• Mark Twain ödülü. Dünyaca ünlü ve Dünya da ne nobel ödüllü yazarlarımız ne de diğer ödül alan yazarlarımızın henüz alamadığı bir ödülden bahsediyoruz. Bu ödülü alan 2 TÜRK var. Eh bu satırları yazdığıma göre bunlardan birinin kim olduğunu anlamışsınızdır. Diğeri kim mi? Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk! E tabi bu da kitapla beraber yazarımızı da çekici kılıyor.
  Şahmerdan isimli kitabımızda: Başta Şahmerdan olmak üzere; Çelme, Kaşıkadası'nda, Mahpus, Bir Define Avcısı, Projektörcü, Francalı mı Ekmek mi, Paşazade, Krallık, Çöpçü Ahmet, Köye Gönderilen Eşek, Zemberek, Alt Kamara, Satılık Dünya, Köy Hocası ile Sığırtmaç, Şeytanminaresi, Bekar, Beyaz Pantolon ve Bir Kadın isimleriyle toplam 19 hikayemiz var.
  Beğendiklerim ise: Çelme, Mahpus, Bir Kadın ve birkaç tane daha vardı da isimlerini unuttum. Diğerleri de güzeldi de aklımda bunlar kalmış işte.
  Lüzumsuz Adam kitabımızda ise: Lüzumsuz Adam, Ben Ne Yapayım, Birahanedeki Adam, Mürüvvet, İp Meselesi, Menekşeli Vadi, Bizim Köy Bir Balıkçı Köyüdür, Kaçamak&Papağan&Karabiber, Bacakları Olsaydı, Ayten, Papaz Efendi, Bir Külhanbey Hikayesi, Kameriyeli Mezar ve Hayvanca Gülen Adam isimlerinde toplam 14 hikayemiz var.
  Lüzumsuz Adam ve Ben Ne Yapayım en çok beğendiklerim oldu ama bu ikinci kitaptaki hikayeler genel itibariyle daha güzeldi ve bayağı tutuldum diyebilirim. Eh günün 4. kitabı da bittiğine göre artık kör olmadan uyku moduna geçmenin de faydası var sanırım. Cümleten mutlu geceler dostlar..
 • Yüzünde gene o gülümseyişle beraber kızmış gibi de bir hali vardı. Tamam, dedim kendi kendime, işte tam bahçeyi delice süpürürkenki hal... Dikkat ettim. Hayır, aptalca gülüşünde bir hüzünden başka bir şey yoktu.
  Sait Faik Abasıyanık
  Sayfa 101 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları