• Evet sayın 1k üyeleri konumuz uzaylılar. Uzaylıların varlığı zaten mevzu bahis bile olamayacağından, kitabımızın asıl konusu "uzaylıların dini nedir?" ve yazarımızın cevabı : "tabiki de İslam".
  Dinden bihaber olan insanların kendi ilgilendiği alanlara dini karıştırmalarına hiçbir zaman anlam veremiyorum. Yarım doktor candan, yarım imam dinden edermiş. Siz de kabul görürsünüz ki, din olsun, tarih olsun veya başka bir alan olsun, konu hakkında az bilgiye sahipseniz kendinizden emin bir şekilde şu şöyledir bu böyledir diye atıp tutamazsınız. Yoksa gülünç duruma düşersiniz. Yazarımız çağların başlangıcı diye başlamış, Hz Adem'e takmış, Hz Muhammed'e (aleyhisselam) gelen UFO'lardan bahsetmiş, Hz Nuh'a takmış, Kur'an'dan işine gelen ayetleri cımbızla çekip almış. Hadisleri inkar etmiş. Ki Kur'an'dan ayetleri cımbızla çekip almış dedim çünkü Kur'an'a aykırı birçok görüş de dile getirmiş vs vs.
  Yazarımız evrim sürecinden bahsetmiş Homo Neandertaller üzerinde oldukça fazla durmuş, Homo Sapiens Sapiens'ler hakkında detaylı bilgiler vermiş, uzaylılardan bahsetmiş, gezegenlerden, yerlerden, göklerden, atmosferden... Sağolsun bunları güzelce de anlatmış. Kitap bunlardan ibaret olsa eyvallah ama kalkıp da yarım bilginle Kur'an'dan kendi görüşlerine (bir kaynağı olmayan görüşlerine) delil aramaya kalkarsan orada tutmaz işte yaptığın. Velhasıl kitapları yarım bırakmayı sevmediğim için bitirdim kitabı ama okuyacağınız varsa da, olur da bu kitaba biryerde denk gelir de merak edip almak isterseniz hiiç almayın boşuna derim. Çünkü yazarın hiçbir yere dayanmayan görüşleri var. Bu kadar fazla bilgiye 2 3 sayfa (yarısı boş sayfaların) kaynakça vermiş, verdiği kaynakların da nerdeyse hepsi İnternet siteleri...
  Herkese hayırlı geceler ve keyifli okumalar dilerim 🤗
 • Şu ana kadar yaptığım en uzun ve en değerli inceleme olacak galiba :)
  Çünkü bu kitap benim hocamın kitabı..
  Çünkü bu kitap bana okumayı sevdiren hocamın kitabı..
  Bana yol gösteren, yön veren güzel bir öykü yazarının kitabı.. Hatta ve hatta ben inceleme nedir bilmezken, okuduğum mutlu prens, motorlu kuş, şeker portakalı gibi kitapları tam olarak idrak edemeyen bir üniversite öğrencisi iken kitaba farklı açılardan bakmayı bana öğreten gönlümün en birinci üniversite hocasının kitabı..
  Aklımdan silinmeyen “eğer öğrenirken zorlamıyorsanız, beyninizi zorlamıyorsanız bir şey öğrenmiş sayılmazsınız.” sözlerinin sahibinin kitabı.

  Değerli insan üniversitede olduğu gibi bugün de hayatıma bir şeyler katmayı başardı. ‘silinmek’ ve en çokta ‘yaşam başka yerde’ hikayeleri ile kalbime dokundu ve gözlerimi doldurdu..

  Çok güzel tevafuklar yaşadım.. Bugün üniversitedeki öğretmenimin kitabını okuduğum, inceleme yazdığım bir öğretmenler günü ve bende bir öğretmen adayıyım.. Bu inceleme ile de buradan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar atama bekleyenlere hayırlı atamalar dilerim :)

  Kitap incelemesinden çok hoca incelemesi oldu ama şunu belirteyim bende böylesine güzel anılara, izlere yol açmış bir insanın kitabı da sıradan bir kitap kesinlikle değil.

  Sözlerimi ‘yaşam başka yerde’ başlığı altındaki şu alıntı ile bitiyorum:

  “Çocuklarımız okul bahçesinden çıkıyorlar. Çocuklarımız çocuk olmaktan çıkıyorlar. Çocuklarımız gülümsemekten, çocuklarımız onları kimsenin umursamadığını anladıkları andan itibaren, büyük ve anlamlı hayaller kurmaktan, çocuklarımız günahsız bahar sabahlarından çıkıyor, aradıkları hayatın bu ülkede olmadığını anlamış olarak çemberimizden çıkıyor, çocuklarımız düşlerinden çıkıyor ve şehrin gürültüsü içerisinde iyi bir maaş, güzel bir araba, kaloriferli bir daire sahibi olmak üzere sinemalardan, kitapçılardan, spor salonlarından çıkıyor, uzaklara gidiyor, orada yaşıyorlar.”

