• 824 syf.
  ·8 günde·5/10
  linç yemeyeceksem başlayayım. (yazım hataları varsa şimdiden özürler)
  ciddi sopiler bulunmakta olduğunu söyleyeyim önce ve ömrümü yiyen iki karakter ile, elbette aleksandr ve tatyana kişileri başta olmak üzere bodoslama anlatmaya başlıyorum ona göre.
  aleksandr hem tatyanayı sevdiğini söylüyor, ama onun "iyiliği" için ablasıyla evlenmeye kadar işi götürüyor, tatyana desen külkedisi hikayesi ve enteresan tarafı buna gönüllü olması ve öyle davranması, tatyananın aleksandırın yardımları ile büyükkannesinin yanına transferinden sonra vardığı köyünde ise sonraları aleksandır köye geldiğinde, herkesin kendini yerlere atarak ağlayarak ölümdenden döndüğünü verem atlattığını komada kaldığını anlattıkları tatyanayı hizmetçi gibi kullanmaları da ayrı bir olay, herkes ilacını tatya versin, yemeği yapsın diye bekliyor, hatta "bu sabah kahve kokusu duymadım ben de kalkayım dedim" diyen bile var. zahmet oldu ablacım. aynı zamanda tatyananın ikinci bir dimitri vakası olarak vovaya asla hayır diyememesi ve ne hikmetse o köydeki herkese aleksandırın ablası ile evlenmek üzere olan kişi olduğunu anlatması ve köydeki herkesin de doğal olarak aleksandıra "enişte" muamelesi yapması, daha önce ablasının yanında yaşadığı gizli saklı durumların hala devam etmesi. halbuki köye geldiklerinde yolda ablasını da kaybetmiş olması sebebiyle hah diyorsunuz artık önlerinde bir engel kalmadı. savaşın acımasızlığı çok derinden değil bence yüzeksel anlatılmış, ya da tatyana aleksandr, dimitri ve daşa arasındaki saçma ilişki o kadar fazla uzatılmış ki savaş ikinci hatta üçüncü planda kalmış. aleksandrın ikinci kez tatyana ile buluşmalarında ise dimitri hakkında (daha doğrusu tatyananın hiç bir şey hakkında) doğru düzgün konuşmaması ve konuşmaktan kaçması hakikaten bir süre sonra bayıltma noktasına geliyor.
  aşk çıkmazlarını da en güzel özetleyenlerden bir replik ise aleksandr'ın tatyanaya verdiği cevap ile ağzından çıkıyor zaten.
  bkz: Kafana takma. Onun duygularını incitmemek için böyle davrandığımı çok iyi biliyorsun," dedi. "Evet," dedi Aleksandr. "Benim dışımda herkesin duygularını düşünüyorsun."
  aleksandr'ın 6 ay boyunca haber alamayıp ölü mü diri mi olduğunu bilmediği tatyanayı yine de aramak için köyüne gitmesi ve tatyananın benden mektup beklediğini bilmiyordum diyerek vovayı tercih edebileceğini ima etmesi ve daha bir sürü saçma sapan kapris yaptığı yerde ciddi ciddi kitabı bırakmayı da düşündüm açıkçası çünkü daşa hayattayken ve dimitri kendisinden uzak dursun diye aleksandr'ı kendisine ilgisiz kalması ve daşa ile çok daha fazla yakınlaşması için kırk dereden su getirmiş olan tatyana şimdi aleksandr'a kendisinden uzak durduğu ve ablasıyla evlenme boyutuna geldiği için köpürüyordu. la havle... velhasıl neylersin ki öyle bir adetim yok. bu yerden sonra okumaya devam etmiş olmam sadece mecburiyettendi. belki ileriki sayfalarda durum değişir diyerek devam ettim.
  örnek verecek olursak şu diyaloğu okuyun da siz söyleyin haksız mıyım a dostlar ?

