Mehmet S., bir alıntı ekledi.
16 Mar 11:17 · Kitabı okuyor · Beğendi

Haydaaaa
Tez-antitez-sentez bir Illuminati felsefesidir. Hegel hem İlluminati üyesidir hem de bir satanisttir.

Çökmeden, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 93 - Erol Bilbilik)Çökmeden, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 93 - Erol Bilbilik)

' O cennet bağlarında ben de dolandım. '

Goethe'nin <İtalya Gezisi> kitaplarının başına koyduğu bu mottoyu ben de incelememin başına koyabilirim pekâlâ. Çünkü beni aldı, gezdirdi, duygulandırdı ve düşündürttü.

Siteye bu nadide eseri eklettirmenin gururu ile birkaç kelam etmek isterim. Goethe, sayısı 13000 i aşan mektuba sahip. Bu mektupların içinden seçmece yapılarak üç cilt halinde ( gençlik, olgunluk ve yaşlılık ) basım yapılıyor. Bu kitap yaşlılık yıllarına ait dostlarına yazdığı ve aldığı mektuplardan oluşuyor.

Kitabın çevirmeni Melahât Togar gerçekten çok güzel bir iş çıkarmış. Sayfa sonlarında dipnotlar, kelime açıklamaları, kişi tanıtımları eseri daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Goethe'nin gerçekte 'Werther' olarak kendini yazdığını biliyor muydunuz? Lotte'sine duyduğu aşkı ona yazarak anlatmaktan alıkoyan şeyler olmuş ve o muazzam eser ortaya çıkmış.

Goethe kendini şöyle tanıtıyor bir mektubunda: " Ben, kişi olarak, çok yönlü yaradılışımın gereği, tek bir düşünce türüne bağlı kalamam, şair ve sanatçı yönümle politeistim ( çok tanrıya inanan ), tabiat araştırıcısı olarak ise panteist ( tanrıyı doğada bulan hayat görüşü ) ve bunların birinde ne kadar inatçı isem, ötekinde de öyle... "

Çağının büyük dehaları ile mektuplaşmalarına şahit oluyoruz. Hegel, Lord Byron, Schiller, Walter Scott, ünlü düğün marşı ile tanıdığımız Mendelssohn...

Bitmedi Schopenhauer. Ünlü filozofun atarlı mektubunu okumanızı çok isterim. Gönderdiği yazılarını okumayan , cevap da yazmayan Goethe'ye çok nazik ancak incelerle dolu bir mektup yazmış. Haha.

Vee Beethoven. Goethe'ye o kadar hayran ki, ünlü dramı 'Egmont' için 'Egmont Uvertürü' nü besteliyor.

Yaşı ilerleyen Goethe eski Türk, Arap ve Fars yazınına merak salıyor. Hatta ikiz kardeşim diyecek kadar sevdiği Hafız ( Şirazi ) ile yakın dost oluyor.

Eşini kaybettiği zaman yazdığı mektuplar ve ardından hoşlandığı kadın arkadaşına yazdıklarından Goethe'nin sevgisinden istiyorsunuz bir gıdım.

Goethe ölürken bile elleriyle bir şeyler yazarak veda etmiş bu dünyaya. Son yazdığı ' W ' harfinin uzun zaman üzerinde kafa yorduğu *Weltliteratur sözcüğü olma ihtimali üzerinden gitmişler her ne kadar ilk adı Wolfgang olma olasılığı da olsa.

* Karşılıklı anlayış içinde yaşayan insanların dünyası

Tüm mektuplarını büyük bir incelikle, özenli cümlelerle, içten, güzel dilekleriyle yazan Goethe'ye selam vererek biz de incelememize onun sözleriyle veda edelim.

"Kendinizin, yakınlarınız arasında güzel, sağlıklı ve neşeli günler geçirmenizi dilerim ve bu arada, beni de sevgi ile anmanızı..."

Karperisi, bir alıntı ekledi.
15 Mar 16:09

Diyalektik devredeydi ve yapacak hiçbir şey yoktu.Sadece orada durmak ve manzaraya takılmak... Georg Wilhelm Friedrich Hegel tarihi Tanrı nın seyrettiği yerden seyrettiği fikrindeydi!

Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 110)Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer, Thomas Cathcart (Sayfa 110)
Pink, Felsefenin Kısa Tarihi'yi inceledi.
 15 Mar 04:31 · Kitabı okudu · 7 günde

Bu kitaba daha önce yapılan yorumlarda Nigel Warburton'un, sofinin dünyasından önce okunması gerektiğinden bahsedilmiş , şahsen ben aksini düşünüyorum, sofinin dünyasında belli bir kurgu içinde felsefe daha temel hatlarıyla verilmişken bu kitap tamamen başlık ve ilgili düşünürlerden oluşuyor, dolayısıyla biraz temel gerektiriyor ve roman havasında olmadığından başlangıç için sıkıcı olma olasılığı ihtiva ediyor,

Kitapta düşünürlerle ilgli olarak Tez ve antitez şeklinde iki farklı görüşün bir arada sunulmasını sevdim.

sofinin dünyasında, yazarın koyu bir hıristiyan olduğu fikrine kapılmıştım, keza kitabın bir çok sayfasından -jesus christ!- akıyor gibiydi ve kitapta tanrı fikrini felsefeyle desteklemeye çalışan düşünürlere ağırlık verilmişti,

Bu kitabın yazarı ise daha ilk sayfalardan atesit olduğunun altını çizmiş ve sofinin dünyasında daha az yer kaplayan darwinin, tanrı görüşünü küresel anlamda büyük ölçüde yıkan, doğal seçilim yoluyla gelen evrim teorisine burada daha fazla ağırlık vermişti ki bu durum benim dikkatimi çok çekti (Darwin teorisiyle birlikte ataistlerin kendilerine sağlam bir dayanak noktası bulması açısından..)

Tabi ki yazılan bir kitap salt akademik değilse objektif kalamayacak ve her yazın eserine yazarın kişiliği belli ölçülerde yansıyacaktır ama global dünyanın bir yan etkisi olarak A’dan Z’ ye her konuda bilince ve bilinç dışına sürekli parmak sokmak suretiyle yapılan manipülasyonun beynimde yarattığı rahatsızlıktan fenalık geçirmekte olduğumdan, bu duruma kitaplarda da rastladığımda tepkisiz kalamıyorum, kendimi özgür hissettiğim yegane alanın (kitapların) içeriğinin de yazar tarafından beynime dürtüklenmesi durumu beni irrite ediyor.

Kitabı bir bütün olarak görmek okuyucular açısından yanıltıcı olabilir, sadece başlık ve bölümlerden oluşuyor. bölümler arası geçişler fena olmasa da kitabın sonu paldır küldür bitiyor,

Kitap, daha çok felsefenin incelenmesi şeklinde düşünülebilir çünkü yazarın kendi bilgi birikiminden edindiği subjektif açıklamalardan ibaret. Bu alanda başka bir uzmanın, ilgili felsefecinin elinden yazılan metinleri okuduğunda, öz olarak olmasa da (çünkü anladığım kadarıyla bazı düşünürlerin fikirleri literatür haline gelmiş-kalıplaşmış) yapacağı yorumlarda, farklı nüanslar yakalayabileceği görüşündeyim,

--

kitapta ilgimi çeken noktalar arasında;

# Bentham'ın görüşünün, çok sevdiğim bir anime olan Psycho-Pass animesine konu olarak işlenmiş olmasıydı,

(Jeremy Bentham, daire planlı hapishane fikri ''panoptikon'' u -haydutları öğütüp namuslu yapan bir makine- olarak tanımlamıştı. Ortasındaki nöbetçi kulesi, birkaç gardiyanın, izlenip izlenmediklerini bilmeyen çok sayıda mahkumu gözetlemesine olanak veriyordu. Bu tasarım ilkesi bazı modern hapishanelerde hatta birkaç kütüphanede de kullanılmaktadır)

animelerde felsefi görüşlerin hikayeleştirilmesi alışılagelmiş olmasına karşın Bentham'ın felsefesi benzerlerinin aksine soyut olmakla kalmayıp, günlük hayata uygulamalarının yapılması bakımından oldukça ilginç gözüktü bana..

