Ne güzel bir şiirdir bu böyle ....
verdiğim bütün sözler
sende kalsın isterim
ben sana gülüm derim
gül sana benzediği için ölümsüz
yazdığım bütün şiirler
sana başlayan bir kitap için önsöz

sana bakmak
bir beyaz kağıda bakmaktır
her şey olmaya hazır
sana bakmak
suya bakmaktır
gördüğün suretten utanmak
sana bakmak
bütün rastlantıları reddedip
bir mucizeyi anlamaktır
sana bakmak
Allah’a inanmaktır (Yılmaz Erdoğan)

12 Mart 1921 (İstiklal Marşının Kabulü)

"Bu şiir öyle bir şiirdir ki o trajik anda var olup olmama noktasında bir toplumun, bir milletin ihtiyaç duyduğu değerleri içinde toplamıştı. Bir bakıma bir mücadelenin, bir ruhun hatta bir medeniyetin özüydü."
...

Mehmet Akif Ersoy ve onun vatan sevdasıyla dolu yüreğinden dökülen satırlardan oluşan milletimizin ruhu, manevi servetimiz, vatan tablomuz:İstiklal Marşımız.

Mehmet Akif Ersoy'u ne kadar tanıyoruz?

Mesela, İstiklal Marşı yarışmasının düzenlendiği ve kimsenin o milli mücadele ruhunu yansıtamadığı bir zamanda 724 şiirin arasında 725. şiir olarak yarışmaya dahil edildiğini ve bu katılımın Hamdullah Suphi'nin durumun vehametini anlatan mektubunun akabinde gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Mesela, bu marşı yazmak için gecesini gündüzüne kattığını, her an onunla meşgul olduğunu, İstiklal Marşı mecliste tekrar tekrar okunup ayakta alkışlandığı vakit mütevazı şahsiyetinden dolayı orada bulunmadığını?

Mesela, yarışma ödülünü sonuna kadar hak etmesine rağmen ve cebinde borç aldığı 2 lirası bulunmasına rağmen yarışmadan kazandığı 500 lira ödülü bir derneğe bağışladığını?

Mesela, "Safahat" adlı kitabınıza neden İstiklal Marşını da almadınız diye sorulduğunda 'O milletime aittir o yüzden kitabıma almadım.' dediğini ve bu kadar ince düşünerek hareket ettiğini?

Mesela, ölümünden birkaç gün önce ziyarete gidenlere verdiği cevabı?

"Bu İstiklal marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam.Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin."

Ne kadar az şey biliyoruz o koca yürekli vatan sevdalısı hakkında ve onun yazarken hissettiği duyguları İstiklal Marşımızı okurken ne kadar hissedebiliyoruz ya da hissediyor muyuz? Sorgulanacak çok şey var aslında ama vereceğimiz çoğu cevabın içler acısı olduğunu düşünüp susuyorum.
Yine de ümitvârım.
Çünkü o vatan aşığı, Hak sevdalısı bizlere Asım'ın nesli diyordu.
Onun yaptığı fedakarlıkların karşılığı olarak vefanın zerresini dahi olsun gösterebiliyorsak ne mutlu bize.
Bu özel gün vesilesiyle yürekten anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.
Nur içinde yat güzel insan.
Hürmet ve sevgiyle...

Mehmet A., Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
 11 Mar 00:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Son, ki, üç... Ses veriyorum arkadaşlar!

“Ortaya karışık yaparım
İncelemeyi yazarım
İster sev ister sevme
Keyfime bakarım, hey ) x2”

Niyeyse bilmiyorum ama bu kitabı okuyan her 100 kişiden 99’u sevmemiştir. Dediğim gibi nedenini bilmemekle birlikte, kiminin kitabın dilinden kiminin de konusunu vasat bulmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Her kim sever veya sevmez beni alakadar etmez. Yalnız şunu da belirtmek isterim ki benim dayım mafya... Şaka şaka.. Kitabı beğenen o enderlerden biriyim.


BÖÖÖÖÖ!!!
SPOİLER ÇIKABİLİR!