  "Tatyana!" diye bağırdı Aleksandr. "Sen neden bahsediyorsun? Benden son ana kadar yalan söylememi isteyen sen değil misin? Bana söz verdirdin. Kasım ayında bile hâlâ doğruyu söyleyelim diyordum. Ama sen! 'Yalan söyle Şura. Ablamla evlen. Onun kalbini kırmayacağına söz ver,' deyip durdun. Hatırlıyor musun?" "Evet. Sen de bu isteğimi çok başarılı bir şekilde yerine getirdin. Ama bu kadar inandırıcı olmak zorunda mıydın?"
  buyur burdan yak.
  okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır, aleksandr savaş dolayısıyla veya açlıktan ölmek derecesine gelmek pahasına tatyananın bütün ailesine yemek yardımı yaptı ve savaş hakkında bilgi verdi. fakat bu kızcağızımız şimdi onları acıdığı için yaptığını söylüyor mesela. ikili arasındaki diyaloglar hem çok uzatılmış hem de saçma oluşuyla saç baş yolduruyor. sizlerin bütün sevdiklerini gömmüş, ölümden birden fazla kez dönmüş insanlar olarak cidden bu kadar saçma davranmaya hakkınız var mı. üç günlük dünya deyimini tamamen deneyimliyor olduğunuz halde hemde.
  neyse bunlar evlendi. evlenmez olaydı bitmedi sevişmeleri erotizmi. bu kitapta herşey bıktırana kadar işleniyor onu farkettim. detaylıca işleniyor gerekli gereksiz detay deryası. bir kere daha dedim ki işte bu yüzden aşk romanı okumuyorum ama ben 2.dünya savaşı konusu hakim olduğunu düşünerek başladım ama arkadaşlar bana sorarsanız ne savaş romanı ne aşk. gereksiz detay ve kaprislerden aşkın tadına varamadım, aynı sebepten savaşın yıkıcılığına yoğunlaşıp duygusal olarak etkilenemedim.
 • Güzel olduğunu bildiğim, az beklentiyle başladığım ve çok ama çok fazla beğendiğim bir roman Kürk Mantolu Madonna. Hemen hemen her yerde karşıma çıkan, herkesin dilinde olan bir kitap olduğundan uzun süre ilgilenmemiştim. Çünkü herkesin dilinde olan yani popüler olan bir kitap bana göre uzak durulması gereken bir kitap çağrışımı yapar hep. Biliyorum bu çok yanlış bir düşünce fakat engel olamadığım sevmediğim huylarım vol bilmem kaçtır bu. Fakat nedendir bilemiyorum bir gün bir his geldi ve bu kitabı al dedim kendi kendime. Hemne satın aldım ve okumaya başladım, elimden bırakamadım resmen. Kesinikle tavsiye ediyorum Kitabın en güzel yanı sizi yormadan akıcı ve elinizden bırakamayacağınız kadar sürükleyici olması. Kitap ile ilgili internette araştırma yaparsanız eleştiri olarak Türk filmi gibi dendiğini duyacaksınız fakat bu tamamen yanlış, hiç alakası yok diyebilirim. Klasikleşmiş standart Türk filmi mantığı ile uzaktan yakından alakası olamayacak kadar farklı, kaliteli ve etkileyici bir roman Kürk Mantolu Madonna.
  .
  Kürk Mantolu Madonna’yı okuduktan sonra herkes kendini buluyor. Kimisi Raif karakteri, kimisi ise Kürk Mantolu Madonna (Maria Puder), kimisi Hamdi Bey kimisi anlatıcı ama mutlaka birini görüyor. Bende kendimi gördüm, hemde çok benzettim. Fakat benzettiğim karakter Kürk Mantolu Madonna oldu. Şimdi diyeceksiniz bu nasıl oluyor? Yani nasıl oluyorda kadın karakterde kendini görüyorsun? Bunun için kitabı okumalı ve karakteri tanımalısınız. Eğer kendinizede tanıyorsanız karakter ile bağlantınız benzerlikleriniz var mı yok mu anlayabilirsiniz

  Teşekkür ediyorum
 • Dün kütüphaneye kitap almaya gittim ve orada kitaplara bakarken bir teyze geldi. Evet yaşlı bir teyze. Tahminime göre yaşı 65 dolaylarında, üzerinde yeleği, uzun çiçekli eteği, başörtüsü ile tam bir Anadolu çiftçi kadını... Hani görseniz dersiniz ki evde torunlarıyla vakit geçiren, komşularıyla oturan bir teyze.

  Ama öyle değil teyzenin elinde üç tane kitap vardı. Ben sandım ki torunu falan okuyorsa hazır bu tarafa işi düşmüşken verdi ninesine o da değiştirmeye geldi.

  Hayır! Teyze kendisi okuyormuş bu kitapları. İkisini okumuş ve değiştirmeye getirmiş, birisinin de süresini uzattıracak...

  Sonra Kızılay'a geçtim ve kafelerin önlerinden geçerken orada oturan benim gibi gençleri görünce aklıma yine o teyze geldi.

  Dedim ki bu teyzenin yaşı artık belli bir yere ulaşmış ve bu ülkeye, kendisine katacağı şeyleri çoktan yapmış belki birçok evlat yetiştirmiş ve şimdi kütüphanede kitap okuyor. Ama bir de burada kendisine ve ülkesine, ailesine değer katacak şeylerle uğraşmak duruken burada oturup arkadaşıyla dedikodu yapan bir gençlik var. (sözüm herkese değildir çünkü herkes böyle değil ama çoğunluk böyle ne yazık ki)

  O teyzenin yüzüne baksanız dersiniz ki bu teyze belki okuma yazma bilmiyor. Hayır! Biliyor hemde en iyisinden.

  Belki dersiniz ki bu teyze evde yaşıtları gibi oturup izdivaç programı vs şeyler izliyor. Hayır! Kütüphaneye geliyor, kitap alıp vaktini o şekilde geçiriyor.

  Belki dersiniz ki okuyor da kesin küçük kısa kitaplar okuyordur. Hayır! Ne okuyor biliyor musunuz? Karamazov Kardeşler İşte öyle üç beş değil bin sayfalık bir kitabı okuduğunu ve Dostoyevski 'nin yeni kitabını almaya geldiğini söylüyor.

  Kısacası insan ne olursa olsun yaşına, tipine, kıyafetine bakarak ön yargılı olmamalı ve yaşı ne olursa olsun kendine değer katan şeyler peşinde olmalıdır.

  Okumaya okutmaya kitabı sevdirmeye mecburuz.
  Unutmayın ilk emir sev değil, yaşat değil, düşün değil, OKU! OKU! Evet okumalıyız; karanlıklar aydınlık olsun diye, boş geçen anlar dolsun diye her an her yerde okumalıyız...
 • Yaş 25 evlilik zamanı geldi geçti derken annem açtı yu...va kurma konusunu.
  Saliha bir kız olsun gerisi gelir diye düşünüyordum. Yakın bir akrabamızdan haber geldi. Komşuları çok dindarmış, kızlarının ailesinden dahada dine bağlı olduğunu duyunca sevindim.

