• 712 syf.
  ·10 günde·Beğendi·10/10
  Bu kadar mistik bir atmosfere sahip başka bilimkurgu kitabı var mıdır bilmiyorum. Yazar çöl kültürü, ekosistemi, dini, siyaseti, ekonomisi... her şeyiyle muhteşem bir evren kurgulamış. Kitabın öyle bir havası var ki bilimkurgu diyince aklımıza gelen lazer silalahları, kalkanlar, uzay araçları, zaman bükülmeleri... üzerine kurulu değil. Tüm bunlar bu evrendeki araçlar sadece. Kesinlikle üstünkörü kurgulamamışlar ama asıl olay politika. Güç savaşları, insanları yönetme hatta toplum mühendisliği, lobicilik, ajanlık, hainlik, "hilenin içindeki hilenin içinde hile" ...
  Karakter gelişimleri de çok başarılı. Kitabın bir orta doğu allegorisi olduğu yönündeki yorumlarına da kayıtsız kalamayacağım. Öyle olabileceğini ben de sık sık düşündüm okurken.
  Eğer benim gibi gözü korkanlar, kitaplığında bekletenler varsa hemen başlayın derim. Tüm övgüleri hakediyor.

  Not:
  Başlamadan önce biraz araştırdım. Hacminden ve duyduğum yorumlar yüzünden biraz gözüm korkmuştu. Bazı arkadaşlar eklerle başlanmasını tavsiye etmiş. Ben direk başladım ilerleyemesem okurum diye düşündüm. Bir iki kez imparatorluk terminolojisine baktım. Ama biraz spoiler oldu. Böyle bir kurguda spoiler ne kadar önemli bilmiyorum ama bu konuda hassassanız o kısımlardan başlamayın derim.