından olmak" (13 Temmuz 1943 tarihli Tasviri Efkâr).

Hava Gedikli Erbaş Okulu: Okula kabul şartlarının birincisi: "Anası ve babası Türk soyundan olmak" (14 Temmuz 1943 tarihli Tasviri Efkâr).

Deniz Gedikli Erbaş Okulu: Okula kabul şartlarının birincisi: "Aslen ve neslen Türk olmak" (16 Temmuz 1943 tarihli Tasviri Efkâr).

Askerî Orta Okul: Okula kabul şartlarının birincisi: "Anası babası Türk soyundan olmak" (20 Temmuz 1943 tarihli Tasviri Efkâr).

Askerî Liseler: Okula kabul şartlarının birincisi: "Türk soyundan gelmek" {22 Temmuz 1943 tarihli Tasviri Efkâr).

6 Harp Okulları: Okula kabul şartlarının birincisi: "Türk ırkından olmak" (24 Temmuz 1943 tarihli Tasviri Efkâr).

Görülüyor ki ırkçı olmakla muhakkak faşist olmak gerekmiyormuş. Çünkü faşist olmayan Türk hükümeti de ırkçılık yapmaktadır.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Doğanay, bir alıntı ekledi.
24 dk. · İnceledi · Beğendi

En Sinsi Tehlike
Balkan savaşında Arnavutlar, cihan savaşında Araplar ihanet ettiği için ırkçıyız. Selâniği Yunanlılara tüfek atmadan teslim eden Tahsin Paşa ve Sevr paçavrasını imzalamaktan sevinç duyan Rıza Tevfik Arnavut olduğu için, Harp Okulu öğrencilerini zehirlemek isteyen Nazım Hikmetof Yoldaş Polonyalı olduğu için ırkçıyız.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsızİçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız
Serhan Calba, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Irak, Çanakkale, Kafkasya, Galiçya ve Romanya cephelerinde her mevsime ve her iklime karşı harp eden bu cesur adamlar Herkül'ün on iki imtihanını verdler.

Zeytindağı, Falih Rıfkı AtayZeytindağı, Falih Rıfkı Atay

Ünlü Son sözler Ünlülerin Ölürken Söyledikleri
Bağışla Tanrım. Desiderius Erasmus
Gidiyorum! Friedrich Engels
Bu müthiş harp beni bitirdi. – Franz Joseph Haydn
Her şey bitti, artık çok geç. – George Gordon Byron
Biraz daha ışık!- Goethe
Bu gece rahat uyuyacağım. İsmet İnönü
Ey benim Rabbim, mâlikim! Emrin başım gözüm üzere olsun – İmam Gazali
İşte bu iyi. Immanuel Kant
Bir yere gitmiyorum, ne yaparsanız yapın. Haydi harekete geçin. (Amerikan polisine) Oturan Boğa, Sioux lideri.
Ağlayacak bir şey yok. – Konrad Adenauer

Horizon17, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

21 nisanda Yunanistan'da alt rütbeli subaylardan kurulu faşist cunta, genel seçimleri önlemek için darbe yaptı. Darbe, Türkiye'nin de ileriki yıllarda kendi topraklarında göreceği bir metotla yapılmıştı. Yunanistan'ın birçok yerinde, kimin yaptığı belli olmayan bombalar patlatılıyor (örneğin Girit'te nedeni anlaşılamayan yedinci bomba 23 mart 1967'de patlamıştı), cinayetler işleniyordu. Özel harp metoduydu; isteniyordu ki, Yunan halkı terörden bıksın, gelecek yönetime -bu darbe bile olsa- razı olsun! Darbenin arkasında CIA vardı. Çünkü yapılacak seçimlerde solun iktidar olacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Bay Pipo, Soner YalçınBay Pipo, Soner Yalçın

Üstad'ın Hayatından Bir Kesinti
Aşık Veysel’in hayatında ikinci mühim değişiklik seferberlikte başlamıştır. Kardeşi Ali de cepheye gitmiş, küçük Veysel kırık telli sazıyla yalnız kalmıştır. Harp patladıktan sonra Veysel’in bütün arkadaşları, emsalleri cepheye koşuyorlar. Veysel bundan da mahrum...

Böylece münzevi olan ruhunda ikinci bir inziva da açılmıştır. Arkadaşsızlık acısı, sefalet, onu çok bedbin, umutsuz ve mahzun ediyor.Artık küçük bahçesindeki armut ağacının altında yatıp kalkmakta, geceleri ağaçların ta tepelerine çıkarak içindeki derdini göklere ve karanlıklara bırakmaktadır.”

