Gülnaz Eliaçık Yıldız, Kalem Kalesi'ni inceledi.
13 Şub 00:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Yiğitlik oynayınca mı yiğit olurum sanıyorsun ki?” Sahi yaptığımız şeyleri olduk mu sanıyoruz acaba? Sesimizin yankısı kaç kat koyulaşıp değiyor kulaklarımıza?
Nuri Pakdil, Kalem kalesini okuturken kendime de birçok soru sordurdu. Yukarıda ki içime yöneltmiş olduğum, sorulardan sadece bir ikisi. Kitabın sayfalarını çevirdiğim ilk andan itibaren farkı öylesine göze çarpıyordu ki, yazar okuyanın kendisini anlaması için zorluyordu, beni zorladı en azından. Ruhumun özünden yola çıkmaya başlayacağım galiba bu kitaptan sonra.
Pakdil Hocamızın gözle görülen kendine has üslubu okuyanı önce bir önyargıya itiyor gibi. Ağır bir üslup kullandığı kanısına kapıldım önce, kitap ilerledikçe farklılığı ağırlıkla özdeşleştiremeyeceğimi anladım. Kendi kendime “ne çok aynı şeyler okuyor muşum” dedim hatta. Birçok cümlesini zihin süzgecimden kalıntısız geçmesi adına defalarca okudum sanırım.
Kalem ve cümle adına güzel sözler edilmiş kitapta; “…kalemse parmakların arasında: kendisini çeken kâğıttan uzaklaşıyorsa kalem, bilinçaltı yardıma koşar.” Bilinçaltına hiç inmeden bilinç üstü mü yazıyoruz ne diye düşündürdü beni bu cümle. Ve kitap içinde altını çizerek içime aldığım en güzel cümlelerden biri; “Benim siyasetim inancımdır, benim inancım siyasetim.”
Umut demiş bir de Üstad, umudu olmayan bir hayattan neyi çıkartmalıydı acaba elde umudun kalması için. Olandan olamayanı çıkarınca borçlu çıkmıyor mu sözcükleri namluya süren el bu hayata?
Tarihi konmamış ve alınmamış mektuplar. Sözlerin, gürültülerin davranışların tek düzeliğini üzerinden silkeleyip atan ve yazanlarının imzasız bıraktığı bu mektuplar, yer yer gülümsetip, zaman zaman düşündürdü beni. Evet, en çok da düşündürdü. Bu mektuplar bitiriş cümlesiyle, ilerde yeni sözcükler görmek adına yeniden başlayabilir olmasını dipnot düşüyor kendi içine.
Direniş, insan, Mekke, Kudüs ve İstanbul.
Direnişin mekanikleşmeden önceki devingenlik hali satırlar arasına sızmış keşfedilmeyi bekliyor. Sonra insan yitiğinin künyesini arıyor altı harfin içinde, tarihi konmamış bir mektup güncesinde. Bu mektuplar her defasında çığlığını arttırarak düşmüşler sayfa aralarına. İmzasız olması mektup olarak anılmalarını engellemiyor yazarca. Ruhunu şeytana satanların alt alta yazılması Nil’i kurutacağından bu işe hiç girişmiyor yazar.
Bu mektuplar bence kitabı daha bir okunur hale getiriyor. Ben kendi açımdan bir sonraki mektubun merakı ile çevirdim sayfaları, imzalı bir mektup bulmak düşüyle okudum cümleleri…
“Tekil bana çoğuldan daha etkin görünür daima.” Gerçekten de öyle değil mi? Kuru bir kalabalıktansa, ıslak bir tekillik iyidir galiba. Suyun sızdığı her yerde buram buram yaşam kokar daima. Ve yaşam vicdanımızı kemiren kurt sesleri arasında sürüyor bu kitapta.
Nuri Pakdil yazmak eylemini kalemine öyle ustalıkla öğretmiş ki; “yazmak, Ağrı’dan daha ağır bir dağı yüklenmektir” dediğinde ben sarsılıyorum lakin onun kaleminin mesnedinde bir kıpırdama yok! Bu cümlenin ardında gelen cümle hiç de sarsılarak yazılmış gibi durmuyor. Kalemi ya da cümlesi değil sadece bu cümlelerin kalem ucunda ki intiharına şahitlik eden günleri ürküyor, bu kadar. Kalemi bu eylemden memnun, cümleleri de kaleme kurban edilmekten.
Ve işte imzalı bir mektup, Kafeşayüş belki de Debernuş; “Olmak durumunda olmamak” hali arz ediliyor bu mektupta. Niçin yaratıldığımızı zihnimizden çıkarmamak, olmak ya da olmamak durumumuzun farkında olamamak… Pakdil Hocamız bu mektuplarda kendi kendini yüreklendirme girişimi yaptığını söylüyor. Her mektup ayrı bir söyleyiş onun için, her mektup ayrı bir oluş.
…Özneleri sona takılacak filler… Bu cümleyi okuduktan sonra özneleri başa yazmayı pek sevmediğim geliyor aklıma. Dil bilgisi kurallarına az buçuk riayet derdine düştüğümden beridir kurallı cümle kurma girişimindeyim sadece!
Bazı cümleler paranın darağacında son nefesini verdiğinden kitabın elli dördüncü sayfası boşlukta sallanan cümlelerle dolu adeta.
“Avrupalılaştırılınılamadıklarımızdanmısınız mı mı?(*)
Aaaa!
Bir İNSAN kalmış burada hâlâ.”
(*) Dorudur; dizgi, düzelti yanlışı yok.”
Bu kitap ilk baskısını bin dokuz yüz doksan sekiz yılında yapmış ve yukarıda yazılan cümleler on bir yıl sonrası içinde hala geçerliliğini koruyor ne yazık ki. Batı merakımız bitmek tükenmek bilmiyor ve Nuri Pakdil bu üç cümle ile bunu gözümüze sokuyor adeta.
Ve yanıp yanmadığından hâlâ emin olamadığım telefon kulübeleri… Bir bilen varsa söylesin yandı mı yanmadı mı? Yandıysa eğer kim, neden yaktı? Kitapta en karışık bulduğum bölüm bu kulübelerin yangın hikâyesi… Bu yangında sesler kirleniyor, sabrı sürme niyetine gözlerine çeken defter sayfaları bulunuyor. Bir ülkenin güdümlenmiş sorunsalıyla bağıntılı bir telefon kulübesinin kül oluş/olmayış hikâyesi epeyce zihin karıştırıyor.
Yazarın kitap içerisinde asıl vermek istediği yazmak üzerine öğütler bence. Bu öğütler kimi yerde imzasız mektupların içine girmiş, kimi yerde bir yangının küllerinden derlenmiş, kimi zamanda şapkalı ‘Â’ nın okunuşunda; Bir cümlenin âsi bakışı kanını fokurdatsa da, yazar, kalemini sağlam tutmalı: sesin rengi en güzel infilak. İşte tam da bu yüzden hayat bize sunulan çok kapsamlı bir bağış.
Yazmak üzerine en çarpıcı sözlerinden biri de; “ne ki, bütün aynaları yürüyeceğim diye inat ediyorsanız, yeni doğmuş bebekmişçesine üzerine titreyeceğiniz bir yazının doğum sancıları çoktan başlamıştır bile: tek önergelik kalemi elden düşürmemek.”
… “engele uğramış iradeniz, hiçbir şey olmamışçasına kalemin yanına gözcü bıraktınız mı?”
Galiba biz kalem tutmaya çalışanlar, kalemimizin yanına cümle bekçiliği yapacak gözcüler bırakmadığımızdan, yazdıklarımızın çoğunu kimselere göstermeden silip atıyoruz. Ne dersiniz?
Kalem kalesi cümleden surlar ördü içime, inadına yazmalı, dedirtti. Okuyarak yazmanın önemini bir kez daha kavradım ben bu kitapla. Bir sayfa yazmak için yüz sayfa okumak gerekiyor hakikaten. Kalıcılığı, özgünlüğü yakalamak adına çok okumak şart. Hele ki Nuri Pakdil gibi değerli kalemleri okumak, anlamaya çalışmak illaki şart.
Kalem kalesinin son yapraklarına konan yolcuğun kâğıda düşen sesleri, kitaba ayrı bir renk ve akıcılık katmıştı bence. Pak bir dille yazılmış bunca cümlenin ardından Batı Notları’nı okumak için sabırsızlananlardanım bende.
“Edebiyat’ın yeri sanki bir gemidir ve ağır ağır batmaktadır sulara:…” Edebiyatın edebini kalemlerimize giydirmek dileğiyle…
(*) Doğrudur, dizgi ve düzelti yanlışı yok

Necip Gerboğa, Semaver'i inceledi.
10 Şub 05:37 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Peş peşe okuduğum dört Saik Faik kitabının ardından ki yaklaşık 70 civarında öyküye denk geliyor, bir durup soluklanmak, biraz okuduklarımı sindirmek, biraz da üzerimde biriken yükü boşaltmak maksadıyla bir mola vermek icab edince, bir semaver dibinden daha güzel bir köşe olamayacağını düşünüp çıkınımı buraya boşaltmaya karar verdim...

Gelin, incelememize Sait Faik'ten bir alıntıyla başlayalım bu sefer:

"Birtakım şeyler var ki başkalarına anlatıldığı zaman onlar üstünde hiçbir tesir bırakmıyor. Halbuki aynı şeyler, bende neler yapmamıştı?.."

İşbu alıntı, söze girmeden önce bir sigorta kabilinden eklendi buraya... Bu kadar Sait Faik yüklü bir halde, olur da şu satırları yazarken uçar gidersem ve birbirinden kopuk, anlamsız, hiçbir yere çıkmayan cümleler bırakırsam arkamda, geri dönüp beni anlayasınız, en azından halimi hayra yorasınız diye eklendi:)

Herakleitos'un çok sevdiğim bir sözü vardır; "İnsanın karakteri, onun yazgısıdır"

Bence, bu sözün hayattaki karşılığıdır Sait Faik... Orhan Veli'ye göre o, kırkını aşmış bir mahalle çocuğudur. Yani çocuk ruhlu ve halka bağlı, halkın içinde bir insandır. Haldun Taner onu, 'Sevimli bir aylak' olarak tanımlar. Onun 'aylaklığı' veya 'avareliği' en çok annesini üzer. Hayatı boyunca oğlunun 'gerçek bir işi' olmamasından, para kazanamamasından yakınıp durur. Oysa ki, babasından kalan işleri elinin tersiyle kenara iten ve hayatının bir bölümünü mirasyedi olarak geçiren Sait Faik, sadece yazarak da para kazanılabileceğini başta annesi olmak üzere herkese kanıtlamak istercesine avarelikten ona kalan izleri tek tek yazıya dökmeye başlar...

Rıfat Ilgaz bir anısında, Mahmut Zeki tarafından yayınlanan Zambak dergisinden Sait Faik'e yapılan bir iş teklifi için aracılık yaptığından bahsederek, Sait Faik'in teklifi ve alacağı ücreti öğrendikten sonra, ikisi arasında geçen bu konuşmanın bir de annesinin yanında yapılması hususunda kendisine ricada bulunduğunu anlatır. Amaç tabii ki, yazdığı yazılardan para kazanabildiğini annesine duyurmaktır:)

Bu arada, fark ettiniz mi bilmiyorum ama, ne kadar güzel bir tablo var karşımızda... Sait Faik, Orhan Veli, Rıfat Ilgaz, Haldun Taner ve burada adı geçmeyen pek çok değerli yazar, şair... Bu ekibe, Sait Faik'in o pek çok yerden aşina olduğumuz, bir teknede çekilen meşhur fötr şapkalı fotoğrafın sahibi Ara Güler'i de dahil edelim... Bizim bugün edebiyat diye okuduğumuz şeyin kanlı canlı yaşandığı bir dönemden bahsediyoruz... Ve ne ilginçtir ki, bu isimlerin pek çoğu, yaşadıkları ve yazdıkları dönemde kendilerini zar zor geçindirecek parayı anca kazanabiliyorlar. Sait Faik eserlerinin günümüzdeki telif hakkı Darüşşafaka Cemiyeti'ne ait. Eminim ki, Darüşşafaka'nın teliften bir yıl içinde kazandığı parayı, Sait Faik ömrü boyunca kazanamamıştır... Zaten kazanmak da istememiştir bence... Çünkü o ve onun gibi yazarlar zenginliğin banka kasalarında değil de sokakta, hayatın içinde olduğunu çoktan keşfedebilmiş şahsiyetlerdir neticede...

İşte bu yüzden, bu tabloya hayran hayran bakarken insan sormadan edemiyor; Yahu nereye gitti bu insanlar? Neden artık yoklar? Neden bizi terk ettiler?

Ah ne güzel olurdu, bir kahvehanenin köşesinde Sait Faik'in radarına takılmak... Önce şöyle bir süzerdi beni... Sonra yaşımı, nerede doğduğumu ve mesleğimi tahmin ederdi, hep yaptığı gibi... Sonra o anki halimden tavrımdan, hangi duygunun içinden geçtiğimi, ne düşündüğümü, nasıl bir insan olduğumu hesaplardı... Sonra ben her şeyden habersiz kalkıp giderdim kahveden; o ise kafasında yarattığı 'ben'den hemen bir öykü yazıverirdi oturduğu yerde... Ben, kendi bedenimde değil de onun yazdığı öyküde daha gerçek bir 'ben' olurdum muhtemelen... Ve muhtemelen, oradaki beni, kendimden daha çok severdim...

------------------------------

Orhan Veli'nin 'Macera' adlı şiirindeki o meşhur dizeyle yolculuğumuza devam edelim;

"Girdim insanların içine, insanları gördüm..."

İşte, dostunun bu güzel dizesi, Sait Faik'in de çıkış noktasıdır aslında... Öykülerinin yüzde doksanında bu gördüğü insanlardan beslenir Sait Faik... Öyle insanlar görmüştür ki o, bugün dışarı çıktığınızda göreceğiniz türden insanlar değildir onlar... Çünkü Sait Faik'in insanları sıradan insanlardır... Siz hiç günümüzde 'sıradan' bir insan gördünüz mü? Ne münasebet, olur mu hiç öyle şey!! Eğer size sıradan bir insan gibi göründülerse emin olun o sizin eksikliğinizdir. Çünkü gördüğünüz insan muhtemelen ya bir insan kaynakları müdürüdür, ya creative director'dür, ya user experience designer'dır, ya test engineer'dır, ya customer service representative'dir veya specialist'tir; hadi onlar değilse bile en kötü bir instagram annesi, bir twitter fenomeni veya bir youtuber'dır... Ama emin olun asla sıradan bir insan değildir!

Oysa Sait Faik'in insanları, dediğim gibi sıradan insanlardır. Onlarla her an her yerde karşılaşabilirsiniz; vapurda, tren vagonunda, balıkçı teknesinde, kahvehanede, çalgılı bir meyhanede, ıssız bir sokakta, bir kilise bahçesinde, bir lahana tarlasında, bir genelevde, bir ipek mendil atölyesinde, kısacası aklınıza gelebilecek her yerde Sait Faik'e bir öykü hediye eden sıradan bir insanla karşılaşmanız mümkündür...

Evet, Sait Faik avareliğinin, aylaklığının o kendine has sarhoşluğu içinde insanlara bakmış, onları görmüştür... Onların acılarını, kederlerini, sevinçlerini, yalnızlıklarını, aşk acılarını, geçmişten taşıdıkları izleri, gelecek kaygılarını, zaaflarını, tutkularını ve daha pek çok şeyi görmüş, gördüklerini öykülerine aktarırken eksik kalan kısımları kendi kişiliğiyle, kendi aşklarıyla, kendi zaaflarıyla, kendi yalnızlığıyla ve kendi hayalleriyle tamamlamıştır... O yüzden Sait Faik öykülerindeki her karakterde biraz Sait Faik vardır... Sait Faik'in kendisi ise, tüm ömrünü adadığı bu karakterlerin toplandığı bir beden gibidir adeta...

İşte bu yüzden, Sait Faik öyküleri bir 'insan resmigeçidi' gibi gözlerimizin önünden kayıverir gider... Önünüzden geçen her insan haliyle sizin de bir duygunuza, bir hatıranıza, bir hayalinize, bir aşk acınıza dokunuverir. İşte o an siz de 'sıradan bir insan olmanın' tadını çıkartırsınız...

------------------------------------------

Peki bugün neden aramızdan bir Sait Faik çıkmıyor diye başka bir soru takılıyor aklıma... Onun gördüğü ama bizim göremediğimiz şey ne? İnsansa, sürüsüne bereket... Olaysa, istemediğin kadar... Mekansa, gırla... Peki eksik olan ne?

Soruya bir yanıt vermek ve bir karşılaştırma yapabilmek adına bir Sait Faik'in gördüklerine, bir de kendi gördüklerime daha yakından bakmam gerekiyor sanırım...

Sait Faik her şeyden önce gerçek insan yüzleri görmüş. Kusurlarını saklamayı beceremeyen insanlarla bir arada yaşamış... Kahvehanede, kehribar tespihini ağır ağır çeken adamın uzaklara dalıp gidişini görmüş. Bir tren vagonunda, köyünden ilk defa dışarı çıkan bir adamın heyecanını görmüş. Bahçesine domates biber eken bir kilise papazının yaşama sevincini görmüş. Tek göz odada falcılık yapan bir kadının adeta maziyi bir film gibi önüne seren eski eşyalarını görmüş. Bütün gün insanlardan ayrı, sadece köpeğiyle dolaşan bir adamın gizlemeye çalıştığı, tüm hayatını vakfettiği aşk acısını görmüş. Şehrin en uzak köşesinde de olsa, kendi kahvesini işletebilmek için her şeyini feda eden bir garsonun azmini görmüş...

Tabii ki bunlardan çok çok daha fazlasını görmüş Sait Faik... Hayatın bu kesitlerini, bahçeden kır çiçeği toplar gibi tek tek toplayıp daktilosuna bir güzel yerleştirmiş...

Peki, dönelim bana... Ben ne görüyorum dışarı çıktığımda?

Her şeyden önce, tüm kusurlarını özenle süpürüp halının altına itmiş insanlar görüyorum. Hepsinin yüzünde aynı ifade var. Çünkü benim çağımın insanı her nedense kendini dış dünyaya her ne suretle olursa olsun mutlu ve kusursuz göstermek zorunda hissediyor... Sanki sadece yüzümüz değil, tüm duygularımız botox iğnesi yemiş gibi... Sanki yıpranmak, üzülmek, hüzünlenmek kanunen yasakmış gibi herkesin suratında o joker gülümsemesi... Tek gördüğüm bu değil, bakmaya devam ediyorum... Bitmek tükenmek bilmeyen bir hırs görüyorum. Sanki ölümsüzlük ilacının icadına denk gelen ilk kuşak bizmişiz gibi, o panikle sürekli birbirinin üstünü tırmalayan, alttan çelme takan insanları görüyorum... Çayını demleyip, balkonuna oturup gelen geçenin seyredildiği evini, apartmanını sanki deprem olmuş gibi koşar adım terk ederek, modern şehir gettoları olan konut projelerinin 5 insan boyundaki gri duvarları ve dikenli telleri arkasında kalan peyzaj yeşili hayata çıldırmışcasına koşan insanları görüyorum... Hatta o duvarların arasına girebilmek için bankadan ömür boyu ödeyecekleri miktarda kredi alan ve bunu başarı hikayesi olarak anlatan insanları görüyorum... Instagram hesabına 5 takipçi daha kazanabilmek için çoluğunu, çocuğunu, evini, mutfağını, hatta yatak odasını dahi deşifre edebilecek, tüm şuurunu sosyal medya hesaplarının like butonu altına gizlemiş insanlar görüyorum... Büyük bir gururla üzerine geçirdiği GAP sweetiyle ya da koluna bir kraliyet nişanı gibi taktığı MICHAEL KORS çantasıyla toplumda kendisine bir yer arayan, sınıfları dahi sınıflaştıran insanlar görüyorum...

Tabii benim bu gördüklerim ve sizinle paylaştıklarım, devasa bir kitabın ilk sayfası gibi... Gerisini zihninizde tahayyül edeceğinizi varsayıyorum...

Nihayetinde, Sait Faik'in neden Sait Faik olduğu, benimse neden Sait Faik olamayacağım sorunsalımız bir nebze de olsa açıklığa kavuşmuş oluyor böylelikle...

------------------------------------------

İşte böyleydi Sait Faik'in dört yanı denizlerle çevrili, o masmavi dünyasından bana kalanlar... Tam da bu dev metropolde, boğulma krizlerinden birini yaşamakta olduğum bir dönemde adasından yetişti ve kurtardı beni... Önce bir battaniye geçiriverdim sırtıma... Sonra çıtır çıtır yanan bir odun sobasının hemen yanıbaşındaki semaverden yeni demlenmiş çayımı aldım ve geçtim karşısına...

O anlattı, ben dinledim...
Ben dinledim, o anlattı...

Bu esnada radyoda da şu güzel şarkı çalıyordu... Duydum ki, bu şarkıyı besteleyen adam, Sait Faik'in öykülerinden ve Orhan Veli'nin dizelerinden ilham alarak bestelemiş şarkıyı...

https://www.youtube.com/watch?v=cLD1yYRjIyk

Herkese keyifli okumalar dilerim...

Berke Can Turan, Kubbe'nin Altında'yı inceledi.
27 Oca 00:02 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Öyle bir yazar düşünün ki, mükemmel kalemiyle kariyerinin her döneminde okurlarını şaşırtmayı başarabilsin. Ya da hiç düşünmeyin, bir tane Stephen King kitabı alın ve okumaya başlayın o da yeter.

Kırk yıl düşünsek aklımıza gelmez dediğimiz konular hakkında yazmak Stephen King için çocuk oyuncağı gibi bir şey. Kafasının içinde ne döndüğünü tahmin etmek mümkün değil, zaten sürprizi kaçırmak istemeyiz değil mi? Bekleyelim de yazabildiği kadar yazsın, hızına yetişebilen yok sonuçta.

"Under the Dome" televizyon uyarlaması kitabın piyasaya çıkmasından kısa süre sonra başladı. İlk başta biraz takip etmiştim fakat hem kitabı okumak istediğimden hem de dizi genel olarak bir Stephen King kitabı için fazlasıyla iyimser ve yumuşak olduğunu düşündüğüm için devam etmedim. Zaten ikinci sezondan itibaren dizi kitaptan bağımsızlaştırılmıştı. Bu kadar ses getiren başarılı yapımların görsel uyarlamaları tehlikeli olur. Kubbe'nin Altında gibi, Kara Kule de bu başarısız uyarlamalardan nasibini aldı. Asıl şaşırdığım nokta, King bunlara nasıl izin veriyor?

Neyse, iyi eserlerin kötü görsel uyarlamaları hep olan şeyler. Bu durumdan dolayı önyargı besleyip kendimizi mükemmel eserlerden mahrum etmemek lazım. King'in uzun suren çalışmaları ve araştırmaları sonucu ortaya çıkan Kubbe'nin Altında her sayfası gizem dolu bir eser. Gizemi kurmak kadar, devam ettirmek de bir o kadar zordur. Hele ki bu gizem 1024 sayfa ise, tecrübe burada dokunuyor işe. King, yalnızca mükemmel bir gizem üzerine detaylı hikayesini kurmayı değil, bu hikayeyi her biri ayrı ayrı düşünülmüş eşsiz karakterlerle süslemeyi, karanlık bir atmosfer kurmayı, şahane psikolojik ve sosyolojik unsurlarla eserini bambaşka bir boyuta taşımayı çok iyi başarmış. King'in kalemi hakkında yalnızca korku ve gerilim üzerine tek yönlü olduğu şeklindeki yargılamalara her kitabı gibi, Kubbe'nin Altında da gayet güzel bir cevap. Açık konuşmak gerekirse, bu tarz yorumları gördüğümde o kişilerin okumadan yorum yaptıklarını ya da daha kötüsü okuduklarını anlamadıklarını düşünüyorum. O yüzden o tarz yorumları okuyup kendimi germek istemiyorum. Değerini bilen okusun, zaten amacına ulaşır o eser.

Kubbe'nin Altında; siyasi, psikolojik, sosyolojik, yeri gelince romantik unsurları içinde barındıran bir destan adeta. Mükemmel kurgu ve ona yakışan bir sonla bitiyor kitap ve gerçekten son sayfalarda bitsin istemiyorsunuz. Stephen King, tecrübesini çok güzel konuşturuyor. Kubbe gizemi belki de tüm zamanların en büyük gizemi ve King bu gizemle baş etmeyi çok iyi başarıyor. Gerçekten çarpıcı bir kitap, artık şundan eminim ki; King için başyapıt yazmak legolardan kale yapmak gibi bir şey. Tabi legoların betondan olduğunu düşünmek lazım, yıkılmıyorlar.

•B, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
12 Oca 14:07 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Bu kitabı uzun zaman önce duymuş fakat herkes okuduğu için bir önyargı ile okumayı reddetmiştim.Pişmanım.Öncelikle Sabahattin Ali'nin, bildiğiniz gibi, kitabı askerdeyken kolu çatlak halde yazması içimde tarifi imkansız bir minnet duygusu yarattı, bana bu keyfi verdiği için.Öğretmenimin ısrarlı tavsiyesi üzerine okuduğum bu kitap, bittiğinde içimde boşluk oluşturdu.
İşsiz kalan bir adamın karnını doyurma ve ihtiyaçlarını giderme çabasını anlatarak başlamıştı hikaye.Yardım isteyemeyecek kadar utangaç ve ince düşünceli fakat yardıma muhtaç bir adamdı bu.Kitabın ortalama yirmi sayfası bu adamdan bahsederken, geri kalan onlarca sayfa sadece hikayenin içindeki Raif Efendi'nin elleriyle yazdığı pişmanlıkları, sevinçleri, üzüntüleri, sanata tutkusunu ve dertlerini kapsayan defteri anlatmakta.
Çok nadide ve emsalsiz bir aşk hikayesi.Aralara sıkıştırılmış küçük mizahi cümleler, yüzünüzü gülümsetiyor.Okurken tebessüm ettirip, kafanızı bir an kaldırıp tıpkı siz yaşıyormuşsunuz gibi dertli dertli "Off!" çektiriyor.
Raif Efendi, babasının isteği üzerine sabun hakkındaki her şeyi öğrenip sabun dükkanlarını işletmesi için Berlin'e gönderilen bir çekingen gençti.Resme ilgisi vardı, kitaplara tutkuluydu.Fabrikaya gitmek yerine sergilere gitti ve kitaplar okudu.Ve bir gün, bir sergide o tabloya tutuldu.Burada başlıyor işte dolu dolu duyguları.
Gürültülü ortamda okumama rağmen- vaktim pek olmuyor- öyle sürükledi ki dışarıdan gelen seslere kulaklarımı tıkattı.Güzel diyaloglar oluyordu sayfalarında ve sanki yazar sizinle tartışıyordu.Görüşler sunuyordu ve muhtemelen biriyle düşünceleriniz uyuyordu.
Yaklaşık üç günde bitirdiğim bu kitap, hatırladığım müddetçe bende yeri ayrı kalacak.Ben de tıpkı öğretmenim gibi okumanızı şiddetle öneririm.

Ceren Nil, Karantina'yı inceledi.
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın kapağını kapattığım anda,vay be, oldu ilk tepkim.Çünkü böyle bir sonu hiç tahmin etmemiştim.
Kitaba ilk başladığım sıralarda,yazarın Onur'a kötü çocuk imajı çizmeye çalışıp başaramadığını düşünmüştüm.Bu yüzden de Onur'un davranışları çok sinirimi bozmuştu. Aynı şekilde Zeynep'in davranışları da öyle.İlk 100-150 sayfada falan kitapta gerçekten sevdiğim tek bir karakter olmadı.Sonra Burak ve Mert'e ısınmaya başladım.Yani benim için kitabın ilk 300 sayfası durağandı ve kitabın konusu çok güzel daha iyi yazılabilirdi diye düşünmeme neden oldu.Ama 300'den sonrası gerçekten muhteşemdi.Olaylar sizi içine çekiyordu ve her karakteri ayrı ayrı sevmeye başlamıştım.Onur hakkındaki düşüncelerim değişmişti.Kitapta dostluk çok güzel işlenmişti diye düşünüyorum.
Ve bu oyunu oynayanın kim olduğu hakkında olayların dışında kalan kişileri bile düşünmüştüm ama gerçek aklıma hiç gelmemişti.
Önerir miyim,öneririm.Güzen mıydı, güzeldi.Alın okuyun.