  Gittik bir görelim görüşelim dedim.Ilk ailesiyle konuştum... Hatta ben konuşmadım sürekli onlar konuştu, şaşırdım kaldım...
  Bir şey diyemedim...
  Kına gecesinde en iyi müzüsyenler olacakmış...Düğünde keza aynı... Ev dayalı döşeli olacakmış,hemde hepsi en pahalısından... Araba olacakmış son model hemde, çünkü komşunun damadı sıfır araba almış geçende...Anne hadi kalkalım diyecektim utandım...
  Kızla görüştürmek istediler...
  İslamiyete uygun olarak görüştük... on beş bilezik...En güzel gelinlik(10 bin tl)...En büyük düğün salonu...Ne diyeceğimi bilemedim...

  Ben Saliha Bir Eş istiyordum sadace...

  Istekleri bir türlü bitmiyordu...O anda yan taraftaki aynaya gözucuyla baktım kendime...Görünüşümdede bir iş adamı profilide yoktu... Yirmi beş dakika konuştu istekleri bitince sıra bana geldi. Senin isteklerin nelerdir dedi...
  Biran önce kalkıp gitmek istiyordum sıkılmıştım, geleli bir saat olmasına rağmen dünya malına bağlananlarla birlikte olmak içimi karartmıştı...
  Tekrar sordu isteklerin nelerdir...
  Hayırlısı olsun dedim kalktım...
  Nezaketle ayrıldık evden...

  Yolda giderken telefon geldi... Amcam arıyordu.. Yan komşuları serhat amcanın kızı varmış...Serhat amca çok iyidir...Cocukluğumdan beri tanırdım kendisini... Tamam dedim amcama geliriz... Serhat amcalara gitmek için hazırlanıp annemle koyulduk yola, on beş dakika sonra ulaştık evlerine.
  Sohbet açıldı çocukluğumuzdan,başladı beni övmeye… Kızardıkça kızardım utancımdan birşeyde diyemiyorum… Derken söz asıl konuya gelmişti… Evladım seni severim maksat gençleri mutlu etmek Allahü tealanın izniyle dedi ve başladı isteklerini saymaya…
  O kadar çok şey saydı ki uykum gelmeye başladı… En sonunda da benim oğlumun kumar borcu var onu ödemeden evlilik de olmaz zaten dedi. Birden gözlerim açıldı,şaşırmıştım açıkçası… Gözümü yerden alamadım uzun süre…
  Serhat amca gençleri görüştürelim dedi… Bir odaya geçtik kız konuşmaya başladı… Onceki görüştüğüm kız gibi ne varsa herşeyi istiyordu …
  Konuşmasını çalan telefonu böldü açıp konuştu kapattı. Tekrar çaldı konuşup kapattı… Sonra tekrar..
  Dayanamadım sordum arayan kim diye. Eski nişanlısıymış ayrılalı on gün olmuş. Neden ayrıldıklarını sordum. Çay bahçesinde bir erkekle otururken görmüş sonra tartışmışlar, tartışma büyüyünce de ayrılmak zorunda kalmışlar. Oturduğun kişi kimdi ki? ... Calıştığı yerdeki müşterilerinden biriymiş… Demek önceden çalışıyordunuz? Evet ben masörüm dedi…
  Soktan şoka giriyordum.. Beş dakikada bilmediğim bir sürü şey çıkmıştı… Evlilik amacını sordum… Nişanlısı çok rahatsız ediyormuş farklı bir hayat,farklı bir ortam istiyormuş… Açık konuşmak gerekirse hava değişimine ihtiyaç duymuş… Daha fazla dayanamayıp izin istedim kalktım…

  Ben sadece saliha bir eş istiyordum…

  Nezaketle evden ayrıldık annemle… Daha sonra öğrendim ki serhat amca arkamdan bir sürü laf etmiş… Gülümseyip,bugün öven yarın söver dedim içimden… Artık evlilik düşüncesinden vazgeçmek üzereydim.

  Haftalardır dışarı çıkmıyordum. Akşamları hava almak için balkonda oturup kitap okuyordum… Karşı komşumuz gece çalıştığı için akşam dokuz gibi evden çıkıyordu. On yaşındaki oğlu da babasının peşinden ağlayıp dururdu her gece ablası çocuğu oyalamak için balkona çıkarıyor ve her fırsatta benimle konuşmaya çalışıyordu… Bu sık sık tekrar etmeye başlayınca bunaldım artık. Bir akşam kıyamet ve ahiret kitabını alıp aynı saatte çıktım balkona… Beni görünce o da çıktı balkona, bir konu bulup yine başladı konuşmaya… Her akşam kitap okuyorsun nedir onlar… işte beklediğim fırsat gelmişti okumak istersen vereyim deyince olur dedi… Besmele çekip iki üç metre karşıdaki kıza attım kitabı. Hadi gir de evde okumaya başla dedim… Kitabı okumuş olacak ki bir daha balkona çıkmaz oldu…

  Evlilikten vazgeçmiştim bir eş bulmak bana uzak görünüyordu…Aradan aylar geçmişti, o zaman zarfında birkaç kızla daha görüşmeye gittim annemle… Fakat netice aynı değişen bir şey yoktu…

