Miray Duruay, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap okunduğunda bazı ülkelerin neden gelisemedigini bazı ulkelerin nasil en gelişmiş olduğunu gayet iyi anlıyorsunuz. Eğitim herşeydir.

Hüseyin DEMİR, Semerkant'ı inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Tarihsel Romanın Bendeki Tarihi

Sene 2001… Ortaokul 1. Sınıfa başlayacağım yıl. Bir yaz günü dayımların kereste fabrikasında çalışıyorum. Çalışıyorum dediğime bakmayın. Sadece ortalıkta dolanıyorum. Canım sıkılınca fabrikanın değişik yerlerine keşifler yapıyorum hazine bulacakmışım gibi. Sanki keşfedilmemiş yerler var da bende oraları keşfe çıkmışım gibi.

Tam bu düşünceler içindeyken fabrikamızın bitişiğinde terk edilen bir tuz fabrikası gördüm. Terk edilmiş koca bir fabrika… Benim için bulunmaz bir hazineydi. Hemen camdan içeri atlayıp içeri daldım. Kendimi koca bir şehirde define avına çıkmış gibi hissediyordum. Baya bir süre içeride kaldım, olmadık hayaller kurdum fakat nedense hiçbir şey bulamadım. Tam çıkmayı düşünürken köşede bazı kitaplar gözüme çarptı. Herhalde eskiden fabrikanın kitaplığında duran kitaplar olsa gerek. Yanlış hatırlamıyorsam oradan sadece dikkatimi çeken iki kitap aldım, dışarı çıktım: “Alamut ve Semerkant…”

“Alamut’u” daha sonra kaybettim. Fakat “Semerkant” hep başucumda kaldı. Yalnız bir türlü okumak nasip olmadı. Ortaokul yıllarım boyunca hep kitaplığımda kaldı. Daha sonra Van’da lise okumaya gittim. Kitap benimle Van’a geldi. İki yıl orada benimle kaldı. Van’da bulunduğum zamanlarda kitabı hiç okumadım. Daha sonra Batman’a geri döndüm. “Semerkant” benimle birlikte döndü. Sonra aradan yıllar geçti. Üniversite yılları başladı. “Semerkant” benimle birlikte Gaziantep yollarını tuttu. Gaziantep’ten sonra belli bir süre İzmir’de misafir öğrenci olarak okudum. “Semerkant” benimle birlikte İzmir yoluna çıktı. Üniversite yılları bitti. Öğretmenlik yılları başladı kitap hep benimle birlikte kaldı. Kaç yıl o “tuz fabrikasında” kaldı bilmiyorum. Ama benimle beraber tam 17 yıl kaldı.

17 yıl boyunca bir türlü okumadım o kitabı. Daha sonra fark ettim aldığım fakat uzun süredir okumadığım baya bir kitap birikmiş. Bu kitaplar için bir çözüm bulmam gerekiyordu. En sonunda hoşuma giden bir çözüm buldum. Okuyacağım kitapları küçük küçük kâğıtlara yazıyorum. Arada kurayla bir tane kâğıdı alıp açıyorum, ismi çıkan kitabı okumaya başlıyorum. Aynen böyle bir gün o küçük kâğıttan “Semerkant” kitabı çıktı. Haliyle şu soru akla gelebilir: “Neden kitap hakkında yazmıyorsun da farklı şeyler söylüyorsun?” Nedeni gayet basit… Kitabı okumak için ilk elime aldığımda kitabın kendisi değil de “Bendeki Hikâyesi” sardı dünyamı.

Zaten güzel kitap dediğin şey sende bir hikâye bir iz bırakan kitap değil midir? Semerkant’ta böyle bir iz böyle bir hikâye bıraktı bende…

*******************************************

Kitap ile ilgili birkaç kelam edecek olursam. Kitap genel olarak Ömer Hayyam’ın hayatı ve yazdığı Rubaiyat eserinin etrafında şekilleniyor. Kitabın ilk iki bölümü “Ömer Hayyam” ile başlayıp “Nizamülmülk” “Selçuklu Devleti” “Alparslan” “Tuğrul ve Çağrı Beyler” “Hasan Sabbah” “Dönemin İran Devleti” gibi birçok tarihsel olguyu ve kişiyi çok ustalıkla anlatıyor. Romanın bu bölümü her ne kadar olay anlamında çok güzel yazılmış olsa dahi fikri anlamda çok sıkıntılı duruyor. Bir kere Romanın ana temasının hepsinde İran Devleti övülürken Türk Devletleri ve Türk halkı sürekli aşağılanmış.

