Özlem Yüksel, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Annen seni kurtarmak için öldü. Voldemort'un anlayamayacağı bir şey varsa, o da sevgidir. Annenin sana olan sevgisi kadar güçlü bir sevgi ne derin izler bırakır, bunu anlayamaz. Yara izine benzemez bu, gözle görülmez...böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur. Tenine işlemiştir bu. Quirrel'in içi nefret, hırs, tutku doluydu, ruhunu Voldemort'la paylaşmıştı o; sana bu yüzden dokunamadı. Güzelliklerle yaratılmış birine dokunmak onun gibilere acı verir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (undefined)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (undefined)
mithrandir21 | Uğur, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muggle olduğunuza üzüleceğiniz kalitede ve güzellikte bir seri.

Harry Potter benim için senelerdir okumak istediğim ama senelerdir de ertelediğim bir seridir. Neyse ki geç de olsa seriye kavuştum ve okuma şerefine nail olabildim. Tabii ki burada Harry Potter’ın başarısından, güzelliğinden veya J. K. Rowling’in hayatından bir şeyler yazmayacağım, fazlasıyla yazılıp, söylenmiş ve duyulmuştur; ama benim için çok güzel bir kaçış oldu Harry Potter ve Felsefe Taşı hatta kaçış edebiyatı da oldu benim için. Sonuçta önemli olan kaçış edebiyatına bakış açımız, verdiğimiz anlamdır diye düşünüyorum.

Fantastik edebiyat benim için tartışmasız Yüzüklerin Efendisi demektir. Buz ve Ateşin Şarkısı gibi kimin iyi, kim kötü olduğunun bilinmediği, karakterlerin gidişata göre, çıkarlarına göre farklılık gösterdiği eserler değil de Yüzüklerin Efendisi gibi siyah ile beyazın, iyi ile kötünün mücadeleleri daha çok hoşuma gider. Bu durumda birebir şekilde Yüzüklerin Efendisi’nin kopyasını okumak istemesem de her daim Yüzüklerin Efendisi mihenk taşımdır ve olmaya da devam edecektir. Bunun için de okuduğum her fantastik kitapta bir Yüzüklerin Efendisi havası, atmosferi ve notalarını ararım, aramamla beraber de okumak isterim. Buna en yakın hissi Zaman Çarkı serisinden almıştım ama maalesef yazım tarzı ile çok ağır bir eser olduğu için doyurucu bir eser olmasına rağmen bir şeyler tutmuyor kendisinde ve beklediğim etkiyi göremedim ama Harry Potter ise kendi dünyası olmasına rağmen günümüz dünyasının içinde de olan bir eser ve o beklediğim, istediğim havayı fazlasıyla alabildim.

Harry Potter dünyasının fantastikliği kadar okulun da fantastikliği ayrı bir hoşuma gitti. Hogwarts’ın hemen hemen her bir odası sanki ayrı bir fantastik dünyaya açılıyor gibi geniş bir hayal gücü ile yazılmış ve eminim Harry ile o kilitli kapıların, o yasak koridorların ve katların hepsine gitmek isteyecek ve o kapıları açmak isteyeceksiniz. Tabii ki de Rowling’in hayal gücüne seri içinde yazdığı oyunlar için de hayran olacaksınız. Büyücü satrancını kim oynamak istemez ki veya Quidditch’i kim oynamak istemez ve yine eminim ki tüm okurlar bir Nimbus 2000’e sahip olmak istemişlerdir.

Quidditch demişken de ODTÜ’nün Quidditch topluluğuna göz atılmasını tavsiye ederim ama ne olursa olsun sonuçta bir Muggle Quidditch: https://www.youtube.com/...K3BZRFI8k&t=954s

https://www.youtube.com/watch?v=Htaj3o3JD8I

mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Peeves'den İnciler
”Nereye gittiler Peeves?” diyordu Filch. ”Çabuk, söyle bana.”
"'Lütfen diyeceksin.”
"Benimle dalga geçme, Peeves, söylesene, nereye gittiler?"
Peeves’in o sinir bozucu sesi, şarkı söyler gibi, çınladı: ”Lütfen diyeceksin. Hiçbir şey öğrenemezsin.”
”Peki -lütfen.”
”HİÇBİR ŞEY! Ha haaa! Söyledim ya, lütfen diyeceksin, hiçbir şey öğrenemezsin diye. Lütfen dedin, hiçbir şey öğrenemeyceksin! Ha ha! Haaaaaa!”

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 144 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 144 - YKY)
Bahar Kuncir, Harry Potter ve Ateş Kadehi'yi inceledi.
 22 Mar 10:25 · Kitabı okudu · 10/10 puan

EYY SABAH 7:50'DE ŞİŞHANE METRODAKİ YAKIŞIKLI ARKADAŞ! Ne oldu Harry Potter okumam çok mu komik geldi? Ben senin kim bilir kaç saat ayna başında uğraştığın o saçlara gülüyor muyum? Bence hayatımda okuduğum en iyi seri ve ölene kadar da çoluğuma çocuğuma ömrüm varken gördüğüm her torunuma okuyacağım, zorla okutturacağım bu seriyi. Yüzüne bakıp da "Crucio" diye bağırırdım da çok muggle'ım.