  Bir Salı akşamıydı içim çok daralmıştı, adeta boğuluyordum… O gece iki rekat namaz kılıp yattım… Acayip bir rüya gördüm… Birine anlatmalıydım bu rüyayı…

  O akşam balkonda dolunayı izlerken telefonum çaldı…Gözüm dolunayda, cebimden çıkarttım telefonu kimin aradığına bakmadan kulağıma götürüp telefonu açtım…Arayan ses tanıdıktı…Fakat o günden sonra hayatımın değişeceğini nereden bilebilirdim ki… Arayan en yakın arkadaşım Aliydi. Canı sıkılmış beni çağırıyordu. Abdest aldım evin yakınındaki çay bahçesine gittim.

  Çocukluğumuzdan açıldı konu sonra gördüğüm rüyayı anlatmak istedim…
  Tozlu bir köy yolunda gidiyordum elimde bir tane kılıç vardı etrafımda ise bir sürü yılanlar… Yılanlar bir metre kadar yükseltmişler kafalarını yukarıya doğru…Hepsi üzerime atılmak için zaman kolluyorlardı… Kılıçla kendimi savunuyordum… Bana yaklaşanları kılıçla öldürüp ilerliyordum… Ileride uyuyan biri vardı bilmediğim bir ses işittim ama ortalıkta kimse yoktu… Uyuyan kişiye baktım… O ses; yatan kişi Musab bin Umeyrdir dedi. Sonra ileride giden iki kişi gördüm biri Peygamberimizdi diğerinin kim olduğunu göremedim…
  Ali yorumlamaya başladı rüyamı; Düşmanlarını yenerek iyi bir neticeye ulaşacaksın dedi…
  Konu evliliğe geldi yine… Başımdan geçenleri anlattım… Dertliydim bu konuda… benim eşim dünyaya bağlı olmamalıydı, sadece dünyalık uğruna yaşamamalıydı… Uzunca dinledi Ali sıkıntılarımı… O konuşmaya başladı bu sefer. Evden çıkarken annem dedi bizim mahallede bir kız varmış onunla görüştürmek istiyorlar seni.
  Yok Ali bundan sonra kolay kolay kimseyle görüşmek istemiyorum dedim… Kızda pek istekli değilmiş zaten dedi… niye diye sordum.. O da birkaç kişiyle görüşmüş daha sonra evlilikten soğumuş iyice… Alinin annesi ısrar edince de olur görüşelim demiş...Tamam dedim yarın gideriz diye sözleştik…

  Rüyam gerçek mi olacaktı acaba… Bu zamana kadar sabrettim önüme gelen engelleri Allahü tealanın izniyle aşmıştım… Ali ile vedalaşıp eve geldim konuyu anneme açtım… Yarın gidecektik görüşmeye… Cok heyecanlıydım nedense… Sabah erkenden kalkıp giyindim… Heyecan gitmek bilmiyordu bir sağa bir sola yürüyüp duruyordum evin içinde… Ilk defa bu kadar heyecanlıydım… Oğle namazını kıldıktan sonra yola koyulduk annemle… Ali bizi kızın evine kadar götürdü… Kapıyı çaldım… Kapıyı babası açtı eve buyur etti… Biraz sohbet ettik söz asıl konuya geldi sonra…kızın babası konuşuyordu; evladım benim söyleyeceğim bir şey yok sen kızımla konuş bu konuları dedi.

  Şaşırmıştım gerçekten çünkü ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyordum… dünyalık bir konu açılmamıştı ilk defa…

  Bir odaya aldılar beni kızla görüşecektim… Sandalyeye oturdum ellerim masanın üzerinde avucumun içerisinde ise terleyen ellerimi silmek için bez bir mendil vardı… Odaya kız girdi nurani yüzlüydü… önüne bakarak konuşmaya başladı…

  Diğer kızlar gibi bilezikten gelinlikten girmedi konuya… Ilk sorusu namazdan oldu…. Bana namaz kılıyor musun demedi, namazı kaç dakikada kıldığımı sordu. Mesela öğle namazın kaç dakikada bitiyor dedi… on beş dakika civarında diye söyledim… Memnun oldu… sonra birikmiş ne kadar paran var deyince önceki görüştüklerim gibi konuşmaya başlayacak herhalde dedim içimden… 45 bin lira var…

  Paranın zekatını veriyor musun deyince yanlış düşündüğün için utandım.. Evet veriyorum dedim…
  Konuşmasına ağır ağır devam etti…
  Sizden önce üç kişi ile daha görüştüm hepsi de zengindi, güvendikleri tek şeyleri paralarıydı. Bütün konuşmaları paraya zenginliğe dayanıyordu. Dine ait hiçbir bilgileri yoktu ve namaz bile kılmıyorlardı.