J. D. LİDAR/SERBES Mİ? ALİ/EMRAH SALINGER Mİ?
Sanırım öncelikle dil mevzusuna değinmek istiyorum. İnsanların (yani kitabı sevmeyen insanların) bir kısmının nedeni bu; kitabın dili. Kitabın dili, bildiğiniz edebi dilden uzak bir sokak ağzıdır. Ben Salinger’in bu romandaki dilini (ki ilk defa okumaktayım) edebiyatımızda Ali Lidar ve Emrah Serbes’in diline yakın buldum. Bazen acaba onlardan mı okuyorum yanılgısına da düşmedim değil. Bu sokak dili, kimi eleştirmen ve okurlar tarafından edebiyata zarar verir korku ve düşüncesinden kaynaklı hoşlaşmasalar da ben gayet beğeniyle okuyorum. Ama dil konusunda benim de diyeceğim iki çift olumsuz eleştirim olacak. “Lanet olsun” , “Tanrı aşkına” ve “Felaket ....... -genelde boşlukta karı lafı geçiyor-" sözlerinin çok aşırı kullanılmış olması neredeyse kusmama neden olacaktı. Bu belki de orijinal metinden kaynaklı belki de bizdeki “Amerikan Sokak Ağzı” algısından dolayı çeviriden de kaynaklı olabilir. Ama her ne türlü olursa olsun bu durum felaket sinirimi bozdu.


J. D. HOSSEINI Mİ? KHALED SALINGER Mİ?
Bence bu kitabın kalitesi veya vasatlığı Halit Hüseyni’nin yazdığı kitaplardan daha aşağı değildir. Niye Halit beyimizin insanların duygusunu kullanarak yazdığı kitabı seven insanlar Salinger’in bu eserini beğenmiyorlar? Ya ikisini de sevmeyin veya ikisini de sevin. Sadece biri insanların duygusal yönden etkileyecek bir konuyu işlerken öbürü içindeki dünyayı olduğu gibi kusmuştur. Maske ardına saklananı alkışlamakta üstümüze yoktur vallahi.

“(...) İnsanlar hep yanlış şeyleri alkışlıyorlar. Ben piyanist olsaydım, gider bir kenefe kapanır, öyle çalardım. Neyse, şarkıyı bitirdiğinde, millet acayip bir alkış tutturdu, bizim Ernie de taburesinde döndü ve o müthiş sahtekar alçakgönüllü tavrıyla eğildi. Sanki, harika bir piyanist olmakla birlikte, acayip alçakgönüllü bir herifmiş gibi. Bu ne sahtekarlıktı; Ernie’nin bu kasıntı halleri yani. Gülünçtü ama, şarkıyı bitirdiğinde ona acımıştım. Piyanoyu doğru dürüst çalıp çalmadığının bile farkında olduğunu sanmıyorum. Ben biraz da, onu böyle acayip alkışlayan sersemlerde buluyorum kabahati; bir fırsatını bulsalar, kötülemedik hiç kimse bırakmaz bunlar.” (Syf: 84) Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.


J. D. CAULFIELD MI? HOLDEN SALINGER MI?
Aslında yukarıda verilen alıntıda başka bir ipucu daha vardır. Birçoğumuz Salinger’in inzivaya çekildiğini biliyoruz. Kendisi de, kendini topluma kapatmadan önce verdiği bir röportajda Holden (kitabın kahramanı)’ın yaşamına benzer bir çocukluk geçirdiğini söylemektedir. Yukarıdaki ipucu (aslında kitabın bütünü) Salinger’in neden bir inzivaya çekilme ihtiyacı duyduğunu da bize göstermektedir. Kitap boyunca Holden, birçok insandan (neredeyse tüm tiplerden) nefret ettiğini ve onları ikiyüzlü, sahtekar olarak gördüğünü, sadece küçük kardeşini sevdiğini, eğer fırsatını bulmuş olsaydı, bir ormanın kenarında bir kulübede yaşamını sürdürmek istediğini, sahtekar olan hiç kimsenin giremeyeceğini söyler durur. Aslında Holden, Salinger’in çocukluğunun kurgulanmış halidir. Kitabın sonunda apaçık olmasa da, Holden’in hastaneye kaldırıldığını görüyoruz. Salinger, Ernest Hemingway’la tanıştıktan sonra ona, kendisinin küçükken hastaneye kaldırıldığını söyler. Salinger, insanların maskesinden bıkıp usanmıştı. Herkes, ama herkes ona sıkıcı ve sahtekar geliyordu. Gerçek hayatındaki ve kitaptaki karakterlerin asabi ve sinirli olmasının en temel nedeni budur. İnsanlardan kaçmalarının sebebi...