DUMBLEDORE
Ölüler için üzülme Harry yaşayanlar için üzül, en çokta sevgisiz yaşayanlar için.

mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
22 Mar 09:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üç Harfliler
"Efendim," dedi Harry. "Düşünüyorum da ... Efendim - Taş yok olsa bile, Vol- yani, Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen -"

"Voldemort de, Harry. Her şeyin gerçek adını söyle. Bir şeyin adından korkarsan, kendisinden daha çok korkmaya başlarsın."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
22 Mar 08:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Birçok insanın hemen isteyeceği iki şey-asıl sorun insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262 - YKY)
Yusuf, Bozkırkurdu'yu inceledi.
 22 Mar 02:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Herman Hesse'nin bu romanında insan benliği denen çok parçalı yapının hayat denen tiyatro oyununda girdiği binlerce rolle şekillenişi anlatılıyor. Yüzlerce farklı sahneye açılan odalardan oluşmuş sihirli bir tiyatro binası olan bu dünyada bir komedi oyununda oynayan bir oyuncunun kayıtsızlığıyla oyunun absürtlügüne ve mantıksızlığına takılmadan rolümüzü oynamalıyız. Ceşitli rolleri oynarken kendi rolümüzün ötesine geçebilirsek oyuna metninin yazarının gözleriyle bakabilir ve tüm rolleri aslında kendimizin oynadığını fark edebiliriz. Bunun da ötesinde kendimiz dediğimiz tekilligin aslında yüzlerce farklı benden oluştuğunun farkına varırız. Bu farkına varış aslında şizofrenik bir durum ortaya çıkarır. Bu romanda da işte böyle bir bakış açısına sahip olan ve şizofrenik bir kişilik gösteren Harry'nin öyküsü anlatılıyor.

Harry bir türlü içinde yaşadığı topluma adapte olamamış, insanlarla ilişkilerinde sorunlar yaşayan bir kişidir. Bir gazetecidir. Savaş karşıtı makaleler yazar. Bu yüzden birçok düşmanı vardır. Harry içten içe diğer insanlardan farklı olduğunu düşünür. Sanki içinde ikinci bir kişilik, bir kurt varmış gibi hisseder. Üstüne üstlük içindeki kurt ve insan sürekli bir mücadele halindedir ve birbirlerini kıyasıya eleştirirler. Bu durum da Harry'nin ruhunda parçalanmalara yol açar. İnsanlar samimiyetsiz, iki yüzlü gelir ona. Ne zaman onların arasına girse, onlarla dostluk kurmaya çalışsa içindeki kurt yüzünden onlara küçümseyerek bakar, onların riyakarlıkları, gösteriş merakları, sığlıkları sinirlerine dokunur. Hayatı bir zindan kendisini bir mahkum gibi hisseder. Çoğu zaman intiharı düşünür. Ama yine de ölümden korkar ve intihara cesaret edemez. Bir gün karşısına neşeli, zeki ve kendine son derece özgüvenli Hermine çıkar. Sanki onun ruhunu okur bu genç ve güzel kız. Zihnindeki tüm gizleri ortaya serer. Harry ondan çok etkilenir. O ne derse yapacaktır artık. Hayattaki tek gayesi Hermine'in kölesi olmaktır. Hermine de bunu kabul eder. Onu kendisine aşık edecektir. Ama Harry'den bir isteği vardır. Bir gün geldiğinde Harry onu öldürmelidir ve olaylar trajik sona doğru ilerler.

Romanda gercek ile hayal çoğu zaman iç içe giriyor. Harry'nin şizofrenik denebilecek zihin yapısı ilk başlarda olay örgüsünü az çok bir mantık akışı içinde takip edebilmemize izin verirken bir yerden sonra bu mantık akışı tamamen ortadan kalkıp hikaye tamamen fantastik bir yönde gelişiyor. Neyin neden oldugunu ve olayların nasıl gelistigini kavramakta zorlanıyorsunuz. Hikayeye tam bir karmaşa hakim oluyor ve siz de bu karmaşadan bir anlam çıkarmaya çalışıyorsunuz ve en sonunda hikayenin kendisi bile gerçekligini kaybediyor. Bu da kitabı okumayı yorucu kılıyor. Yine de okumanızı tavsiye ederim.

"Ölülere acıma Harry! Yaşayanlara acı, her şeyden çok da sevgisiz yaşayanlara."
-Albus Dumbledore-

Sema Koçak, Harry Potter ve Ateş Kadehi'yi inceledi.
21 Mar 23:54 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

EF-SA-NE...4.kitabi okurken artik herseyin ciddiye bindigini anladım.Seri ateş kadehi ile şaha kalkıyor.Yani anlatmaya gerek yok mikemmelll.Herkesin okuması gereken bir seri.