  Size ilk sorum namaz oldu çünkü namazı doğru olan ve huşu içinde kılan bir insandan zarar gelemez. Ailesinin hakkını gözetir haksızlık yapamaz. Herkes için en iyisini en güzelini ister. Kimseyi hor görmez ve ezmez. Böyle insanı bütün mahlukat sever,mahlukatın sevdiğini de Allahü teala sever. Allahü tealanın sevdiği kul ise makbul edilen kuldur…

  ve devam etti konuşmasına…

  Sonra zekatı sordum çünkü o parada fakirlerin hakkı da var. Fakirlerin hakkını gözetmeyen eşinin hakkını da gözetmez. Allahü teala ondan nasıl razı olur ki…

  Ne kadar doğru konuşuyordu konuşmaları beni çok mutlu etmişti. Dünyalık bir şey istemiyorum diye dem etti... Yan taraftaki kitaplığı göstererek okuduğu kitapları gösterdi. Görünce çok mutlu oldum çünkü benim okuduğum Ehli sünnet Alimlerinin kitaplarını okuyormuş.

  Ben kızarıp terliyordum nedense, elimdeki bez mendil de iyice ıslanmıştı. Benim ise kıza soracağım bir şey kalmamıştı, ben sormadan herşeyi anlattı bana.

  Son olarak annemle konuşmak isteti, ben dışarı çıkmak için ayağa kalkınca elimdeki mendil yere düştü. Yere göz gezdirdim ama göremedim dışarı çıktım… annemle de on dakika kadar konuştular içeride, annem çıkınca evden izin isteyip ayrıldık.
  İki tarafta birbirinden memnun olmuştu.
  Anneme içeride ne konuştuklarını sordum. Anneme nasıl davrandığımı ailemle olan ilişkilerimi sormuş. Çünkü anne ve babanın razı olmadığı bir evlattan Allahü teala razı olmazdı.

  Eve gidince konuyu babamla konuştuk çok sevindi… Abdest aldım iki rekat namaz kıldım odamda sonra birkaç gün önce gördüğüm rüya geldi aklıma… Elimdeki sabır kılıcıyla zorlukları aşmak nasip olmuş ve sonuca ulaşmıştım…
  Bu günden itibaren düğün hazırlıklarına başlayacaktık artık… Söz kesilip aileler arasında yüzük takıldı. Düğün konusu biraz sıkıntılı olmuştu..
  Akraba tarafı çalgılı olmasında ısrar ediyor ,ben ise dini yönden olmayacağını anlatmaya çalışıyordum. Ben yumuşak huylu oldukça onlar daha fazla üzerime geliyorlardı. Düğün çalgılı olurmuş onlara göre. Cenaze evi gibi dualar edilip mevlit okutulmazmış… Ne yapacağımı şaşırmış ve iyice bunalmıştım. Defalarca haram olduğunu anlatsam da çalgısız olması gerektiğini kabul ettiremiyordum… Bir akşam evde akrabalarla toplandık bu konu hakkında konuşuyorduk. Bir şartla isteğinizi kabul ederim deyince hepsi şaşırdı… herkes gözlerini bana çevirmiş ne diyeceğimi bekliyorlardı. Öldüğümde mezara benimle girecek olan varsa ve benim yerime hesap vermek isteyen olursa kabul edeceğimi söyledim… Kimse yüzüme bakmıyordu artık utanmışlardı açıkçası… Bu konu da böylece şekilde kapamış oluyordu…

  Bir Perşembe günü kız tarafıyla sözleşip düğün alış verişine çıktık… Nişanlım sanki yanımda köle gibi duruyordu. Ben ne göstersem olur beğendim diyordu. Bir insan bu kadar mı mütevazi bu kadar mı ince olabilirdi. Onun bu durumunu gördüğüm zaman ben en kaliteli en güzel olan eşyaları alıyordum. Onu mutlu etmek için elimden geleni yapmak istiyordum… Evimizi döşemiştik her şey çok güzel gidiyordu… düğün günü gelip çatmıştı… heyecandan ölecek gibiydim elim ayağıma dolaşıyordu adeta. Düğün tam istediğim gibi olmuştu….

  Evliliğimizin ilk yılları diğer evlikler gibi tartışma ya da kavga ile geçmiyordu. Biz İslamın etrafında birleşmiştik. Hiçbir sorunumuz da olmuyordu. Eşimin zekasına güzel ahlakına güler güzüne hayrandım… Onsuz zaman geçmiyordu, işteyken fırsat buldukça arıyordum,sesini duyuncada çok mutlu oluyordum. Konuşmasında içimi rahatlatan bir tesir vardı. Bunu nasıl yapıyordu bir türlü anlayamıyordum. Eve gittiğimde beni her zaman güler yüz ile karşılardı, o anda bütün yorgunluğum giderdi. Yemek hazırlarken yardım ederdim. Sen otur yorgunsun der, ben de içeri gidip otururdum. Onun üzülmesini hiç istemiyordum çünkü. Her ne isterse yerine getirmek için can atıyordum… Benden bir şey istesin diye gözlerinin içine bakardım.

  Arada bir arabamla gezerdik,gezdirince mutlu olurdu…
  Yine bir gün gezdirmek için çıkıp arabaya bindik. Dönüp bana baktı. Sabır çok güzeldir,sabır insanı bu araba gibi ulaşmak istediği yere götürür dedi. Neden böyle bir şey söylediğini anlamamıştım… biraz gezip eve gelmiştik…

  Birkaç gün önce yatak odasının kapısı bozulmuş, kilidi zor açılıp kapanıyordu. Geçen gün mahallemizde hırsızlık olayı olduğu için odamızın kapısını kilitliyorduk… Bir haftadır eşimin midesi bulanıyor bunun içinde geceleri sık sık kalkıyordu… benim uykum çok hafif olduğu içinde hemen uyanıyordum…O gece tekrar midesi bulanmış olacak ki kalktı, kalktığını hissedip gözlerimi açtım ama uyandığımı anlamadı. Yavaş yavaş kapıya doğru ilerledi…Fakat o anda gözlerime inanamayacağım bir olay gerçekleşti… Ben rahatsız olmayım diye kilitli olan kapının anahtarına bile dokunmadı… kapı kilitliydi Eşim "Bismillahirrahmanirrahim" dedi ve kapıyı açmadan dışarı çıkmıştı. Bu durumu görünce kalbimin atışları hızlandı terlemeye başladım… yataktan kalktım gözlerim, kapıya odaklanmıştı… yatak odasının camından lavabonun ışığı belli oluyordu… Lavaboda elini yüzünü yıkayıp ışığı söndürdü. Ben hemen yatağa yatıp uyuyormuş gibi yaptım. Fakat eşim kapıyı açmadan odaya girdi… Kalp atışlarım iyice artınca dayanamadım uyanmış gibi yaparak Yatakta doğrulup oturdum… Eşimin yüzüne baktım… adeta güzü nurlanmış parlıyordu… Uyandığımı görünce gülümseyerek yüzüme baktı. Ne yapacağımı ne diyeceğimi bilemedim. Rahatsız mı ettim diye sordu. Yok çıktığını bile duymadım deyince gülümsedi ve yattı…

  Işe gittiğimde sürekli o anları düşünüp duruyordum. Bu nasıl olabilirdi?... Akşam eve gittiğimde zile basmadım ve kapıyı anahtarımla açtım. Kapıyı açtığımda eşimi karşımda buldum… işten geldiğimde kapıyı açmak için bekliyormuş… Selam verip içeri girdim elimi yüzümü yıkayıp sofrayı hazırladık yemeği yedik… Bu gün neden durgunsun bir şey mi oldu? Diye sordu… Cevap veremedim…

  Dün geceki olayı nasıl sorabilirdim ki…

  Sana bir şey söyleyeceğim diyerek elimden tutup beni ayağa kaldırdı…gözlerinin içine bakıyordum… buyur söyle dedim… Hamileyim dedi… Ondan sonrasını hatırlamıyorum zaten… O anda ayaklarım boşaldı… Düşüp kalmışım yerde… Yarım saat sonra kendime geldiğimde eşim yanı başımda oturuyordu… Yattığım yerden doğrulup eşime bakınca utanıp yüzünü yere çevirdi… Bu habere o kadar sevinmiştim ki anlatamam…

  Akşamları işten eve gelirken artık bebek eşyaları alıyordum… Gece yattığımızda eşimle hep hayal kurap duruyorduk… Cocuğumuz belli bir yaşa geldiğinde ilk hangi kitabı okumalıydı acaba… Ilk önce namaz kitabındaki bilgileri öğrenmeliydi. Ondan sonra hangisini okutsak acaba İslam Ahlakını mı? Herkese Lazım olan İmanı mı okutsaydık… Yok yok ilk önce Halifelerin menkıbeleriyle yeşertmeliydi kalbini… Benim evladım Ehli Sünneti savunan Ehli Sünneti yaymak için çabalayan bir kul olmalıydı onu bu şekilde yetiştirmeliydik…

  Her akşam belli bir zaman dilimi içerisinde eşimle İmam-ı Rabbaninin mektubatını okuyorduk. Bir akşam okurken yorgunluktan gözüme ağrı girince eşime rica edip sesli okumasını söyledim ve gözlerimi dinlendirmek için kapattım. 212. Mektubu okuyordu… Bir ara gözlerimi açtım elindeki kitap kapalıydı. Gözlerimi açtığımı görünce hemen kitabı açıp gözlerini kitaba dikti… anladım ki o kadar sayfayı ezberlemiş ve ezberinden okuyordu. Okuduğu mektup bitince durdu… Mektubatı bu zamana kadar kaç defa okudun diye sorunca bilmiyorum dedi… Peki kitabı bitirmen ne kadar sürüyor? Bir hafta diye cevap verdi.. Anladım ki eşim manevi derecelere yükselmişti.. beni rahatsız etmemek için kapıyı açmadan çıkması bir kerametti…

  O günden sonra eşime olan hürmet ve saygım daha da arttı. Eşim bir evliya idi… Ilmihal okuduğumda anlamadığım yerleri eşime soruyordum. Öyle güzel açıklayıp anlatıyordu ki hayran kalmamak mümkün değildi… Hikmetini bilmediğim en ufak bir davranışını görsem soruyordum. O da hemen açıklar; ilmihalin şu sayfasında yazıyor diye söylerdi… Her haline sabrediyordu ve her haliyle de şükrettiği ortadaydı… İslamiyeti yaşayan bir numune vardı karşımda, bu yüzden Allahü tealaya her saniye şükretsem yine az gelirdi…

  Eşimin birkaç kerametini daha görünce dayanamadım, artık ne pahasına olursa olsun bu konuyu konuşacaktım kendisiyle… her zamanki gibi işten geldim yemek yedik konuyu konuşmak için eşimi karşıma aldım… giderek büyüyen bir heyecanla yavaş yavaş konuşmaya başladım..

