Çanakkale Sadece Savaş Değildi.
1957 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olup ihtisas yapmak üzere ABD'ye giden doktor Ömer Musluoğlu görev yaptığı hastahanede başından geçen çok enteresan bir hadiseyi şöyle anlatıyor:
   "Amerika 'ya gittiğim ilk yıllar ( 1957) lisanım pek o kadar iyi değil.newyork'da Medical Center Hospital adlı bir hastahanede görev almıştım. Fakat vazifem kan almak,kan vermek,serum takmak,elektrokardiyoğrafi çekmek gibi işler.. Hastaya o kadar önem veriyorlar ki yeni doktorlar hemen direk olarak hasta muayenesine ,tedavisine verilmiyıor. Diğer zamanlarda da laboratuarda çalışıyorum.
   Bir hastaya gittim. Yaşlıca bir adam. Tahminen yetmiş beş yaşlarında tabii kendisi ile ingilizce konuşuyorum.
- Kan vereceğim kolunuzu açar mısınız?
Çünkü adamcağız kanser hastası olduğu halde üstelik kansızdı. Elimde kan torbası da var tabii ki.. pazusunu açtım. Baktım pazusunda dövme şeklinde bir Türk bayrağı var. Çok ilgimi çekti benim. Kendisine sormadan edemedim.
- Siz Türk müsünüz?
-Kaşlarını yukarıya kaldırarak "hayır" manasına bir işaret yaptı.
-Ama ben hala merak ediyorum. "Peki bu kolunuzdaki Türk bayrağı nedir?"

-Aldırma öylesine bir şey işte, dedi.
Ben yine ısrarla:
-Fakat benim için bu çok önemli, çünkü bu benim milletimin bayrağı, benim bayrağım...

Bu söz üzerine gözlerini açtı. Derin derin yüzüme baktı ve mırıltı halinde sordu:
-Siz Türk müsünüz?

