Resul Üstünbaş, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Henüz tanışmamıştık ama o günler de gelecekti. İlk harfi morfin son harfi sülfattı. Ve doğum yerimiz aynıydı: Acı. Çünkü beni, annem değil, ama doğum sancıları getirmişti dünyaya. İstendiğim için değil, sancıdan doğmuştum. Kasılmalar ve ağrıların arasından geçip ilk nefesimi öyle almıştım. Hepsinin de üzerimde lekesi kalmıştı. Bütün o sancıların ve ağrıların... Her yanım, doğum lekesiydi. İçim, dışım, her yerim. Morfin sülfatı damarlarımda hisseder hissetmez anlayacaktım her şeyi. Ben, beni kendi acısından doğuran kadının çocuğu değildim, hayır! Gerçek annemin, morfin sülfat olduğunu anlayacaktım. Kırmızı reçeteyle satılan bir melek tarafından evlat edinilmeme az kalmıştı! O da aramıza katılınca, benim de bir ailem olacaktı sonunda! Hem de müthiş bir aile:

Artık var olmayan iki Buda heykeli,
O heykellerden çok önce ölmüş olan, Dordor ve Harmin adındaki gölgeleri,
Morfin sülfat diye bilinen bir opioid,
Bir daha ne zaman duyacağımı bilmediğim Cuma'nın sesi,
Beşinci bir mevsim gibi girdiği hayatımdan sonsuza dek çıkıp gitmiş olan Felat'tan kalan bir boşluk...
Ve ben!

Olağanüstü bir aile! Mükemmel bir aile! Evcil bir hayvanımız bile vardı. Kâğıttan bir kurbağaydı, ama vardı!

Daha, Hakan Günday (Sayfa 246)Daha, Hakan Günday (Sayfa 246)
Alyoşa, bir alıntı ekledi.
Dün 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yıllardır aynı şeyi yapmanın insanı nasıl körelttiğini bilirsiniz. Ertesi gün uyandığında hiçbir değişiklik olmayacağını bilmek, kendini açma-kapama düğmesine başkasının bastığı bir makinenin herhangi bir parçası gibi görmek. Bunları fark edince makinenin diğer parçalarından nefret etmeye başlıyorsunuz; çünkü onlar hiçbir şeyin farkında değiller. Yeni bir halı, yeni bir araba almak ya da ne bileyim hafta sonunda yeni bir çay bahçesi keşfetmek hayatlarındaki en büyük değişiklik. Nasıl nefret etmezsiniz… Yoo, bunun saldırganlık olduğunu düşünmeyin. Aslında onlardan değil, onlarda gördüğüm kendi hayatımdan nefret ediyorum.

Kar İzleri Örttü, Aslı E. Perker (Sayfa 281 - Kırmızı Kedi Yayınevi - Birinci Basım: Aralık 2012 - Yekta Kopan'a ait Doğum Sancısı isimli öyküden)Kar İzleri Örttü, Aslı E. Perker (Sayfa 281 - Kırmızı Kedi Yayınevi - Birinci Basım: Aralık 2012 - Yekta Kopan'a ait Doğum Sancısı isimli öyküden)
Necmettin AYDIN, bir alıntı ekledi.
15 Mar 20:09 · Kitabı okuyor

Filmi başa sarsam...
O birkaç saniyeyi silebilsem hayatımdan...
Yeniden eski BEN olabilir miyim acaba ?

Kelepçe, Canan Tan (Sayfa 13 - Mimoza - Doğan Kitap)Kelepçe, Canan Tan (Sayfa 13 - Mimoza - Doğan Kitap)
VENTUS, bir alıntı ekledi.
15 Mar 19:01 · Kitabı okuyor

Evet, şimdi, bundan sonra kim yaş günlerinde sana hep beyaz güller yollayacak? Ah, evet, vazo boş kalacak, bir zamanlar yılda bir defa olsun etrafında esmiş olan o hafif nefes, hayatımdan sana gelen o küçücük rüzgar, evet, o da solup gidecek!

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Timur Alesgerzade, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Olgunlaşmamış bir beyin, gün görmemiş bir ten..."
İş görmemiş ellerim, solgun benzim ve gün görmemiş hayatımdan dolayı ben de utandım.

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 37 - Can yayınları)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 37 - Can yayınları)
Büşra, bir alıntı ekledi.
 14 Mar 17:50 · Kitabı okuyor

Kendi hayatımdan beni çıkaracağını bilseydim hayatıma girmesine izin verir miydim?

Aşkla Kal, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 194 - undefined)Aşkla Kal, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 194 - undefined)

Fizik profesörü Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti
İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi.

Ünlü İngiliz kuramcı, uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili çalışmalarıyla biliniyordu.

Doktorlar, Hawking'in 22 yaşındayken yakalandığı hastalık nedeniyle yalnızca iki yıl ömrü kaldığını söylemişti, İngiliz bilim insanı ise 76 yaşına kadar çalışmalarına devam edip birçok teoriye, kitaba imza attı.

Stephen Hawking kimdir?
Hawking, Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı 1988'de yayımlanan bilim kitabında, büyük patlama (Big Bang), kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı kavramlarını açıklamıştı. Kitap 10 milyondan fazla sattı.
Ailesi, Hawking'in Cambridge'teki evinde yaşamını yitirdiğini belirtip "Cesareti, azmi, mükemmelliği ve espri anlayışıyla dünya genelinde insanlara ilham verdi. Bir keresinde, 'Eğer sevdiğiniz insanların evi olmasaydı, kainat o kadar güzel bir yer olmazdı' demişti. Onu sonsuza dek özleyeceğiz" dedi.