  İslamiyetin en ince kurallarına en güzel şekilde dikkat ediyorsun. Konuyu uzatmak istemiyorum dediğim anda eşim konuşmaya başladı… "Sabır güzel şeydir. Sabrederken şükretmek daha güzeldir. İnsan her haline sabreder ve şükrederse Allahü teala ona daha iyilerini ihsan eder"…

  Artık ağzımdan tek kelime çıkmıyordu, eşimde konuşmasını bitirmişti… O günden sonra ona olan davranışlarım daha dikkatliydi. Onu kırabilecek her şeyden uzak duruyordum…

  Bir akşam annem aradı komşu kızının düğünü varmış iki gün sonra, düğüne beni de davet etmişler. Eşimle birlikte gittik düğüne, her şey İslama uygun düzenlenmişti. Erkekler ve bayanların yerleri farklı bölümlerdeydi… düğündeki İslama uyma titizliğini görünce çok sevindim.
  Bir akşam kendisine balkondan verdiğim Kıyamet ve ahiret kitabı geldi aklıma. On dakika sonra küçük bir çocuk geldi, o kızın kardeşiydi bu. Babası işe giderken arkasından ağlayan çocuk… Abi eğilir misin dedi.. eğildim kulağıma ablasının bana çok teşekkür ettiğini söyledi. Ben vesile olmuşum onun bu duruma gelmesinde. Bunu öğrenince çok sevindim… Eşim hamile olduğu için fazla kalamadık düğünde eve gittik…

  Aradan aylar geçmiş ve eşim doğurmuş ve Bir tane oğlum olmuştu… hayatımızdan çok memnunduk… Eşimle her akşam kitap okumaya devam ediyorduk yine… Eşime üstadım diye hitap ediyordum… O benim üstadımdı. Dünya ve ahiret saadetim için en büyük vesile idi… geceleri rahatsız olmasın diye oğlumuz ağlayınca çocuğu alıp başka odaya gidiyordum… aradan iki yıl geçmiş oğlumuz büyümüştü…

  Eşim her fırsatta sabır ve şükretmemi telkin ediyordu… bir zaman sonra eşim hastalandı. Zamanımızın çoğu hastanede geçiyordu… eşimin hastalığı artmış, benim ise elimden bir şey gelmiyordu.

  Bir akşam işten eve geldiğimde kapıyı çalmama rağmen açmadı. İçeri girdim içeriden bilemediğim mükemmel bir koku geliyordu. İçeri girdim eşim yatıyordu ilk önce uyuyor zannettim. Uzun zaman uyanmayınca gidip uyandırmaya çalıştığımda vefat ettiğini anladım. O anda yıkılmıştım. İçim yanmıştı. Gözlerimden yaşlar akmaya başladı.

  Annemi aradım gelmesini istedim…. Eşimi diğer gün defnettik… Eve girdiğimde burnuma gelen o güzel koku mezardan gelmeye başladı… Her gittiğimde o kokuyu duyardım… giremiyordum. Onu özlüyordum sadece.. Canım eşim, üstadım vefat etmişti. Söylediği gibi yapmaya çalışıyor sabretmekten başka çare bulamıyordum… her an onu düşünüyordum…

  Aylar sonra eve girme cesareti gösterdim… gözlerim doldu ağlamaya başladım. Balkonda çıkıp sandalyeye oturdum. Dolunay vardı… Alinin beni aradığı o akşam geldi aklıma… O akşamda aynı dolunay vardı… gözlerimden yaşlar akarak dışarıya çıktım… doğru üstadımın, eşimin mezarına gittim. Saatlerce ağladım…. O güzel kokuyu hissetmeye başladım tekrar… arkamdan bir el omzuma dokundu. Arkama döndüm eşim nurlar içinde arkamda duruyordu… Heyecandan bir şey söyleyemiyordum.. Başım dönmeye başladı ve bayılmışım sonra… Uyandığımda sabah ezanı okunuyordu… Kalktım etrafıma baktım… Eşimi gördüğüm anda... sabret dediğini hatırladım… Camiye gidip sabah namazını kıldıktan sonra dışarı çıkarken cebimde bir şey olduğunu fark ettim… Elimi cebime attım bir tane mendil vardı… Eşimin evinde ilk konuştuğumuz zaman avucumun içindeki mendil ayağa kalkarken yere düşmüştü bulamamıştım daha… demek ki eşim bulup saklamış… Mendilin bilmediğim şekilde çok güzel bir kokusu vardı…

  BU GERCEK BIR HIKAYEDIR BU HIKAYENIN YAZARI YAZININ SONUNA EKLEDİĞİ CÜMLELER İSE ŞÖYLEDİR...

  ( Bu yaşananları babamın günlüklerinden derleyerek sadeleştirdim… Hikayede anlattığım kişiler annem ve babama aitti. Doğan o çocuk bendim. Sabır ve şükür insanı en üst derecelere yükseltecek kanatlardır…)
  O
  Allah (cc) herkese böyle eş nasip eylesin … SON..