-Evet Türk'üm...."
İhtiyar gözlerime tanıdık bir göz arıyor gibi baktı.. Anlatmaya başladı:
"Yıl 1915. Çanakkale diye bir yer var Türkiye'de.. Orada savaşmak üzere bütün Hıristiyan devletlerden asker topluyorlardı. Ben, Avustralya Anzaklarındanım. İngilizler bizi toplayıp dediler ki:
-Barbar Türkler Hıristiyan dünyasını yakıp yıkacaklar. Bütün dünya o barbarlara karşı cephe açmış durumda.. Birlik olup üzerine gideceğiz. Bu savaş çok önemlidir.
Biz de inandık sözlerine ve savaşmak isteyenler arasına katıldık.. Beynimizi yıkayan İngilizler Türklere karşı topladığı askerlerin tamamını Çanakkale'ye sevk ediyormuş. Bizi gemilere doldurup Mısır'a getirdiler, orada birkaç ay talim gördük, sonra da bizi alıp Çanakkale'ye getirdiler.
Savaşın şiddetini ben ilk orada gördüm. Öyle ki denize düşen gülleler suları metrelerce yukarı fışkırtıyor, gökyüzünde havai fişekler gibi geceyi gündüze çeviriyordu. Her taarruzda bizden de Türklerden de yüzlerce insan hayatının baharında can veriyordu. Fakat biz hepimiz Türklerdeki gayret ve cesareti gördükçe şaşırıyorduk. Teknolojik yönden çok çok üstün olduğumuz gibi sayı bakımından da fazlaydık. Peki onlara bu cesaret ve kuvveti veren şey neydi? İlk başlarda zannediyordum ki İngilizlerin bize anlattığı gibi Türkler barbarlıktan böyle saldırıyorlar. Meğer bu barbarlıktan değil, kalplerindeki vatan sevgisinden kaynaklanıyormuş.
Biz karaya çıktık. Taarruz edeceğiz, bizi püskürtüyorlar.. Tekrar taarruz ediyoruz, bizi gene püskürtüyorlar. Tekrar taarruz ediyoruz..
Derken böyle bir taarruzda başımdan yediğim bir dipçik darbesiyle kendimden geçmişim. Gözlerimi açtığımda kendimi yabancı insanların arasında buldum. Nasıl korktuğumu anlatamam. İngilizler bize Türkleri barbar, vahşi kimseler olarak tanıttı ya... Ama dikkat ettim, bana hiç de öfkeli bakmıyorlar, yaralarımı sarmışlar. İyice kendime gelince bu defa çantalarında bulunan yiyeceklerden ikram ettiler bana. İyi biliyorum ki onların yiyecekleri çok çok azdı. Bu haldeyken bile kendileri yemeyip bana ikram ediyorlardı. Şok olmuştum doğrusu..
Dedim ki kendi kendime:
-'Bu adamlar isteseler şu anda beni öldürürler, ama öldürmüyorlar... Veyahut isteseler önceden öldürebilirlerdi.. Halbuki beni cephenin gerisine götürdüler..' Biz esirlere misafir gibi davranıyorlardı. Bu duygularla 'Yazıklar olsun bana' dedim. 'Böyle asil insanlarla ben niye savaşıyorum, niye savaşmaya gelmişim? Bu İngiliz milleti ne yalancıymış, ne kadar Türk düşmanıymış' diyerek pişman oldum.. Ama bu pişmanlığım fayda etmiyor ki... Bu iyiliğe karşı ne yapsam diye düşündüm durdum günlerce.. Nihayet bizi serbest bıraktılar. Memleketime döndüm. İşte memlekette Türk milletini ömür boyu unutmamak için koluma bu Türk bayrağı dövmesini yaptırdım. Bu bayrağın esrarı bu işte.."
Benim gözlerim dolu dolu ihtiyara bakarken o devam etti: Talihin cilvesine bakın ki, o zaman ölmek üzere iken yaralarımı iyileştirerek, sıhhate kavuşmama çaba sarf eden Türkler idi. Şimdi de Amerika gibi bir yerde yıllar sonra yine iyileştirmeye çaba sarf eden bir Türk... Ne garip değil mi? Avustralya'dan Amerika'ya gelirken bir Türkle karşılaşacağımı hiç tahmin etmezdim. Siz Türkler gerçekten çok merhametli insanlarsınız. Bizi hep kandırmışlar, buna bütün kalbimle inanıyorum. Peşinden nemli gözlerle
-Bana adınızı söyler misiniz? dedi.
"Ömer" cevabını verdim.
Merakla tekrar sordu:
-Peki niçin Ömer ismini vermişler sana?"
-Babam Müslümanların ikinci halifesinin isminden ilham alarak bana Ömer adını vermiş.

-Senin adın Müslüman adı mı?
Ben
-Evet, Müslüman adı" deyince yüzüme baktı,doğrulmak istedi. Onun yatakta oturmasına yardım ettim. Gözleri dolu doluydu. Yüzüme bakarak dedi ki:
-Senin adın güzelmiş. Benim adım şimdiye kadar Josef Miller idi, şimdiden sonra "Anzaklı Ömer" olsun.

-"Olsun" dedim.
-"Peki doktor beni Müslüman eder misin? Müslüman olmak zor mu ?"
Şaşırdım, nasıl da birdenbire Müslüman olmaya karar vermişti. Meğer o bunu hep düşünüyormuş da kimseyle konuşup soramadığı için gerçekleştirememiş..
-"Tabii" dedim.. "Müslüman olmak çok kolay." Sonra kendisine imanın ve İslam'ın şartlarını anlattım, kabul etti. Hem kelime-i şahadet getiriyor, hem de ağlıyordu.. Mırıldandı:
-Siz Müslümanlar tespih çekersiniz, bana da bir tespih bulsan da ben de yattığım yerden tespih çekerek Allah'ımı ansam olur mu?