# benzer şekilde Hobbes 'un felsefesindeki ; (Tanrının koca bir fiziksel makine olmak zorunda olduğunu bile iddia etti ) bu noktanın da 'Mirai Nikki' animesinde, yunan mitolojisinden paralel evrenlere uzanan kompleks bir yapı halinde konu olarak işlendiğini hatırlıyorum,

# ayrıca ilk olarak pedagojik formasyonda tanıştığım John Locke'un

(Zaman içinde birini aynı kılan şeyin ne olduğu, ingiliz filozofu John Locke'un (1632 - 1704) aklını kurcalayan soruydu.
Locke'un inandığı şeylerden biri, yeni doğmuş birinin zihninin boş bir levha gibi olduğudur. Doğduğumuzda hiç bir şey bilmeyiz ve tüm bilgimiz yaşamdaki deneyimlerimizden gelir. Bebek Locke büyüyp genç bir filozof olurken çeşitli inançlar edindi ve şu anda John Locke olarak bildiğimiz kişi haline geldi. Ama hangi anlamda bebekliğinde olduğu kişidir ve hangi anlamda ortayaşlı Locke, genç Locke ile aynı kişidir?)

görüşleri bana Can Yücelin ( 20 Yaş 35 Yaş 40 Yaş ve Bugünkü Ben) şiirini anımsattı,
https://www.youtube.com/watch?v=-Wm0hUgcxfg


# kitapta yer alan şu tanımlar da;

(toplum çöker de kanunlar ya da kanunlara uyulmasını sağlayacak biri olmadan, Hobbes' un deyimiyle ''doğa durumu''nda yaşamak zorunda kalırsanız, Hobbes sizin de herkes gibi gerektiğinde hırsızlık yapıp öldürebileceğinizi söyler. En azından hayatta kalmayı istiyorsanız bunları yapmak zorunda kalırdınız)

yenilerde okuduğum ve 'sineklerin tanrısı' gibi ikamelerinin olduğu Cennete Bir Koşu / J. G. Ballard'ı hatırlatıyor,

# bir diğer nokta; toplu katliamlar denince akla sadece Hitler gelse de kitapta, popüler olmasa da kitlesel katliamlar konusunda Hitlerden aşağı kalmayan diktatörler olan Pol Pot, Robert Mugabe gibi isimlerin geçmesine şaşırdım,

# Epikuros'a ait şu satırlar çok enteresan geldi bana:

(Düşünce şekillerimiz asimetriktir. Nedense doğumdan önceki dönemle ilgili değil de, ölümden sonraki dönemle ilgili endişelenmeye yatkınız.)

bu satırlar, zaman kavramını sadece ileriye yönelik akan bir çizgi şeklinde algıladığımızın kanıtı gibiydi..

# felsefeci Machiavelli, görüşlerine katılmaktan bağımsız olarak, uç kişilikleri eksantrik bulmamdan dolayı ilgimi çekti,

# Hegel'in, tarih akışı ile ilgili görüşleri oldukça baştan savma geçilse de kitapta geçen vurgulardan ve Marx'a ilham olduğunu öğrenmem nedeniyle merak ettiğim felsefecilerden biri oldu,

# Brauch Spinoza'nın ;
(Spinoza, Tanrı ve doğanın aynı şey olduğunu kastediyordu. Tanrı doğadır, doğa da Tanrı.) // Panteizm görüşleri, paganizmden mi geliyordu? yoksa paganizm sonrasında mı şekillendi??
ayrıca bu eski Türklerde -doğa kültü-olarak geçmiyor muydu?

soruları kafamda henüz bir yanıt bulamadı,

# (Descartes, gerçek bilgiye ulaşmak için geliştirdiği yöntem; kartezyen şüphecilik olarak bilinir. Bu yöntem oldukça basittir. En küçük bir doğru olmama ihtimali taşıyan hiçbir şeyi doğru kabul etmeyin)

descartes'in bu görüşü yazar tarafından -basit bir yöntem- olarak nitelendirilse de, ayrıntılı şekilde açıklanan ilgili bölümü okuyanlar fark edeceklerdir ki: Bir şeyin olmadığını kanıtlamak için tüm var olanları ispatlamak, bazı konular için imkansızın bir adım gerisinde değil midir?? bu gerçekten basit bir yöntem midir??

