Giriş Yap
272 syf.
·
Puan vermedi
Direniş Karatay kitabında Allaadin sultanın akıl hocası Karatay ve selçuklu devletinin son dönemlerinde moğal istilasını büyük ölçüde engelleyen ve devletin ayakta kalması için sultanı ve kardeşlerinin birlikte hareket etmesinini sağlayan Karatay hocanın selçuklu devletindeki büyük önemi görülüyor. Karatay hoca ölmeden önce konyada Karatay medresesini kuruyorki selçuklu devleti yıkılsa dahi tekrar yeni bir devlet kurmak için öğrenciler yetiştirilmesini sağlayan geleceği düşünen ileri görüşlü bir insan. Selçuklu devletinin yıkılmasina yakın Karatay hoca kayı obasından Ertuğrul adlı bir uç beyin kaleler fethederek kafire karşı savaşmasıyla Karatay hoca Ertuğrul beye bir haberci göndererek artık devlet kurmanın ve moğollara karşı hareket etmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Bunun dışında kitap sade ve anlaşılır bir dilde yazılmış. Selçuklu devleti hakkında bilmediğim yeni seyler öğrendim açıkçası Karatay hoca bunlarım başında.
Direniş Karatay
8.6/10 · 387 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Telefon rehberlerimizi bir daha kontrol edelim: Arayıp bir fetvayı danışabildiğimiz, bir hayır duasına müracaat edebildiğimiz, çocuğumuzun kulağına ezan okuması için davet edebildiğimiz, dükkanımıza uğrayan, bayramda uğradığımız, bize kitap tavsiye eden kaç hoca var?
Mahir Hoca ahlak timsali bir adamdı.
283 syf.
·
16 günde okudu
·
Puan vermedi
Bu kitabı yüksek lisansa yeni başladığım günlerde aldım. Akademiye yönelince bu tarz kitaplar okumak istedim. Hele de bu akademi hayatını yaşayan tecrübe eden birinin hayatını okumak bana katkı sağlar diye düşündüm. Kitabı çok beğendim. Daha önce hiç tanımadığım bir bilim adamını şu an neredeyse her yönüyle öğrenmek ve ondan etkilenmek güzel bir his. Mustafa İnan'ın hayatının kaleme almış bir kitap. Mustafa inanın doğumundan, çocukluğundan, gençliğinden, hem öğrenci hem öğretmen olma serüveninden dem vuruyor. O dönemlerinde dahi insanların ilgisini çekip, babasının 'bu çocuk adam olmaz' cümlesini ters yüz etmiştir. Çünkü ülkesine faydalı, bilim insanı olmuştur Mustafa İnan eğitimini yurt dışında tamamlamış, doktorasından sonra tüm israrlarına rağmen kalmamis illede Vatan demiş geri dönmüştür. Ve yetiştireceği tüm öğrencilerine aynı ufku işlemiştir ince ince. Gidin ama geriye dönün, ülkenizde faydalı olun demiştir. İlk doktora öğrencisi yetiştiren bir profesördü İnan. Hem öğrenci olmus ders almis hocalardan, hemde hoca olup ders anlatmış hocalarına. Bu nasıl bir zeka demeden alamıyor insan kendini. Hayran bıraktırıyor insani kitabı okuyunca işte diyorsun gerçek bir bilim insani böyle olur. Keske bilimle uğraşan herkes bu sorumlulukta olabilse... Ama Türkiye de nasıl olur bilemiyorum.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Hekim hoca derdimi ne bilir? Bir iç fırtınasının, esip karaya vuran balık misâli duygudan düşünceden ne bulduysa dışarıya attığı an gelsin de onu size ben anlatayım.
Sayfa 176 - Kubbealtı Neşriyat
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14