• Herkes, tüm insanlar beni el üstünde tuttu, herkes bana karşı çok iyi davrandı,bir tek sen, sadece sen beni unuttun, sadece sen ,yalnız sen beni hiç tanımadın...
 • 605 syf.
  O kadar ilginç bir kitap ki nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ne kadar çok ayrıntı vermiş konudan uzaklaşıyor diye düşünürken gece yarılarına kadar da elimden bırakamadım. Birbiriyle alakasız konuları, geçmişle şimdiki zamanı o kadar başarılı bağlamış ki. Takdire şayan.

  Yunan kökenli Stephanides ailesinin üç kuşak hikayesi anlatılıyor kitapta. Genetik mutasyon nedeniyle hermafrodit doğan Calliope adında bir genç kızın hikayesi. Bir çok yeni bilgi de öğrendim farklı farklı konularda bu sayede. Hikaye gerçekten müthişti.

  Kitapta Türkiye den bahsedildiğini hiç bilmiyordum bu da güzel bir sürpriz oldu bana. Kurtuluş zamanı dönemi Bursa ve Izmır hatta Atatürk e sık sık yer veriliyor kitapta. Pek lehimize olmasa da düşünceler... Kıbrıs harekatından bile bahsediliyor bu tarihi yanı da çok hoşuma gitti.
 • Bu yaşlı adamın hiç de katile benzer bir yanı yoktu, ancak çok dikkatli baktığınızda, sevdiği kadını öldürdükten sonra,ellerinin kanını gözyaşlarıyla yıkamaya çalışan çaresiz bir adamın ezikliğini görebilirdiniz onun yıpranmış yüzünde.️
 • "
  Füsun Akatlı: Öyküde ayrıntının öneminden çok söz edilir ya, bence uzun şiir de böyle bir sorun getiriyor önümüze. Bunu düşündün mü hiç? Şöyle sorabilirim sözgelimi: Uzun şiir nasıl soluklanır, nelerle bir sonuca ulaşması olanaklanır?

  Edip Cansever: İyi sordun bunu Reis! Uzun şiirlerimde ayrıntılar çok önemlidir benim için. Ne var ki ayrıntılar bir başına kaldıkları zaman, ayrıntı olarak kaldıkları zaman, daha çok zanaata dönük olurlar. Bütünün parçaları olabildikleri oranda, bir bütün oluşturdukları zaman gerçek işlevlerini yapmış olurlar. Mozaik olarak yapılmış İsa öykülerini düşün örneğin. Onlarda ayrıntılar tek tek mozaik parçacıklarından başlayarak çeşitli insan hareketlerine, jestlerine varır. Böylece bir bütün yaratılmış olur. Bizim gördüğümüz mozaik parçacıkları değil, o öyküler ya da tasvirlerdir bütünlüğü içinde. Nitekim mimaride de aynı şey. Bir yapının teker teker ayrıntılarından çok, bütününde kendisini görürüz. Ayrıntıların tek tek çarpıcı olması sakıncalı. Bir bütüne yedirilmiş olmalılar. Hani bir yazarı, “dili güzel” diye övmek ne kadar tersse, ayrıntılar bakımından bir sanatçıyı övmek de o kadar ters gelir bana."
 • PARAM VAR AMA TÜKETMEYE HAKKIM YOK!