# tüm bunlara ek olarak discovery de izlediğim holografik evren ile ilgili teorinin, platonun idealar öğretisi ve mağara metaforundan ya da descartes'in (İnsan rüya görmediğinden nasıl emin olabilirdi?) ile başlayan ve (cogito ergo sum: düşünüyorum öyleyse varım) ile devam eden felsefesinden etkilenildiğine dair küstahça bir düşüncem bile oluştu.. :)

---

kitapta ilgimi çeken daha bir çok düşünür ya da görüş vardı ama onlar hakkında daha fazla özet yapmak yerine kitabın bende oluşturduğu sorgulamalardan bahsetmek istiyorum;

neden felsefe okumalıyız?

Soru sorabilmek, sorgulayabilmek ve bunun kaçınılmaz sonucu olarak düşünebilmek için felsefe okumalıyız diye cevaplıyorum ben,,

yaşadığımız çağ, 21. yy dünyası, kuantum enerji paketçikleri misali teknolojinin ani sıçramalarıyla ileriye doğru giderken; insan, aynı hızla evrilemediğinin kötü sonuçları çatısında her gün daha çok manipüle ediliyor, otomatikleşiyor,

değerlerimizi farklılaştırıyor, zihinlerimizi köreltiyor, ilk çağlardaki avcı-toplayıcı düzeyine doğru tekerrür edercesine sadece hayatta kalmaya çalışan varlıklar haline geliyorken insan olmanın özünü yitiriyoruz belkide ..

80lerin başında evlerde telefon edinebilmek için kuyruğa girdiğimiz günlerden cep telefonlarına, yapay zekanın örnekleri sayılan konuşan robotlardan, paralel evrenler ve holografik evren teorilerine, doğru teknolojik sıçrayışlar yaşıyoruz,

Feodal devletlerden,krallıklara, imparatorluklara doğru giderken, emperyalizm farklı maskeler altında birden burjuvaziye, kapitalizme, küresel ekonomi, global dünya düzeni, tek dünya sistemine giden atlayışlar yaşıyoruz,

Dünya merkezli evren sisteminden, güneş merkezli evren sistemine, newtondan sonra fizikte keşfedilecek birşeyin kalmadığına inanırken kuantum teorisine, big bang e kadar uzanıyoruz,

İnsanlık sadece bir kaç yüzyılda bu pikleri yaşıyor görünürken, neanderthal atalarımızdan çok da farklı olmayan rekabetçi, saldırgan, her şeye hakim olma çabasından, güç elde etme hırsından, en temel iç güdülerinden sıyrılamamış gözükürken, İnsan'ın tüm -apex predetor- güdülerine kendinden daha hızlı evrilen teknolojiyi sadece bir alet olarak kullandığını biliyoruz,

kısacası insan -kan dökücü tanrı- rolünde...

bu süreçte, her türlü yan etkiye karşı zihnimiz ayakta tutabilmek ve Tanrı rölünü oynayan, -Deux ex machina-ya karşı uyanık olabilmek, en önemlisi de varoluşumuza bir anlam yüklemek için felsefe okumalıyız...

felsefe bir beyin jimnasitği;

her şeyi olduğu gibi kabullenmemiz amacıyla yüzlerce yıldır yapılandırılmaya çalışılan tüm siyasi, ekonomik ideolojilere karşı,

sanayi devrimi sonrasında ucuz insan işçiler yaratmak için tasarlanan eğitim sistemi kalıplarına karşı,

18. yy dan 2018’e değin aynı eğitim eğitim sisteminde körleşmemize karşı,

Büyük şirketlerin birleşerek tröstler haline gelip dünyanın en ücra yerlerine kadar ‘’ihityaç’’ kavrmanı kılık değiştirerek yeni değerlerin yaratıldığı --al-tüket—dayatmasına karşı...
..

Özetle bana göre;

Zihinsel bir AYDINLANMA felsefe....

