• 344 syf.
  ·5 günde·Beğendi·7/10
  Toprağın Sonu, ilk kitaba göre daha az ama ikinci kitaba göre daha çok sevdiğim bir kitap oldu. Bence anlatımı, dili böyle bir fantastik kitap için çok uygundu. Fakat olay bakımından çok eksikti, özellikle her kitapta artık dişe dokunur olaylar olmasını beklemekten sıkıldığımı söyleyebilirim, yani hiçbir şey olmuyor değil ama... anladınız bence siz demek istediğimi. Bunun dışında yan karakterleri ana karakterlerden daha çok sevdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle Baldair, Fritz ve Daniel karakterlerine bayıldım ama o kadar iyiler ki ana karakterimiz olan kıza karşı bazen gerçekçi sınırları aşıyor bence yazar. Aynı zamanda yazarın aynı anda en fazla 3 önemli karakter yazabildiğini düşünmeye başladım bu kitapta. Demek istediğim şu: Örneğin 3-4 bölüm Vhalla ile Aldrick'i, sonra yine 3-4 bölüm Vhalla ile Daniel'ı, sonra 3-4 bölüm Vhalla, Fritz, Elecia, Baldair gibi karakterleri görüyoruz sadece. Kız birinden uzaklaşıyor diğerine gidiyor, birinden diğerine, tabi her yan karakter de hazır olda kızımızın yanlarına gelmesini ve onu teselli etmeyi bekliyor. Ve serinin her kitabında şey oluyor; iyi ve heyecanlı son, ki bu güzel. Sonra hızlı bir başlangıç ve bir önceki kitabın sonunu neticelendirme. Ardından uzuuuun bir süre devam eden aşk olayları falan filan ve olaysız geçen günler. Bu döngü devam edip duruyor. Arada bir kitap sonlarında etkileyici olması adına yazar birer karakter de öldürüyor tamam. Neyse bu kısımlarda kitabı bu şekilde eleştirdikten sonra tabi şunu da belirtmek istiyorum ki yazar bir şekilde çok güzel bir evren oluşturmuş ve karakterleriyle birlikte her şekilde kendini okutuyor. Genel olarak seri favorilerime şimdilik girmedi ama sevdim diyebilirim. Bu kitap da serinin normalin biraz üzerinde bulduğum bir kitabı oldu. 4. kitabın diğer kitaplardan daha iyi olduğunu duydum o yüzden heyecanlıyım. Son kitap ise şimdilik elimde olmadığı için üzgünüm. Eğer fantastik severlerdenseniz ne olursa olsun bir şans verin derim ben seriye, baktınız durgun geldi sevmediniz bırakırsınız. Eğer bu tür kitaplara çok aşina değilseniz de sorun değil, rahatlıkla okursunuz ve seversiniz diye düşünüyorum...
 • 208 syf.
  "Nietzsche Ağladığında " kitabı ile tanışmıştım Profesör Irvin D. Yalom ile. O kitabı da beni çok etkilemişti. Bu kitabı da okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği harika bir kitap. Kitap on bölümden oluşuyor. Ve her bölümde terapiye gelen hastaların yaşam öyküleri anlatılıyor. Kitabı okurken bazı bölümlerde çok zorlandım. Çok duygulandığım,yutkanamadığım,nefesimi kesen anlar oldu. Kendimi anlatılan hastaların yerinde hissettim. Acaba ben olsam o durumda ne yapardım,nasıl hissederdim diye kafamda bir sürü soru belirdi. Doktor,hasta ve ben . Sanki kendimde oradaymışım,onları dinliyormuşum gibi geldi. Kendim de bir süre terapi sürecinden geçtiğim için içselleştirmem zor olmadı. Keşke benim de Yalom gibi bir doktorla görüşebilme fırsatım olsaydı . Her şey çok farklı olabilirdi benim için.Saçma sapan kişisel gelişim kitapları yazan asalaklar gibi doktorlarla terapi sürecimde başarılı olamadım. Kimi ilaç verip geçiştirmeye,kimi de kalıplaşmış metodlarla tedavi etmekten çok mesaisini bitirmeye çalışan insanlardı. Bu yüzden benim terapi sürecim zaman kaybı oldu. Baktım onlardan bir fayda yok kendi kendimi tedavi etmeye çalıştım. Zor oldu ama artık kafam daha rahat gibi. Sahip olamadığım hayatın yasını tutmaktan vazgeçtim,insanlarla arama mesafe koydum. Olmayana üzülmek yerine elimde ne var ona odaklanmaya çalıştım ve çok sancılı geçen günlerin ardından yavaş yavaş daha sakin,huzurlu günler yaşamaya başladım. İnsan bazı şeyleri zamanla anlayabiliyor. Bazı kişilere,bazı şeylere çok anlam yüklediğinde kendi anlamını azalttığını ,kimseyi ,hiçbir şeyi olduğundan fazla ,hak ettiğinden daha yüksek bir yere koymaması gerektiğini algılayabiliyor.

