Gönlünü hoş tut, sonu gelmez kaygıların Gök kubbede çatışması bitmez yıldızların Senin toprağa karışacak bedeninse Tuğla olacak sarayına başkalarının
Sayfa 171Kitabı okudu
Bilge, yüce varlığın seyrine dalar; Gafil ise onda dostluk düşmanlık arar. Deniz, deniz olduğu için dalgalanır, Çöpe sor, hep onun içindir dalgalar.
Sayfa 126Kitabı okudu
Dünya, yıldıramazsın beni ne yapsan; Ölümden de korkmam, er geç ölür insan. Ölmemek elimizde değil ki bizim: İyi yaşamamak beni tek korkutan.
Sayfa 125Kitabı okudu
Tertemiz geldik yokluktan kirlendik; Sevinçle geldik dünyaya, dertlendik. Ağladık, sızlandık, yandık, yakındık: Yele verdik ömrü, toz olup gittik.
Sayfa 108Kitabı okudu
Bu evren her gece ne gömlekler diker! Kimini gelen, kimini giden giyer. Her gün nice sevinçlerle dolar dünya, Nice dertler toprağa karışır gider.
Sevgiyle yoğrulmamışsa yüreğin Tekkede, manastırda eremezsin. Bir kez gerçekten sevdin mi dünyada Cennetin, cehennemin üstündesin.
Ömrümüzden bir gün daha geldi geçti; Derede akan su, ovada esen yel gibi. İki gün var ki dünyada; bence ha var ha yok; Daha gelmemiş gün bir, geçmiş gün iki.
Ömer Hayyam
Niceleri geldi , neler istediler , Sonunda dünyayı bırakıp gittiler. Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi ? O gidenler de hep senin gibiydiler.
Dert çekme boşuna, hep gül de yaşa; Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa; Sonu yokluk madem bu dünyamızın Yok bil kendini, özgür ol da yaşa.
Gülün yüzünde çiy tanesi nevruzun ne hoş Yeşillikte canı aydınlatan yüzün ne hoş .
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.