İnsanlar olarak hepimiz elbet birilerinden veya belirli tiplerden nefret ederiz. Zaten herkesi sevecek halimiz de yoktur. Ama Salinger’in nefret duygusu, çok daha büyüktü. Bunun nedeni ise; ben de bilmiyorum. Çünkü kitapta da size anlatamayacağım şeyler diyor. Ama hiçbir şekilde o şeylerin ne olduğunu öğrenemiyoruz. Ne oldu, ne yaşadı da böyle tüm insanlara küstü bu adam? Herkesten nefret eder oldu? Şahsım adına söylemem gerekirse -ki bazen iletilerde görüyorsunuz- yüksek bir nefret duygusu bende de var. İnsanlardan nefret ediyorum. Ama kesinlikle Salinger veya Caulfield kadar değil. Bir yönden ikisini de çok iyi anlıyorum. Ama öbür yandan da onlar gibi olmadığım için tam olarak kestiremiyorum.

Niye böyle bir kitap yazdığını söyleyenlere, bunu merak edip, “Aman, bir ergenin vasat sorunları” tarzı bir gözlem ile kitaba bakanlara ise cevabını kitapta veriyor zaten. Sadece bu insanların bu kitabı nereleriyle okuduğunu merak ediyorum.

“(...) Diğer pek çok şeyin yanında, insanların davranışları karşısında aklı karışan, korkuya kapılan, hatta hasta olan ilk kişinin sen olmadığını anlayacaksın o zaman. Bu konuda hiç de yalnız değilsin. Heyecan ve dürtüyle öğrenmek isteyeceksin. Aynı senin şimdiki durumunda, pek çok, pek çok insan ahlaksal ve ruhsal sorunlarla karşılaşmış. Ne mutlu ki, bazıları bu sorunları yazmışlar. Onlardan öğreneceksin bunları; eğer istersen. Aynı biçimde, bir gün senin önereceğin bazı şeyleri başka birinin gelip senden öğrenmesi gibi. Ne güzel bir düzen bu, sırayla, karşılıklı. Ve, eğitim de değil bu. Tarih bu. Şiir bu.” (Syf: 177)

İşte Salinger de, kendinden öncekilerden almış ve kendi yazım dili ve potasında bu öğrendiklerini öğütmüş ikisini harmanlamak suretiyle böyle bir aş ortaya çıkarmış, kendisinden sonra gelecek biri için de bu şiiri bırakmıştır. Bu, bir tarihtir. Şiirdir. Ama kesinlikle eğitim değildir.

Aslında bir şey anlamayıp da kitabı beğenmeyenlere de kızmamak gerekir. Çünkü iletişim sürecinde iletişimin çift yönlü (sağlıklı bir şekilde sürmesi için) kaynaktan gelen kodlanmış iletinin, alıcı tarafından kodun çözülmesiyle birlikte mesajın alınması sonucu olur. Eğer alıcı gönderilen kodu çözemezse, iletişim gerçekleşmez ve kaynaktan gelen mesaj tamamıyla bir saçmalık ve bir nevi gürültü olarak algılanır. (Kim diyor okulda gördüğümüz dersler hayatta ne işimize yarar diye? Aha da burada ne güzel işime yaradı ;)) İşte bu yüzden de her insanın bu kitabı beğenmesi beklenilemez. Aslında bu, her kitap için geçerli olsa da, şimdiki konumuz bu kitap. Yani, mesajı almak önemli olandır. Kitabın diline vs şeylere takılırsanız, tökezleyebilirsiniz.

İncelemeyi kapatmadan önce son olarak kitabın ismi ile ilgili de birkaç kelam edeceğim. Evvela, kitabın adını “Çavdar Tarlasındaki Çocuklar” şeklinde çeviren zatın Allah cezasını versin. Orijinal ismi “Çavdar Arasında Yakalanan” tarzı bir şey olur. Ama tasvip edersiniz ki bu isim hiç hoş olmazdı. Ama keşke geçen sene (yoksa bu sene miydi?) çıkan filmin adının çevrildiği gibi çevrilmiş olsaydı kitabın adı: “Çavdar Tarlasındaki Asi” diye. Kitabın da ruhuna uygun olurdu. Çünkü Çavdar Tarlasında Çocuklar, insanın aklına güzel bir roman, köy yaşamı, tatlı tatlı olaylar, belki toplumsal gerçekçi birkaç hakikat vs. getiriyor. Ama kitabı bir açıyorsun ki, hiçbir alakası yok. Ama Çavdar Tarlasındaki Asi dediğinde, biraz daha hazırlıklı olurdu okur. Bu ismin de kitabın beğenilmemesinde önemli bir etkisi vardır. Çünkü okur, isme aldanarak beklentiye kapıldığı şey ile okuduğu şey arasında uçurum olduğunu görünce, zaten bir sıfır başlıyor kitaba. Keşke yayınevi düzeltse şu ismi!..

Her ne ise gençler. Diyeceğim şu ki, ister okuyun ister okumayın. Keyfiniz bilir. Şahsım adına içinden güzel mesajlar çıkardığım ve etkilendiğim bir kitap oldu. Öyle “Başucu Kitabı” şeklinde tabir edilen cinsten olmasa da beğendim. Okuyacaksanız da, dediğim gibi, mesajını almaya bakın. Sağa sola takılmayın. Haydi bakem, çok da şiii yapmayın. Kendinize de çok çok iyi davranın..

Howl, Bütün Şiirleri 1'i inceledi.
 04 Mar 19:30 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bir kuytu yola girmiştim o akşam
Hep bir kuytu yerde rastlanır zaten
Onun gibi kuytu ceketli garibe
‘’ Seni yalnızlığından tanıdım’’ dedi
Sokak lambası korkusundan titrek,
Bense şaşkınlığımdan donup kaldım.

‘’ Alın kırışıklığımızda aynı suçun izi var.’’ Dedi.
Şimdi tanımıyor gibi yapma beni
Her gün aynı hayatı israf ediyoruz seninle.
‘’ Yaşamak meğer ne büyük bir kazançmış
Kavradım acılar içinde kaybede kaybede’’
İzin ver dökeyim içimi içine
‘’ Bir yerim olsun benim de bir dalım’’
Çarçur ettiğim hayatım bir anlam bulsun seninle
‘’ Ucuz etme anlamı.’’ Dedim benimle
Ben ki en nihayetinde ‘’Düşmemek için kendime tutunuyorum.’’
Tüm dalları kopmuş bir ağaç gövdesiyim ben
Ne arıyorsan bu karanlık gecede
Bende bulamayacağın kesin.

Biliyorum ‘’ İçimiz sevgilere kapalı nicedir’’
Ama bilmez misin sen? ‘’ El vermek nedir dosta dostluk nedir ki?’’
Dost mu? Apansız karanlık bir gecede
Ne idiği belirsiz bir herif dostum mu oldu birden bire?
Görüyorsun ya ‘’ Herkesin gerçeği kendine acı
Herkesin acısı kendine biricik.’’ Diye fısıldadı orada olmayan birine
Sonra dönüp yüzüme ‘’ Ben hep kendini yiyen
Bir garip deliyim.‘’ aldırma sözlerime. Var git istersen yoluna
‘’ Yaşamak bir uzun yolculuk ki Bitirmeden biteriz.’’
Hadi git. Sen de bit. Benim bittiğim gibi bit.
Vicdan ki bir nadir hastalığıdır insanın
Sızlattın işte yüreğimi, ulaştın emeline.
Oturur dinlerim seni ama benden bir medet, umut bekleme.
Zaten eve gidip uyumaktansa ki, ‘’ Uykular benim zehirli sularımdır.’’
Kâbuslarımdan sana sığınıyorum yabancı. Hadi sen anlat ben dinliyorum.

Bayram harçlığı gözüne bol gelen bir çocuk misali
Işıl ışıl gülümsedi gözleri ama silindi hemencecik ve
Başladı anlatmaya. Ben ‘’Uzun suskunlukların dilsiziydim’’
Ben ki ‘’ Susan bir türküyüm nicedir’’ ve kaç zamandır
‘’ Günüm kördüğüm oluyor. Geceyi çözemiyorum.’’
Hani ‘’ Kanıyor kendi rengine göre herkes’’ ya
Ben de ‘’ Herkes gibiyim kanı içine akan’’
Ama en sonunda ‘’Herkesin kendi rüzgârlarıyla üşüdüğü bu yerde
Yalnızlığa çarpa çarpa tarazlandı bedenim.’’
Hayat öyle bir şey ki dostum ‘’Biçim veremediğimiz şeylerin
Biçimini alıyoruz.’’ Ve tüm insanlar dostum ‘’ Yaşıyorlar
Başkalarının kendilerine biçtiği hayatı. ‘’ seslen benimle onlara
‘’ Ey ömürleri kendilerinin olmayanlar’’
‘’ İnsan kendini duymadığı bir günü Nereye kadar taşıyabilir?’’
Bana seslendi bir aralıktan sonra tekrar. Dostum dedi
Bilmem şu yarıladığım ömürde kaç kez böyle beyaz bir ses
-Dostum- diye seslenmiştir bana.
‘’ Sözcük sözcük dökülen ölü duygularım benim’’ incitmiyordur umarım seni.
‘’Duruşun bir ayrılık resmi çiziyor’’ gidecek misin yoksa?
‘’Gitmek hangi acıyı onarır ki’’ dostum. Biraz daha kulak ver bu garibana.

Sadakasız kalmış bir dilenci gibi gösterse de kendini
Bir ömür etkimemişti üzerime hiç kimse bu denli.
Belki bana acıyordur şimdi ilk söylediğim şeyler yüzünden.
‘’Acıma sevincime insan yanıma Kendime yabancılaştım.’’ Ben.
Hatta belki de ‘’ Sevgileriniz ayaküstü, ilgileriniz koşaradım.’’
Diye bile düşünmüştür. Öyleyse içimde ölür iyi kalmış son demim.
Zaten ‘’ Ağır bir demdir şimdi yaşamak yalnızlıklar katında’’
Yalnız bırakma beni bu kuytu gecede yabancı dostum anlat
Anlat ki ben dinlerim seni ‘’ Zamanın küllenen yüreğinde duracağım’’
Ve dinleyeceğim seni ama bil ki ‘’ Yanlış kıyılarda çırpınıyor bu yaşlı deniz
Bu ağır suyu bu ince kum kaldıramıyor.’’ Zaten ben ne yaptıysam
‘’ Gövermedi gövermiyor bir türlü Yüreğimde ezilen yaşama tutkusu.’’
Ama sen bembeyaz sesinle parçalarken kuytu geceyi dostum diyerek
Bir aydınlıktır doluyor içime. Oysa kederin değil miydi bu sunduğun bana?