  İnsanlarla iletişim kurabilmenin zorluğu,pişmanlıklar,öfke sorunu,ölüm korkusu,yapılan işi sevmeme,ilişkilerde yaşanan sorunlar,ölümcül hastalıklar. Etrafımıza baktığımızda bu sorunların bir çoğunu görebiliriz. Benim en çok hoşuma giden Yalom'un hastalara yaklaşımı ve sorunları çözme yöntemi ve anlatım tarzı. Doktorluğunun yanında ne kadar iyi bir yazar olduğunu da bu kitabında göstermeyi başarmış. Kitabı okurken aklımdan o kadar çok şey geçti ki şu an kafam allak bullak . Anlatmak istediğim şeyleri bir araya getiremedim. Kitap seçimlerinde hem yazarı hem de bana uygunluğunu kontrol etmeye çalışıyorum. Bir kitabı okuduktan sonra bana bir şeyler katması , bir çıkarım yapabilmem çok önemli. Bu kitabın da benim için özel bir yeri oldu. Bu kitap sayesinde Marcus Aurelius'un "Düşünceler " kitabını da listeme dahil etmiş oldum. O kitaptan birkaç alıntı paylaşmak istiyorum.

  "Her şey, düşüncenin verdiği biçimi alır. Ve düşüncenizin kontrolü sizin elinizdedir. Dolasıyla yargılanızı ortadan kaldırmaya karar verdiğinizde huzura kavuşursunuz. Tıpkı,burnu dolaşan bir denizcinin sakin sulara,dalgasız bir koya erişmesi gibi."

  "Eğer biri beni sevmiyorsa bu onun sorunudur. Benim tek amacım,kınanmamı gerektirecek bir şey söylememek ya da yapmamaktır."

  Bu alıntıları çok beğendim. Yalom iki hastasına onlara yardımcı olacağını düşündüğü için bu kitabı öneriyor. Benim çok hoşuma gitti. Kitabı okuduğunuzda diğer alıntıları da göreceksiniz. Bu kitabın da derin izler bırakacağına hiç şüphem yok.

  Fazla uzattım ama son olarak ölümcül hastalığı olan bir kadının beni çok etkileyen sözlerini paylaşıp sonlandırmak istiyorum. O kısımda çok zorlandım gerçekten. Başka insanların acısını duyabilmek hatta kendi acımdan daha çok hissedebilmek. Beni bu his mahvetti.

  " Hayat geçici. Her zaman herkes için. Ölümü bedenlerimizde taşıyoruz. Ama bunu hissetmek,belli bir ismi olan belli bir ölümü hissetmek çok daha farklı bir durum."

  "Kanser hakkında şunu öğrendim. Size ölümcül bir hastalığı gösterir ve sonra sizi dünyaya,yaşamınıza,onun artık hiç olmadığı kadar çok hissettiğin hazlarına ve tadına geri tükürür. Size hem bir şey verildiğini hem de sizden bir şey alındığını anlarsınız."

  Soru şu : Ne zaman öleceğinizi bilseniz, nasıl yaşardınız ?

  Sahip olamadığınız hayatın yasını tutmayı bırakıp,ana odaklanın. Kimse için kendinizi tüketmeyin. İnsanlarla ilişkileri mevsimlere benzetiyorum ben. Önce yaz ,sonra ilkbahar ,sonra güz ve kış. Çok ateşli başlıyor ama sonra donduruyor. Aradaki geçişler hiç akılda kalmıyor zaten. Hep yaz olması mümkün değil ama en azından kışa döndürmeyin ilişkilerinizi.