Felsefecilerin görüşlerini ezberlemekten ziyade düşünme biçimlerinin algılanarak -düşünebilme - eylemi ve -yöntem- kazanma biçimi..

okuduğum sadece iki- üç kitapla birlikte sorgulama-ilişki kurma- anlamlandırma edimlerini öz olarak bana kazandırmaya başladığını düşündüğüm bir alan felsefe,

bu anlamda, üzerimde soru sorma eyleminin başlattığı bir domino taşı etkisi yaparak, bu kitabı okurken kafamda sorular belirmesine neden olan şöyle bir zincirleme düşünceler reaksiyonunu ilgilenenler için paylaşmak istiyorum;


#27950398 />
..

Felsefeyle ilgilenen tüm okurlara Nigel Warburton'un bu kitabını tavsiye eder,

İyi Okumalar Dilerim.

Pink, bir alıntı ekledi.
13 Mar 02:22 · Kitabı okudu · İnceledi

Ahahaha! :D buna ben -ilerlemenin kısa tarihi- diyorum
Schopenhauer'a göre Hegel'in felsefesi saçmalıktı. Hegel'e gelince, o da Schopenhauer için ''mide bulandırıcı ve cahil'' tanımını yapıyordu

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 93 - Alfa)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 93 - Alfa)
Pink, bir alıntı ekledi.
13 Mar 02:06 · Kitabı okudu · İnceledi

O dönemin şartlarıyla değerlendirmek-cümlesinin anlamı
Hegel, fransız devrimi çağında büyüdü. Bu siyasi istikrarsızlık ve dönüşüm zamanı, temel varsayımların altüst olabileceği, ilelebet sabit kalacak gibi görünen şeylerin değişebileceği duygusunun gerçeğe dönüştüğü zamanlardı. Bunun sağladığı bir içgörü de ; ''Sahip olduğumuz düşüncelerin yaşadığımız zamanla doğrudan ilişkili olduğu ve kendi tarihsel bağlamlarının dışında tamamen anlaşılamadiğı'' yönündedir

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 91 - Alfa)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 91 - Alfa)
Pink, bir alıntı ekledi.
13 Mar 01:54 · Kitabı okudu · İnceledi

Kelebek etkisi??
Hegel'in, tarihin belli bir yolla geliştiğine ilişkin görüşü Karl Marx' a esin kaynağı olmuş, Marx'ın düşünceleri yirminci yüzyılın başlarında Avrupadaki devrimleri harekete geçirdiği için bu sayede tarihte olanları kesinlikle değiştirmiştir

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 90 - Alfa)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 90 - Alfa)
Pink, bir alıntı ekledi.
13 Mar 01:42 · Kitabı okudu · İnceledi

G. W. Friedrich Hegel
''Minerva'nın baykuşu ancak gün batarken uçmaya başlar : insanlık tarihinin akışına dair bilgeliğin ve anlamanın, günün olaylarını gece çöktüğünde gözden geçiren biri gibi, olup bitmiş olana dönüp baktığımızda, ancak geç bir aşamada tam anlamıyla geleceğini anlatmanın bir yoludur''

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 90 - Alfa)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 90 - Alfa)
Melih Deveci, bir alıntı ekledi.
10 Mar 22:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O anda tesadüfi görünebilen bir süreç, daha sonra, geriye dönük olarak anlamlı bir modele dönüşebilir. Bu, Hegel'in, dünya tarihine bakma tarzını andırır. Yaşadığımız süreç bize oldukça anlamsız görünebilir ama Hegel'e göre deyiş yerindeyse Zeitgeist geçmişe ve yaratmış olduğu şeye hayranlık duyan bir bakış fırlattığında o dünya tarihinin bütünlüğü içinde kusursuz bir anlam kazanır. Hegel'in gözünde tarihin kör geçitleri ve yanlışları bile sonuçta bu görkemli tasarıma katkıda bulunur.

Hayatın Anlamı, Terry EagletonHayatın Anlamı, Terry Eagleton
Sıradan, bir alıntı ekledi.
10 Mar 13:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İlginin içeriği olduğum gibi, ilgili olduğum şeyin ta kendisiyim.

Hegel

Sahilde Kafka, Haruki Murakami (Sayfa 683 - DK ePub)Sahilde Kafka, Haruki Murakami (Sayfa 683 - DK ePub)