Dostum diye devam ediyor ‘’ Siz hiç sığ sularda Boğuldunuz mu? ‘’
Galiba ben boğuldum. ‘’ Yoksa niye kanasın değil mi?
Bunca yıldan sonra sesim Böyle durup dururken… ‘’
‘’ Dünyanın bütün suçlarını işlemiş Bütün yanlışlarını ben yapmışım gibi’’
‘’Bir acının izini sürdüm durmadan’’ oysa beyhude bir çabanın yorgunuyum şimdi
Bilmiyordum ‘’Ömrümü bir su gibi yollara dökeceğim’’
Bilmiyordum ‘’ Giden gümüş günler şimdi Bir mavide gökçe bulut’’
İnan bana dostum inan bilmiyordum. ‘’İncecik bir su gibi aktı ömrüm
Ellerimin arasından gözlerimin önünden’’ İnan dostum zamana set çekmeyi bilmiyordum.
‘’ Döne döne geçip gidiyor da mevsimler Kederinden başka bir şey düşmüyor payımıza.’’
Tüm bu keder yüzünden ‘’Şimdi bir küldür yüreğimiz, tutuşmaz’’
Nice sevgiler kaçırmıştır bu bozulmuş fırınlar işte bu küldür sebebi.
Oysa ben çocukken ‘’ Sevgi bir düş gülüydü bitişik avlularda’’
Şimdi herkes ardışık kapı numaralarının ardında

Evvelde ‘’Yüreğim duygu öğüten bir düş değirmeniydi.’’
Şimdi tüm bunlara ‘’ Katlansam kalbim, uysam aklım dayanmıyor.’’
Ama korkma ‘’ Soğuyor acılar bile’’ İnsan ölüme yürürken
Dostum ‘’Eğme kirpiklerini ayrılık yaklaşıyor’’
En sonunda ‘’ O bitmez bildiğimiz günler bitiyor’’
Ve en nihayetinde iyilikten nasibini almış iki insanız belki de değiliz
Ama içimizde hep bir ‘’ Gitsek kırarız korkusu Kalsak rahat değiliz.’’
Geldiğim gibi gidiyorum şimdi. Son anlarımda kurtarmak istedim seni
‘’ Yüzüm yaşadıklarımdan ipi kopmuş bir uçurtma’’ sende koparma ipini
‘’ Benim en güzel düşlerim İçimde kaldı.’’ Sen dışına taşır düşlerini
‘’ Kimseler gelişimi fark etmedi.’’ Ama sen bil dünyadan bu yabancı da geçti.

‘’Bir hazin hızla uzaklaşıyor her şey.’’
‘’Akıp gitmiş bir masal ırmağında rüzgârlı yıllar.’’
Yabancının tüm bu sohbeti ‘’Bir iç çekiş kadar sürdü, bir dalgınlık’’
Şimdi ‘’Ipıslak dönüyorum bir uzun dalgınlıktan’’
Ve yeniden ‘’ Yaralı, yalnız ve suskunum…’’
Ve biliyorum ki ‘’ Yanlış bir kapıyım ben
Önünde yanılmış bir çocuğun durduğu.’’
Seni dinlerim dediğimde gözleri ışıl ışıl gülen o çocuğun.
‘’Bir o gülüşü kaldı’’ geride. Kim bilir kendi şimdi nerede?

O Çocuk
‘’Almış kanatlarına bütün özlemlerini
Bir turna sürüsü gözlerinin burcunda
Akşamı parçalaya parçalaya uçuyor…’’
P.S: Tanıyanlar, bilenler bilir şiir kitaplarına inceleme yazamadığımı. Şiire şiirdir cevabım. Tırnak içindeki yerler kitaptan alıntılar, kalanı ise içimde biriktirdikleri.

Bir gün, balıkçı kahvesinin önündeki; yarısı kırmızı, yarısı beyaz çiçek açan akasyanın dalına asılmış bir dülger balığı gördüm. Rengi denizden çıktığı zamandı. Yalnız aletlerinin etrafını çeviren incecik, ipekten bile yumuşak zarları titreyip duruyordu. Böyle bir oynama hiç görmemiştim. Evet, bu bir oyundu. Bir görünmez iç rüzgârının oyunuydu. Vücutta, görünüşte hiç bir titreme yoktu. Yalnız bu zarlar zevkli bir ürperişle tatlı tatlı titriyorlardı. İlk bakışta insana zevkli, eğlenceli bir şeymiş gibi gelen bu titreme, hakikatte bir ölüm dansıydı. Sanki dülger balığının ruhu, rüzgâr rüzgâr, bu incecik zarlardan çıkıp gidiyordu; bir dirhem kalmamışcasına.

