Sevgi, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

"Bana kim ne derse desin hatta bir kıza bu kadar ehemmiyet ve kıymet verdim diye bana kızanlar bile olsa, aldırmayacağım ama sen ister dostum ol ister sevgilim, yeter ki hayatımda ol."

Leylim Leylim, Ahmed Arif (Sayfa 24)Leylim Leylim, Ahmed Arif (Sayfa 24)
engin divir, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Stefan Zweig büyük bir yazar. Türk filmlerinden çıkmış gibi duran bir kadın kahramanı, arabesk filmlerde bile zor bulacağınız bir konuyu bize mantıklı olarak anlatmayı başarıyor. Duygularımıza hitap ediyor. Bu konuyu bir Türk filminde görseniz "hayatımda gördüğüm en saçma sapan filmdi" dersiniz.

Ancak Stefan Zweig öyle güzel anlatıyor ki insan doğasına aykırı bu davranışları görmezden geliyoruz.

"Sana, beni asla tanımamış olan sana."
Suçlu seni hiç tanımayan kişide mi? Sen kendini anlatmak için ne yaptın. Hiç çaba göstermedin. Sevdiğini hep uzaktan sevdin .

Sâirfilmenâm, İlmihal Yahut Arzuhal'ı inceledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fehm ü idraki zerafete bağlı kitaplardan...

Bir kitaba değer verirken elimde olmadan içimdeki çukurların kaçını kapatmış, kaç kürek toprak atmış ya da içimdeki kuyulardan kaç kova su çekebilmiş ona bakıyorum. Bazen de kaç çukur kazmış, kaç kuyu açmış, ona. Bu kitap hem çukur kazdı, körledi hem kuyu açtı, su çekti. Hatta bunlarda yetmedi. Açtığı çukuru örterken içine bi de tohum attı, kuyularımdan çektiği sularla suladı bir de. Evet bütün bunlar kitabın ilk sayfalarında oldu. Sonra tabi okudukça filizlenmeye, kök salmaya başladı tohum. Okudukça büyüdü büyüdü büyüdü... Kitap bitti evet. Ama o büyüyor. Hala. Ekilen şey ne idi bilmiyorum ama benle ölecek gibi hissediyorum. Ya da ben mi onunla öleceğim. Buğday gibi... Hasat zamanıyla... Ne zaman... İçim sürüldü...

Böyle hislere kapılmış kitabı okuyorken aklıma aniden Âşık Veysel'in bir türküsü geldi.

Uzun ince bir yoldayım
Gidiyorum gündüz gece
Bilmiyorum ne haldayım
Gidiyorum gündüz gece

Dünyaya geldiğim anda
Yürüdüm aynı zamanda
İki kapılı bir handa
Gidiyorum gündüz gece

Kendimden bi haber oluşumu bulduğum bu güzel kitabın satırları bu türküyü fısıldadı kulağıma. Ne halde geçiyoruz dünyadan? Varınca hangi sıfatta olacağız orada? Hangi sıfatta olmak istiyoruz? Nasıl geçtiysek öyle... Ne halde geçiyoruz dünyadan? Varınca hang...

...


Dinin başı sevgidir, muhabbetir. Tek başına ilim ibadetelerde süreklilik ve samimiyet sağlayamıyor. Yani... Sevdiğimiz kişilere inanırız. Onların bizim gözümüzdeki varlığı beslediğimiz sevgi kadardır. Sevgimiz de tanıyabildiğimiz kadarıyladır. Tanımadan sevmek olmaz. Gerçek manada olmaz yani. Peki Rabbimizi tanıyor muyuz? Seviyor muyuz? Bu soruların cevabına göre inancımızı sorgulayalım? Çıkan sonucu teyit için de ona ne kadar teslim olduğumuza bakalım. Teslimiyet... Tanıyıp sevip inanınca teslim olmak kaçınılmaz. Değil mi?.. Mustafa Kutlu bunlardan bahsetmiş. Bunları göstermiş. Bazen umudunda, bazen korkusunda, bazen sevgisinde, bazen de içinde kalan bir ukde de... İbadetlerde, tefekkürde, tevekkülde, hamd ve şükürde, hayâda, ahlakda, utanmada, kalpte...
Sözlerini,ayetlere, hadislere, naatlara, şiirlere bağlamış sımsıkı. Mümin şuuruyla dizmiş cümlelerini ümmet şuuruyla bitirmiş kitabını. İşçiliği fazla, zahmetli, ince...