  Zaman ayırıp okuyanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Kitaplarla ve sevgiyle kalın !
 • Hiçbir şey elimde değil
  Sevmek istiyorum, sevemiyorum
  Çarpıyor birbirine kalbimin kapıları
  Gülmek istiyorum, gülemiyorum
  Öne geçiyor acılarımın çizgileri
 • BEN RUHİ BEY NASILIM

  I

  Gördün mü hiç suyun yanmasını tuzda
  Gördüm ben bu yaşam boyu iniltiyi
  Büyük bahçelerin küçük içinde
  Saksılardan birinde
  Gördüm de
  Uyurken uyandırılmış gibi
  Beni bir sardunya büyüttü belki.

  O ben ki
  Bir kadında bir çocuk hayaleti mi
  Bir çocukta bir kadın hayaleti mi
  Yalnızca bir hayalet mi yoksa.

  Ne peki
  Yere dökülen bir un sessizliği mi
  Göğe bırakılmış bir balon sessizliği mi
  İşini bitirmiş bir org tamircisinin
  Tuşlardan birine dokunacakkenki
  Dikkati ve tedirginliği mi.

  Bekler mi beni
  Her yanı, ama her yanı çocuklar gibi gülümseyen
  Bir sürü yaz gününün içinde
  Acaba bekler mi beni
  Uykularım, o sonsuz uykularım
  Yanmış bir limonluktaki
  - Ve limonlar ki her gün bir yaprak ayininde
  Sesini hiç eksiltmeyen -
  Ama bilmez miyim ben
  Bilmez miyim hiç
  Böyle sığ hayallerle oyalanmak yerine
  Kısacık bir zaman olmalıydı elimde
  Turfanda meyva gibi bir zaman
  Yollar yollar kateden tadı ve ekşiliği
  Geçerek erguvanların dönemecinden
  Leylakların dörtyol ağzından
  Yapıştırıncaya dek beni dudaklarına
  Acının dudaklarına ve geçmişin
  Bir yaban gülü yaprağı gibi beni
  Ama ne gezer.

  Korkmuyorum artık solmaktan
  Solmaktan ve solgunluktan
  Gelmişim nerelerden böyle
  Kurumuş bir dere yatağı gibi
  Ya da pek kurumamış da
  Baygın, hasta ya da cançekişen
  Çırparaktan yüzgeçlerimi dip sularında
  Ya da yer tahtaları, muşamba, örtük perdelerin kasvetini
  Yorgun düşerek taşımaktan
  Ve ne çıkar ayırmasam kendimi
  Suların büyük içkilere kavuştuğu koylardan.

  Koylardan
  Kapsayan o sevimsiz, o küçük aşkları da
  Eskiyen turunçlar gibi ilk rengini pek aratmayan
  Ayırmasam kendimi
  Diyorum ayırmasam
  Köhnemiş bir geminin -izine pek rastlanılmayan-
  İçindeki bir yolcudan da, değerli taşlarla dolu cepleri
  Cepleri yüreği cepleri
  Ayırmasam da ben
  Kim görürdü o yolcuyu, yani kim farkederdi beni
  Sıradan acılardır çünkü bütün ilgileri toplayan
  Oysa sıkıntıyı buruşuk bir iç çamaşırı gibi saklayan
  Bu kımıltısız gövde
  Görülmemiştir ki hiç görülsün şimdi
  Görülmediği gibi gündoğumundan havalanan kuşların
  Ya da bir oda kapısını açtığınız zaman
  O müşiş öğle sıcağında
  Pencerenin önünde örgü ören birinin
  - Örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi-
  Görülmediği gibi
  Ama var mıydı sanki görülmek isteyen
  Var mıydı bir şeyler bekleyen yüreğimin eskittiklerinden.


  II

  Ve her şey hızla yetişti sonra
  Sarı bir günün kahverengi yarınına.

  Yıkılmış bir ağacın üstünde yıllarca oturdum da
  Gözleri avına benzeyen bir avcıydım sanki
  Ağaç da çürümüş zaten
  Kazımış, oymuş bir yerlerinden gelip geçen onu
  Ağaç mı, içi yıllarla dolu bir kutu mu
  Çözmek için mi acaba içlerindeki bir gizi
  -Gizi mi, bir giz gereksinmesini mi-
  Yoklamışlar orasından burasından
  Kim bilir.