O günlerini Aşık Veysel şöyle anlatır Enver Gökçe’ye;

“Eve girerim, yüzüm asık: Anam babam halimi bilmez. Ben onlara derdimi, dokunmasın diye, açamam. Onlar benim kafa tuttuğumu zannederler, bense derdimi dökmekten çekinirim, öyle ki, sazdan bile farır gibi oldum.”Bunda biraz anadolu’da “erkek oğlan” olgusunun etkisi varsa, daha çok Veysel’in vatanseverliğinin, vatana olan borcunu ödeme duygusunun ağırlığı vardır. Sonradan şöyle dizeleştirir bunu:

“ne yazık ki bana olmadı kısmet
düşmanı denize dökerken millet
felek kırdı kolumu, vermedi nöbet
kılıç vurmak için düşman başına.

bugünler müyesser olsaydı bana
minnet etmez idim bir kaşık kana
mukadder harici gelmez meydana
neler geldi bu veysel’in başına.”

AZİZE ORAK, bir alıntı ekledi.
Dün 11:47

Cemal Paşa Hatıralarım
O gün hava kapalıydı.Kalbimde derin bir yeis vardı.Bulgarlar,Çatalca önünde;Yunan donanması Çanakkale boğazını kapamış,büyük devletlerin harp gemileri,her dakika İstanbul’u işgale hazır olarak,Beşiktaş önüne demirlemiş;biz devlet idaresini,güçsüz ve beceriksiz kimselerin elinden kurtarabilmek için kanuni çare bulaşamamışız...

Hatıralar, Alpay KabacalıHatıralar, Alpay Kabacalı
Kaan Bay, bir alıntı ekledi.
20 Mar 20:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Salime Hanım -kıpkırmızı- en nazik Fransızcasıyla, "Ah mösyö, İngiltere'ye kendimizi muhakkak affettireceğiz," diye başlamıştı.

"İngilizler aflarını talep edenlere versinler."
Birdenbire şaşırdım. İhsan en aziz bir şey tehlike içindeymiş gibi Ayşe'ye doğru gitti. Haşmet Bey, genç askerler, hatta o sivil paşa da ona dönmüştü. Söyleyen Ayşe'ydi. Yerinden kımıldamıyor, yüzünde hareket yok, yalnız gözleri siyah daireleri içinden namütenahi açılmış, nihayetsiz bir itimat-ı nefs ve kudretle ve salim bir Fransızcayla söylüyordu. Odadaki etrafına toplanan hareketi görmemiş gibi devam etti:
"İngilizler aflarını talep edenlere versinler mösyö, affı zalimler değil, mazlumlar verir. Çanakkale'de dövüşürken ne asi ne esirdik. Namuslu bir millet gibi dövüştük, öldük, öldürdük. Ne zamandan beri ve hangi milletle harp edilir de mağlup olduğu zaman ona katil denilir?"
"İngiliz kanıyla Türk kanı bir mi madam?"
"Mikroskop altında İngiliz kanını görmedim. Rengi bizimki kadar kırmızı mı yoksa mavi mi, bilmiyorum. Fakat Türk kanı ateş gibi sıcak ve kırmızıdır."
"Peki madam, Türk kanını tahkir etmiyorum. Yalnız kendinizi İngilizlere affettirmeye muhtaçsınız, demek istiyorum."
"Siz bizden af talep ediniz. Dün mütareke yaptınız, dün silahlarımızı bize bıraktırdınız. Bugün memleketimize hırsızları, katilleri gönderiyorsunuz ve katilleri, hırsızları tarihi bir şerefi olan büyük donanmanız himaye etti. Yeşil İzmir'i kan ve alev içinde bıraktınız. Bakınız sokaklarına, üniformalı hırsızlar, katiller silahsız ahaliyi kurşunla, dipçikle öldürüyor. Her evden koltuğunda bir bohça, bir Yunan neferi çıkıyor. İhtiyarların başı taşla ezilmiş, siyahlı kadınlar mütemadiyen bu vahşi sürüden kaçışıyor. Elleri bağlı masum kafileleri süngüleyerek, yüzlerine tükürerek, kan içinde sürükleyerek gemilerinizin önünden geçiriyorlar. Haydutluğu alkışlamadığı için işte namuslu bir adamı parçalıyorlar, bir sürü Yunan askeri onu kendi kapısının önünde bağırarak, söverek parçalıyorlar. Zavallı yuvarlak küçük mahluk! Siyah gözlerinde yaşlar kurumadan kalbinden vuruldu, nişan o kadar iyi alındı ki, küçük dudaklarından "anne" diye bir şikayet bile çıkmadı."

İhsan, Ayşe'nin sandalyesinin arkasını iki elleriyle koparacak gibi tutuyor, yüzü öyle korkunç ve gergin ki.

