Esma Gun, bir alıntı ekledi.
41 dk.

Nasıl Bir Tarih
Çocukluğunuzda geçirdiğiniz bir hastalık, nasıl sizinle birlikte yaşarsa, tarih de toplumların hayatı için böyledir.

Türklerin Altın Çağı, İlber Ortaylı (Sayfa 16)Türklerin Altın Çağı, İlber Ortaylı (Sayfa 16)

Kişileri tanıma ile başlayan duygusal yoğunlukla devam eden ve sonunda özümüze dönüşle son bulan bir kitap Yüreğimin Sesini Dinle .... Kitabı keyif alarak okudum, okudukça bir taraftan hüzünlendim bir taraftan da sürekli olarak kendimi ve içinde bulunduğumuz hayatı sorguladım , zaten kitap ister istemez yaptırıyor. Eğer kitaptaki duygusal yoğunluk devam etseydi yarıda kesmek zorunda kalabilirdim çünkü bu kadar hüzün karakterime uygun değil :)) Hayatın için de haliyle her şey mevcut ölüm, aşk , sevgi, hastalık , mutluluk ama ana karakterdeki Sevgili Hanımefendi tüm bunları özümseyerek hayatına devam etmeyi biliyor ama aslında burada tüm Sevgili Kitapseverlere hayatımızla ilgili ışık saçıyor. Sevgili Kitapseverlere yüreklerinin sesini dinlemeleri dileğiyle ...

eğitim seviyesi düşük kişiler ''vasopresin ve testosteron'' hormonunu aşırı salgılar.
bu iki hormonun aşırı salgılanması beyin damarlarının etrafında yağ tabakalarıoluşturur. 
bu yağ tabakaları sinir-damar arasındaki irtibatı zayıflattığı için kişi düşünceden bağımsız ani reflekslerle hareket eder.


şark toplumlarında "cahil cesareti"
batı toplumlarında duning-kruger sendromu diye tabir edilen bu hastalık kadına şiddetin 1600 yıllık tarihini temsil eder.

Busra durna, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Puan vermedi

Aşk tıpkı bir hastalık gibidir; birden gelir, fakat bir türlü gitmek bilmez.

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
Deniz muratoğlu, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ünlü psikiyatrist Borris Sids;
"Şimdiye kadar çok öğrenmekten doğan bir hastalık görmedim. Ruhsal bozukluklar,her zaman kaygılanmaktan, aşırı heyecandan ve çalışmaya karşı duyulan soğukluktan ileri gelir."

Zorluklarla Mücadele, Herbert N. Casson (Sayfa 50 - Hayat yayıncılık)Zorluklarla Mücadele, Herbert N. Casson (Sayfa 50 - Hayat yayıncılık)
Atakan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çevreye yabancılaşma olgusu (Zatürre)
Yıldız Ecevit, "Ben Buradayım..." isimli kitabında, bu durum için şöyle bir saptamada bulunur: "Oğuz Atay'ın çocukluğunda geçirdiği bu hastalık büyük bir olasılıkla, onun iç dünyasında yaşadığı çevreye yabancılaşma olgusunun ruhbilimsel nedenlerinin gerisindeki fizyolojik kökenli kaynağın kendisidir."

Olric - Oğuz Atay, Kıvanç Kardeşler (Sayfa 10)Olric - Oğuz Atay, Kıvanç Kardeşler (Sayfa 10)

Ayna Göz
Arka planda bir hastalık, bir çöküş, bir vazgeçiş varsa gözde fer olmaz. Bir hinlik varsa fazla parlar o zaman da. Ortası iyi hâl indirimini hak eder gibi.

Merve Çatli, bir alıntı ekledi.
 20 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk
Sen kocaman çöllerde bir kalabalık gibisin,
Kocaman denizlerde ender bir balık gibisin.
Bir ısıtır, bir üşütür, bir ağlatır, bir güldürür;
Sen hem bir hastalık hem de sağlık gibisin.

Dokuza Kadar On, Özdemir Asaf (Sayfa 77)Dokuza Kadar On, Özdemir Asaf (Sayfa 77)
Esra, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

Aşk muhakkak ki bir hastalık... Âşık olduğumuzu ilk zamanlarda kendimizden bile saklamak istememiz zaten bunun bir hastalık olduğunu gösteriyor... Biz mütemadiyen: Değilim, değilim!.. diyoruz. Ve onu ancak, kolumuzu kımıldatamayacak kadar bize hâkim olduğu zaman kabul ediyoruz.

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 192 - Yapı kredi yayınları)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 192 - Yapı kredi yayınları)

''Şu hakikati kendi hayatım bana öğretti: İnsanoğlu, insanoğlunun cehennemidir. Bizi öldürecek belki yüzlerce hastalık, yüzlerce vaziyet vardır. Fakat başkasının yerini hiçbiri alamaz.'' Ahmet Hamdi Tanpınar