  Ama sessizlikten başka ne bulmuşlar
  Önemsiz bir iki anıdanbaşka
  Ya insan kılığında ya da bir dekor taşkınlığında
  Sorarım ne bulmuşlar
  Çoktan yeni bir umuda dönüşmüştür onlar da
  Anılar.

  Oysa bambaşka şeyler olmalıydı ağaçta
  Kazılmış, oyulmuş yerlerinde ağacın
  Buruk mayhoş, daha çok da bir zehir tadındaki
  Bir şeyler olmalıydı. Ve sanki
  Yıllar var ki saklamışım orda ben

  Saklamışım anlaşılan
  Odasında yapayalnız doğuran bir kadının
  Dışa vurmak istemediği
  Ya da pek gereksinmediği
  O iniltiyi andıran
  Duyurulmayan her şeyi.


  III

  Ve her şey dönüştü işte
  Kahverengi bir çarşambadan
  Sapsarı bir cumartesiye.

  Ansızın bir rüzgar çıktı demin
  Çölde yanıt arayan alaycı bir rüzgar
  Kolalı bir örtü gibi acıtıyor yüzümü
  Yakıyor gözkapaklarımı da
  Toplayıp getiriyor anılarımı bir bir
  Uzun yolları hiç sevmeyen anılarımı.

  (Kaç türlü girilirdi anılardan içeri?
  1 - İşte bir zambağın özsuyunun içilişi gibi
  2 - Süt emer gibi bir memeden
  Bütün renklerin ve bütün kokuların bir anda bilinişi
  3 - Dibini kazıyor alanlar: dünyanın iç çekişi.)

  (Ansak mı anmasak mı
  Yeri mi şimdi değil mi
  Bir tren yolculuğunda ve her yerde
  Her şeyin ya da hiçbir şeyin hiç mi hiç çekilmezliğini
  Bir hafta tatilini, bir öğle vaktini, belki bir pazartesiyi
  Saatler iyi
  Adamlar gülüyorlarsa iyi, gülmüyorlarsa gene iyi
  Ve bütün yolcuların dalgın
  Koparıp koparıp bir şeyler yediklerini
  Görünüşte kararsız
  Görünüşte üzgün, endişeli
  Görsek mi acaba, görmesek mi
  Açıp da kapalı gözlerini arada
  Şöyle bir görünümü tek bir solukta
  Yalandan, inatla içine çekenleri
  Ya da bir köprüden geçerken, bir tünele girerken
  Belirtip yüzlerinde çok görmüşlüğün izlerini
  Bir tilki çevikliğiyle, acele
  Katarak yolculuğa hiç yoktan bir gizemliliği
  Bilmem ki, görmesek mi
  Durunca tren bir istasyonda
  Dudakları çatlamış, ateşli, hasta bir istasyonda
  Dünyanın bütün elma satıcılarına bakıp
  Bakıp da her şeyi ilk defa tanıyormuş gibi
  Uzanıp pencerelerden sarkık gerdanlarıyla
  Tutarak parmaklarıyla yalancı
  Ve ucuzundan bir kolyeyi
  Acaba görmesek mi
  Bir treni ve dünyada tren olan her şeyi.

  Ansak mı anmasak mı acaba
  Yeri mi şimdi, değil mi
  Sırasını bekleyen bir kadının, hasta
  Gereğinden fazla abartılmış yüzünü
  Besbelli iğrenirdiniz
  Çevirirdiniz gözlerinizi yer tahtalarına
  Bir duvar saatine ya da kapıya
  Telefona bakardınız, tırnaklarını incelerdiniz uzun uzun
  Kısaca
  Kaçınmak isterdiniz o yüzden -ama bitmedi-
  Gördünüz, görüverdiniz bir daha
  Sıyrılmış acılardan ansızın
  Sevecen, durgun, sade
  O yüzü
  Belki de, orda, acele
  Karar verdiniz
  Bir anneniz olsun isterdiniz böyle
  Ve belki sarılıp öpmek isterdiniz onu
  Her neyse...

