Okur
Demet Elmas
bir alıntı ekledi.
Yaşantının Kandırmacası
Endüstriyel-askeri komplekslerimize bir kılıf uydurmak için burnumuzun bir karış ötesinde neler olup bittiğini açıkça görme yeteneğimizi mahvetmeliyiz. Termonükleer savaş patlak vermeden çok önce kendi akıl sağlığımızı yakıp yıkmak zorundayız. Çocuklarla başlarız. Onları zaman içinde yakalamak zorunlu. En ayrıntılı ve hızlı bir beyin yıkama olmaksızın da, kirli zihinleri, kirli hilelerimizle görecektir. Çocuklar henüz aptal değiller ancak biz onları kendimiz gibi - mümkünse yüksek IQ'lu - ahmaklara çevireceğiz.
9
Zeynep Uçar
bir alıntı ekledi.
Sıkıntıyı, hiç başına gelmemiş olanların bile anlayabileceği bir dille tarif eden henüz çıkmadı. Kimilerinin sıkıntı dediği, aslında basbayağı bıkkınlık; ya da bir tür rahatsızlık; olsun olsun yorgunluk. Gerçi sıkıntı, sahiden de yorgunluğu, rahatsızlığı ve bıkkınlığı andırır, ama aradaki benzerlik suyla, bileşimindeki hidrojenin ve oksijenin benzerliği kadar. Su onları kapsar, fakat benzeşmez.
Fernando Pessoa
Sayfa 452 - Can Yayınları
6
Yağmur
bir alıntı ekledi.
İnsan tabiatının çelişkilerle dolu olduğunu daha öğrenememiştim; samimiyetin ne kadar yapmacıklık içerebileceğini, soylulukta ne çok yozlaşmışlık olabileceğini, ayıplananların ne büyük iyilikler barındırabileceğini henüz bilmiyordum.
24
sümeyye
bir alıntı ekledi.
Hayatta o kadar çok şeyle ilgileniriz ki, belirli bir durumda,henüz mevcut olmayan bir mutluluğun temeli atılırken,aynı sırada,çektiğimiz bir acının doruk noktasına çıkması oldukça sık rastlanan bir durumdur.
4
Tarkan Karabulut
bir alıntı ekledi.
Ama eğer doktorun karısı onun yakınında olsaydı,onca kirin altında kızın yüzünün kızardığını görebilirdi,Kadınları kim anlayabilir ki, biri, doğru dürüst tanımadığı erkeklerle orda burda yatıyor, sonra da birden utangaç kesiliyor, ötekiyse , ona yaklaşıp kulağına gayet sakin, Utanma, nasıl olsa seni göremez, diyebiliyor,tabii bunu derken kendi kocasını ima ediyor, çünkü bu ahlaksız kızın adamcağızı kendi yatağında nasıl baştan çıkardığını henüz unutmadık, dolayısıyla diyebiliriz ki, kadınları anlamak mümkün değildir.
2