Kitabın ikinci bölümü ise yakın çağ dönemi İran devletindeki olaylar işlenmekle beraber önceki bölümle bir örümcek ağı bağlantısı kurulmuş. Hem İran devlet tarihi anlatılmış hem de konu Ömer Hayyam’dan kopmayarak çok güzel bir olay örgüsü oluşturulmuş. Fakat kitabın bu bölümünde de Türk Devletine hakaretler özellikle Sultan Abdulahamid Han’a ve onun şahsında Osmanlıya ve Rusya’ya baya bir hakaret edilmiş. Öte yandan Amerika ve İngiltere, İran devletinin ve Ortadoğu’nun tek kurtarıcısı olarak görülmüş. – Ki en tahammül edemediğim şeydir.-

Kitabı bitirdiğinizde sizde bıraktığı edebi haz baya fazla. Özellikle tarihe, tarihi kişiliklere ve İran Tarihine merakınız varsa okunması gereken bir kitap.

Ama ben yine de sözlerimi şu veciz söz ile bitirmek istiyorum:

“ Amerika’dan nefret ediyorum ama daha çok Amerika’nın vicdanına sığınan Müslümanlardan nefret ediyorum. "

Ezgiiii, Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Sayfa sayısı çok az olmasına rağmen öyle dolu dolu bir kitaptı ki şaşırdım doğrusu. Söylenmek istenen her şey net bir şekilde ortaya konmuş ve akıcı bir şekilde ifade edilmiş. Bu da çevirmenin iyi olduğunu da gösteren bir şeydir aslında. Kitapta verilen istatistik bilgilerle kimin ne kadar zengin olduğu kimin ne kadar açlık sınırında sistem ile boğuştuğunu gözler önüne sermiş Bauman. Diğer bir kaç kitabına bakarak daha rahat okunan bir kitap oldu benim için. Tavsiye ederim özellikle de sosyolojiyle ilgilenen ve öğrenmek isteyen herkese.

Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyolojik şeylere felsefi düşünce kalıplarını uyarlama yönünde yaygın bir alışkanlık vardır; öyle ki, yaptığımız ilk tanım sosyal olaylara dair bit tür felsefe olarak görülmüştür sıklıkla. Sosyal olguları zorlama ve baskı kavramlarıyla açıkladığımız söyleniyor; tıpkı Tarde'ın bunları taklit kavramıyla açıklaması gibi. Fakat bizim böyle bir amacımız olmamıştır ve hatta her türlü yönteme aykırı olduğu için, bize böyle bir şey atfedileceği aklımıza gelmemiştir. Bizim yapmaya çalıştığımız şey, bilimin sonuçlarını felsefi bir bakışla hızlı bir şekilde değerlendirmek değil, bilimin incelemesi gereken olguların hangi dışsal özelliklere bakılarak tanınabileceğini belirtmektir; böylece bilim insanı bu olgularla karşılaştığı yerde onları saptamasını bilecek ve diğer olgularla karıştırmayacaktır. Burada amaç, araştırma alanını mümkün olduğunca sınırlandırmak ve yorucu uslamlamalara kapılmaktan uzak durmaktır. Bu yüzden, yaptığımız tanımın sosyal olayın bütün niteliklerini belirtmemesi ve dolayısıyla bu konuda yapılabilecek tek tanım olmaması nedeniyle eleştirilmesini seve seve kabl ediyoruz. Aslında, sosyal olayın birçok farklı biçimde nitelendirilebilir olması gayet anlaşılır bir şeydir; zira sosyal olayın tek bir belirleyici niteliğinin olması için hiçbir neden yoktur. Önemli olan, izlenen hedef için uygun gibi görünen niteliğin hangisi olduğunu seçmektir.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 24 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 24 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir "şey" derken neyi kastediyoruz tam olarak? Şey düşünceye karşıt olandır; tıpkı dışsal olarak bildiğimiz bir şeyin içsel olarak bildiğimiz bir şeye karşıt olması gibi. Doğal yollardan zihinsel olarak kavranamayan, basit bir zihinsel analizle hakkında fikir edinemediğimiz, zihnin yalnızca kendi dışına çıkmak koşuluyla, gözlem ve deney yoluyla, en dışsal ve kavranması en kolay niteliklerden başlayıp en görülmez ve en derindeki niteliklere ulaşarak anlayabileceği her bilgi nesnesi bir "şey"dir.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)