Bu sözden de anladım ki dedelerimiz savaş esnasında Hakk'ı zikretmeyi ihmal etmiyormuş. Hemen bir tespih bulup kendisine getirdim. Hasta yatağında tespih çekiyor, biz de tedavisiyle ilgileniyorduk. Bir gün yanına gittiğimde samimi bir şekilde rica etti.
-Beni yalnız bırakma olur mu?"
-Ne gibi Ömer amca?

-Ara sıra gel de bana İslamiyet'i anlat!.. Sen çok güzel şeylerden bahsediyorsun. O sözleri duydukça kalbim ferahlıyor." O günden sonra her gün yanına gittim, bildiğim kadarıyla dinimizi anlattım. Fakat günden güne eriyip tükeniyordu. Kaç gün geçti tam hatırlamıyorum, hastanenin genel hoparlöründen bir anons duydum;
"Doktor Ömer, lütfen 217 numaralı odaya gidin!

Hemen yukarı çıktım. Ömer amcanın odasına vardığımda gördüğüm manzara aynen şöyleydi: Sağ elinde tespih, açık duran sol kolunun pazusunda dövme Türk bayrağı, göğsünde imanı ile koskoca Anzaklı Ömer son anlarını yaşıyordu. Hemen başucuna oturdum, kendisine kelime-i şahadet söylettirdim, o şekilde kucağımda ruhunu teslim etti...
Bir Çanakkale gazisi görmüştüm. Yıllar sonra da olsa Müslüman Türk Milletine olan sevgisi sayesinde kendisine iman nasip olmuştu. Ne yalan söyleyeyim, ağladım... "

Bu hakiki hikayeyi aktaran Dr. Ömer Musluoğlu 2010 tarihinde vefat etmiştir. Mezarı Edirnekapıdadır.

Ben Artık Bu Adamla Nasıl Düşman Olabilirdim!
Bir anzak askerinin çanakkale savaşı sırasında ailesine yazdığı mektup...

10 AĞUSTOS 1915
GELİBOLU

Sevgili ve bir zamanlar mutlu ailem.
Gelibolu cehenneminden hepinize merhaba! Bu mektubu size yazmak niyetinde değildim. Aslında ben artık kimseyle konuşmak kimsenin, kimsenin yüzünü görmek istediğimden de emin değilim. Hem siz benim buraya cehennem dediğime bakamayın burası hakikaten güzel bir yer. Üzerleri toz toprakla örtülmeden önce zeytin ağaçlarının bolluğu, savaşa aldırmadan her yanda pıtır pıtır açan kırmızı gelinciklerin neşesi, akşamları yarımadayı kızıla boyayarak batan güneşin insanın içini acıtan güzelliği ve bir de Gelibolu bülbülleri. Gelibolu’da hâlâ un ufak olmadan kalan küçük bir ruh parçam mevcutsa bunu bülbüller sağlamıştır. Eğer o sırada bir Türk öldürmüyor ya da Türkler tarafından öldürülmüyorsak, Gelibolu’nun muhteşem gurubunu seyrediyoruz. Ege Denizi’nin içine gömülen güneşin biraz önce Pasifik Okyanusu’ dan yükselerek Yeni Zelanda’ da ki ertesi günü aydınlattığını bilmek insanın canını acıtıyor. Fakat bu acı hissi çok kısa sürüyor, sonra yeniden katılaşıyorum. Artık saatlerce hiçbir şey hissetmiyor ve duymuyorum. Bu arada sadece bakıyor, saklanıyor, ateş ediyor, süngü takıyor, düşman öldürüyor, bit ayıklıyor, yemek diye verdikleri kuru bisküvi, kraker, kuru et parçalarını kemiriyor, zaman olursa yatıyor, çok ender olarak da uyuyorum. Ben artık sadece bir Anzak askeriyim. Ne sevdiğim şarkılar, yemekler, kokular ne de sevdiğim insanlar... Ben artık bir sayıyım. Yaşayan bir sayı. Ölürsem o zaman da bir sayı olacağım. “Vatan uğruna kahramanca” ölmüş bir sayı. Kahramanca ve vatan uğruna! Kahramanlık mı? Hadi yaa. Kahramanlık zorla olmaz. Vatana gelince... Burası Türklerin vatanı ve bu savaş bizim savaşımız değil. Bizler İngilizlerin de söyledikleri gibi sadece “hevesli oğlan çocukları”yız. Asıl kahraman olan Türkler. “Johnny Türk” dediğimiz Türkler vatanlarını savunmak için bize karşı çok ağır şartlar altında direniyorlar ve kahramanca ölen asıl onlar.

