• Yaşamın bana verdiği iki ders;
  Çevreni gittikçe daralt, Gereksiz kalabalıkların seni üzmesine izin verme.


  Franz Kafka
 • İyi geceler sevgili arkadaşlarım :))
  Selâmun aleyküm :)) Merhaba :))
  Herbirinizin hatırını tek tek sormuşum farzedin :))
  Rabbim iyilikler-güzellikler Versin herbirinize, en güzel ve hayırlı bir şekilde ve hâlle İnşallah, âmin. :))
  Normalde konuştuğum, birbirimize hatırımızı sorduğumuz, karşılıklı nazımızın geçtiği tüm arkadaşlarımı özledim bir an için nedense :))
  E bu saatte herkese tek tek hatır soramayacağım için ben de böyle bir iletiyle arkadaşlarımın yüreklerine dokunayım dedim :))
  Sevgiyle kalın dâimâ, yollarımızın hayâtımızın bir noktasında arkadaşlıkla karşılaştığı güzel yüreklilerim :))
  Rabbimizin Muhabbetinde kalın, ebedî... :))
 • 71 syf.
  ·Beğendi·7/10
  Tarihte en çok incelenmesi gereken Türklerin başında gelen konulardan birisi de Hristiyanlaşan Türklerdir. Türkler illa Müslüman mı olmalı? Hayır, demek istediğimiz bu değil. Gök Tanrı – Kök Tengri dininden sonra Türkler kendilerine en yakın gelen dini yani İslamiyet’i seçerler ve kabile kabile bu dine girerler. Ardından bazı Türkler sadece ve sadece -evet burası çok mühim- bir “Milli eğitim ve öğretim” teşkilatı kurulamadığından benliklerini kaybetmiş ve mensubu bulundukları coğrafyalarda dillerini ve dinlerini yitirerek benliklerini kaybetmişlerdir. Eğitim bu yüzden önemlidir, bu yüzden Eğitim Sistemimiz için yıllardır (haddimizi de aşmadan) bir şeyler yapabilmek için konuşuyoruz.
  Kitabı bana sevdiren noktalardan bazılarının özetini geçeceğim. 80ler gibi bir dönemin o naif Türkçesiyle birlikte; yazılı kaynaklar, şifahi bilgiler, yaşlıların (bilgelerin) sözleri, Grek ve Karaman alfabesinden yapılan çeviriler ve bu kitaba destek veren asistan ve öğrenciler derken güzel bir birleşim oluyor. Şimdiyi hayal edelim. Öğrencisini veya asistanını bir profesör kıskanmayacak ve onun da bilgilerini kitaba ekleyecek. Açıkçası üniversite hayatımda böyle bir durumla karşılaşmadığım gibi, bir karşılaşan olduğunu da hiç zannetmiyorum.
  Küçücük kitabımız aslında bir tez çalışması gibi ve ilk konumuz: Türkleri Hristiyanlaştırma Gayretleri. Bu arada sormak istiyorum. Hristiyan mı yoksa Hıristiyan mı? Word, her ikisini de kabul ettiği için hangisi doğru bilemedim. İnternetten de baktım ama iki türlüsünü de yazıp doğrusu olduğunu savunanlar var. Diğer konularımız Hristiyan Türklerin Bizans Tarafından Anadolu’ya İskan Edilmeleri; Anadolu’da Rum ve Ermeniler Arasındaki Hristiyan Türkleri.
  Öyle güzel bilgiler var ki yarısını Tarih sınavıma yarısını da KPSS için ayırdım diyebilirim. Biraz aktarmak isterim.
  -Müslümanlığı ilk kabul eden Türk Devleti, 900 yılında Şelkey oğlu Almuş Han’ın başında bulunduğu İtil Bulgarlarıdır.
  -Anadolu’da Türkçe konuşan ve başka dil bilmeyen, zaman zamanda Türklerle mücadeleye giren Ortodokslara, Karamanlı deniliyordu.
  -Türkçe söyleyen ve saz çalan Ermeni aşıklarına Gusan, Varsak, Yanşak, Aşug denir.
  Sozsöz olarak şunu söylemek boynumun borcu. Bazı arkadaşlar var. Özellikle Üniversitede görüyoruz bunları. Kesinlikle göçmen olduklarını söyleyenler değil kastım. Ben Selanik Göçmeniyim, Yunanlıyım. İşte ben Bulgar göçmeniyim bizim oralarda bu yok vs gibi cümleler. Bunu kullanarak askerliğe laf eden bile vardı. Şimdi ben o Altın Semer Vurulan arkadaşlara hep söylediğimi bu sefer bir eserle dile getireceğim. Çok bilgili çok kültürlü olduğunu, Avrupalı olduğunu her fırsatta dile getiren bu şebelek kardeşlerim acaba neden kendi tarihlerini okumayı reddediyor, neden konu Tarih olunca hemen uzaklaşıyor da sonra da havalara giriyorlar? Bunu çözümleyemeden maalesef okul bitti. Yani kardeşlik varken neden bu ayrılma, kendini kayırma çabaları anlam veremiyorum. Keşke bunu birkaç komşumda okusaydı daha iyi olurdu ya neyse.
  Cümleten hayırlı geceler diliyorum. Yunan ve Bulgar Göçmeni kardeşlerime bu kitabı sevgiyle tavsiye ederim. Sabaha bitireceğime inanıyorum. Taranmış PDF halini yani. Şimdi tarayıcı falan uğraşmadan uyuyacağım çünkü. Cümleten hayırlı geceler dilerim. İstediğiniz her elektronik kitap için iletişime geçebilirsiniz. Esen kalın..
 • Günün her dakikasının bir değeri vardır. Sabah ümit getirir; akşam üzeri kaderi, akşam sevgiyi, gece ise huzuru. Umarım bu akşam tüm bunların hepsine sahip olursunuz. Sevgiyle kalın, hep mutlu olun. Hayırlı akşamlar