Mister Cook, mazlumların zalimlerden kuvvetli olabileceğini duydu mu bilmem fakat odanın havasını fazla korkunç ve barid buldu. Tuhaf bir ciddiyetle kalktı. Biraz kısık bir yılan ıslığıyla, "Bugün bana İzmir kızını dinlettiniz, teşekkür ederim," dedi. Kimse elini uzatmadı. O, Salime Hanım'la çıkarken ben de kapıya kadar gittim.

Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 49 - Can Yayınları)Ateşten Gömlek, Halide Edib Adıvar (Sayfa 49 - Can Yayınları)
Gizem, Kırdığımız Oyuncaklar'ı inceledi.
20 Mar 15:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Önce ellerinizden ısrarcı bir çocuk gibi kavrıyor inançlı kurşun askerin iç burkan öyküsü. Daha sonra öğreniyorsunuz ki Çanakkale'ye de koşmuş bir kurşun asker. Ve bu öyle bir kurşun asker ki, bilemezsiniz bir aşk nişanesi mi, yoksa yalnızca bilinmeze sürüklenen bir askerin cebinden Andersen'i selamlayan tesirli bir metafor mu? Siz bir sayfa çevirip, inatçı Kereban Ağa'nın Üsküdar yolculuğunu keyifle izlerken, Kereban Ağa'ya ilham olan Jules Verne'in adını kaldırır bir grup Fransız milliyetçisi Bakırköy'deki bir parktan. Bir şair tutuklanır ötede ve ona hayran bir öğrencinin talaşlı paçalarla adımlanan tozlu oyuncak atölyesinde bir Müjdat Gezen yetişiverir. Ve belki pek yakınlarında bu oyuncak atölyesinin o masalsı savaşların acısını, kanının kıvamını ve dehşetini hissettiren asker figürleri satan Japon dükkanı vardır üzerine, ''Harp ü darp insanların inhisarındandır. Oyuncaklar birbirini öldürmezler.'' yazılan, aynı tutsak şair tarafından.
''Çocukluk nedir? Nerededir?'', sorularına cevap olan her öykünün arasında, bir alıntı iliştirir cebimize: ''Bir coşkudur çocukluk, bir umuttur en tazesinden, bir sevgidir saf, dahası bir aşktır en sakınılasından. İster sokakta, ister sıcak, büyük ve güvenli bir aile ortamında geçsin, küçücük mutlulukların cennetidir çocukluk. Kiminde bir çikolataya, kiminde bir oyuncağa, kimindeyse yalnızca bir kucaklamaya bakar, yüzlerine yayılan eşsiz kocaman gülümseyiş. Bir renktir çocukluk. Her çocukluk başka bir renk dünyada... Ve bir oyundur çocukluk. Bir oyun çocukluk...''
Zor çocuklukları işaret eder bizlere, Anne Frank'i ve o eşsiz hayalgücü sayesinde tahtadan atı söğüt dalı, tahtadan atı Kalamış'taki Truva Atı olanları... Tahta atın ''kent oyuncağı'' olmasından ötürü bir küçük serzeniş niteliğinde olan şu Bedri Rahmi dizelerine de yer verir:

''Onlara çiçek götürmeyelim
Kolonya sürsünler
Taylarımızı, sıpalarımızı anlatmak için
Nefeslerimizi tüketmeyelim:
Tahtadan atları var binsiler...''

Her akşamüstü oyuncakçı, camekanından çocuk ellerinin izlerini silermiş, bir bakmışız ki bir babanın özlem dolu dizelerinde de bir çocuk elinin izi kalıvermiş:

''Eski takvim hesabıyle
bu sabah başladı bahar.
Geri geldi Mehmed'ime
yolladığım oyuncaklar.

Kurulmamış zembereği
küskün duruyor kamyonet,
yüzdüremedi leğende
beyaz kotrasını Memet.''

Birbirini bu denli tamamlayan anlatı ve alıntılarla dolu sayfalar arasında, ilk kez Sunay Akın okuyan bir okur olarak tarihi; dalın birinin üzerinden, kesinlikle hesaplı bir adımla, diğerine konarak, geçmiş ve gelecek iç içe görmek, benim için müthiş keyifli idi. Merak içinde izlediğiniz bir olayı bir anda kesip, size bambaşka görününen bir olayla devam ediyor. Ancak sonunda nitelikli araştırma ve kalemle hepsi bir oluyor, bağlanıyor.
Zemberekler, zıpzıplar, tahtadan atlar, oyuncak ayılar, kağıttan uçaklar ve gemiler arasında bir baştan bir başa gezdirdi tarih şeridini okuruna. Bu nitelikte bir gezintiye ihtiyacı olanlar için biçilmiş kaftandır.