Geçen hafta ölüleri gömmek için karşılıklı ateşkes ilan edildiğinde ilk defa Türkleri yakından ve canlıyken gördük. Türkler bize anlatılan canavarlara benzemiyordu.Onlar da gözlerinde endişe ve keder olan genç insanlardı.Onlarında arkalarında bekleyen üzüntülü aileleri, yaşlı anne-babaları, karıları belki de sevgileri vardı. Onlar da yaralanınca acı çekiyor, onlar da gencecik hayallerini bırakıp ölüyorlar. Türkler de insandı.

Bana sigara ikram eden iki Türk’e ben de konserve et verdim, ama kabul etmediler. Bu sığır etidir dediysem de inanmadılar. Aslında anlamadılar. O zaman ellerimle kafama boynuz yapıp öküz gibi böğürdüm. Güldüler. Ben de güldüm. Orada savaş meydanında etrafımız askerlerin cesetleriyle doluydu, biz düşmandık ve birbirimize gülüyorduk. Bana sigara ikram eden Türklerden bir “sen no İngiliz” diye şaşırarak sordu. “Ben İngiliz değilim” dedim. Sonra elini uzattı “ben TÜRK” dedi. Bana uzatılan eli tuttum. Orada, Gelibolu’nun en kanlı savaşlarının yapıldığı o tepede, el sıkıştık. Ben artık bu adamla nasıl düşman olabilirdim? Ben bu adamla neden düşman olmuştum ki? Düşmanım o anda artık arkadaş Türk olmuştu.
Ben bu savaşta ölmeyi reddediyorum.
Bu benim savaşım değil.
Fakat yaşamak için de hiç isteğim kalmadı.
Tanrım günahlarımı affet.
Hepinizi çok seviyorum.

Ebediyen sizin oğlunuz.
Alistair John TAYLOR
GELİBOLU 1915

Evren Çakmak, Mecburiyet'i inceledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın duygu ve düşünceleri yine çok güzel aktarılmış. Zweig, diğer kitaplarında olduğu gibi kendinden büyük parçalar katmaya ve bunu yansıtmaya devam ediyor. İnsan psikolojisine hakim bir yazar ve birçoğumuzun bildiği şeyleri kelimelere dökerek adeta hislerimize tercümanlık yapıyor.

SPOİLER İÇERİR

Mecburiyet kitabında, sıkıntılardan dolayı askerlikten muaf olmuş bir adamın tekrar muayeneye çağrılmasıyla yaşadığı psikoloji anlatılıyor. İsviçre'ye taşınıp evlenen ve ressamlık yapan Ferdinand, mutlu mesut yaşarken bir mektup alır. Güncel bir muayene için askerliğe çağrıldığı yazan bu mektup hem onu hem karısını sarsar. İşte kitabımızın ana düşüncesi de burada başlıyor: Eşini, işini, mutlu hayatını bırakmak istemeyen ancak zayıf iradesi ve takıntılarla dolu psikolojisi yüzünden kendini korktuğu ve çekindiği askerliğe, savaşa gitmek zorunda hisseden, bu kararsızlığın içinde zihninde çatışan düşüncelerle eriyip giden bir adamın yaşadıkları.