  Kırmızı süveteri delik deşik olmasına rağmen hala üzerinde; ayakkabısı da yamalı. sökük paltosunu, pantolonunu, yakalarını ters-yüz ettiği gömleklerini yıllardır kullanıyor. 10 yıldır hiçbir şey almamış üzerine. karaca markasının ve tema vakfı’nın kurucusu hayrettin karaca “param var ama tüketmeye hakkım yok” diyerek ‘al tüket ve yok et’ diyen tüketim toplumuna açtığı savaşla gurur duyuyor.
  komşuya ver…
  Dünyada tüm insanları doyuracak kadar yiyecek olduğunu ama gözü aç olanları doyuracak hiçbir şeyin olmadığını söyleyen karaca, Türkiye’de bir zamanlar fakirleri aç bırakmayan kültürün nasıl yok olduğunu hüzünlenerek anlattı. televole kültürünün karşısında birtakım değerlerin yok olduğunu söyleyen karaca, çocukluk günlerinin “komşuyu aç bırakmayan” kültürünün yeniden dirilmesiyle, açlıkla savaşılabileceğini söyledi. “dünya ikiye bölünmüş artık. Gözü açlar ve karnı açlar. İşte o gözü açları doyurmayacağız. Bunların farkına küçükken vardım. Dilim kültürüm gidiyor. Bağımsız bir Türkiye değiliz artık. en büyük acımız geri getiremediğimiz o kültürümüzdür.” diyen Karaca şöyle konuştu:
  “ben bir kasaba çocuğuyum. Varlıklı bir ailenin çocuğuydum. Ama herkes eşit şartlarda oynardı sokakta. Bütün çocuklar gibi ben de yalınayak oynardım. Akşam olduğu zaman annem seslenirdi, avucuma bir kap sıcak yemek koyarlardı. Kulağıma eğilip, ‘komşu anneye götür’ derdi. Etrafımızda bizi duyacak kimse yoktu ama, bu bana verilen ‘aman kimse görmesin hayrettin’ mesajıydı. Komşu annenin yağını, odununu kim alır, kimse bilmezdi. Paylaşma düzeni vardı, o kültürdü. Savaştan çıkmış bir Türkiye’de ‘fakirim’ diyen çoktu ama ‘açım’ diyen yoktu. Oradan aldım bu kültürü. Kaybolan budur, giden budur. Ama Anadolu’yu gezerken görüyorum ki, bu değerleri hala yaşatanlar var.”
  KARQACA: Utanıyorum…Tüketim toplumunun rezalet hale geldiğine
  akmerkez’in önünden geçmeye utanıyorum, nedir bu ışıklar, bu rezalet. ‘yılbaşı’ demek, ‘al, tüket, yok et, yaşamı mahvet’ demek. o yüzden bu yırtık kazağı gururla taşıyorum üzerimde. Global ekonomi insanları kullanıyor. Ama bakın beni kullanamıyor, çünkü izin vermiyorum.Çok da mutluyum. Bunu elimden hiç bir güç alamaz. İnanç her şeyi halleder”dedi.
  “açlıktan ölen her çocuğun katilleri vardır” diyen karaca, ihtiyacından çok tüketerek sınıf atlamaya çalışanları suçladı. Karaca, “bugünkü tüketim iki katına çıktığı gün, belki dünyada yaşam olmayacak. en büyük tehlike gıdada. Bir Amerikalı çocuk doğduğunda 30 çocuğa eşdeğerde dünya nimetlerini alıp götürüyor” diyerek dünyanın düştüğü durumu gözler önüne seriyor.
  tv seyretmiyor…
  cep telefonu kullanmadığını, 5 yıldır tv izlemediğini belirten karaca:
  “okumakla mükellefim. Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu var. Malını mülkünü verirsin orada biter borcun. Mesela Yalova’daki botanik bahçemi vakıf yaptım ama borcum bitmedi topluma. Şimdi borcumu bilgi sahibi olarak ve bunu aktararak ödüyorum. Okumak ibadettir. Okumamak cumhuriyete ihanettir.”
  Oğlunu, eşini ve annesini kaybeden hayrettin karaca, “acılar karşısında isyan ederek hiçbir şey kazanamazsınız, elde olan bir şey değil çünkü bu. Ben acıyı da, mutluluğu da kabulleniyorum. Ama acılar hafızadan hiç çıkmaz” dedi.
  185 milyon Afrikalı her gün açlıktan ölme riski ile yaşıyor…
  Dünyanın durumunu değerlendiren karaca şu yorumlarda bulunuyor:
  “birleşmiş milletler 2004 kalkınma raporu’na göre, Afrika’da 323 milyon insan günde 1 dolardan az bir gelirle geçimini sağlıyor. Temiz su kaynağından mahrum 273 milyon kişi bulunmakta. İlkokul çağında okula gidemeyen 44 milyon çocuk var. Yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm riski altında yaşayan Afrikalıların sayısı 185 milyon. her yıl beş yaşının altında ortalama beş milyon çocuk ölüyor. Zengin ülkeler yıllık gelirlerinden yüzde 0,7’sini kurtarma amaçlı projelere yönlendirseler bu sorunların hepsi ortadan kalkabilir.”
  “bir” çok güçlüdür…..
  “benim de vardı 40 tane kravatım. o zaman 30 yaşındaydım. Ben de tükettim, ama bilerek yapmadım bunu.” diyen karaca, “artık farkına vardım bunun. Ne zamandır alışveriş yapmadığımı hatırlamıyorum, kendime sadece kitap alıyorum. Nedir benim ihtiyacım? Doymam, sağlığım, barınmam, kuşanmam; bunun dışında hiçbir şey tüketmeye hakkım yok. Gömleklerim var, yakası çevrilmiştir, ayakkabılarıma bakarsanız, altı yamalıdır. Dokuz senedir bu pantolonu giyerim, paltom yırtıktır. Param var ama tüketmeye hakkım yok! Bunu herkes yapabilir. “bir” çok güçlüdür. Atatürk bir kişiydi. her şey “bir” ile başlar. bir yoksa iki olmaz. Ben de yakınlarıma örnek olmaya çalışıyorum” diyor.
  1 alyans için 3 ton zehirli atık…
  Tema vakfı Yayınları’ndan çıkan “dünyanın durumu 2004” raporlarını yorumlayan karaca şu tespitlerini aktarıyor:
  – dünyada makyaj malzemesi için yapılan harcama 18 milyar dolar. Dünyadaki tüm kadınların üreme sağlığı için gerekli para 12 milyar dolar.
  – Avrupa ve abd’de evde beslenen hayvanların mamasına harcanan para 17 milyar dolar. Dünyada açlığın ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi için gerekli para 19 milyar dolar.
  – parfüme harcanan para 15 milyar dolar. Evrensel okur-yazarlığın sağlanması için gereken yıllık ek yatırım 5 milyar dolar.
  – deniz seyahatlerine harcanan para 14 milyar dolar. Dünyada herkese temiz içme suyu sağlanması için gerekli para 10 milyar dolar.
  – Avrupa’da dondurmaya harcanan para 11 milyar dolar. Her çocuğun aşılanması için gerekli miktar 1,3 milyar dolar.
  – satışa hazır 1 ton altın elde etmek için 300 bin ton atık üretilir. Başka bir deyişle altın bir alyans için ortaya çıkan atık miktarı 3 tondur. Bu atıkların çoğu siyanür ve kimyasal maddeler içerir.
 • Benimleyken elbette üzeceğim seni. Elbette belki kırdığım için istem dışı ağlatmış olacağım. Buna sebebiyet vereceğim ama mutlu da edeceğim. Seni daha çok mutlu etmenin yollarını arayacağım kendimde.

  Hiç olmazsa en ufak bir tebessüm oluşturup, papatyalar açtırabilmeli sevdiği kadının yüzünde.