• 264 syf.
  ·15 günde·8/10
  Birçoğumuz helal kazanç konusunda dikkat ediyor kazandığımız paranın helal olmasına çalışıyoruz fakat kazandığımızı harcama konusunda yeterince dikkatli davranmıyoruz. Yediğimiz besinlerin beynimize etki ettiği hatta yaşam tarzımızda bile değişikliklere sebep verdiği artık bilimsel bir gerçekliktir. Hal böyle iken başında ''Müslüman'' sıfatı bulunan insanların beslenme konusunda da helal arayışı içerisinde olması tabidir.

  Şunu baştan belirtmeliyim ki bu kitap kesinlikle şu helaldir bunu şuradan alın şu markaları tercih edin gibi ifadeler içermiyor, tarafsız bir bakış açısıyla kaleme alınmış. Öncelikle helal ve haramın tanımını yaparak sizleri bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta göreceğiniz şeyler sizi şaşırtabilir. Eğer daha önce bu yola hiç adım atmamış iseniz şu söylemleri söyleyeceğinizi garanti edebilirim:
  ''Yok artık bu da mı helal değil?''
  ''Biz şimdi helal yemiyor muyduk?''
  ''Madem haram neden satılıyor?''
  Bunları söyledikten sonra okumaya devam ettiğinizde nedenlerini daha iyi anlamış oluyorsunuz.

  Kitap sizlere şu maddeler haramdır, bunların içeriğinde şu olabilir bu sebepten şüphelidir. Bunlar yerine şunları uygulayabilirsiniz tarzında tavsiyelerde bulunuyor ve size rehberlik ediyor. Evde, işte, yolculukta, misafirlikte helal beslenmeniz için yapabileceklerinizi öneriyor. Bu noktada yapılması çok zor olan kısımlarda mevcut elbette ve ufak tefek abartıldığını düşündüğüm noktalar da oldu fakat genel anlamda yazılanlar anlaşılabilir ve uygulanabilir.

  Şunları da söylemem gerekir ki, anlatılanlar birçok bilimsel veriyle desteklenmiş ve sağlık açısından değerlendirmeler yapılmış. Bazı yerlerinde resimlere yer verilmesi, bazı din alimlerinin helal beslenme konusunda yaşantılarının anlatılması okuyucunun gözünde kitabın kalitesini arttıracaktır. Bu alanda daha çok kitabın yazılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
  Helal yaşamanız dileğiyle...