@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üzüntülerimin nelerden geldiğini biliyorsun. O sebepler olmadığı zamanlar sana daima iyi mektuplar yazdım. Halbuki senden iyi mektup aldığım pek nadir oldu. Nahit, tekrar ediyorum, benim seni düşünecek vaktim seninkinden daha çok. Hayatımdan şüphe etmen de manasız. Hayatımı bütün gerçekleriyle bilmeni çok isterdim. Bilhassa son günlerde yeni zevkler, yeni maceralar aramak şöyle dursun, en basit alelade ihtiyaçlarımı bile halledemiyorum. Değil eğlenmek, gezmek, herhangi bir insanla konuşmak imkanından bile mahrumum. Çektiğim sefaleti, çektiğim sıkıntıları bilsen beni bu türlü şüphelerle üzdüğün için cidden utanırsın. Bir çorap alamadığıma üzüldüğüm birçok günlerimi sabahtan akşama kadar aç geçirdiğim bir sırada sen tutturmuşsun, 'Nasıl yaşadığını biliyorum' diyorsun. Bilmiyorsun Nahit; bilsen böyle bir şey söylemezsin.

Yalnız Seni Arıyorum, Orhan Veli KanıkYalnız Seni Arıyorum, Orhan Veli Kanık
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yıkımdan, imparatorluğun elindeki ülkeleri bir bir kaybetmesini mi anlıyorduk? Haritalarımızı masanın üzerine yayar, önce hangi ülkenin, sonra hangi dağlarla hangi nehirlerin elden çıkacağını hüzünle saptardık. Yoksa, yıkım, insanların ve inançların farkına varmadan değişmesi anlamına mı geliyordu? Bütün Istanbullular'ın bir sabah sıcak yataklarından başka birer insan olarak kalktıklarını düşlerdik; elbiselerini nasıl giyeceklerini bilemiyorlar, minarelerin neye yaradığını hatırlamıyorlardı. Belki de yıkım, ötekilerin üstünlüğünü görerek onlara benzemeye çalışmak demekti: O zaman, bana Venedik'teki hayatımdan bir parça anlattırır, sonra, buradaki tanıdıklardan bazılarının başlarında şapkalar, ayaklarında pantolonlarla benim anılarımı yeniden yaşadıklarını düşlerdik.
Kurarken vaktin nasıl geçtiğini anlayamadığımız bu düşleri son bir kurtuluş çaresi olarak Padişah'a sunmaya karar verdik. Düşlerin renkleriyle canlandırılan bütün bu yıkım sahneleri, belki onu telaşlandırır, diyorduk. Böylece, sessiz ve karanlık geceler boyunca, aylarca hüzün ve umutsuz bir neşeyle kurguladığımız o yenilgi ve yıkıntı düşlerinden fışkıran, bütün o boynu bükük fukaraları, çamurlu yolları, yarım kalmış yapıları, karanlık ve tuhaf sokakları, her şey eskisi gibi olsun diye anlamadıkları duaları okuaynları, dertli analarla zavallı babaları başka ülkelerde yapılan ve yazılanları bize aktarmaya ömürleri yetmeyen mutsuzları, çalışmayan makineleri, o eski güzel günlere ağıtlar yakan gözü yaşlıları, bir deri bir kemik sokak köpeklerini, topraksız köylüleri, şehirlerde başıboş gezinen işsizleri, okuyup yazamayan pantolonlu Müslümanları ve sonu yenilgiyle biten bütün bu savaşları bir kitaba doldurduk. Kitabın başka bir kısmına benim soluk anılarımı koyduk: Annem, babam ve kardeşlerimle Venedik'teyken ve okul yılları sırasında başımdan geçen mutlu ve öğretici olaylardan renkli bir iki sahne: Bizi yenecek olan ötekiler böyle yaşıyorlardı işte, bizim de onlardan önce davranıp öyle yapmamız gerekiyordu!

Beyaz Kale, Orhan Pamuk (Sayfa 96)Beyaz Kale, Orhan Pamuk (Sayfa 96)
Sevtap Buzlukluoğlu, Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları'ı inceledi.
23 May 00:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Eskiden sıradan hayatımdan kaçmanın hayalini kurardım ama hayatım asla sıradan olmamıştı. Sadece ne kadar sıradışı olduğunu fark etmekte başarısız olmuştum.

Elif Seven, bir alıntı ekledi.
22 May 22:53 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gene dün akşam anladım ki, hayatımdan o kadın çıktıktan sonra , her şey hakikiliğini kaybetmiş; ben onunla beraber, belki de daha evvel, ölmüşüm.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

hayatımdan gidenler.. Bir daha gelmeyi bile hayal etmeyin..hayatıma yeni girenler..gitmeyi düşünrseniz hic beklemeyin.. Kalıp tanımaksa amacınız durup izleyin..başkalarından diil beni benden ögrenin..ben aradıklarıma sahip.. Sahip olduklarımaysada tutkunum . . ..

Ferdi Bişkin, bir alıntı ekledi.
22 May 04:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hayat
"O da, hayatımda bir değişiklik yapmanın ilgimi çekip çekmediğini sordu. Ben de, insanın hiçbir zaman hayatını değiştirmediğini, her hayatın birbirine benzediğini, buradaki hayatımdan şikâyetçi olmadığımı söyledim. (...) İyi düşünülürse, mutsuz değildim. Henüz öğrenciyken bu tür hırslarım vardı. Ama öğrenimimi yarıda bırakmak durumunda kaldıktan sonra bütün bunların gerçek anlamda önemi olmadığını çabucak anladım."

Yabancı, Albert Camus (Sayfa 43 - Can Yayınları)Yabancı, Albert Camus (Sayfa 43 - Can Yayınları)
Maral, bir alıntı ekledi.
20 May 23:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ah,hiç hoşlanmıyorum,iğreniyorum bu hayatımdan !Herşeyi yüz-üstü bırakıp gitsem ne iyi olur!Ama Polina'yı bırakıp gidemem."

Kumarbaz, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 30 - ikon yayıncılık)Kumarbaz, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 30 - ikon yayıncılık)
Zeynep SÜNTERLER POLAT, bir alıntı ekledi.
20 May 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayatımdan o kadın çıktıktan sonra, her şey hakikiliğini kaybetmiş; ben onunla beraber, belki de daha evvel, ölmüşüm.”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 158)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 158)