Hani bazı yaz günleri hiç rüzgâr yokken, deniz üstünde bir meneviş peydahlanır. İşte böyle bir cazip titremeydi bu. İnsanın içini zevkle, saadetle dolduruyordu. Ancak, balığın ölmek üzere olduğu düşünülürse, bu titremenin anlamı hafifçe acıya yorulabilirdi. Ama insan, yine de bu anlam’a almamağa çalışıyordu. Belki de bu, harikulâde tatlı bir ölümdür. Belki de balık, hâlâ suda, derinliklerde bulunduğunu sanıyordur. Karnı tok, sırtı pektir. Akşam olmuştur. Denizin dibinin kumları gıdıklayıcıdır. Altta, dişi yumurtaları, üstte erkek tohumları sallanıyor, sallanıyor, sallanıyordu. Vücudunu bir şehvet anı sarmıştır… Bir denbire dehşetli bir şey gördüm: Balık tuhaf bir şekilde, ağır ağır ağarmağa, rengini atmağa, hem de beyaz kesilmeğe giden bir hal almağa başlamıştı. Acaba bana mı öyle geliyor? Sahiden rengini mi atıyor? Demeğe, dikkatli bakmağa lüzum kalmadan, yanılmadığımı anladım.

Kenarları süsleyen zarların oyunu çabuklaşmağa, balık da, gitgide, saniyeden saniyeye pek belli bir halde beyazlaşmağa başladı. İçimde dülger balığının yüreğini dolduran korkuyu duydum. Bu, hepimizin bildiği bir korku idi: Ölüm korkusu.

Artık her şeyi anlamıştı. Denizlerin dibi âlemi bitmişti. Ne akıntılara yassı vücudunu bırakmak, ne karanlık sulara, koyu yeşil yosunlara gömülmek… Ne sabahları birdenbire, yukarılardan derinlere inen, serin aydınlıkta uyanıvermek, günün mavi ve yeşil oyunları içinde kuyruk oynatmak, habbeler çıkarmak, yüze doğru fırlamak… Ne yosunlara, canlı yosunlara yatmak, ne akıntılarla âletlerini yakamozlara takarak yıkanmak, yıkanmak vardı. Her şey bitmişti.

Sait Faik ABASIYANIK


Sait Faik'i çok severim ben. Okurum arada. Sıcacıktır hikayeleri. Yakında bir inceleme de yaparım,yettiği kadar kelimelerim onu anlatmaya. Yukarıdaki kesit de onun en meşhur hikayelerinden birisi olan 'Dülger Balığının Ölümü' hikayesinden. Özellikle bir kesit aldım ki daha iyi görülsün yoğunluğu, duyguları, yaşattığı. Tamamını okumak istersen var elbet sitemde de

http://dostosever.com

koydum gelip geçenler okusun da hikaye görsün diye. Böyle keyifli şeyler de paylaşayım diyorum. şiirdir,hikayedir beğendiklerimden. Maksat keyif almak değil mi? Sait Faik'in hikayelerini , Cemal Süreya'nın şiirlerini okumaktan daha keyifli ne var şu dünyada.

Çenem düştü yine. Hadi kalın sağlıcakla. Keyifli okumalar dilerim.

Özdemir Asaf
Özdemir Asaf, (Halit Özdemir Arun) Yalnızlık ve Aşk şiirleriyle tanınan r'leri telaffuz edemeyen naif, değerli şairimizi ölüm yıldönümünde saygıyla anıyorum. Nurlar içinde uyusun. https://melisababy.blogspot.com.tr

‘' Her insanın bir öyküsü vardır, ama her insanın bir şiiri yoktur.'’

Özdemir Asaf'ın en sevdiğim şiirini ve hikayesini de paylaşmak isterim. ~LAVİNİA~

Özdemir Asaf'ın sırılsıklam aşık olduğu platonik aşkı Mevhibe Beyat'a yazdığı muhteşem şiirdir aslında Lavinia.

Her biri birbirinden değerli sayısız hikayeyi de okuyalım.