  #38883893 👈
 • 112 syf.
  ·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Spoiller içerir ️️️
  Kahramanımız Prens Vladimir Petrovic on altısında soylu bir delikanlıdır.Sıradan yaşamı mahallelerine yeni taşınan Zinadia ve ailesiyle tanıştıktan sonra hareketlenir ve farklı bir boyut kazanır. Prenses Znadia hem Prens Vladimir den beş yaş büyük hem onlara göre oldukça fakirdir üstelikte alt tabakadan olduğu için aralarında sınıf farkı vardır. Fakat prenses alımlı mı alımlı, oldukça güzel, işveli etrafındaki bütün erkekleri baştan çıkaracak kadar tehlikeli ve birazda şımarık bir kadındır. İçten içe herkes tarafından sevilmenin ve arzulanmanın keyfini sürer. Daha ilk görüşte tutulmuştur Vladimir Znadia’ya onunla görüşmek konuşmak adına hiçbir fırsatı kaçırmaz sık sık komşu ziyaretleri yapar Znadialara.Bu arada etrafındaki bütün erkekleride kıskanır, saf ve küçük aşık.Znadia tıpkı diğerlerinde olduğu gibi hem Vladimir’in ilgisinden hoşnut aşkının farkında hemde aralarındaki yaş farkını ve sadece dost olabileceklerini sık sık dile getirir.Bir umut Küçük Prensimiz içinde daha da büyütür aşkına. Bir gün rakipleri ve Znadia ile sohbet ederlerken Znadianın kendi ağzından başka birini sevdiğini ve ondan başkasıyla olamayacağı öğrenir duydukları karşısında iyice merakı artan Vladimir grup içerisinde Znadia’nın sevgilisinin kim olduğuna dair tahmin yürütmeye başlar. Oysa rakibini yanlış yerde arıyordur rakibi babasıdır. Bir gece yarısı geç vakitte Bahçede gezinirken görür ve o an tesadüf bu ki Znadianın odasındaki ışığın sönmesiyle küçük bir sarsıntı yaşasada umursamaz. Günler sonra Vladimir ‘in anne-babası büyük kavgalar eder kadın aldatıldığının farkındadır. Apar topar taşınırlar. Babası ile at gezintisine çıkar Vladimir ve babasının hemen döneceğini söyleyip çekip gitmesi üzerine saatlerce bozkırda bekler,bekler, bekler... Artık sıkılmıştır babasına aramak üzere yola koyulur birde ne görsün babası pencere önünde birisiyle konuşuyor dikkatli bakınca anlar ki bu Znadia’dan başkası değildir.Hemen orda anıları canlanır Vladimir ‘ i farketmeden babada koşar adım Znadia’nın kollarında alır. Aşkın ve ihanetin ağırlığı altında ezilir küçük aşık...
  Sıcacık, sevimli ve küçük bir aşk hikayesi ile çıkmış Turgenyev okurun karşısına. Anlatım oldukça duru ve akıcı aşkın en masum hali anlatılmış kanımca. Bir solukta okunacak güzel bir kitap, sevdim çoookkk
 • Ben küçükken brakisefal kafası var sizde derdi hocam. O zamanlar bilmiyorum tabi o kelime ne anlama geliyor. Şimdilerde anlar oldum o kelimenin ne anlama geldiğini “ bilgiye aç ve açık, oksijenli beyin “ demek istermiş meğer. Yabancı bir kelime nerden bileceksin. Duymadım ki daha önce böyle bir şey. Toroslarda dağın eteğinde yetiştik biz. Fariske diye adlandırdığımız bir belde vardı. O vakitler yılda bir festival olurdu. Hep de harman zamanına denk düşerdi. Öyle beş-on korumasıyla ünlü sanatçılar gelmezdi. Halkın sanatçıları gelirdi. Halkla iç içe olan ,onlardan kaçmayan ,onların içinde yetişmiş sanatçılar gelirdi.
  Musa Eroğlu ,Bedia Akartürk gibi.. En güzel türkülerini seslendirirler, halkın sesi olurlardı.
  Pazar kurulurdu erkenden ,herkes en yeni kıyafetlerini giyerdi.Bizlerde köyden traktöre doluşur giderdik tabi emekçi aile çocuyuz , araba o zamanlar lüks maldı (belkide hala öyle ) ama ortak mutluluklarımız vardı, kaybolmamış toplum değerlerimiz vardı..

  Aslına bakarsanız şimdi size bunu niye anlattığımı bende bilmiyorum. Büyük bir ihtimal Musa Eroğlu dinlediğim için, daha da büyük bir ihtimal kaybolan değerlerimizi yad etmek için. Hep nerden geldiğimi unutmamam gerektiği söylenirdi küçükken en büyük ihtimal bu olsa gerek. Hasankiyalar derler bize. Aslımız yörükmüş sonra sonra öğrendim. Dağ çocuklarıyız. Emekçi ailelerin çocuklarıyız. Brakisefal kafalı Toros çocuklarıyız biz! (Değil hepimiz)

  Çocukluğumuzda kazandığımız değerlerin , geleneklerin ,kültürlerin, türkülerin batılılaşma dediğimiz silahla, hem toplum olarak hemde kişisel olarak içimizde ölmesine izin vermeyelim!

  “Bir toplumun zenginliği hisse senetleri değil, hissi senetleridir.”

  KURUMSAL BİR SİTEDE YAYINLANACAK OLAN YAZIM İÇİN BAŞLIK ARIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRM🙏🏻🍀
 • "Paris'te bir kahvede Sartre'ı görmüş." Dedi Ahmet.

  "Sahi mi?" Dedi İlknur.

  "Oturuyormuş! Hemde de bir sandalyenin üzerinde, herkes gibi!.. Üstelik herkes gibi bir fincandan çay da içiyormuş! Dur, galiba kahveydi!" Dedi Ahmet.
  Orhan Pamuk
  Sayfa 626 - Yapı Kredi Yayınları