Halil Yavuz KAYA, Sarı Sıcak'ı inceledi.
 03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yirmi iki dev hikayeyi bağrına basmış bu kitap da o Güzel insan Y. Kemal. Sadece bununla kalmamış,hikaye dünyasının tam da böğrüne oturmuş yine Anadolu insanının yazgısını, gerçeğini destanımsı bir dille bu hikayelerde.
Bu hikayelerden, "Pis Hikaye" den gerek Lütfü Livaneli'nin "Gözüyle kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal," gerekse "Alain Bosquet ile görüşmeler. Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor" da sıkça söz açıyordu. Merakımı da gidermiş oldum böylece..
Hikayelerden "Pantolon" ve "Kalemler" Ayrı ayrı Y. K. Yayınlarından kitap halinde yayımlandığını öğrendim...
Hikayeler, gerçekten okurken sinematik bir görsellikte gözünüzde canlanıyor.
Jack London'u okurken kar'ı, kışı, dondurucu soğuğu betimlemeleri ile üşüyorsanız, hissediyorsanız soğuğu. Yaşar kemali de okurken Anavarza'nın tozu ile toprağı ile, Çukurova'nın sıcağında güneşinde de o denli yanar kavrulursunuz, Ayaklarınızda acısını hissedersiniz çakır dikenlerini, sıtmayı yaşar, sivrisinekleri ihtiyari kovarsınız yanınız dan yönünüz den. Açlık, yoksulluk, feodalite yaşam sizinledir,
Yaz ortasında üşüyeceksen, J. London'a, zemheri de yanmaya rızan varsa istikamet okları Y. Kemali gösterir.
Bir Kuzeyin diğeri Güneyin Çocuğudur zira.
Bir destan dilinin nameleri dökülüyor kitabın ( tüm kitapları içinde böyle olduğunun bilincindeyim) sayfalarından. Onları toplar anlar kavrar isen; Özümüzü tanır, bizi, kendimizi bulursun.
Doğanın, en ufak ayrıntısını, güzelliğini, vahşiliğini gözden kaçırmayan müthiş bir gözlem yeteneği ile insanın doğa ile mücadelesini, doğanın ise insanoğluyla bitmez tükenmez savaşımını yakalarsınız.
Doğa bilimcisi olmanıza gerek kalmaksızın, destanla tabiat ananın ebedi nikahına tanıklık edersiniz.
Y. Kemalin her kitabı, kitapların her satırı, her cümlesi, her paragrafı, her sayfası, her hikayesi bir derstir. O ders ki, Hayatın, bizim yaşamsal gerçeğimizin açık, seçik hikayesidir...
İyi okumalar dileğimdir....

Şeyma Öztürk, Menekşeli Mektup'u inceledi.
 03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Menekşeli Mektup...
Ne kadar hoş ve zarif bir isme sahip. Ismi kadar kapağı da naif. Hele ki kitaba ismini veren hikâye, ne güzeldin sen.

Mustafa Kutlu; kitabında yer alan Menekşeli Mektup, Hacca Gidebilmek ve Kar Üstüne Kan Damlar isimlerini verdiği üç ana başlıkla çıkıyor karşımıza. Kar Üstüne Kan Damlar isimli bölümde iki ayrı hikâye yer alıyor. Öncelikle bir postacının hikâyesinin konu edildiği Menekşeli Mektup'la başlıyor kitap. Sıradan bir insanın başkalarının hayatlarına ufak dokunuşlarla ne büyük güzellikler kondurduğuna şahit oluyoruz bu hikâyeyi okurken. Hacca Gidebilmek isimli bölümde ise bir iyilik halkası kuşatıyor okuyucuyu. Hem ibadet hem ticaret için hacca giden bir amcamızın başından geçen hadiseleri anlatıyor yazar. Anlatılanların ilgi çekiciliğinin yanı sıra okurken verdiği mutluluk hissi bambaşka. Son bölümde ise kısa bir aşk hikâyesi ve Erzurum'daki bir Türk askerinin dramı yer alıyor.

Kitabın Menekşeli Mektup ve Hacca Gidebilmek isimli hikâyelerini fazlasıyla beğendim. Ki zaten kitabın 135 sayfası bu hikâyeler için ayrılmış. Son kısımdaki hikâyeler bana fazla yalın geldi. Yazar yine bizi güzel insanlarla tanıştırıyor hikâyelerinde. Başkalarına yardım etmeyi, el uzatmayı hayatlarına düstur edinen ve bundan asla yüksünmeyen güzel insanlar... İyi insanlarla çevrili bu satırları okurken Anadolu'yu anımsıyor insan. Kötülüğün fazlasıyla hakim olduğu bu çağda bile Anadolu'nun pek çok köşesinde yaşayan ve kalbindeki iyilik ateşini söndürmeyen kıymetli insanlar. İşte yazar da tam bu noktada bir alıntıyla sesleniyor okuyucuya:

"Dünyada böyle insanlar var. Ve herhalde Cenab-ı Hak bunların yüzü suyu hürmetine bizleri aç açık bırakmıyor."