'Karmaşık teorileri erişilebilir kılmasıyla hatırlanacak'
Stephen Hawking'in ölümü ardından ilk taziye mesajı paylaşan isimlerden biri modern internet World Wide Web'in kurucusu Tim Berners-Lee oldu.

Bernerts-Lee, İngiliz bilim adamını "Müthiş bir aklı, muhteşem bir ruhu kaybettik. Huzur içinde uyu Stephen Hawking" sözleriyle andı.

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak "Stephen Hawking'in bütünlüğü, bilime olan bağlılığı onu saf mükemmelliğin de üstüne taşıdı" dedi.

Microsoft'un Genel Müdürü Satya Nadella'nın mesajı şöyle:

"Bugün büyük birini kaybettik. Stephen Hawking bilime olağanüstü katkılarıyla, karmaşık teorileri, konseptleri kitlelere daha erişilebilir kılmasıyla ve karşılaştığı tüm engellere rağmen evreni tamamen anlamak için izlediği yol ve ruhuyla hatırlanacak"

Stephen Hawking, 2013 yılında yazdığı anı kitabında motor nöron hastalığına yakalanmasıyla ilgili duygularını şöyle dile getirmişti:

"Çok büyük bir haksızlık olduğunu düşündüm. Neden benim başıma geldi? O zamanlar hayatımın sona erdiğini düşünmüştüm ama şimdi, 50 yıl sonra hayatımdan çok memnunum."

Stephen Hawking hakkında:

İngiltere'nin Oxford kentinde 8 Ocak 1942'de doğru
1959'da girdiği Oxford Üniversitesi'nde doğa bilimleri okudu daha sonra Cambridge Üniversitesi'nde doktora yaptı
1963'te tedavisi olmayan motor nöron (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığına yakalandı, iki yıllık ömrü kaldığı söylendi
1974'te 'Hawking radyasyonu' (Hawking ışınımı) olarak bilinen kara deliklerin yayması gerekdiğini öne sürdüğü radyasyonla ilgili makalesini yayımladı
1988'de Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı 1988'de yayımladığı kitap 10 milyondan fazla kopya sattı
Hayatı, 2014'te The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) filmiyle beyaz perdeye aktarıldı. Hawking'i Eddie Redmayne oynadı

Kaynak: http://www.bbc.com/...=socialflow_facebook

Bay Samsa
Aynı şehirde yaşıyorduk, aynı havayı soluyorduk, aynı mevsimleri yaşıyorduk, sabah uyandığımızda yalnız onu görmeden yaşıyordum, aslında her şey onun istediği gibi gidiyordu, sonunda bulmuştu istediği zengin adamı, mutlu değildi onun yanındayken çekindiği resimden anladım. Ahh ah, bense, yalnız tek başıma kalmıştım çaresiz insanlar çok saçma geliyordu artık bana, o hayatımdan çıkma kararını aldıktan sonra, dün akşam eve giderken bahçe duvarı, dış kapı, kaldırımlar sanki hepsinde onun resmî var idi sanki beni her an arıyacak deli ben seni bırakırmıyım hiç diyecekti, ne bilim, keşke bu söylediğime,bu hayalime bile inanabilen bir adam olsam, sanki gitmek istemdi o adama sanki giderken bile beni kurtar dedi bana, yada benim içimde yanan bu ateş hep ben den yana hep bir kapı aralıyordu seni çok seviyorum çok özledim senin gidişin sanki yüz yıl oldu sevgilim milena

Çağla Dündarcan, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
12 Mar 23:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ahmet Ümit külliyatım bu kitapla beraber eksiksiz olarak tamamlandı. Yazar neyi nerden işlemesi gerektiğini çok güzel nokta atışlarıyla belirlemiş. Çok fazla gündem içeren konuları seçmiş ama bunlar o kadar gerçekçi olarak işlenmiş ki başkası yapsa reklam kokan hareketler bunlar dememiz mümkün. Mülteciler tacizciler öyle çok kanayan yaramıza parmak basmış ki. Her sayfayı okuduğumda tamam şimdi buldular katili dedim. Sonra bir bölüm geçti bu sefer fikrim değişiyor katil bu değilmiş diğeriymiş diyorum. Yardımcısı Ali’nin anlattığı bölümleri tüylerim diken diken okudum dişlerimi sıktım. Bunlar mümkün değil dedikçe evet mümkün diye gerçekler yüzüme çarpıldı. Organ mafyası bunun boyutları insanın gerçekten kendini kitabın içinde kaybetmemesi içten değil. Uzun zamandır bekliyordum Ahmet Ümit ne zaman yazar diye. Yazmış ama öyle bir yazmış ki bu kadar beklemeye değmiş bunu en içten şekilde ben hissettim. O hissi okuyucuya geçiriyor. BaşKomiser Nevzatı öyle çok benimsemişim ki sanki hayatımdan biri gibi her özelliğini bilerek okudum. İnsanın kitaptaki Kahramanla bütünleşmesi tam olarak böyle bir şey. Herkesin geciktirmeden okuması gereken bir roman.