  Güzel bir öğretmen olup, güzel izler bırakmak, çocuklarımızı yaşama döndürmek ve hayatlarına dokunmak, yeniden baharlar getirmek duası ve aşkı ile iyi geceler..
 • Hayırlı geceler

  Bir kitap daha sonuna geldim. Nazan Bekiroğlu Hanımın okuduğum üçüncü kitap. Kitap okurken hiç şaşırmadım. Yine kuvvetli kalem , yine ağır kitap. Okurken anlamakta zorlandım gerçekten. Hatta kitap hiç bitmeyecekmiş gibi geldi. Ama bu yazarın suçu değil, tam tersi yazarın başarısı sayesinde oldu. Mor Mürekkep kitabı okurken tavsiyem sakin kafa ve sindire sindire okumanızı tavsiye ederim. Yoksa anlamaktan zorlanırsınız . Dediğim gibi kitap bana ağır geldi ama tavsiye ederim
 • Öncelikle Herkese Hayırlı geceler dilerim

  İlk defa okuduğum kitabı yarım bıraktım
  Çünkü Anlam veremedim yazarın hissetiğini ben hissedemedim açıkçası
  Budamı gol değil dedim kendi kendime

  Öykülerin içinde etkileyen Havva oldu
  Havvanın yaşadıkları ve ölümü

  Kızım Havva iyi misin evladım?” dedi. “Bak iyileştin artık. Canın bir şey istiyor mu? Ne pişireyim sana?” Havva baştan bir şey demedi. Sonra gözlerini iri iri açtı: “Baklava”, dedi. Sonra da öldü.

  Finali böyleydi öykünün
  Köyden alınmış bir kızın öyküsü

  Evet pek açıklayıcı bir inceleme olmadı ama demem o ki yazarın hissiyatı bana işlemedi çok zorladım kendimi bitirmek için yok ben beceremedim...

  Yazarın eserlerini bir daha okurmuyum
  Zor çünkü çok kötü etkisi kaldı bende

  Neyse fazla uzatmadan herkese iyi okumalar
 • Bu inceleme, kitabı bana Kitap Paylaşma Etkinliği ( #31517587) kapsamında hediye eden Burak Bey'e ithaftır. Aldığım hediye kitapların içinde en güzellerinden.. Teşekkür ederim :)  Siteye kaydolmama vesile olan kitaptır Yedi Güzel Adam. "Yedi Güzel Adam kim yahu? Herkes onları konuşuyor" derkeeenn bir bakmışım buradayım. Aslında etkinliği ( #31574561) kayıt olduğum ay olan Kasım'da mı yapsaydım, bilemedim. Hem ne demişler: "Kasım'da aşk, başkadır." :D

  İnternette şiiri okurken kısa bir şey sanmıştım da oku oku bitmemişti. Hiçbir şey de anlamamıştım şiirden. Hatta bi arkadaşıma "şunu bi okusana" dediğimde bana "bu ne biçim şiir?" demişti. "Ya anlamıyoruz ama altında çok derin manalar yatıyor" dediğimde de gülüp "başkalarına sorsan, onlarda diyecekler bu şiirin çok garip olduğunu. Ama sana sorsan 'anlamıyoruz ama çok anlamlı.' " demişti.

  Hakikaten babam da der hep bana: "normal insanlar gibi ol." Ama ben olamıyorum :D Her şey fazla anlamlı değil mi sizce de? :D

  Kitaba gelince.. Kitaba gelinmiyor :D Çünkü anlaşılmıyor. Çoğu zaman okumuş olmak için okumak zorunda kalıyorsun. Ama yinede yarım bırakmıyorsun, bırakamıyorsun çünkü çıldırtan bir uyum ve güzelliği var..