Her şey çok güzel aktarılmış. Ancak vatan ve millet sevgisi arkaplana atılarak vatandaşlık görevleri şiddetli bir eleştiri yağmuruna tutulmuş. Elbette savaş kötü bir şey, can almak kolay değil. Hatta ana karakterimiz Ferdinand'ın da askerlikten muaf tutulması gerektiğini düşünebilirim ancak milli duygular bu kadar hafife alınmamalı. Yaşadığımız ülkenin halkına karşı sorumlulukları olduğu gibi halkın da bazı vatandaşlık görevleri vardır ve olmalıdır. Hayatta istenmeyen şeyler olabilir. Sırf mecburiyetten yapmamız gereken işler olabilir. Devletlerin verdiği özgürlüğü yetersiz bulup mecburiyet kavramından bahsedersek bir gün başka bir devlet gelir; daha tutsak,daha mecbur hissederiz. İnsanlardan mutlak adalet bekleyemeyiz. Elimizden geldiğince doğru bir birey olmaya çalışmalı ve yapmamız gerekenleri yapmalıyız.

Dosto'nun Müridi, Antigone'yi inceledi.
15 Mar 18:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Nefret etmek için değil, sevmek için yaratıldım.''

Antigone...Antik Yunan oyun yazarı Sophokles'in M.Ö. 440'lı yıllarda yazdığı eseri. Eserin dayandığı temel çatışma, günümüzün 'doğal hukuk-pozitif hukuk' tartışmalarının ilksel karşılıklarıdır denebilir. Bugünün Avrupa uygarlığı, sahip olduğu, büyüttüğü yönetim sistemini ve felsefesini, Antik Yunan toplumunun politik öğreti ve pratiklerine borçludur. Her ne kadar bu düzenin içselleşmesi için milyonlarca insanın ölmesi gerekse de.

Lannetli kral Oidipus, yaşadığı felaketten sonra kendini kör edip, Thebai'den ayrılınca, oğulları Polyneikes ve Eteokles yönetime dönüşümlü olarak geçmeyi ve biri tahttyaken ötekinin ülkeyi terketmesini kararlaştırırlar. Fakat Eteokles sözüne sadık kalmaz ve kardeşine hakkını vermez.Bunun üzerine Polyneikes kardeşine savaş ilan eder. İki kardeşin birbirlerini öldürmeleriyle tahta, Oidipus'un kardeşi Kreon geçer. Kreon Eteokles'e, krallara yaraşır bir cenaze töreni düzenlerken; Polyneikes'i vatan haini ilan edip cesedinin gömülmesini yasaklar, ve şehrin dışında vahşi hayvanlara parçalattırma kararı alır. Ve oyuna konu olan asıl olay yani Antigone'nin trajedisi bu krizle başlar.

Antigone, Kral'ın buyruğuna karşı çıkıp Tanrıların buyruğunu seçer. Burada önemli olan detay, Antigone gibi bir kadın karakterin, o dönemde bu şekilde destansı ve devrimci işlenmiş olmasıdır. Zira Hellenlerin kadına ve kölelere bakışı arasında pek de fark yoktu. Eserde Antigone'nin tam zıddı, ezik, edilgen kadın tipini Antigone'nin kardeşi İsmene temsil eder.

Fakat burada belirtmem gereken önemli bir diğer husus, Antigone'nin haklı öfkesinin ve İsmene'nin edilgenliğinin, günümüzün ve genel olarak modern edebiyatın birçok isminin yaptığı gibi, ''Feminist bir dille'' okunamayacağıdır. Evet, Antigone'nin direnişi ve eserin sonundaki tavrı, o dönemde bir kadın karakter için aykırı bir duruştur ve sonraki yüzyıllarda birçok eser için esin kaynağı olacak kadar güzel ve acıdır fakat bu tavrın kökeninde ''erkeğe'' değil ''yapay iktidarlara'' bir tepki söz konusudur. Çünkü Antigone, teşbihte hata olmasın ''cümlenin rızkını veren ol gani Zeus iken, yeryüzünün halifesi Kreon'a minnet eylemem!'' deyip tanrısal yasaların kutsiyetinden yana tavrını koyar. Eser ait olduğu zamanın mantığına göre değerlendirilmezse, hak ettiği kavrayış yolundan da sapılmış olur. Fakat hikaye ve karakterlerin günümüz psikoloji bilimi ve edebiyatı için birer simge olarak alınması doğaldır.

