Gülsün Kırmızıgül, Her Şeyin Sonundayım'ı inceledi.
 16 Mar 10:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün eski ben'lerimden biri olduğumu duydum,belki de ben bugün her şeyin sonundayım.Bu beni bunaltıyor.Gözlerinden öperim... özlemle...ne değişebilir ?

~Kübra~, bir alıntı ekledi.
30 Oca 16:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ferit Edgü'den Tezer Özlü'ye
Yatmadan önce:Kitabın başına şöyle bir cümle koymaya ne dersin: "Soru işaretleri gereksizdir. Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur."

Her Şeyin Sonundayım, Ferit EdgüHer Şeyin Sonundayım, Ferit Edgü
Elif Gökdemir, bir alıntı ekledi.
28 Oca 18:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Soru işaretleri gereksizdir. Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)
Elif Gökdemir, bir alıntı ekledi.
28 Oca 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir tek sözcükle, gökyüzü korkunçtu.
Ve onunla birlikte her şey.
FERİT EDGÜ

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 13 - Sel Yayıncılık)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 13 - Sel Yayıncılık)
Elif Gökdemir, Her Şeyin Sonundayım'ı inceledi.
28 Oca 15:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü ve Ferit Edgü mektuplarından oluşan bir kitap.
Tezer Özlü' yü çocukluk yıllarından tanıyan Ferit Edgü, hem dostu hem de yayıncısıdır. Çoğu mektupta Tezer Özlü 'nün hastalığının artığı dönemlerde birbirlerine yazdıkları mektuplar yer alıyor.(Tezer Özlü nün evlilikleri ve boşanmasını da anlattığı mektuplar vardır.)

Meltem Parlak, Tezer Özlü'ye Armağan'ı inceledi.
21 Oca 14:48 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

'Her Şeyin Sonundayım' kitabını okuduktan sonra #sezerduru 'nun böyle bir kitabı olduğunu fark ettim. Hemen sipariş verdim ve okumaya başladım. Söz konusu #tezerözlü ise onunla ilgili her kitabı ve her yazıyı okurum.
.
.
Bu kitap 5 bölümden oluşuyor. Ilk bölümde ailesi ve kendi yasami hakkında bilgiler mevcut. Ne zaman doğduğu, hangi okullarda öğrenim gördüğü vs. Ve tabii ki ölümü hakkında da yazılar var.
.
.
Ikinci bölümde yakın çevresinin Tezer hakkında yazıları mevcut.
.
.
Üçüncü bölümde Tezer öldükten sonra ona yakın eş dost tarafından yazılan yazılar ve kitaplarının değerlendirilmeleri anlatılıyor.
.
.
Dördüncü bölümde Tezer'in kendi yazıları mevcut. Aldığı ödülü vs anlatmış.
.
.
Son bölümde ise fotoğraflar var. Birçok fotoğraf var. Tezer'in küçüklüğünden son anlarına kadar olan fotoğraflar. Tezer'den kalan son kare yine yüreğimi burktu.
.
.
Bu zamana kadar okuduğum kitaplar arasında en çok cümlelerin altını çizdiğim bu kitap oldu kesinlikle. Tezer'in akrabası olarak gördüğü üç yazar sürekli dile getiriliyor. Pavese, Svevo ve Kafka. Üçüncü bölümdeki yazıları okurken "sürekli aynı şeyleri okuyorum" gibisine bir hisse kapılabilirsiniz. Evet aynı şey tekrar gibi oluyor ama Tezer'e yazılan yazılar olduğu için ve de kitaplarından da alıntılar olduğu için birçok yerde aynı övgü ve alıntılara rastlıyorsunuz. Farklı kişiler yazıyor ama Tezer herkesçe sevildiği için aynı duygular mevcut. Bu durum beni okurken ASLA rahatsız etmedi. Aksine çok hoşuma gitti ve aynı satılar da olsa çizip durdum. O cümleleri yüreğime kazıdım adeta.
.
.
Tezer hep Pavese'den alıntı ile bitiriyor yazılarını. Ben de Tezer'mden alıntı ile bitireyim yorumumu. "Bıraktım. Bıraktım... Ve bana ölümsüzlüklerin sonsuz acıları kaldı. Ben, insan olma çabasının sürekli üstüne giden ben? Artık beni benden alsınlar..." #yapıkrediyayınları

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü
Öleceksem de ne nedenle öldüğümü bile bilmek istemiyorum, taş devri
insanı gibi ölmek istiyorum, o da benim seçeneğim.

Uğur, Her Şeyin Sonundayım'ı inceledi.
16 Oca 13:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Adından da anlaşılacağı üzere iki güzide yazarın, iki çok iyi arkadaşın mektuplaşmalarından oluşan bir kitap. Böyle kitaplara ne diyeceğimi pek bilemiyorum aslında. Sanki çok mahremine giriyormuşum gibime geliyor. Biraz rahatsızlık duyuyorum. Ama okumadan da yapamıyorum. Mektuplaşma arkadaşlar. Pek de yorumu olmaz gibi. Ben Tezer Özlü' yü sevdiğimden aldım, okudum ve arşivime kattım. Öykü, roman ya da şiir icra eden yazarların mektuplarda nasıl olduğunu, neler yazdığını merak ediyorsanız, bu iki yazardan ya da en azından birisinden de hoşlanıyorsanız almalısınız.

Hatice, bir alıntı ekledi.
16 Oca 10:20

Hemen gel. Sen olmazsan hiç kimseyi göremeyeceğim. En çok ve en uzun sana inandım.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer ÖzlüHer Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü
Meltem Parlak, Her Şeyin Sonundayım'ı inceledi.
05 Oca 19:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

#okudumbitti

#tezerözlü ve #feritedgü 'nün mektupları mevcut. Gündelik yaşantılarından, havadan sudan, iş hayatlarindan, hastalık durumlarından vs bahsetmişler birbirlerine. #yaşamınucunayolculuk kitabının basım aşaması durumlarını da anlatan mektuplar mevcut. Ve anladığım kadarıyla Tezer'i en iyi anlayan kişi Ferit Edgü. Mektupları da ayrı bir tat bıraktı bende. Keza Tezer'in diğer kitapları da öyle. Tezer dendiği anda bende akan sular duruyor ve onunla ilgili en ufak bir yazı dahi okusam içime bir yumru oturuyor adeta. Öyle üzülüyorum öyle bi boşluğa düşüyorum ki. Ah Tezer.. Ne vardı inat edecek. Keşke tedaviyi kabul etseydin de erkenden göçüp gitmeseydin bu dünyadan. #selyayıncılık