Lavinia ! Ölüm Çiçeği! Titus'un bahtsız kızı ! Özdemir ASAF'ın biricik platonik aşkı!
Ölüm Çiçeğidir aslında Lavinia.Bir kadın ismi değildir ne şarkıdaki gibi ne şiirdeki gibi. Muhteşem zarif bir çiçektir nam-ı diğer ölüm çiçeğidir.

Bir diğer anlamı da "Hayalimdeki muhteşem sevgili"dir.
Özdemir Asaf, üniversitede öğrenciyken platonik aşkına yazar bu şiiri. Ardından açılan bir yarışmaya gönderir ve kazanır. Bir rivayete göre kazandığı yarışmada şiiri okurken kız da salondadır ama Asaf şiiri okurken salonu terk eder. Kırılan şairimiz kıza duygularını asla açmaz.

Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi. Özdemir Asaf bu yüzden bir keresinde ona “Öldürmekten daha beter anlıyorsun
insanı” demişti. Çok keskin gözleri vardı.” Güzelliğini hiç önemsemezdi. Zaten insan sıcaklığı, insanlara anlayarak yaklaşması ve sezgisi, güzelliğinin üstündeydi.”diyor Mevhibe Beyat'ın en yakın dostu Melda Kaptan.

~Lavinia~
Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.
Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.
Sana gitme demeyeceğim.
Ama gitme Lavinia.
Adını gizleyeceğim,
Sen de bilme Lavinia.

https://www.youtube.com/watch?v=dPXRrVrF2TY
kendi sesinden...

https://www.youtube.com/watch?v=h4__InbzMK4
~Feridun Düzağaç~ bestesi ve yorumu ile...

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Haldun Taner, Özdemir Asaf'ı şöyle tanımlıyor; "O şairden başka hiçbir şeye benzetilemezdi. Gençliğinden beri bakışından, duruşundan, yürüyüşünden ve özellikle düşünüşünden bohem, özgür, şair kişiliği kolaylıkla okunurdu. Onun kadar nezaketini ve akıl ölçüsünü bir an bile yitirmeyen başka insan tanımadım. nezaket Özdemir'in takısı değil özüydü.

Şairin oğlu Gün Arun anlatıyor: “Bana öyle geliyor ki babam şair olduğu için farklı değildi. Farklı olduğu için öylesine şiirler, epigramlar, yazılar yazmış ve alışılmadık bir baba olmuştu herhalde. Duygusal yerine duygu dolu, düşünceli, anlamlı demek daha doğru olacak. Şimdi geriye baktığımda karmaşık değil; dolu ve zengin bir ruh, düşünceyle beslenen, açık görüşlü, bilge bir adam görüyorum. Tabii ki başarısızlıkları, kırgınlıkları, üzüntüleri de vardı mutlaka.

Kızı Seda Arun anlatıyor devamında;1980 yılının Aralık ayında babam hastalandı, doktor yaptığı ilk tetkiklerden sonra hastaneye yatmasını istedi ama hastalığının tedavisi mümkün değildi. Bunu herkes biliyor ama babam bilmiyordu. Yaşayacağı zaman çok kısaydı ve yapılması gereken her şey yapılmıştı, o nedenle eve götürmemizi söyledi doktor. O gün, o sağlıksız haliyle bile “Bizim duraktan tanıdık bir taksici çağırın, pisi pisine bir trafik kazasında ölmeyeyim.” dedi. Bu şakasını yıllar önce şiir olarak yazmıştı zaten; “Ölüm Allah’ın emri / trafik olmasaydı”. O gün Bebek’teki evine sağ salim vardı ama zamanı çok kısaydı.

Röntgenlerin korunduğu sarı kağıda hastanede yazdığı son şiir isimsizdir.

Hastanede veya hapishanede

Hayatını yazma!

Sonunu bir merak eden çıkabilir

Hastanede her gece insan

Birkaç yaşam yitirebilir ya da yaşayabilir

Hapishanede ise her sabah.

28 Ocak 1981’de 58 yaşındayken İstanbul’da hayata veda etti. Mezarı Rumelihisarı Mezarlığı’ndadır.