Dinle Ney'den
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana’

Mevlana’nın dünyasında, ney insanı temsil eder. İnsan da, tıpkı ney gibi, içinde nefes saklamaktadır. İnsanın her sözü, bir özleyişin ve bir ayrılığın ifadesidir. İnsanın iç çekişleri, aslından ayrı olmanın hüznünü, yuvadan uzak olmanın sancısını yansıtır.

‘Kestiler der sazlık içinden beni,
Dinler ağlar hem kadın hem er beni’

Sazlık, kamışlık ney’in anayurdu ve evidir. İnsan da ney gibi yuvasından ayrılmıştır. Kalbinin ebedi muhabbetle doyduğu o yerden dünya gurbetine sürülmüştür. İnsan kalbi, ney gibi, ayrılık ve yokluğun yaşandığı bu dünyada, inceden inceye feryad etmektedir. İnsan ruhu olması gereken yerde değildir; geçmişe ait hüzünler ve geleceğe ait kaygılar, aslında hep bu uzaklığın sözsüz ve sessiz ağlayışından ibarettir.


Hasret anlatmam için bulmam gerek,
Ayrılıktan parçalanmış bir yürek.

Aslı kaybetmişse bir insan arar,
Asla dönmek için hep uygun an arar.

Dosta gâh yoldaş olup gâh düşmana,
İnleyip sesler duyurdum her yana.

Dost olur zannımca her insan bana,
Bi haber gel gör ki sırrımdan yana.

Sırlarım olmaz iniltimden uzak.
Etmez fark her göz, işitmez her kulak.

Saklı olmaz birbirinden can ve ten,
Canı her göz görmez.” Ama bil ki sen;

Bir ateştir ses değildir ney sesi.
Kimde yok ateş? Yok olsun böylesi!

Sevgiden ağlar eğer ağlarsa ney,
Sevgiden çağlar eğer çağlarsa ney.

Ney o şeydir perde yırtıp perdesi,
Dost edinmiş dosta hasret herkesi.

Hem devadır ney denen şey hem zehir,
Bir bulunmaz arkadaştır, hem fikir.

Anlatır ney aşk-ı Mecnûn’un nedir,
Kanlı bir yoldan haber vermektedir.

Müşteri yalnız dil, söz, kulak dedi.
Aşkı Mecnûn bildi akıl ermedi.

Derdimizden gün zamansız dolmada,
Her yanlış bir günle yoldaş olmada.

Gün geçip isterse yaz ersin güze,
Ey temiz insan! Sağol kâfi bize.

Kandı her varlık, balık kanmaz suya,
Rızk eğer eksikse, gün dolsun mu ya?

Anlamaz olgun adamdan ham adam,
Söz hem az hem öz gerektir vesselam.
Celâleddin-i Rûmî

ALİCANPAŞA, bir alıntı ekledi.
Dün 15:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Günah, kendi doğana karşı yaptığın her şeydir. Günahsız olmak bunun tam zıddıdır. Saflık, arılık, kendine düşmanca davranmamaktır. Günahsız olmak demek davranışlarının sorumluluğunu üstlenmek ama kendini yargılamamak ve suçlamamak anlamına gelir.”

Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz (Sayfa 44 - Ötesi yayıncılık)Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz (Sayfa 44 - Ötesi yayıncılık)