Nur Altnbs, bir alıntı ekledi.
15 Nis 09:43 · İnceledi

Türkiyede bitmek bilmeyen Definecilik merakı?..
Definecilik, sanırım Türkiye'ye özgü, hastalık denilebilecek bir tutkudur. Niçin Türkiye'ye özgü? Çünkü Türkiye, üstüste altalta tarihsel dönemlerin yığıldığı, karman çorman olduğu bir ülke. Nereyi kazsan toprağın altı boş çıkmaz, bir tarih eseri bulunur. Çünkü Türkiye bütün ünlü istilacıların uğrak yeri olmuş, pekçok savaşlara alan olmuş, nereyi kazsan, bozguna uğramış istilacıların zengin kalıntılarının bulunacağı umudu vardır. Çünkü Türkiye yüzyıllar boyunca çetecilerin, eşkıyanın, başkaldıranların at oynattığı, yeraltına hazine gömdüğü, yolbağcıların vurgunlarını mağaralara sakladığı gepgeniş bir alandır. Çünkü Türkiye, Batılı ülkelerdeki anlamda bireysel mülkiyetin çok geç kurumlaştığı, can ve mülkün güvencesiz olduğu, yarın korkusunun estiği bir ülke olduğundan, kendilerini güvene almak isteyenlerin toprak altına testiyle, küple altın sakladığı biyerdir.

Yol, Aziz Nesin (Sayfa 243 - Nesin Yayınevi)Yol, Aziz Nesin (Sayfa 243 - Nesin Yayınevi)
Çiğdem Gürsoy, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hastalık ve Bireysel Tarih
Nasıl ki korku, dışsal tehlikeye karşı bir tepki ise, kaygı da içsel çelişkinin duygusal boyutunu oluşturur. ... Hastalığı benzersiz kılan bütün korunma mekanizmalarının altında kaygı yer almakta ve her hastalık türü, bu kaygıya karşı belirli bir yöntemle tepki vermektedir. HİSTERİK kişi kaygısını bastırıp geçersiz kılarken, bunun bedensel bir belirti olarak ortaya çıkmasına olanak verir. ... PARANOYAK kişiye gelince çelişkilerini kendi içinde barındıran tüm duygularını öteki kişilere yansıtarak, ketdisini mitsel bir şekilde haklı göstermeye çalışır. ... Kaygının gizli dayatmasıyla savunma mekanizmaları devreye girmeye başlar. ...
Öyleyse bir anlamda, psikolojik evrimin kaygı aracılığıyla bireysel tarihe dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Akıl Hastalığı Ve Psikoloji, Michel Foucault (Sayfa 54 - Ayrıntı)Akıl Hastalığı Ve Psikoloji, Michel Foucault (Sayfa 54 - Ayrıntı)