İnsanlar gitgide daha sınırlı ve spesifik alanlarda uzmanlaşmak durumundalar. Bu durumun gelecekte insanoğluna büyük bir sınırlama getirme ihtimali oldukça yüksek. Bununla birlikte son 300 yılda yaptığımız gibi bilginin üstel artışını uzun bir süre sürdüremeyeceğimiz de oldukça aşikâr.
222 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
26 günde okudu
Nevzat Tahran'ın bu kitabı ona bir kez daha hayran olmama sebep oldu. Bediüzzaman'ın kullandığı felsefi teknikleri günümüz teknolojisi ile harmanlayarak çok güzel anlatmış. Ek olarak şunu söylemeliyim ki yakın zamanda vefat eden Hawking in bile bilimde yanıldığı konular varken Bediüzzaman'ın 100 yıl önce zerrelerden bahsettiği konularda yanılmaması bir tesadüf değildir.
Akıldan Kalbe Yolculuk
Akıldan Kalbe YolculukNevzat Tarhan · Nesil Yayınları · 2012132 okunma
352 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Milyoner Logan Hawking, Bahamalar’da yeni satın aldığı otelini teftişe gider. - Brontë Dawson, küçük bir lokanta garsonudur ve radyodan bir haftalık Bahamalar tatili kazanır. - Kasırga adayı talan eder, herkes tahliye edilir; asansörde kalan Logan ve Brontë dışında. Kasırganın yıkıp döktüğü otelde kalan bu milyoner, Hazırcevap garson Brontë’ye karşı poker masasından daha zorlu ve tutku dolu bir mücadeleye yelken açacaktır çünkü “Aşkın deliliği, cennetin lütuflarının en büyüğüdür.”
Milyoner
MilyonerJessica Clare · Novella Yayıncılık · 2017408 okunma
Kuramlarımız ne kadar iyi olursa olsun doğada ortadan kaldırılamayan belirli bir seviyede rastlantısallık ya da belirsizlik mevcut görünüyor.
Klasik bir kara delil kendi üzerine çökecek kadar devasa kütleli bir yıldızdır. Öylesine büyüktür ki ışık bile kütleçekiminden kaçamaz; k bu da neredeyse mükemmelen kara olmasının sebebidir.
Onların Tanrı’yla kastettikleri kişisel bir ilişki kurulabilecek insan-benzeri bir varlıktır. Ancak evrenin muazzam büyüklüğüne baktığınızda ve insan yaşantısının ne kadar kırılgan ve rastlantısal olduğunu düşündüğünüzde bu çıkarım en olanaksız şey gibi görünüyor.
Evren, ilkeler ya da yasalar-insan zihni tarafından kavranabilen yasalar- tarafından işletilen bir makinedir.
Çekirdekteki negatif yükle yüklü elektronlar ile pozitif yükle yüklü protonlar arasındaki elektromanyetik çekim, elektronların atomun çekirdeğinin etrafında, tıpkı kütleçekimsel çekimin dünyanın güneş etrafında dönmesine neden olması gibi, dönmesine neden olur.
Sayfa 99 - Alfa YayınlarıKitabı okuyor
Hatırlatayım, "Bilgisayarın ne kadar büyük ve kapasiteli olursa olsun, yanlış veri yüklersen sonuç yanlış çıkar." - Stephen Hawking
Sayfa 122 - DestekKitabı okudu
Günümüz sanki :)
Çoğumuz 10 yıl içerisinde, net üzerinde sanal bir yaşam sürdürecek siber-arkadaşlıklar ve ilişkiler kurmayı tercih edebiliriz.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.