  Söylesek, yeniden mi söylesek şimdi de
  Ben uzun yolları hiç sevmem
  Doğacak bir çocuk gibi beklemeli anılar
  Ansızın doğmalı, ansızın ölmeli saniyelerde.)


  IV

  Bırakıp gidiyor anılarımı rüzgar
  Denize bırakılmış çöpler gibi
  Yol kenarlarında birikmiş gereksiz eşyalar gibi
  Geri veriyor ve çekip gidiyor usulca.

  Bulanık bir havuzun yanında buluyorum kendimi
  Bakımsız, taşları kırık bir havuzun yanında
  İçinden koyu yeşil bir çocuğun baktığı
  Çürümeye yüz tutmuş yaprak renginde
  Ağlaması yağmurlu bir sundurmaya benzeyen
  Kırık iskemleleri, çatlamış mermer masasıyla
  Yağmurlu bir sundurmaya
  Ve pencerelerde belli belirsiz bir kadın
  Pencerelerde ve her yanda.

  Bir çocukta bir kadın hayaleti mi
  Bir kadında bir çocuk hayaleti mi
  Yalnızca bir hayalet mi yoksa.

  (Nerdeyim
  Kelebeklerden dokunuşlar alan bir yaprak gibi inceyim
  Para bozduranların az çok bildiği
  Adres soranların gene bildiği
  Bir sokakta bir aşağı bir yukarı
  Saatlerce dolaşanların hemen hemen bildiği
  Amansız bir güceniğim.)

  Geri getiriyor bunları rüzgar
  Geri getiriyor anılması kırmızı bir konağı da
  İniltili, hasta bir konağı da
  Çatısında baykuşların tünediği
  Birtakım iplerin düğümlendiği tahtaboşlarda
  Ve bütün konuşmaların tek bir cümlede toplanıp
  Suskunluğu bir anıt gibi yükselttiği
  Bir konağı ve konağın olanca görkemini
  Geri getiriyor rüzgar.

  (Konaksa yandı çoktan
  Tertemiz bir asfalt ezip geçti onu
  İyi biliyorum tertemiz bir asfalt
  Ezip geçti onu
  Kırmızı bir konak mezarı gölgesi bırakarak.)

  Ve yıllar ve günler ve saatler ayarlandı
  Caddeler, işhanları kahveler ayarlandı
  Meyhaneler, genelevler
  Pasajlar, dar sokaklar, geçitler
  Soğuk biralar ayarlandı, soğuk her şey
  Ve bütün ilişkiler
  Birden yerini aldı.

  Ve her şey yetişti gene
  Sarı bir çarşambadan
  Kahverengi bir cumartesiye.