  Kitap bir yönüyle bana Risale-i Nur'u anlattı. Bilen bilir. Risale'ler de ilk okuyuşta anlaması zordur. Okudukça açılır. Bu kitapta okudukça açılacak gibi. İlk okuyuşta "o neydi gız" şaşkınlığı bırakıyor. Bir yönüyle de Risale'den farklı. O da şu ki, Risale-i Nur'un müellifi Said Nursi, döneminde kullanılan Türkçe ile yazdığı için, kitap o kadar kapalı kalmış. Yani Zarifoğlu gibi, anlatımı özellikle muğlak hale getirmek istediğini sanmıyorum. Cahit'cim Zarifoğlu ise adeta anlaşılmamak için uğraşmış. :))

  Yinede üstün zekâm sayesinde anladığım bazı yerler oldu. :D Ya da anladığımı zannettiğim. Bunlardan birkaç örnek vereyim:

  - 29. Sayfa da Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, Ebubekir, Ömer ve Osman Radiyallahu Anhum arasında geçen hadisenin anlatıldığını zannediyorum:

  "Dağ bu
  Yılanla kımıldanırdı
  Yılanla kımıldanırdı

  Yedi güzel adamdan biri
  Bir gün bir dağ göreni
  Durdu değmeden bilmeden devinirken
  Durdu durdu seyreyledi

  Sordu:
  dağ nicesin
  günde mi gecede misin
  geçmişte şimdide
  yoksa gelecek bir düşte misin

  Dağ serpildi
  Atıldı yeniden yer tuttu
  İlk kez yılanla kıpırdanmadı"

  Kaynak olarak şu iki hadis-i şerif'i sunacağım:

  1) “Uhud öyle bir dağdır ki, o bize muhabbet eder, biz de ona muhabbet ederiz”
  (Müslim, Hac, 504)

  2) Bir gün Habîbullah Efendimiz, EbûBekir, Ömer ve Osman radiyallahu anhum, Uhud Dağının üzerine teşrif edince, Uhud Dağı onların aşkıyla çoşar ve sallanmaya başlar. Bunun üzerine Rasûl-i Kibriyâ sallallahu aleyhi ve sellem, kadem-i şerifi ile uyararak, onu teskîn için şöyle buyurur: “Sâkin ol ey Uhud! üzerinde bir peygamber, bir sıddîk ve iki şehîd var.”
  (Tirmizi, Menakıb, 18)

  - 32. Sayfada Yedi Uyur olarak bilinen Ashab-ı kehf'in anlatıldığını düşünüyorum:

  "Yedi adamdan biri
  Bir gün bir dağ göreni
  Yeni bir soluk çekti içine
  Değişti aynı kalarak
  İndi kente
  Dağıyla
  Esen başı"

  Bakınız: https://sorularlaislamiyet.com/...adisler-hangileridir

  - 37. Sayfada Arşın Gölgesinde Gölgelenecek Yedi kişiden birisinin anlatıldığını görüyorsunuz, ya da belki Yusuf aleyhisselam'ı..

  "Sen melek uyarmalarıyla
  Uyarılan erkek
  Bu gece bir şehvet azarladın
  Hayvan kovdun
  Yatağını yüceltenlerden oldun"


  1) Ebu Hureyre radıyallahu anh'dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır:
  ...
  - Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine "Ben Allah'tan korkarım" diye yaklaşmayan yiğit,
  ...
  (Buhari, Ezan 36, Zekat 16, Rikak 24, Hudüd 19; Müslim, Zekat 91. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 53; Nesaî, Kudat 2)

  2) Evinde bulunduğu kadın (gönlünü ona kaptırıp) ondan arzuladığı şeyi elde etmek istedi ve kapıları kilitleyerek 'Haydi gelsene!' dedi. O ise, 'Allah’a sığınırım, çünkü o (kocan)...bana iyi baktı. Şüphesiz zalimler kurtuluşa eremezler.' dedi.

  - 100. Sayfada İbrahim aleyhisselam'ın ateşe atılıp yanmadığı hadisesi:

  "Tanrı adıyla renk değiştiren mavileşen ateşe
  Örtü yayıp otururlar ateşten ateş ve yanmazlar
  Güvercin teslimiyeti içinde
  Bakın istiyorsak"

  ° ° ° °

  Anladığım kadarıyla, bu Yedi Güzel Adam ifadesi sadece Sezai Karakoç, Rasim Özdenören vd için değil, ayet ve hadislerde bahsedilen yedişerli gruplar için de kullanılmış. Tam bir ince zekâ ürünü. "Akşam Sofrasında Yedi Kişilik Bir Aile Oyunu" başlığından sonra sahneye Abdulhamid Han'ı almış. Sanıyorum ki onu da Yedi Güzel Adam'dan bilmiş Zarif Şair.