Kreon'un temsil ettiği sosyolojik durum, Avrupa'da insan haklarının kökeni ve iktidar bağlamında gerçekleşen ''stigma, ötekileştirme'' gibi politik davranışların çözümlenmesi konusunda fikir vericidir. Polyneikes'in vatan haini ilan edilmesi, cesedinin gömülmesine izin verilmemesi, Antigone'ye göre korkunçtur. Çünkü o artık bir ölüdür ve o haliyle ne bir hain ne bir düşman ne de bir tehdittir. Sonsuz bir karanlıkta başıboş bir hiçliktir ve her insan gibi gömülmeyi hak eder. Dikkat çeken bir başka detay Antigone'nin ''genç, küçük'' gibi sıfatlarla yaftalanmasıdır. Antigone'nin bir çocuk olması bu şekilde örtük ifade edilerek onun zayıflığı vurgulanır ve onun ''büyümeyi'' seçtiği an yok oluşu seçtiği görülür. Büyümek tanrısallıktan kopuk iktidara başkaldırı girişimidir Sophokles'e göre ve tanrıdan uzaklaştığı ölçüde vicdan ve mantıktan da uzaklaşması kaçınılmazdır.

Sevmek için yaratılan Antigone'nin İktidarın doğasında yer alan nefretle savaşı...

Yunanlılar bunu nasıl başardı? Bu edebî kalitenin hinterlandı neydi? Doğal hukuk mu yoksa insan aklının ürünü olan pozitif hukuk mu? İnsan yasaları kusura mahkûm mu? Bu sorular artırılabilir fakat kesin olan şey eserin değeri ve yarattığı yüzyılları aşan ölümsüz etkidir. Okuyun dostlar!

V ï v., Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
15 Mar 11:31 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı A101'de ilk gördüğümde pek ilgimi çekmemişti. Elime alıp dikkatli baktığımda Atatürk'ün kitabı okul müfredatına alınmasını istediğini yazdığını gördüğümde kitaba birden ilgim arttı. Arka kapaktaki yazıyı okuduğumda kitaptan etkilendim. Bunlara bir de para biriktirememe huyum eklenince kitabı aldım.

Kitabın aldığıma pişman olmadığım kitaplar arasında ilklere girdiğini söyleyebilirim. Anlatılanlar günümüzde her açıdan daha hala gelişmemiş ülkelerin vatandaşları için altından da değerli bilgilerdir. Kitaba "her açıdan eğitim için birebir" desek yalan olmaz.

Finlandiya halkının geçmişte halini düşündüğümde aklıma direkt kendi vatandaşlarım geliyor. Ne kadar ilerlemeye devam etsek de aramıza hala geri kalmış insanlarımız var. Insanlarımızın gelişmesi için neler yapabiliriz düşünmemiz lazım. Bunun için ilk başta her köşeden insanın birleşmesi gerekiyor.

Bilim çağında yaşadığımız halde ülkemizde eğitime önem vermeyen, kızlarını okutmayip "okusa ne olacak otursun evinde" kafasında yaşayan, bırak okutmayı kızlarını çocuk yaşta evlendiren geri kalmış, cahil insanlara sahibiz. Işte bu gibi durumlarda eğitimin önemini birkez daha fark ediyoruz. Az gelişmiş ebeveynler çocuklarını da aynı kendisi gibi yetiştiriyor, onları kötü bir kadere mahkum ediyor. Bu durumda bütün sorumluluk sadece ailede değil yaşadığımız çevrede. Insanlarimizdan ne görüyorsak zamanla aynı şeyi bizlerde yapıyoruz. Mesela hiç küfür etmeyen bir çocuk düşünelim, o çocuk küfürün kötü bir şey olduğunu bilsede çevresinde küfür eden insanları gördükçe buna alışıyor, küfür etmek normal bir şeymiş gibi kendiside küfüre başlıyor. Gelecek neslin iyi bir ahlaka, eğitime sahip olması için cevrenin de bunları içinde bulundurmasi lazım.