Kitabı okuduktan sonra huzurlu bir ruh haline bürünmemek elde değil. İçimizden birileriyle bizleri tanıştıran, özümüzde ve tarihimizde her zaman var olan iyilik duygusunu her defasında alevlendiren, bir çırpıda okuyabileceğimiz birbirinden hoş hikâyelerle bizleri buluşturan bu adamı seviyorum. Var olsun! :)

mithrandir21 | Uğur, Allah'a Öğretilen Din'i inceledi.
 19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

De ki: “SİZ ALLAH’A DİNİNİZİ Mİ ÖĞRETİYORSUNUZ? OYSA Kİ ALLAH, GÖKTE NE VAR, YER DE NE VAR HEPSİNİ BİLİR. ALLAH HER ŞEYİ ÇOK İYİ BİLMEKTEDİR.”

Kitabı elimde gören çoğu kişi bu nasıl kitap, ne biçim kitap ismi dediler, toplu taşımada da okurken birkaç kere sorgulayıcı bakışlara maruz kaldım. Kitap, ismini gördüğünüz üzere Hucurat Suresi 16. ayetten alıyor ve Allah’ın esasen bu ayeti hem o zaman hem de günümüz zamanında kimler için söylediğini anlatıyor. Yani indirilen, vahyedilen din ile uydurulan dini kıyaslıyor. Mesela tasavvufun İslam’la alakası yok denilince alacağımız iki tür cevap vardır. Biri şüphesiz “sen kimsin de Mevlânâ’ya (bir insana Mevlânâ demek ayrı bir hezeyan zaten) laf edersin” diğeri de “bu bir gelenek” cevabı olur. İlk soruya verilmesi gereken cevap herkesin bir aklı ve düşüncesi olduğu için, dini konularda da elimizde Kur’an gibi kaynak olmasından ötürü rahatlıkla eleştirebilme hakkına sahip olabilmemizdir. İkinci söze cevap olarak da zaten kendisini “gelenek” kelimesinden belli etmektedir. Gelenek kelimesini ikiye ayırır isek gelen-ek olur, yani bir şeye sonradan gelen ektir. Dine sonradan bir şey eklemek haşa Allah eksik indirdi de bizler de tamamladık demekten başka bir şey de değildir.

Kitap içinde ne tasavvufa ne de Celâleddîn-i Rûmî’ye en ufak bir söz yoktur, verdiğim örnek sadece benim örneğimdir. Kitap ana konu olarak 3 bölümden oluşuyor, ilk bölümde Kur’an’ın hayatımızdaki yerini, ne derece okuduğumuzu ve anladığımızı anlatıyor, ikinci bölüm ise hadis kitaplarının hem Kur’an ile çelişmesi, hem kendi içlerinde çelişmesi, hem diğer hadis kitapları ile çelişmesi hem de akıl ve mantık ile beraber insanın doğası ile çelişmesi örneklerini verip hadis kitaplarının neden dinin kaynağı olamayacağını belirtiyor, üçüncü bölümde de Kur’an’daki Hz. Muhammed ile siyerdeki, hadislerdeki ve rivayetlerdeki Hz. Muhammed’i kıyaslıyor. Yani Allah bize Kur’an’da defalarca insan peygamber, beşer peygamber olduğunu belirtirken, Kur’an harici herhangi bir mucize verilmediğini söylerken, görevinin sadece elçi olduğunu bildirirken, Kur’an dışı hiçbir söz söylemeyeceği söylenirken hatta söylerse eğer Hakka Suresi 44 – 47 ve İsra Suresi 73 – 75 ayetler arası neler olacağını bildirirken aksine rivayetlerde her türlü mucizeyi gerçekleştiren (çünkü peygamber yarıştırmak lazım), ayı yaran, daha bebekken top gibi ayı parmağının ucuyla oynatan, bir tabak yemeği, bir damla suyu 1000 kişiye yetiren ama aynı zamanda da açlık da çeken, Kur’an’da olmayan şeyleri haram eden, kendine göre yasalar koyan (dini konularda), haşa Allah’ın habibim dediği, ben aşığım sen de bana maşuksun dediği uydurma peygamberi kıyaslıyor. Onun için bölüm bölüm kitap hakkında incelememi belirteceğim.