Bir ağaç toprağa ne kadar iyi kök salarsa o kadar iyi beslenir o kadar da dayanıklı olur. Kalplerimize de iman ne kadar iyi yerleşirse ibadetlerimiz de o kadar sağlam, samimi ve sürekli olur. Rasim Özdenören diyor ya "İçinizdeki İslam' ı gösterin. Çünkü İslam sizin üzerinizde görünmek ister. İman gizlidir, İslam açık. İman kalptedir, İslam zahirde." diye. İçimizdeki imana göre dışımıza vuruyor İslam. İslam da itaatle görünür işte. İslam üzerimizde görünmüyorsa, gösteremiyorsak Müslüman mıyız?
Kalpte iman olsaydı görünürdü zahirde İslam desek... Bunu mu demeye çalışıyor acep bu kitap, yoksa bas bas bağırıyor mu bunu? Ağır oldu... Burkuldum ya da kırıldım ya da...

Son olarak anladım ki; ruhuma hitap etmeyen hiç bir söz, yapılmasında samimiyet görmediğim hiç bir davranış, hayatımda fiillerime yansımıyor. Çünkü sahte... Çünkü aslı olmadan bir şeyin yansıması da olmuyor... Bu kitapta aslı buldum.

Bi de kitabı okuyup bitirdikten sonra girişine şu sözü yazdım:

"Ve bir tomurcukta sımsıkı kalma riskinin, çiçek açma riskinden çok daha acı verdiği gün geldi."
- Anais NİN

Kitabı alın, okuyun. Uzun ince bir yolculuğa çıkın efenim... Gidin gündüz gece...

Not:
Gökçe ablamın naçizane önerisi: Mustafa Kutlu okuyunuz, okutunuz :)

Beyza, Siddhartha'yı inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Simyacı'ya çokça benzettiğim bir kitaptı. Daha doğrusu kronolojiye baktığımızda, Simyacı'nın çokça benzediği bir kitap demeliyim.
Soyut şeyler bahsettikleri ve nihayetinde bir felsefe kitabı değil bir roman. Karakterlerin arayışlarına ve varışlarına şahit olsak da bizim görebildiğimiz kitapta bize yazıldığı kadar, tüm düşünceler tüm aşamalar bize geçemiyor haliyle de karakterin yaşadığı aydınlanma bizde biraz havada kalıyor.
Yine de bir şekilde maddeden kopmuş ve manaya yaslanan kitaplar hoşuma gidiyor, mevcut hayatımda sürekli maddenin uyaranlarına maruz kalırken başka düşünüş, hissediş şekillerinin ucundan yakalamak gibi ferahlatıcı bir his yok. Öğrenmek için tüm dünyaya sahip olduğumu önümdeki yazılı herhangi bir metnin tek kaynağım olmadığını fark etmemi sağladı. Dünyayı okumayı öğrenmek kaldı geriye.

Mahir Çayan ve 3 arkadaşı aranırken Yılmaz Güney'in evinde saklanmaktadır,
Bir ihbar üzerine polisler Yılmaz Güney'in evini aramaya gelir. "4 Anarşist arıyoruz acaba sizin evdeler mi?" Sorusunu sorarlar,
Bunun üzerine Güney " Evet şu an çatıda saklanıyorlar" cevabını verir.
Polisler hafifçe gülüp iyi günler Yılmaz Bey diyerek evden ayrılır.
Aslında gerçekten de Mahir ve arkadaşları o anda evin çatısındaydı.
Yılmaz Güney sonradan bu durumu "Hayatımda yaptığım en iyi rollerdendi" diyerek anlatmakta...

Gökçe Kaleli, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Ben hayatın gerçeklerinden uzakta yaşayan hayalperestin biriyim, hayatımda yaşanmış olaylar o kadar az ki.

Beyaz Geceler, DostoyevskiBeyaz Geceler, Dostoyevski

"Hayatımda hep bigane bir ihtihza ile baktığım her şeye gark olmam, kaderin benden intikam alma şekli miydi?"

Mine Can, bir alıntı ekledi.
19 saat önce

"bak dostum, ben hayatımda iki kez sevdim, ama gerçekten sevdim. ikisinde de, bu ilişkinin hep öyle sürüp gideceğine, ancak ben ölünce son bulacağına kesinlikle inanmıştım; bir an geldi, ikisi de son buldu, ama ben hayattayım henüz. bir defasında da bir dostum vardı, ben henüz evden ayrılmamıştım; sağ kaldıkça aramızdaki dostluğun sona ereceğini aklımdan geçirmezdim. ama dostluğumuz yine de sona erdi, hem de çok zaman önce."

Knulp, Hermann HesseKnulp, Hermann Hesse