Eğitim sistemimizin kötü olduğunu söylememe bile gerek yok. Peki çocuklarımız neden ders çalışma isteğini uyandıramiyor? Sadece eğitim sistemi ya da ailevi meselelerden dolayi mı? Hayır. Çocuklarımıza vatan sevgisini asilamiyoruz, onlara bu toprakların önemini anlatmıyoruz. Malesef eline bayrak alıp, sokaklarda "Allahuekber!" nidalarıyla dolasmakla vatansever olmuyoruz.

Aslında buraya yazabileceğim çok şey var ama bu kadarla tutmak istiyorum. Yukarıda yazdığım şeylerin bazıları bu kitabi okumadan önce düşündüklerim, bazıları ise bu kitabın bana kattiklaridir. Her yaştan kişinin okumasını, okul müfredatına yeniden konulmasini, her kütüphanede olmasını canı gönülden istediğim bir kitap.

Kitabı okuyacaklara keyifli okumalar dilerim. Bol kitapli bir hafta olması dileğiyle.

Mete Özgür, Kafkas Şiirleri'ni inceledi.
 15 Mar 01:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kaysın Kuliev, şiirleri 100'den fazla dile çevrilmiş bir Balkar Türkü şairi... Kuliev'in şiirlerini güçlü ve farklı kılan şey şüphesiz yaşadığı dönem, coğrafya, siyasi ve toplumsal durumdur. Zira kendisi Ekim Devrimi'nin gerçekleştiği yıl yani 1917 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde, Kuzey Kafkasya'da Karaçay-Balkar bölgesinde doğmuş ve hayatının büyük çoğunluğunu burada geçirmiş.

Stalin rejiminin edebiyatı bir propaganda aracı olarak kullandığını ya da sanatçıya bunu dayattığını düşünürsek, Kaysın Kuliev'in bu dayatma karşısında vazgeçmediği vatan şiirleriyle oldukça dik bir duruş sergilediğini de söyleyebiliriz.

Vatan şiiri denilince akla gür sesli bir lirizm ya da güçlü epik söylemler gelse de Kaysın Kuliev şiirlerinde genellikle pastoral ögeler göze çarpar ki, kitapta yaklaşık 15 şiirin adında dağ yer alır. Bu yönüyle Kuliev ile Sabahattin Ali birbirine benzer. Nitekim her iki şairin de özgürlük imgelerinin en önemlisi dağlardır.

Kuliev, 2. Dünya Savaşı'nda Kızılordu saflarında Nazi Almanyasına karşı savaşsa da halkı hainlikle suçlanarak sürgün edilmiş ve Kuliev de halkıyla birlikte gitmeyi tercih etmiş. Çok sevdiği vatanından 13 yıl uzak kalmıştır. Kuliev, Karaçay-Balkar bölgesini vatanı bilmesine ve şiirlerinde dağlı halkı için özgürlüğü çokça dile getirmesine karşın, temelde SSCB'ye bağlılıktan da vazgeçmez. Bu bağlılığın onun vatan şiirleri karşısında eleştirilebilecek önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum. Diğer önemli bir nokta ise kitabın ismiyle alakalı. Kafkasya oldukça geniş ve çok uluslu bir coğrafya. Hemen her kafkas halkının benzer acıları yaşamasına rağmen bu şiirlerin bütün bir Kafkasya'yı kucaklamaya kollarının yetmeyeceği kanaatindeyim.