  V

  Ben Ruhi Bey, nasıl olan Ruhi Bey
  Nasılım
  Bir yaz ikindisinden çıktım geldim
  Diyelim bir pazartesiydi, biraz da şöyle geldim
  Kapıyı iyice kapadım
  - Kapadım mı, evet, kapadım -
  Çitlenbik ağacının altından geçtim
  Frenk üzümlerinden bir iki salkım kopardım
  Dişlerimle sıyırdım
  Sardunya renginde ve sardunya tadında idiler
  Biri fotoğrafımı çekiyorkenki gibi durdum
  Azıcık gülümsedim
  Ve dünya bana gülümsedi
  Çakılların üstünden yürüdüm
  Yürüdüm ki, bir sese benziyordum sanki
  Yüzyıllarca önce kırılmış bir kemik sesi
  İyice duydum
  Çıkarken bahçe kapısını açık bıraktım
  - Çok yüksekti. Deniz dibi renginde ve demirdendi. Üstünde aslan başı
  kabartmalar vardı. İki yanında çok yüksek iki duvar uzar giderdi.
  Dışardan çam ğaçları görünürdü. Bir kırbaç gibi görünürdü. Ve
  ağaçların üstünde kırbaç kılıflarına benzeyen ve evlatlıkların mavi
  pazen giysilerini andıran kalınlaşmış bir gökyüzü dururdu -
  On sekiz on beş trenine yetiştim
  Geniş kadife koltuğa oturdum
  Puromu yaktım - iki kibrit harcadım -
  Akşam gazetelerinde pek bir şey yoktu
  Haydarpaşa'ya kadar bulmaca çözdüm
  İskelede saçları çok iyi taranmış bir kız bana baktı
  Bakışından tedirgin oldum
  Giyimsizdi, boyasızdı, bakımsızdı
  Vapurla Karaköy'e geçtim
  Tokatlı'ya uğradım
  Köprüden aldığım Fransız dergilerini karıştırdım
  Kirazla bir kadeh rakı içtim
  Çıkarken boy aynasında kendime baktım
  Oldukça yakışıklıydım
  Gömleğim temizdi, beyaz ceketim
  Tertemizdi ve ayakkabılarım
  Pantolonum ütülü
  Yelek cebimde ince altın bir zincir
  Sarı ve ince bıyıklarım
  Tam Ruhi Bey bıyığıydı
  Ve iki parmağın arasında bir çiçek sapı
  - Zakkum muydu, değil miydi, belki yazpatı -
  Boynumda menekşe rengi bir papyon
  Hafifçe sarkık
  Dudağımda bitti bitecek bir sigara
  Kenarında dudağımın
  Dışarı çıktım.
  Tünele bindim, Asmalımescit'teki Viyana lokantasına geldim.
  Avusturyalı karı koca beni karşıladılar
  İkisi de eğilerek ben dimdik durdukça onlar bir kez daha eğilerek beni
  karşıladılar
  Benden başka oldukça şişman iki adam daha vardı. Beyaz Ruslardandılar, gözleri
  necef taşı gibi sert ve parlaktı
  Tezgahta bir Leh Yahudisi votka içiyordu, yüzündeki ince damarlar fırçayla
  çizilmiş gibiydi, bir silinip bir canlanıyorlardı.
  Soğuk et getirdiler bana, omlet, bira filan getirdiler
  Üstüne kremalı ahududu getirdiler, likörle kahve getirdiler
  Çıkarken bolca bahşiş bıraktım.
  Markiz'e uğradım, dört mevsimden süzülmüş bir konyak içtim
  Düzeltip arada bir bıyıklarımı
  Uçları hafifçe ıslak
  Bir ara pencere camında kendime baktım
  Baktım ki, ben Ruhi Bey
  Nasıl olan Ruhi Bey
  Daha nasılım.

  Oradan Galatasaray'a kadar yürüdüm
  Bir kadının pembe beyaz teni dağılıp uçuşarak
  Gezindi ortalıkta bir süre
  Ve durdum
  Durdum bu güzel yaz ikindisinden çıkıp
  Bambaşka bir sonbahar sabahını giyinceye kadar Nasılım.


  VI

  Nasıl olacaksınız Ruhi Bey
  Bugün de erkencisiniz Ruhi Bey
  Şarapla bira mı içiyorsunuz Ruhi Bey
  Böyle sabah sabah Ruhi Bey
  Akşam akşam Ruhi Bey
  Akşam sabah Ruhi Bey
  Cıgara alır mıydınız Ruhi Bey
  Yakalım Ruhi Bey, yakalım
  Böyle üşümüyor musunuz Ruhi Bey
  Benim de ayakkabılarım su alıyor Ruhi Bey
  Ne olur ne olmaz
  Önümüz kış Ruhi Bey
  Ee, daha nasılsınız Ruhi Bey
  - İyiyim, iyiyim.

  (Gelsem gelsem bir solgunluktan gelirim
  Kızgın bir sardunyanın üstelik üvey çocuğu
  Pembe pembe azarlanırım
  O ölür ben azarlanırım
  Kocaman bir konakta uzarım kısalırım
  Ellerim tırnaklarım
  Yeni kırpılmış bir koyun derisi gibi pespembe
  Ve sıcak
  Gözlerim, gözlerim benim
  Denizi ilk defa gören bir çocuğun
  Birdenbire yaşlanması neyse.)

  Sizinle görüşelim Ruhi Bey
  Vaktim yok, vaktim yok
  Ruhi Bey, görüşelim
  Vaktim yok görüşmeye kimseyle
  Ruhi Bey
  Kendimle bile, kendimle bile.
  (Olmaz ki, kimse kimseyi sevemez
  ama hiç kimse)


  Edip Cansever

  NOT: Tiyatroya aktarılmış bir eserdir. Hasan Ali Toptaş 'ın Sonsuzluğa Nokta isimli kitabında bu şiire atıf vardır.