1000Kitap Logosu
Hivdaa
Hivdaa
Hivdaa
TAKİP ET
Hivdaa
@hivdaa_
2×2=1 Jin jiyane , jiyanê nekuje ! #122479309 #132917169 ne gelir elimizden insan olmaktan başka
398 okur puanı
18 Mar 14:34 tarihinde katıldı.
94
Kitap
4
İnceleme
3.461
Alıntı
105
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hivdaa
İntihar Üzerine'yi inceledi.
93 syf.
·
1 günde
intihar Tanrı'nın iradesine karşı bir protestodur.
İntihar en etkili kaçıştır. Bazen baskıcı toplumdan bazen ataerkil yapının hakaretlerinden, yoksulluktan, işsizlikten, yüz kızartıcı suçlardan ve bazen de geri dönüşü olmayan hatalardan Polis kayıtlarında yer alan ve çevirisini yaptığı intiharlardan dördünün yer aldığı bir kitaptır. İntiharın bireysel değil toplumsal oluşuna dikkat çeker. Ve İNTİHAR ÖZGÜRLÜKTÜR!..
İntihar Üzerine
8.3/10
· 128 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Hivdaa
Kelebek Adası'nı inceledi.
288 syf.
·
Beğendi
işte bana keşke dedirten bir kitap :))
Sarah jio kitaplarını pek okuyamasam da genelde aşk sevgi konulu kitaplar yazanlardan. Ki bu tür kitaplar genelde pembe dizi tadında olduğu için uzak durmaya çalışırım. Ama bu kitap bir oturuşta okuyabileceğiniz sade bir kitap. Sade ama unutulmaz bence Hafif bilimkurguyla gerçeküstücülüğün bir arada bulunduğu bir kitap. Sizi aldattığından haberiniz olmayan eşinizle gittiğiniz balayında herkesçe katil sanılan biriyle gemide aylarca mahsur kalsanız ve ardından mavi bir kelebeğin peşine takılıp ütopik bir adaya ulaşsanız normal hayata dönmek için çabalar mısınız? Peki toplum dayatmalarından uzak evlilik, karı, koca vb kavramların olmadığı bir yerde gerçek aşktan ne kadar kaçabilirsiniz? Mavi kelebeğinizin peşinden hayatı bulmanız dileğiyle
Kelebek Adası
8.3/10
· 7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23
Hivdaa
At Çalmaya Gidiyoruz'u inceledi.
214 syf.
·
3 günde
Bir konusu olup olmadığına dahi karar veremediğim bir kitap. 70 yaşlarına yaklaşırken her şeyden kaçıp bilmediği bir köydeki küçük kulübede inzivaya çekilen at hırsızımız bu kulübede geçmişine dönüp hayatını yeniden ele alarak o zamanlar anlam veremediği şeyleri anlamlandırmaya çalışır. Anıları bir bir gözünde canlanırken aslında yaşarken bu güzellikleri fark etmediğini anımsar. İçerik olarak basit görünebilir ama yazar betimlemeleriyle nehrin serinliğini, Troud'un hüznünü korkularını bize de yaşatır. Ve bence bu eseri mükemmel kılan yazarın üslubudur.
At Çalmaya Gidiyoruz
7.8/10
· 552 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
26
Hivdaa
Bülbülü Öldürmek'i inceledi.
355 syf.
·
3 günde
Bülbülü öldürmek adil bir avukat tarafından yetiştirilen iki çocuğun gözünden insanlığın en büyük hastalığı olan ırkçılığı ele alıyor. Romandaki asıl gözümüz ise küçük kız çocuğu Scout Finch. Onun penceresinden bize aktarılıyordu tüm ön yargılar, haksızlıklar, yanılgılar ve sınıf algısı. İnsanları gruplara ayırmaya çalışan abisine söylediği "Bir tür insan vardır. İnsan işte." sözüyle sınıflar arasındaki çizgileri ortadan kaldırıyor, ırkçılığı yok ediyordu. Kitabın konusu sorulduğunda çoğunluğun ırkçılık dediğini duyar gibiyim. Ama bence kitabın konusu adalet, eşitlik. Yargı mahkemelerimiz var.(Adil oluşları tartışılır.) Ama suçuna rağmen binlerce özgür ve mahkum olan onlarca masum var. Neden mi? Çünkü adaletimizin ölçütü doğruluk değil çoğunluk. "Çoğunluğun sesi doğrudur kuralının dışında yalnızca vicdan kalır." sözüyle en büyük hukuk sisteminin temellerinin vicdanda yattığına dikkat çekiliyor. "Bülbülü öldürmek" aslında öldürülen insanlıktı, adaletti. Bülbül ile dikkat çekilmek istenen vicdandı. "İstediğiniz kadar karga vurun ama unutmayın 'Bülbülü öldürmek' günahtır."
Bülbülü Öldürmek
8.5/10
· 43,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
44