İyi kitaplar...

ecitah, Elveda Güzel Vatanım'ı inceledi.
 14 Mar 11:55 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

İlk çıktığı günden beri okumaya heves edip daha yeni okuyabildiğim eser.
Açıkçası büyük bir heves ve ümitle başladım kitaba. Çok hayal kırıklığına uğrattı mı, hayır. Ama kitapta şöyle bir şey var ki, bir şeyler eksik, yarım. Konu güzel; eski bir ittihatçının 18 sene sonra yaptıklarından pişman olmasıyla birlikte sevdiği insana yaşadıklarını anlatması... Mektup tarzını pek sevmesem de yaşadığı an ve geçmiş güzel anlatılmış. Geçişler çok göze batmıyor, gayet yerinde. Ama dediğim gibi bir şeyler eksik ve bu eksiklik beni çok yordu okurken. Yarım kalmış hissiyatı uyandırdı bende ve bitirdiğim zaman sevindim yani.Yine de, vatan kavramı güzel yansıtılmış.
Aşk, karşılıklı fedakarlık gerektirirse bir birliktelik doğar. Şehsuvar da Ester de gururlarını kenara itemediği için belki de kırıklıklar da öldüler. Ne kadar doğru bilmiyorum, kafandaki bir düşüncenin doğrultusunda her şeyden vazgeçmek...
Birçok sorular sorup sizi düşünmeye iten bir kitap, yine de çok da kesinlikle okunması gereken bir eser değil diye düşünüyorum. İyi okumalar efendim.

Cem Eren Demirel, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 05:40 · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyi özü gibi kabullenip,tanımlara yalın bakmak, bazen çok şey anlatır
"Vatan ve millet, vatan ve millet oldukları için sevilir; bir din, din olarak münakaşa edilir, ret veya kabul edilir, yoksa hayatımıza getirecekleri kolaylıklar için değil..."

Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 45 - undefined)Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 45 - undefined)

12 Mart 1921 (İstiklal Marşının Kabulü)

"Bu şiir öyle bir şiirdir ki o trajik anda var olup olmama noktasında bir toplumun, bir milletin ihtiyaç duyduğu değerleri içinde toplamıştı. Bir bakıma bir mücadelenin, bir ruhun hatta bir medeniyetin özüydü."
...

Mehmet Akif Ersoy ve onun vatan sevdasıyla dolu yüreğinden dökülen satırlardan oluşan milletimizin ruhu, manevi servetimiz, vatan tablomuz:İstiklal Marşımız.

Mehmet Akif Ersoy'u ne kadar tanıyoruz?

Mesela, İstiklal Marşı yarışmasının düzenlendiği ve kimsenin o milli mücadele ruhunu yansıtamadığı bir zamanda 724 şiirin arasında 725. şiir olarak yarışmaya dahil edildiğini ve bu katılımın Hamdullah Suphi'nin durumun vehametini anlatan mektubunun akabinde gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Mesela, bu marşı yazmak için gecesini gündüzüne kattığını, her an onunla meşgul olduğunu, İstiklal Marşı mecliste tekrar tekrar okunup ayakta alkışlandığı vakit mütevazı şahsiyetinden dolayı orada bulunmadığını?

Mesela, yarışma ödülünü sonuna kadar hak etmesine rağmen ve cebinde borç aldığı 2 lirası bulunmasına rağmen yarışmadan kazandığı 500 lira ödülü bir derneğe bağışladığını?

Mesela, "Safahat" adlı kitabınıza neden İstiklal Marşını da almadınız diye sorulduğunda 'O milletime aittir o yüzden kitabıma almadım.' dediğini ve bu kadar ince düşünerek hareket ettiğini?

Mesela, ölümünden birkaç gün önce ziyarete gidenlere verdiği cevabı?

"Bu İstiklal marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam.Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin."

Ne kadar az şey biliyoruz o koca yürekli vatan sevdalısı hakkında ve onun yazarken hissettiği duyguları İstiklal Marşımızı okurken ne kadar hissedebiliyoruz ya da hissediyor muyuz? Sorgulanacak çok şey var aslında ama vereceğimiz çoğu cevabın içler acısı olduğunu düşünüp susuyorum.
Yine de ümitvârım.
Çünkü o vatan aşığı, Hak sevdalısı bizlere Asım'ın nesli diyordu.
Onun yaptığı fedakarlıkların karşılığı olarak vefanın zerresini dahi olsun gösterebiliyorsak ne mutlu bize.
Bu özel gün vesilesiyle yürekten anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.
Nur içinde yat güzel insan.
Hürmet ve sevgiyle...