1. BÖLÜM: KUR’AN HAYATIMIZIN NERESİNDE

Dünya üzerinde tartışmasız en çok okunan kitap ama en az anlaşılan hatta anlaşılmamak istenen kitap da Kur’an’dır. Düşünsenize insan her bir zaman bir şey öğrenmek için okurken ama Kur’an’ı sadece okumayı öğrenmek için okuyor #11731408 . Yani Allah, biz Ademoğluna mesaj göndermiş ama biz o mesajı ne yapıyoruz, okuyup anlamak yerine, üzerinde düşünmek yerine boğazımızdan, gırtlağımızdan farklı farklı sesler çıkararak okunması gereken bir kitap haline getirmişiz. Düşünün bir kere sevgiliniz, eşiniz, anneniz, babanız veya kardeşiniz size Whatsapp üzerinden bir mesaj gönderse hemen hiç bekletmeden o mesajı okumak istersiniz, peki o mesajı hiç seslendirerek kıraat getirerek ya da melodileştirerek okumayı denediniz mi? Bence hayır. Peki bu kimseler size bilmediğiniz bir dilde mesaj gönderse ne hissedersiniz, hemen mesajda ne demek istediğini öğrenmek ve anlamak istersiniz tabii ki. Peki bizleri yaratan Allah’ın mesajını neden anlamak istemiyorsunuz, neden biz insanoğluna ne dediğini merak etmiyoruz? Cennet ve cehennem için hesaba çekileceğimize inanıyoruz ama o zaman neden cennete giriş, cehennemden kurtuluş kitabımızı, yol gösterici kitabımızı merak edip okumuyoruz? Tabir-i caizse sorular da cevaplar da bize aslında önceden verildiğinin neden tam olarak farkında değiliz? Şu an yaşadığımız dinin Kur’an’a ne derece uyduğunu ne kadar biliyoruz? Bu tarz düşüncelerimizi çevremizdeki insanlara açıp düşüncelerimizi söylesek eminim ki alacağımız ilk cevap Kur’an anlaşılmaz diyecekleridir. “Biz, ayetleri işte bu şekilde ayrıntılı kılıyoruz ki, hakka dönebilsinler.” A’raf Suresi 174. Ayet ve benzeri olan onlarca ayete rağmen mi anlaşılmaz diyoruz? Allah kendisine, din gününde sen bize bizim anlayamayacağımız bir kitap gönderdin diyebilme hakkını biz insanlara verebilir mi? Herkes her konuda kendini açıklamak isterken Allah kendini vahyinde açıklayamamış ya da açıklamak istememiş ki insanları ikilemde bırakmak istemiş diyebilir miyiz? Diyemeyiz ama şu an diyorsunuz ve diyorlar. Kur’an ölünün arkasından sadece Yasin Suresi’nin okunması gereken bir kitap değildir, hatta ölünün arkasından okuruz ama okuduğumuz surenin 70. Ayetinde bu kitabın diriyi uyarmak için gönderildiğini belirttiğini de bilmeden okuruz. Kur’an duvarda dantelden bir kılıfın içinde, bir sayfası duvarda çerçevede saklanacak ve sadece başımız sıkıştığı anda Arapça anlamadan okunulması gereken bir kitap değildir. Kur’an’a bu kadar yakın olup bu kadar uzak olmamamız gerekmektedir. İşte Emre Dorman’ın 1. Bölümde genel olarak bu tarzdaki düşüncelerini okuyoruz.

2.BÖLÜM: HADİSLERİN KENDİ İÇİNDEKİ ÇELİŞKİLERİ

Emre Dorman bu bölümde hadislerin her türde ve her yerde tutarsızlıklarını ve çelişkilerini gösterip bizlere hadislerin dinin kaynağı olamayacağını haklı olarak belirtiyor. Dorman hadislerde kaynak olarak gayet adil davranıp Kütüb-i Tis’a’yı (9 Kitap) değil Kütüb-i Sitte’yi (6 Kitap) baz almakta ve bu kitaplardan kaynakları ile beraber sunmakta. Bu 6 kitabın içinde de bildiğimiz üzere en sahih olarak görülenler Buhari ve Tirmizi’dir. İşte bu kitapların ve tabii ki de diğer 4 kitabın hem kendi içindeki çelişkileri hem birbiri içindeki çelişkilerini Emre Dorman bizlere kaynakları ile göstermektedir, peki nedir bu çelişkiler, nedir bu hem Kur’an’a uymayan hem de akla mantığa uymayanlar? Hz. Muhammed mesele Buhari’deki rivayetlere göre bir sayfada “bu böyle yapmayın günahtır” derken diğer bir sayfada da “bunu kesinlikle böyle yapın çok sevaptır ve cennetiniz garantidir” dediği rivayet edilmekte ve aslında da Hz. Muhammed itibarsızlaştırılmaktadır. Buhari’de sahih kabul edilen bir hadis rivayeti Tirmizi’de ise uydurma geçmektedir ve bununla beraber dinin kaynağının olamayacağı açıkça belli olmaktadır ve bu çelişkinin bir de 6 kitap içinde olan halini düşününce uydurma dinin aslında ne kadar yaygın olduğunu fark edebilmek çok da zor olmasa gerek. Hem zaten dinin kaynağı şüphesiz Allah’tır ve O’nun kelamıdır.

Uydurma hadise bir örnek: #10650386 />

3. BÖLÜM: KUR’AN’DAKİ PEYGAMBER İLE RİVAYETLERDEKİ PEYGAMBER

“Senden önce hiçbir insana ölümsüzlüğü vermedik; şimdi sen ölürsen onlar ölümsüz mü kalacaklar? Her nefis ölümü tadacaktır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz. (Enbiya Suresi 34-35)

“Hiç kuşkusuz sen de öleceksin, onlar da ölecekler. Sonra siz, kıyamet günü Rabbinizin huzurunda davalaşacaksınız. (Zümer Suresi 30-31)

Örnek verdiğim iki ayet üzerinde düşünüp, akıl kullanmayanlar Peygamberimiz’i ölümsüz ilan etmişler, kabrinde namaz kıldığını, “Şefaat Ya Resulallah” şirk sözüne cevap verdiğini, haşa kabrinde eşi ile birliktelik yaşadığını uydurmaktadırlar ve maalesef sorgulamayı günah bilen vatandaşlarımız da bunlara inanmaktadır. İşte tam da bu ve benzeri kısımlarda Emre Dorman Kur’an’ın anlattığı, insan olan, beşer olan, hata ve günah işleyen, biz insanlar için en güzel ve tek olması gereken örnek insanı, Hz. Muhammed’i anlatırken, Kur’an’ın aksine rivayetlerle, hurafelerle abartılan peygamberi Kur’an ayetleri ile kıyaslayıp bizlere sunuyor ve kararı bizlere bırakıyor.

Aklını kullanan ve kullanmak isteyen her Müslümanın okumasını tavsiye ettiğim, İslam’ın nakil değil akıl dini olduğunun farkında olanların zaten okuyacağını da düşündüğüm bir kitap.

Eren Demir, Senden Önce Ben'i inceledi.
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sonunda kesin olarak ağlayacağınız çok güzel çok muhteşem kitap. Her bir sayfası ayrı edebiyat eseri. Sanırsam filmide varmış bu kitabın. Kesinlikle okuyun!!! Çok güzel.