  Hoşuma giden birkaç alıntıyı da buraya bırakıyorum:

  » Güzelin düşmanı güzel olur
  Güzelin yari güzel olur
  (12. sf)

  » Halk aşksızsa sokaklar
  banka dükkanlarıyla doludur
  (35. sf)

  » Yanıldım avrupalanmakla çün bizde
  Kadını kelimeyle kurarlar saklarlar örtülerle
  (93. sf)

  » Sürüyü çobansız bırakan çobanın
  Hep içilmez sulara varan koyunların
  (110. sf)

  » Her doğdu
  Bir ölendi
  (119. sf)


  Son olarak Cahit Zarifoğlu'nun ağzından bir itiraf duyacaksınız:

  » » 121. Sayfa

  - eyeski sevdiklerim -

  Sizi şaşırtıyorum. Sanatım
  Fakat ben korkutuldum

  Bana öyle geliyor ki Zarifoğlu (hayat hikayesini fazla bilmiyorum) geçmişinde kalan ("yanıldım avrupalanmakla" 93. sf) kişiler tarafından, gelecekte olmak istediği yaşam şekli yüzünden tehdit edildi. Bu yüzden anlatacaklarını mümkün oldukça kapalı anlatmaya çalıştı. Bu sadece bir tahmindir. Elbette en doğrusunu Allah bilir.

  Okuduğunuz için teşekkür, okumanız için tavsiye ederim Bol yıldızlı, hayırlı geceler dilerim.
 • Hayırlı Ramazanlar.
  ‎Evet elimde yine mükemmel bir eser .
  Kütüphanede rafların karşısına geçtiğimde, iyi ki izin vermişim kitabın beni seçmesine... Kitabın çok az okunmuş olması dikkatimden kaçmadı. Neden kimse böyle eserlerin farkında değil ? Gerçi bende fark edemeyebilirdim.Demek ki ihtiyacıma binaen seçmiş beni.. ;)
  Kitabın içeriğini yazmak için bir kitap daha yazmak gerekecek.Ama kısaca değinmek istiyorum.
  İmam Gazali'nin İhya-u Ulum'id-din , adlı eserinin ilk cildinde yer alan İlim Kitabı , bu eserde verilmiş.
  İlmin fazileti , Farz-ı Ayn / kifaye olan ilimler , Makbul olan olmayan ilimler , Ahiret , mantık , ilahiyat , tabiat ilimleri , Tartışma ve Çekişmenin zararları , Öğrenci ve öğretmenin görevleri , Alim kişinin taşıması gereken vasıflar ve ve sayamadığım bir çok konuda ayetlerle açıklayıp İslam Âlimlerinden ve Hadislerden örnek vererek kavramamızı kolaylaştırıyor...
  Ne çok bilmediğimiz şeyler var , ne çok bilmediğimizi kabullenmediğimiz şeyler.
  Kitabı her kapattığımda " Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin" duâsı dilimde.Önemini nasıl vurgulayacağım bilemiyorum onun için mutlaka fark edilmesi, okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.

  Hayırlı geceler . Bol okumalı saatlere ...
 • "Melâl içindesin. Yoksul olduğunu düşünüyorsun. Ne ki senden alınmıştır, o senin hayrınadır. İçindeki yoksulluğu hissediyor musun? İşte senin için en hayırlı vakit. Unutma ihtiyaç mütemadidir."

  Ben Mustafa Kutlu'nun hikayelerini çok severim, yukarıdaki alıntı da Yoksulluk İçimizde kitabından alıntı ama o yazı bu kitapta da var. Buradan da anlaşılacağı üzere artık Ataullah İskenderî'nin Hikem-i Ataiyye'sini okumayı tamamlamak farz oldu.

  İlmihal Yahut Arzuhal okuduğum ilk Kutlu deneme kitabı. Kutlu'nun güzellikler üzerine yazdığı yazıların derlenmiş hali diyebiliriz aslında, neler mi bunlar : Abdest, namaz, oruç, zekat, hac, niyet, tefekkür, iyilik, hoşgörü, tevazu, nasip, kanaat, ahlak, dua...

  Kutlu'nun dilindeki sadelik ve hep bize bizi anlatan üslubu ile yazılanlar ayrı bir güzellik de taşıyor. Kitapta Mustafa Kutlu'yu etkileyen eser ve yazar isimleri de geçiyor, not edilesi hepsi.

  İsmail Kara'nın giriş yazısını yazdığı kitap Mustafa Kutlu'nun duaya dair söyledikleri ve yazdığı dua ile sona eriyor.

  Sayfalarına yıldızlar eklediğim çok güzel denemeler vardı kitapta, gerçekten çok etkileyici sade ama altı çizildi bir sürü cümle vardı ama pek ısınamadığım ya da bana doğru gelmeyen birkaç nokta da vardı ama genel olarak hoşuma giden bir kitap oldu. Her Mustafa Kutlu kitabı gibi tavsiyedir elbet. Hayırlı geceler olsun.